Poprzedni temat «» Następny temat
Segregacja odpadów
Autor Wiadomość
kropka75 
Wysłany: Wto Maj 21, 2013 07:30   Segregacja odpadów  


Dołączyła: 22 Lut 2008
Skąd: Gliwice
Ktoś już rozkminił ten temat?
Wie co, gdzie i jak?

A przy okazji - czy każde miasto ma swój pomysł na kolory i oznaczenia? W necie widuję całkiem sprzeczne z tym, co wydumały Gliwice.
Jak to jest?
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Maj 24, 2013 22:34     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Wydaje mi się że kolory i oznaczenia powinny być ujednolicone, a każda gmina sama sobie tylko reguluje jak ta segregacja będzie się odbywać,wysokość oraz sposób naliczania opłat i ma do wyboru naliczanie od osoby, według ilości m³ wody lub ilości m² powierzchni mieszkalnej.

Jak dla mnie to absurd, żeby płacić od powierzchni bo jedna osoba mieszkająca na tej samej powierzchni co rodzina kilkuosobowa produkuje znacznie mniej śmieci.

Ja dostałam pismo ze spółdzielni Śródmieście i opłaty są przy
segregowaniu śmieci --------------- przy niesegregowaniu
za pow.do 60m2 - 0,30 zł/m2------------0,45 zl
od 60 do 90m2 - 0.20 zł/m2--------------0.30 zł
90 do 120 m2 - 0.10 zł/m2----------------0,15 zł
powyżej 120m2-----------------------------0,08 zł



Moja spółdzielnia na razie zakłada, ze wszyscy uczciwie będą segregować śmieci , więc na początku naliczą nam te niższe stawki. Ja jednak nie wierzę, że wszyscy bedą sobie zadawać trud i je segregować, zwłaszcza, ze nie jesteśmy tego nauczeni, a to nie jest takie proste jakby sie wydawało bo np nie każdy papier jest uznawany jako papier, w związku z czym bardzo szybko spółdzielnia zacznie naliczać wyższe opłaty bo wystarczy ze jedna osoba nie będzie tego robić i wszyscy lokatorzy będą odpowiadać solidarnie.

Jest jeszcze trochę niejasnych spraw w tej całej segregacji, np w czym mam wynosić papier czy obierki bo nie będę mogła tego robić w workach na śmieci, gdyż zrobione sa z plastiku :-0
Ostatnio zmieniony przez kisia Pią Maj 24, 2013 22:35, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
kropka75 
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 11:24     


Dołączyła: 22 Lut 2008
Skąd: Gliwice
W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

***

A co do oznaczeń, to jednak nie jest tak samo, co mnie mocno dziwi.
My mamy odpady kuchenne w brązowym, są miasta, która mają w czarno/szarym, a my w takim mamy śmieci pozostałe, nie pasujące gdzie indziej.

Widziałam oznaczenia: metal - czerwony, plastik - żółty, my mamy oba w żółtym.
My mamy szkło w zielonym. Niektóre miasta mają białe szkło osobno, kolorowe osobno.
itd. itd.

Trzeba doktorat na tym zrobić. Zwłaszcza, gdy się mieszka w Gliwicach, a pracuje w innym mieście, gdzie są inne oznaczenia i firma segreguje śmieci. :oczami:
Profil
PW Email Cytuj
tier 
Wysłany: Sro Cze 12, 2013 16:30     


Dołączył: 17 Sty 2013
Skąd: z Hajduk
Najważniejsze, żeby ludzie nie wyrzucali bezmyślnie. Początki pewnie będą trudne, to kwestia czasu - przyzwyczaimy się.
Profil
PW Email www Cytuj
Bot 
Wysłany: Sro Cze 12, 2013 19:10     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 28 Paź 2005
Skąd: z Marsa
kropka75 napisał/a:
W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

W wydrążonym bochenku chleba :D
Profil
PW Email Cytuj
kropka75 
Wysłany: Czw Cze 13, 2013 07:15     


Dołączyła: 22 Lut 2008
Skąd: Gliwice
Bot napisał/a:
kropka75 napisał/a:
W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

W wydrążonym bochenku chleba :D

Buhahahaha

no tak, to bardzo ekologicznie będzie, na pewno nic nie będzie zalegać w "kompostowniku", na który to wyrzucą ;)

Notabene - gdzie jadą potem odpady kuchenne??
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pon Lip 01, 2013 01:18     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
no i mamy 1 lipca, a gdzie oznaczone śmietniki?
U mnie pozabierali prawie wszystkie stare i postawili same czarne bez jakichkolwiek oznaczeń i co ja mam do nich wrzucać ?
Profil
PW Email Cytuj
kajusiaw 
Wysłany: Pon Lip 01, 2013 15:11     



