Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki o Gliwicach
Autor Wiadomość
kisia 
Wysłany: Wto Gru 07, 2004 00:49     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
no cóż nawet gdybym mieszkała na Trynku to w latach 60/70 jeszcze mnie nie było w planach :]
Profil
PW Email Cytuj
Witold 
Wysłany: Wto Gru 07, 2004 14:32     



Dołączył: 14 Wrz 2004
Skąd: Gliwice
Bedzie nowa ciekawostka. Jest w Gliwicach ul ¦liwki i jest osieedke SZtabu Powstańczego.JAki maj a związek te miejsca ? Ano bardzo ścisły. Jan ¦liwka był członkiem sztabu III powstania sląskiego.A sam sztab miescił sie na terenie obecnego osiedla swego imienia w domu pewnego pana członka rodziny Jana ¦liwki. Jak władza ludowa postanowiła uczcic ten fakt budując osiedle i nazywając je odpowiednio to wywłaszczyła kilkanaście osob ktore miały na potrzebnym terenie swoje domy,wsrod nich tego starszego pana. Satrszy pan , człowiek zchorowany , nie mniej zasłuzony nie przyjał aktu wywłaszczeniowego czy tez sie odwołał ,ale kto WOWCZAS sie takimi drobiazgami przejmował.Spychacz wjechał na teren ogrodu tego pana , a pana szlag trafił i to prawie w sensie doslownym bo dostał ataku serca .Zył juz nie długo i władza mogła spokojnie zburzyc jego dom. DOM W KTORYM MIESCI? SIE W CZASIE POWSTANIA SZTAB TEGO POWSTANIA .Patriotyzm nie popłaca ?



pozdrawiam czytelnikow tego kacika Witold
Profil
PW Cytuj
adams
Wysłany: Czw Gru 09, 2004 00:10     



Dołączył: 28 Lis 2004
Skąd: Zatorze
To raczej komunizm :/
Profil
PW Cytuj
kam 
Wysłany: Sob Gru 18, 2004 10:31     


Dołączył: 31 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Nawiązując do linii tramwajowych w Gliwicach:

linia nr2 kiedys kończyła się na wysokosci domu opieki społecznej na ul. Pszczyńskiej.Wtedy je?dziły tam dwa wagony, bo była i tam podobna mijanka jak na Zygmunta Starego. Po przebudowie w połowie lat 70tych przeniesiono właśnie koniec linii na skrzyżowanie z Bojkowską.Tam zaczęła je?dzić jako pojedyńczy wagon :( i od tamtego czasu zaczęła sie powolna śmierć "dwójki".Chyba początek lat 80tych był koncem życia tej linii. Linia zaczynała się w dwóch miejscach : przy dworcu, koło poczty jede początek, a drugi na ulicy Towarowej. To boczna Chorzowskiej.

Na Pszczyńskiej w miejscu wieżowca koło stacji benzynowej w latach 70/72 było ( po prawej str w kier Mikołowa jadąc)było paskudne bajor. Jakieś ścieki kopalniane podobno, ale zostało to uprzątnięte jeszcze przez kopalnię "Gliwice" i powstałtam właśnie ten dom.
Profil
PW Cytuj
kam 
Wysłany: Sob Gru 18, 2004 10:42     


Dołączył: 31 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Wspomniano też o kinach :D . Było ich mnóstwo w Gliwicach.Bajka to było kino elitarne , Mikrus na Dworcowej, był tak mały, że w rzędzie chyba stało max 10 krzeseł :lol: , ale było bardzo kameralnie.Cazsem nie dało sie zdobyć biletów na dobry seans. Na Zygmunta Starego faktycznie stało kino Jutrzenka. Nie chodze tam teraz, ale w początkach lat 80tych jeszcze był szyld tego kina.Na Jana ¦liwki była Grażyna.Dziś tam chyba jakiś sklep jest.Było kino przy Fabryce Drutu, ale nie pamiętam już nazwy. I jeszcze jedno kino, na Trynku było kino należące do montochemu. Dziś jest w jego pomieszczeniach filia Biblioteki nr 15.Kino zlikwidowano koło roku 1970/71 chyba. Istnieje do dziś Kinoteatr X , kino studenckie właściwie :) , ale dostępne wszystkim .

