Zostawili tu swój ślad

Nie każdy wie, że z Gliwic wywodzi się wiele sławnych postaci związanych z rozmaitymi środowiskami - polityką, sportem, nauką czy literaturą. Kilka z nich szczególnie wsławiło nasze miasto w kraju lub za granicą.

Zdecydowanie wyjątkowym Gliwiczaninem był Oscar Troplowitz. Urodził się on w roku 1863. Z zawodu był farmaceutą. To jemu zawdzięczamy wynalezienie takich podstawowych przedmiotów codziennego użytku, jak pasta do zębów czy samoprzylepne plastry medyczne. Największą sławę przyniosło mu jednak stworzenie kremu Nivea w 1911 roku.

 

Inną znaną w Gliwicach postacią był John Baildon (1772-1846), wybitny szkocki przemysłowiec i inżynier. Na Śląsk przybył w wieku zaledwie 21 lat i wkrótce objął stanowisko doradcy technicznego przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Dzięki Baildonowi w 1796 roku w Hucie “Gliwice” zapłonął pierwszy na kontynencie europejskim piec opalany koksem.

 

Z gliwickim odlewnictwem żelaznym związany jest także pochodzący z Chorzowa rzeźbiarz Teodor Kalide (1801-1863). Był on rzeźbiarzem, jednym z najwybitniejszych na Górnym Śląsku w XIX wieku. Do dzisiaj możemy oglądać odlewy wykonane według jego modeli, na przykład “Lwa czuwającego”, znajdującego się przy ulicy Dolnych Wałów, lub “Chłopca z łabędziem” na Skwerze Dessau.

 

Krzysztof Nitsch to kolejny gliwicki rzeźbiarz. Urodzony w roku 1948, do Gliwic przeprowadził się w wieku 25 lat. Stworzył on wiele rzeźb znajdujących się w Gliwicach, w tym “Żywy obraz” (plac przed Willą Caro), piękny monument “Ofiarom wojen i totalitaryzmów” (Park im. Fryderyka Chopina), a także kompozycję rzeźbiarską znajdującą się przy gliwickiej Radiostacji. Jest też autorem symbolicznego ołtarzu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Z Gliwicach żył i tworzył także Tadeusz Różewicz (1921-2014). Żył on tutaj i tworzył w latach 1949-1968. W 1995 roku został honorowym obywatelem miasta. Różewicz jest autorem licznych wierszy, poematów i dramatów. W czasie gdy mieszkał w Gliwicach powstała “Kartoteka”, jego pierwszy dramat.

 

W Gliwicach żył i o nich pisał inny autor - Horst Bieniek (1930-1990). Jest on twórcą tzw. gliwickiej tetralogii, rozpoczynającej się słynną powieścią “Pierwsza polka”. Napisał on także dwie książki związane tematycznie z Górnym Śląskiem. Natomiast jego wczesne dzieła dotyczą czasów, kiedy przebywał w niemieckim obozie pracy.

 

Akcentem politycznym w galerii gliwickich postaci jest Jerzy Buzek. Do Gliwic przeprowadził się w wieku 18 lat (1958), kiedy zaczął tu studia. Przez pewien czas pracował on w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Zwrotem w jego karierze politycznej było przewodniczenie I Zjazdu Krajowego Zjazdu “Solidarności” w Gdańsku w 1981 roku. W 2009 roku został on członkiem Parlamentu Europejskiego.

 

Te i wiele innych postaci związanych z różnymi dziedzinami sprawiło, że o Gliwicach usłyszano dalej niż tylko na Śląsku. Miasto może być zadowolone z tak niezwykłej reprezentacji ludzi sztuki i nauki, jakim nie każda miejscowość może się pochwalić.



Komentarzy: 0, Czytano: 1648, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008