Imię: Ania :)
Dołączyła: 27 Cze 2007
Skąd: Gliwice Łabędy
A u nas nadal nic nie ma, stoją tylko te same co były od początku.
Coś mi się wydaje, że ta cała segregacja to pic na wodę.
Będziemy płacić a koszy ni chu chu
Profil
PW Email www Cytuj
Henio.eu 
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 00:25     


Dołączył: 16 Lut 2009
U mnie kubeł opróżnili jak zwykle i zostało jak zwykle, choć zadeklarowana segregacja :/

Miasto chwali się, że to jedne z najniższych opłat w kraju... coś czuję, że niedługo dowiemy się, że mamy opłaty za wywóz niskie, ale mamy pakować śmieci w kolorowe worki - które musimy sobie kupić sami oczywiście za najniższą (bo jedyną w kraju) cenę i cały pomysł aby ludziom nie opłacało się wyrzucać śmieci do lasu szlag trafi... do tego jakaś opłata paliwowa do śmieciarki (lub tankowanie podczas opróżniania kubłów), opłata śmietnikowa (za parkowanie kubłów w śmietniku), opłata za kubeł, za kolor kubła... Podatek od nieruchomości - jeżeli budowie śmietnika użyto choć 1 cegły / 1Kg zaprawy no i opłata parkingowa za postój śmieciarki przed śmietnikiem podczas opróżniania!

Cennik wywozu:
1. <60m2
- <60m2

2. 60-90m2
- <60m2
-60-90m2

3. 90-120m2
- <60m2
- 60-90m2
- 90-120m2

cena wywozu dla "dla lokali mieszkalnych o powierzchni większej niż 90m2 i nie większej niż 120m2" i w tej części czytam o cenie "0,30zł od 1m2 powierzchni do 60m2 włącznie"?
Skoro ceny są te same dla danego metrażu, to czy nie wystarczy tego raz napisać?
Czy nie prościej by było podać tabelę opłat x m - y zł? wystarczy przyjąć zaokrąglenie (obojętnie jakie) do pełnych metrów i każdy miałby gotowe. (chyba, że miasto chce jeszcze zarabiać - w końcu miasto musi przynosić zyski - na karach za nieprawidłowe obliczenie opłaty).

Pewnie w końcu dadzą worki bo nie sądzę, aby każdemu do domku dali 5 kubłów, tylko zastanawiam się, jak je będą rozdawać... (chyba, że kubeł dzielony w środku).
Co z tymi którzy będą segregować, a sąsiedzi będą im wrzucać wymieszane? Kubły na kłódkę? (ponoć mają być jakieś kary za zmieszane zamiast deklarowanych segregowanych).

Dajcie znać, jakby ktoś się czegoś dowiedział!!!
Ostatnio zmieniony przez Henio.eu Wto Lip 02, 2013 02:51, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email www Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 17:52     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
wszystko o tym h t t p;//w w w nowiny.gliwice, p l/video,510,0
Profil
PW Email Cytuj
Bot 
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 19:24     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 28 Paź 2005
Skąd: z Marsa
Czyli na chwilę obecną jest po staremu..
Profil
PW Email Cytuj
michasc 
Wysłany: Sro Lip 03, 2013 22:33     


Imię: michal
Dołączył: 03 Lip 2013
Skąd: Gliwice
Witam tylko komu teraz płacić za śmieci . MIASTU CZY REMONDIS NIC NIE WIADOMO ???.
Profil
PW Email Cytuj
Henio.eu 
Wysłany: Sro Lip 03, 2013 22:51     


Dołączył: 16 Lut 2009
informator o nowych zasadach śmieciowych:
"Opłaty z tytułu odbierania śmieci trzeba będzie wpłacać na rachunek Miasta Gliwice"

"Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie z dołu bez wezwania, w łącznej wysokości za trzy miesiące kalendarzowe, w terminach:
za I kwartał do 15 kwietnia danego roku,
za II kwartał do 15 lipca danego roku,
za III kwartał do 15 października danego roku,
za IV kwartał do 15 stycznia następnego roku."

"Pierwszą opłatę za gospodarowanie odpadami należy uiścić do dnia 15 października 2013r."
Profil
PW Email www Cytuj
tier 
Wysłany: Czw Lip 04, 2013 00:18     


Dołączył: 17 Sty 2013
Skąd: z Hajduk

:rotfl:
Coś się musi zmienić, żeby się nic nie zmieniło.
No, może poza jednym, do płacenia za wywóz śmieci będziemy używać nie monet, tylko banknotów (czyli do niebieskiego pojemnika! :rotfl: )
Profil
PW Email www Cytuj
kropka75 
Wysłany: Czw Lip 04, 2013 08:02     


Dołączyła: 22 Lut 2008
Skąd: Gliwice
Nie jest po staremu, bo jest burdel.

