Poprzedni temat «» Następny temat
Likwidacja "komunistycznych" nazw ulic
Autor Wiadomość
Harcerka 
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 08:42     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
hmmm jesli mam yc szczera to zeby zadowolic wszystkich powinnismy wszyscy mieszkac na ulicach typu : Krotka, Dluga, Waska czy Szeroka..

lub ew na Osiedle typu A z kolejnym numerkiem... niektore miasta (Tychy, Krakow) poszly w takim kierunku:))))
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 20:28     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
krystian napisał/a:
jak sobie policze czas, pieniadze i nerwy stracone bo oczywiscie w kazdym okienku czegos nam bedzie brakowalo jak to zwykle bywa...to ja chyba bym nawet zgodzil sie mieszkac na ulicy Adolfa Hitlera. juz by mi to bylo obojetne.


przy takim prymitywnym ujęciu, to nawet komentarza się odechciewa....
Widać, że albo masz bardzo słabą świadomość obywatelską, albo po prostu nie grzeszysz inteligencją...
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 20:30     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Skoro Krystian ma tak slaba swiadomosc obywatelska, to zastanawia mnie co toba kieruje aby tak bardzo byc za zmianami ... a moze masz juz kontrakt na 'produkcje nowych tablic z nazwami ulic" lub tez bedziesz drukowal nowe plany miasta ? albo zajmiesz sie aktualizacja nawigacji ?
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 20:38     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
Ktoś mnie wcześniej nie zrozumiał....
Wspomniany Gagarin - był i jest jedynie symbolem podboju kosmosu - pierwszy człowiek na orbicie - obiektywny, nie mordował, nie prześladował etc... Ludzie, poczytajcie życiorysy osób takich jak Żabiński, czy Gomułka! Oni obiektywnie byli źli - to nie jest widzimisie jednej opcji politycznej.

Co do poprawności politycznej i tego co nam gwarantuje Konstytucja z 1997 roku - proszę bez takich wywodów...Konstytucja przede wszystkim gwarantuje demokracje, a to oznacza wolę większości...równość nie pozwala na terroryzm jednostki przeciwko społeczności! Doszłoby do wywrócenia pojęć...tego konstytucja nam nie gwarantuje.


A propos zmian nazw ulic - dla mnie zbrodnią w naszym mieście była zmiana Ul. Konstytucji na Wyszyńskiego i tu przyjąłbym i sam powtórzył wszelkie krytyczne uwagi, bo był to ruch nieprzemyślany.

Co do tzw. "poprawnych politycznie" nazw ulic, typu szeroka, długa etc.... to pamietajmy, że nazwa ulicy w naszej tradycji (od połowy XVII wieku!!!) jest pomnikiem, symbolem, świadectwem pamięci, nagrodą - swoistym Exegi monumetum! wystawianym za zasługi dla kogoś lub czegoś. Robi sie tak na CA?YM ŚWIECIE! nie jest to nasza specjalnośc, czy dziwactwo...
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 20:43     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
p4cz3k napisał/a:
to zastanawia mnie co toba kieruje aby tak bardzo byc za zmianami ... a moze masz juz kontrakt na 'produkcje nowych tablic z nazwami ulic" lub tez bedziesz drukowal nowe plany miasta ? albo zajmiesz sie aktualizacja nawigacji ?


Nie wiem, czy z taką wypowiedzią powinienieś być moderatorem - obniżasz po prostu poziom dyskusji. To jest takie jak wypowiedź gdzies wczesniej, że dzisiejsza zmiana nazw ulic to czysty populizm - populizm to robienie czegos wedle oczekiwań spolecznych - a tu zawsze jest sprzeciw społeczności!

poczytaj moje wcześniejsze posty, gdzie przewidziałem tego typu komentarze...

jestem po studiach uniwersyteckich i dalej sie uczę: nie mam nic wspólnego z gliwickim samorządem, produkcja map, tablic, ja, ani nikt z mojej rodziny. Wiem po prostu jak moi krewni , także najbliżsi walczyli od 1980 roku o wieczne pogrzebanie radzieckiego zaborcy i jego aparatczyków spod flagi bialo - czerwonej...

nazwijmy to CZYSTYM IDEALIZMEM
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 08:41     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
Silesian napisał/a:
przy takim prymitywnym ujęciu, to nawet komentarza się odechciewa....
Widać, że albo masz bardzo słabą świadomość obywatelską, albo po prostu nie grzeszysz inteligencją...

