Coś dla każdego

To, czym Gliwice naprawdę mogą się pochwalić, to ich bujne życie kulturalne. Miasto dba o jego przeróżne aspekty, przede wszystkim artystyczne. Żaden miłośnik sztuki nie będzie się tu nudził.

Wizytówką kulturalnego życia miasta jest z pewnością Gliwicki Teatr Muzyczny. Został on założony w 1952 roku jako Operetka Śląska. Jego główna scena znajduje się w budynku przy ulicy Nowy Świat, wyremontowanym w roku 2013, jednak teatr wystawia swoje spektakle także w dwóch innych placówkach: w Kinie Amok na Scenie Bajka oraz w Ruinach. Szczególnie warte uwagi jest ostatnie z tych miejsc. Tak zwane Ruiny to pozostałości po dawnym Teatrze Miejskim „Victoria”, spalonym w 1945 roku przez armię radziecką powracającą do kraju po wojnie. Aktualnie odnowiony, teatr znów normalnie funkcjonuje, z wyłączeniem sezonu zimowego.

 

Gliwice są też siedzibą Śląskiego Jazz Clubu, istniejącego od 1956 roku. Jest to najstarsze stowarzyszenie jazzowe w kraju. Na scenie ŚJC pojawiały się tak znane nazwiska, jak Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy Tomasz Stańko. Stowarzyszenie także dzisiaj czynnie zajmuje się promowaniem nowych nazwisk, pomagając młodym muzykom w wydawaniu płyt i organizując liczne koncerty oraz jam sessions. Wielką sławą cieszy się organizowany przez ŚJC festiwal „Jazz w Ruinach”, odbywający się w pierwszych tygodniach sierpnia w ruinach teatru „Victoria”. W 2014 roku odbyła się jego dziesiąta edycja. Śląski Jazz Club współorganizował też takie imprezy, jak „Rawa Blues”, „Metalmania” czy nawet festiwal w Jarocinie. W ŚJC odbywa się także cykl koncertów „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą” oraz „Wtorek Bluesowy”.

 

Największym wydarzeniem artystycznym Gliwic jest organizowany już od 2007 roku Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”. Festiwal odbywa się w lipcu i obejmuje najróżniejsze artystyczne wydarzenia, od koncertów, przez spektakle i projekcje filmów, aż do pokazów fotograficznych. Na imprezie prezentują się artyści zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Festiwal stawia na różnorodność form sztuki oraz jej oryginalność, a także dobry kontakt artystów z publicznością – pokazy odbywają się na otwartych przestrzeniach, a wstęp na nie jest bezpłatny. Podczas festiwalu organizowane są także otwarte warsztaty żonglerskie i fireshow.

 

Miłośnikom poważniejszej formy kultury przypadnie do gustu Festiwal „Dni Muzyki Organowej”, organizowany na przełomie maja i czerwca. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1990 z inicjatywy ks. Herberta Hlubka, prof. Juliana Gembalskiego oraz Wojciecha Różaka. Na festiwalu prezentowana jest muzyka organowa oraz kantatowo-oratoryjna. Poza wybitnymi organistami, można tu usłyszeć także zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i orkiestry. Koncerty odbywają się w Katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kościele pw. Wszystkich Świętych oraz w starym kościele pw. świętego Bartłomieja.

 

Te i wiele innych obiektów oraz imprez czyni Gliwice miastem otwartym na sztukę. Każdy amator kultury, nawet najbardziej wybredny, znajdzie tu coś dla siebie.



Zobacz także:

Skup VW Sharan, Kupię Każdego Sharana 2.0 Benzyna / Kupię Toyote,Kaczka,Atos,VW Golf 1.8

Komentarzy: 0, Czytano: 3008, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008