Na moim osiedlu były 4 nowe kubły w każdym śmietniku.
Teraz są po dwa. Stare, brudne i obrzydliwe rozpadówy jakieś, czarne.

Nikt nic nie wie. Zsypy zamknięto.
Jeden wielki chlew.

Wcześniej chociaż był kosz na plastik, a teraz (...).
Trzymam te butelki puste i wku.... się, że muszę je wyrzucić do wspólnego kosza, bo zaraz nie będę się mogła w domu ruszyć.
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 15:32     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
kajusiaw napisał/a:
A u nas nadal nic nie ma, stoją tylko te same co były od początku...
Przypadkiem, wczoraj, u samych źródeł, tyle że nie gliwickich, usłyszałem, że w chwili obecnej nie ma na rynku (w skali międzynarodowej) takiej ilości kolorowych pojemników, jakie są potrzebne w związku z naszą (polską) reformą. Trzeba je dopiero wyprodukować. Sytuacja się powinna ustabilizować dopiero za dwa, trzy miesiące.

kisia napisał/a:
Jak dla mnie to absurd, żeby płacić od powierzchni...
To tylko jeden z absurdów w tym "śmieciowym" temacie, ale...
jeśli nie od metrażu, to:
...albo od osoby - ale możliwości ustalenia liczby osób, od których opłatę należałoby naliczać, budzi spore wątpliwości...
...albo np proporcjonalnie do zużycia wody - system być może najrozsądniejszy, a jednocześnie budzący najwięcej kontrowersji.

Każdy z systemów, z jakiego nasza gmina mogła skorzystać, powoduje, ze ktoś na tym zyskuje, a ktoś traci, ktoś się oburza, a ktoś cieszy...
Profil
PW Email Cytuj
vkimi 
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 17:40     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
Yeti napisał/a:

...albo np proporcjonalnie do zużycia wody - system być może najrozsądniejszy, a jednocześnie budzący najwięcej kontrowersji..


to, że kąpię dzieci po przyjściu do domu z piaskownicy nie oznacza, że ubrania wyrzucę na śmieci więc miałbym płacić za coś, z czego nie skorzystałem ? na pewno nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie
Profil
PW Email Cytuj
Henio.eu 
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 19:25     


Dołączył: 16 Lut 2009
od ilości osób... no tak ile może wyprodukować śmieci dwoje osób... mieszkających w willi!!! pamiętajmy, że obecny system to nie tylko śmieci z domu, ale również ogrodu! małe mieszkania raczej rzadko mają duże ogrody, a w dużych domach z wielkimi ogrodami rzadko mieszka dużo osób.

Tak jak pisze Yeti, żaden z tych systemów nie mógłby zadowolić każdego.

Wszyscy za to możemy ponarzekać na wysokość stawek :) i sposób ich liczenia.
Profil
PW Email www Cytuj
tier 
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 22:14     


Dołączył: 17 Sty 2013
Skąd: z Hajduk
Yeti napisał/a:
Przypadkiem, wczoraj, u samych źródeł, tyle że nie gliwickich, usłyszałem, że w chwili obecnej nie ma na rynku (w skali międzynarodowej) takiej ilości kolorowych pojemników, jakie są potrzebne w związku z naszą (polską) reformą. Trzeba je dopiero wyprodukować. Sytuacja się powinna ustabilizować dopiero za dwa, trzy miesiące.

Tia... dobra ściema nigdy nie jest zła.... IMHO to wymówka, o ustawie wiadomo nie od dziś.
Może wystarczy chcieć i pomyśleć??
Jeśli faktycznie jest to prawda, że trzeba poczekać aż je wyprodukują, to nic nie stało na przeszkodzie, żeby kupić farbę i co czwarty, piąty pojemnik pomalować na odpowiedni kolor.
:P
Profil
PW Email www Cytuj
Henio.eu 
Wysłany: Czw Lip 11, 2013 22:38     


Dołączył: 16 Lut 2009
taaa... tylko na czas oczekiwania na dostawę?
pewnie jest na to jakiś paragraf o krótkotrwałym użyciu i wynikającej z tego niegospodarności, choćby farba była za darmo od sponsorów (trzeba by zapłacić podatek od darowizny) a ludzie pomalowali je w czynie społecznym :)
Profil
PW Email www Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008