Pozwól, że zacytuję:
Silesian napisał/a:
obniżasz po prostu poziom dyskusji

Wstrzymaj się z takimi komentarzami na przyszłość :zdegustowany:

Wracając do tematu...
Silesian napisał/a:
równość nie pozwala na terroryzm jednostki przeciwko społeczności

Więc skoro:
Silesian napisał/a:
Konstytucja przede wszystkim gwarantuje demokracje, a to oznacza wolę większości

Większość jest za pozostawieniem obecnych nazw ulic a jedynie kilku panów/pań z pewnej prawicowej opcji politycznej chce coś zrobić w imię "dobra ogółu". I co wtedy? Zostanie wtedy taki jeden Gomułka z drugim czy postawią na swoim?
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 08:45     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Silesian o faktycznie jestem moderatorem, zapomnialem ... ale moze to i dobrze ze zapomnialem ... bo z tego co pamietam :

cytujac za regulaminem forum

Kod:
1.1 Pamiętaj, że każdy ma prawo do posiadania i wyrażania poglądów, uszanuj to. A swoje poglądy wyrażaj tak, aby nie obrażały innych użytkowników. Traktuj forum jako rozrywkę. Pamiętaj, że to tylko zabawa, ale po drugiej stronie też siedzą ludzie.


Kod:
2.1 Obrażanie, poniżanie lub prowokowanie innych użytkowników.


a jesli chodzi o moje poczucie dobrego smaku to :
Silesian napisał/a:
przy takim prymitywnym ujęciu, to nawet komentarza się odechciewa....
Widać, że albo masz bardzo słabą świadomość obywatelską, albo po prostu nie grzeszysz inteligencją...


to ewidetnie obrazasz / prowokujesz / i nie szanujesz poglodow innych osob

---

wiec moze dobrze ze na chwile zapomnialem o byciu moderatorem bo juz pod Twoim nickiem widnialaby czerwona kreseczka

---

a co do samego tematu

---

skoro Gagarin moze byc symbolem podboju kosmosu (a co za tym idzie zimnej wojny) to gomulka moze byc symbolem socjalizmu, a edison niech bedzie symbolem nauki i innowacji i to i to jest to historia i czy ty oceniasz ja zle czy dobrze to juz Twoja sprawa, ale jest to historia pewnego rodzaju spadek a moze raczej znamie i mimo wszystko wydaje mi sie ze tak jak mozemy pozwolic sobie na ocene postepowania krolow polskiego sredniowiecza tak wydaje mi sie ze czasy socjalizmu sa mimo wszystko zbyt swiezymi, a chcialbym jeszcze jedynie dodac ze za 50 lat lub 100 lat poglady moga sie znow zmienic...i to my bedziemy wowczas "zlem minionym"
Ostatnio zmieniony przez p4cz3k Sro Paź 15, 2008 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 09:38     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
kobi napisał/a:
Większość jest za pozostawieniem obecnych nazw ulic a jedynie kilku panów/pań z pewnej prawicowej opcji politycznej chce coś zrobić w imię "dobra ogółu". I co wtedy? Zostanie wtedy taki jeden Gomułka z drugim czy postawią na swoim?


Przy cytowaniu wyrwanych zdań z kontekstu tak zawsze bedzie. Wymowa całościowa moje wypwiedzi jest inna: wiekszość wybiera swoich przedstawicieli do władz i im się podporzadkowuje zgodnie z obowiązującym prawem. Na podstawie przepisów ustawy o samorzadzie gminnym władze lokalne nie mają żadnego obowiązku do zasięgania opinii społeczności lokalnej w przypadkach zmian adminsitarcyjnych takich jak zmiany nazw dzielnic, ulic itp. To, że większośc nie będzie chiała zmiany nazw ulic wskazuje na pewno na brak populizmu w działaniu samorządu, a po drugie nalezy pamietać, że trudne, ale czesto słuszne decyzje podejmowane są zawsze przy sprzeciwie większości obywateli... tylko, że ta właśnie WIęKSZOŚć (nawet jeżeli nie są to personalnie te same osoby) wczesniej wybrała osoby podejmujące w ich imieniu decyzje.

Proste pytanie - kogo wybieraliście w ywborach samorządowych - do tego piszcie swoje protesty przeciwko zmianom, jako swoim reprezentantom. Jeżeli nie wybieraliście nikogo, bo nie czuliści takiej potrzeby, to teraz nie powinno być prawa tychże osób do narzekania na radnych, czy prezydenta miasta.

To jest właśnie moim zdaniem, (a liczę, że nie wyłacznie moim) dojrzałe postrzeganie demokracji...
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 10:14     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
tylko widzisz, tutaj zachodzi juz nieco inna kwestia - przedstawmy to bardzo obrazowo - kielbasa wyborcza - a to co sie robi gdy juz jest sie przy korycie to inna kwestia :)
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 11:36     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
Ok, tylko bycie przy korycie to nie same zaszczyty i przywileje. To także ciężka praca. ?atwo nam narzekać na władze - jezeli jest źle, to sami weźmy się do rządzenia - wątpię czy byłoby lepiej.

A w Gliwicach temat zmiany nazw ulic nie jest tematem zastępczym! dzieje się wmieście bardzo dużo pozytywnych rzeczy. Uwierzcie - studiowałem 5 lat w Lublinie, jeździłem ze sprawami urzędowymi do Zabrza i już porównując z tymi dwoma organizmami miejskimi - u nas na prawde jest dobrze.