tak zamyka się moja wiedza na temat kin w Gliwicach . Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów

kam
Profil
PW Cytuj
espi 
Wysłany: Sob Gru 18, 2004 12:47     



Imię: Ania
Dołączyła: 06 Gru 2004
Skąd: z mamy ;)
Było jeszcze kino Apollo u zbiegu Wieczorka i Kozielskiej. Dziś tam jest chyba sklep biedronka.



bur
Ostatnio zmieniony przez espi Pon Sty 17, 2005 16:53, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 00:33     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
a kino Grażyna pamietacie??

gdzie ono było wiecie??
Profil
PW Email Cytuj
adams
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 01:28     



Dołączył: 28 Lis 2004
Skąd: Zatorze
kam
Cytat:
Na Jana ¦liwki była Grażyna.Dziś tam chyba jakiś sklep jest.




kisia:
Cytat:
a kino Grażyna pamietacie??

gdzie ono było wiecie??






:?:
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 01:58     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
no tak, faktycznie, zapomniałam że Kam pisał o tym kinie :oops: , ale to kino nie było na ul. J. ¦liwki tylko na Szobiszowickiej :P
Profil
PW Email Cytuj
adams
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 02:25     



Dołączył: 28 Lis 2004
Skąd: Zatorze
Moze to nie scisle Gliwice ale w Labedach byl DK w ktorym byl kino-teatr. Pamietam seanse wyswietlane na Mikolaja mn. "Wilk i Zajac" :D

Dzis to centrum kultury labedzkiej jest zaadoptowane na minimarket Plusa :cry:
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 02:36     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
adams, wydaje mi się ze Dom Kultury był i jest nadal za plusem
Profil
PW Email Cytuj
adams
Wysłany: Nie Gru 19, 2004 02:47     



Dołączył: 28 Lis 2004
Skąd: Zatorze
yyyy przejade sie zdam realacje ale wydaj mi sie ze to ja mam racje ;)

Przeceiz kina juz tam nie ma!?



Przypomnialo mi sie ze bylem w Grazynie na "Krolewnie Sniezce" :zakochany: z przedszkola :lol:
Profil
PW Cytuj
jan 
Wysłany: Pon Gru 20, 2004 23:24     



Dołączył: 07 Paź 2004
Skąd: Zatorze lub Trynek
kam napisał/a:
Było kino przy Fabryce Drutu, ale nie pamiętam już nazwy.

a nie był to przypadkiem ZRYW. Nigdy tam nie byłem ale te nazwe przypominam sobie.
Profil
PW Email Cytuj
h0lek
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 16:03     


Dołączył: 30 Sie 2004
Skąd: Zatorze
well, well.. na wspomnienia sie panstwu zebralo.. no tak, lezka sie w oku kreci. gdy sie wspomina..

moze ja nie mam wielkiej wizjy zmian epokowych ktore mialy miejsce w Gliwicach, ale jeden fakt pamietam dobrze :)

pamietacie pomnik zolnierzy radzieckich na placu pilsudskiego..

pomagalem (jako 5-latek) go rozbrajac, przy czym skurczybyk betonowy nie poddal sie 2 linom ktore ciagnely ogromne spychacze.. przypominam sobie rowniez ze biegalem z ta gwiazda z samego czubka pod pacha.

nie wiecie q czci kogo jest tam pomnik ? i ciekawi mnie jeszcze gdzie znajdowaly sie inne takie ciekawe miejsce pamieci bohaterom sowieckim ?
Profil
PW Email Cytuj
adams
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 18:29     



Dołączył: 28 Lis 2004
Skąd: Zatorze
Gwiazde wystaw na allegro zgarniesz majatek <lol2> chyba ze kolekcjonujesz take eksponaty ? ;)
Profil
PW Cytuj
jan 
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 23:45     



Dołączył: 07 Paź 2004
Skąd: Zatorze lub Trynek
h0lek napisał/a:
i ciekawi mnie jeszcze gdzie znajdowaly sie inne takie ciekawe miejsce pamieci bohaterom sowieckim ?

