Zostawili tu swój ślad

Zdecydowanie wyjątkowym Gliwiczaninem był Oscar Troplowitz. Urodził się on w roku 1863. Z zawodu był farmaceutą. To jemu zawdzięczamy wynalezienie takich podstawowych przedmiotów codziennego użytku, jak pasta do zębów czy samoprzylepne plastry medyczne. Największą sławę przyniosło mu jednak stworzenie kremu Nivea w 1911 roku.
Inną znaną w Gliwicach postacią był John Baildon (1772-1846), wybitny szkocki przemysłowiec i inżynier. Na Śląsk przybył w wieku zaledwie 21 lat i wkrótce objął stanowisko doradcy technicznego przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Dzięki Baildonowi w 1796 roku w Hucie “Gliwice” zapłonął pierwszy na kontynencie europejskim piec opalany koksem.
Z gliwickim odlewnictwem żelaznym związany jest także pochodzący z Chorzowa rzeźbiarz Teodor Kalide (1801-1863). Był on rzeźbiarzem, jednym z najwybitniejszych na Górnym Śląsku w XIX wieku. Do dzisiaj możemy oglądać odlewy wykonane według jego modeli, na przykład “Lwa czuwającego”, znajdującego się przy ulicy Dolnych Wałów, lub “Chłopca z łabędziem” na Skwerze Dessau.
Krzysztof Nitsch to kolejny gliwicki rzeźbiarz. Urodzony w roku 1948, do Gliwic przeprowadził się w wieku 25 lat. Stworzył on wiele rzeźb znajdujących się w Gliwicach, w tym “Żywy obraz” (plac przed Willą Caro), piękny monument “Ofiarom wojen i totalitaryzmów” (Park im. Fryderyka Chopina), a także kompozycję rzeźbiarską znajdującą się przy gliwickiej Radiostacji. Jest też autorem symbolicznego ołtarzu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
Z Gliwicach żył i tworzył także Tadeusz Różewicz (1921-2014). Żył on tutaj i tworzył w latach 1949-1968. W 1995 roku został honorowym obywatelem miasta. Różewicz jest autorem licznych wierszy, poematów i dramatów. W czasie gdy mieszkał w Gliwicach powstała “Kartoteka”, jego pierwszy dramat.
W Gliwicach żył i o nich pisał inny autor - Horst Bieniek (1930-1990). Jest on twórcą tzw. gliwickiej tetralogii, rozpoczynającej się słynną powieścią “Pierwsza polka”. Napisał on także dwie książki związane tematycznie z Górnym Śląskiem. Natomiast jego wczesne dzieła dotyczą czasów, kiedy przebywał w niemieckim obozie pracy.
Akcentem politycznym w galerii gliwickich postaci jest Jerzy Buzek. Do Gliwic przeprowadził się w wieku 18 lat (1958), kiedy zaczął tu studia. Przez pewien czas pracował on w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Zwrotem w jego karierze politycznej było przewodniczenie I Zjazdu Krajowego Zjazdu “Solidarności” w Gdańsku w 1981 roku. W 2009 roku został on członkiem Parlamentu Europejskiego.
Te i wiele innych postaci związanych z różnymi dziedzinami sprawiło, że o Gliwicach usłyszano dalej niż tylko na Śląsku. Miasto może być zadowolone z tak niezwykłej reprezentacji ludzi sztuki i nauki, jakim nie każda miejscowość może się pochwalić.
Tematy na forum
Jak można sprawdzić wypłacalność ...
Gdzie znajdę kanał lub rampę do nap...
Kupię używane klocki LEGO na wagę!!...
Ogłoszenia
Sprzedam mieszkanie 4 pokojowe w Knurowie oś. WP2
Szukamy opiekunów osób starszych
Cyklinowanie Renowacja Układanie Parkietów
OPEL ASTRA II 1999 rok, 1.6 Benzyna FULL SKÓRA
Do wynajmu mieszkanie na osiedlu Waryńskiego
Sprzedam telewizor marki PHILIPS z pilotem.
szukamy pracowników do wykładania towaru
Zatrudnie Pracownika za stanowisko Spedytora
Sprzedam Mazdę 6 1.8 Sport Kombi
Gliwice Śródmieście, ul. Konarskiego Bezpośrednio od Właściciela
Ważne wydarzenia
I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum
Akcje Charytatywne - Pomogliśmy
Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach
Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu
Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach
Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008