Wyróżnienie pracownika. Z czym to się łączy?

W Kodeksie pracy można znaleźć katalog kar, po jakie może sięgnąć pracodawca, chcący zdyscyplinować swojego podwładnego. Co w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający chce wyróżnić swojego podwładnego za dobrą i rzetelną pracę?

Zanim pracodawca zatrudni pracownika, najczęściej decyduje się na przeprowadzenie rekrutacji. W ostatnich latach pracodawcy korzystają głównie z dwustopniowej rekrutacji. Dzięki temu mogą zarówno zapoznać się z dokumentami potencjalnych pracowników, jak i odbyć z nimi rozmowę. I choć taki sposób rekrutowania na wolne stanowiska jest najpopularniejszy, nie można zapomnieć, że nie oznacza to, że wybrany pracownik będzie rzeczywiście się sprawdzał.

Pracodawca zatrudniający w oparciu o umowę o pracę ma szereg obowiązków. Część z nich dotyczy konieczności zapoznania przyjętych do pracy pracowników z ich obowiązkami zawodowymi. W ten sposób każdy zatrudniony zna swoje obowiązki. Ponieważ jednak rzetelny, oddany i pracowity pracownik jest firmie zawsze potrzebny, pracodawca powinien pomyśleć o tym, w jaki sposób może nagrodzić tych najlepszych.

 

Motywowanie zatrudnionych

Z całą pewnością pracodawca chcący docenić swoich pracowników, powinien pomyśleć o szeregu pozapłacowych benefitów. Dzięki takim może motywować zatrudnionych do wydajnej pracy. Decydując się na wprowadzenie takich do zakładu pracy, warto kierować się przeprowadzonymi badaniami. Firma Sedlak & Sedlak zaprezentowała wyniki przeprowadzonych badań, z których wynika nie tylko to, jakie benefity najczęściej otrzymują pracownicy, lecz także jakie ich interesują (źródło: wwww.wynagrodzenia.pl).

Z punktu widzenia pracodawcy postawienie na benefity pracownicze to sposób na motywowanie swoich podwładnych i jednocześnie inwestycja w pracowników. Wykupienie dostępu do prywatnej służby zdrowia czy wręczenie pracownikom karnetów na fitness, to szansa, by byli oni zdrowsi i w formie przez cały rok. Takie rozwiązanie, jak wynika z badań, po prostu się sprawdza.

 

Gdy chcesz zatrzymać pracownika…

Benefity pracownicze to nie tylko sposób na motywowanie pracowników, lecz także sposób na zatrzymanie ich w firmie. Dzięki nim wynagrodzenie za pracę nie jest jedyną rzeczą, na jaką mogą liczyć po przepracowaniu całego miesiąca. Na ten fakt uwagę zwracają specjaliści, podkreślając, że w ten sposób firma może się wyróżnić wśród pozostałych, jakie działają na rynku w danej branży.

Poza dodatkowymi świadczeniami, jakie pracodawca przewidział dla pracownika, nie można zapomnieć o tym, że zgodnie z Kodeksem pracy, może on również wyróżnić swojego podwładnego.

Takie rozwiązanie, choć nie jest popularne, jest dozwolone i warto pomyśleć o skorzystaniu z takiej możliwości. W ten sposób można wyróżnić tych, którzy rzeczywiście przyczyniają się do rozwoju miejsca pracy - dodaje specjalista z portalu Praca Gliwice.

 

Z wpisem do akt osobowych

Zgodnie z art. 105 Kodeksu pracy, pracownikom, którzy „przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia”. Takie rozwiązanie pozwala pracodawcy wyróżnić osoby mające największy wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. W ten sposób również możliwe jest zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie – nie od dziś wiadomo, że zatrudnieni często skarżą się na to, że nie są doceniani w miejscu pracy.

Przyznanie pracownikowi nagrody lub wyróżnienia łączy się jednak z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Mowa przede wszystkim o tym, że pracodawca powinien taką informację przygotować na piśmie. Dlaczego? Bo zgodnie z przepisami prawa pracy, odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia należy złożyć do akt osobowych pracownika. Prowadzenie takich jest niezbędne wówczas, gdy pracownik został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-gliwice.info
Zobacz także:

Zatrudnie Pracownika za stanowisko Spedytora

Redaktor serwisu internetowego praca zdalna dla osoby z orzeczeniem

Praca Zdalna dla Osób z Niepełnosprawnością

Komentarzy: 0, Czytano: 3522, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008