Gliwic to wprawdzie nie dotyczy.
Borne Sulinowo.Był z Was ktos w tym tajemniczym miejscu i na niewielkim cmentarzu u bram miasta.Sa tam pochowani bardzo młodzi ludzie w wieku dwudziestuparu lat lub kilkumiesieczne dzieci.Gdy Sowieci wyjechali groby wszystkich powoli zarosły trawą.Czyzby swiat o nich zapomniał?
U bram cmentarza pomnik,kamienna reka z wycelowana w niebo pepechą.
Naprawde robi wrażenie.
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sob Gru 25, 2004 23:30     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Cytat:
nie wiecie q czci kogo jest tam pomnik ?

wydaje mi się że samego Piłsudskiego :D
Profil
PW Email Cytuj
Fenix 
Wysłany: Sob Gru 25, 2004 23:47     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
CMENTARZ z tzw. "pepeszą", ponieważ głównym akcentem tego cmentarza jest pomnik; dłoń z celującą w niebo kolorową "pepeszą". Jest to cmentarz cywilno - wojskowy z mogiłami pochowanych tu po wojnie rosyjskich żołnierz i ich rodzin.
Profil
PW Email www Cytuj
kam 
Wysłany: Pon Gru 27, 2004 13:59     


Dołączył: 31 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Na miejscu pomnika ku czci poległych żołnierzy radzieckich jest jakiś głaz walnięty na pamiątkę czegoś tam. Pomnik Piłsudskiego w Gliwicach jest dla mnie (zaznaczam ! dla mnie )policzkiem wymierzonym w ¦ląsk i jego mieszkańców. Ten gościu nie bawi mnie na "mojej"ziemi. Ja mieszkam tu już od 50 lat i z tego co pamiętam to Piłsudski nie był mile wspominany przez powstańców śląskich i wielu ślązaków, a mienił się obrońcą narodu.
Od początku pomysł postawienia w tym miejscu jego postaci mi się nie podobał.
A niszczenie starych pomników tylko świadczy o braku szacunku dla tych , których wysyłano na śmierć. Ten pomnik z gwiazdą był hołdem dla bohaterów, którzy zginęli za nasze i nie tylko nasze miasto. Nie był pomnikiem gnębicieli, którzy byli przez prawie 50 lat na naszym garnku.
Każdy naród powinien szanować tych obrońców, którym inni stawiali pomniki. To nasza historia. Zniszczenie pomnika nie wymaże, prawdy o tamtych latach,a prawda jest taka, że w narodzie były szmaty, które sprzedały dla swoich celów naszą ojczyznę. Jeszcze wiele lat będzie pokutować Polska za tych ludzi.
Dziś z takim samym zapałem sprzedajemy się Stanom Zjednoczonym. A czy jest jakaś różnica między Związkiem Radzieckim a nimi ?
Nie ma żadnej, oba mocarstwa dążą do panowania nad resztą świata.
Przyjrzyjcie się światu i znajdÄ?cie miejsca, w których nie było i nie ma żołnierzy amerykańskich albo rosyjskich .
My , naród , zawsze potrzebujemy być kierowany przez obcych ?? oj nie jest ten naród mądry, który szuka przywódców za granicami :( :( :(
Profil
PW Cytuj
kam 
Wysłany: Pon Gru 27, 2004 14:10     


Dołączył: 31 Lip 2004
Skąd: Gliwice
WYbaczcie gadulstwo, ale taki jestem. Jak mi się coś nie podoba to mówię o tym głośno.A jak mi się podoba to też mówię o tym i wtedy chwalę .
Profil
PW Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008