Brudne ulice i dziury - to podstawowe zarzuty do władz - i słuszne, ulica bankowa zamiast Zwycięstwa (to już nie - bankom odsprzedali lokale ich właściciele - a więc gliwiccy kupcy, którzy wczesniej po wielkiej nagonce na Frankiewicza sami je nabyli za grosze!). Tyle tylko, że w Gliwicach na prawdę dba się o obywatela, nawet gdy miasto chce podjąc tak niepopularna decyzję, jak zmiana nazw ulic. Mam świadomośc, że jestem jednym z nielicznych, którzy popierają ta inicjatywę, a dodatkowo nie meiszkam na ulicy, której zmiana dotyczy.

Temat, czy w Gliwicach mogłoby byc jeszcze lepiej, to już nie w tej rubryce...
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 14:21     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Zmiany komunistycznych nazw ulic zaproponował IPN, ale wszystko zależy od samorządów do których zostały wystosowane listy, ponieważ żadna ustawa tego nie reguluje. Jestem ciekawa jak to będzie w Gliwicach. Jeżeli dojdzie do zmian nazw ulic to nie zazdroszczę mieszkańcom jak i firmą. Zmiana wszystkich dokumentów firmy, pieczątek i poinformowanie wszystkich kontrahentów kosztuje, a nie sądzę żeby Urząd Miasta im coś za sponsorował :/
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 14:35     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
NIestety miast nie mam możliwości żadnego dosponsorowywania tego typu kosztów. To sa koszty, ktore rzeczywiście obciążą przedsiebiorców, oraz takie wydatki jak legitymacje, zdjęcia, indeksy...

Władze są bardzo zdecydowane i sprawa jest przesądzona w Gliwicach, stąd moje wątpliwośći o celowść ankiety. Ta nakieta nie ma żadnej mocy wiążącej i przewodniczący Rady Pszonak wypowiedział się już, że do zmian i tak dojdzie....
Miom, że ja ich gorąco popieram, to mam świadomośc, że robią to dlatego teraz, bo liczą, że ludzie im to do końća kadencji za dw alata wybaczą... :P



//Ostatni raz - sprawdzaj posta przed wysłaniem, robisz mase literówek za każdym razem - khaman
Ostatnio zmieniony przez Bot Sro Paź 15, 2008 14:51, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 17:19     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
Silesian, wobec tego twoja opinia jest samolubna. nie jestes jedna z osob, ktora dotknie ta zmiana. gdybys mial biegac z dokumentami to pierwszy bys ta ankiete wypelnil. a gdybys do tego byl wlascicielem firmy znajdujacej sie na jednej z tych ulic to w ogole bys plakal.
Silesian napisał/a:
Ta nakieta nie ma żadnej mocy wiążącej i przewodniczący Rady Pszonak wypowiedział się już, że do zmian i tak dojdzie....
problem w tym, ze przewodniczacy rady miejskiej w tym momencie nie ma za duzo do powiedzenia, poniewaz sam pomysl wysunal prezydent Frankiewicz, ktory stanowi wladze wykonawcza, a nie stanowiaca. Prezydent Miasta nie ma tego w swoich kompetencjach, dlatego tez powstala owa ankieta. Normalnie takimi rzeczami zajmuje sie Rada MIasta.ale nie w tym przypadku. gdybys znal prawo to bys wiedzial, ze zmiany nazw ulic musza byc konsultowane ze spolecznoscia lokalna.
Ostatnio zmieniony przez krystian Sro Paź 15, 2008 17:20, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 18:58     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
Masz rację, jakbym był samolubem, to gdybym miał własną działalność to pewnie od razu bym wypełnił ankietę...
ale jau ż wypełniłem tą ankietę i bez znaczenia, czy bym tam mieszkał, czy nie zawsze byłbym na tak.
Wiem, niektórym osobom trudno w to uwierzyć, o czym już tu pisały...
najbardziej tym , którzy nie mają pojęcia o prawie, a chcą tu zabierać głos...
Co Pan Pani Krystianie rozumie przez konsultacje?
To jest właśnie klasyczny przykład "ignorantiae iuris"...kórej uczyli mnie na wykładach...
Ale szkoda gadać, odsyłam do ustawy z 1990.... o samorządzie gminnym (kiedyś nazwa o samorządzie terytorialnym)....

Jedynie Rada Gminy ma kompetencję do zmian nazw ulic jako rgan uchwałodawczy...po podjęciu uchwały przekazuje Prezydentowi Miasta do wykonania....
ale na tym poprzestaję, bo nie lubię "mędrców" o wiedzy z TV...i znowu kogoś obrażę...
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 21:14     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
Silesian napisał/a:
Jedynie Rada Gminy ma kompetencję do zmian nazw ulic jako rgan uchwałodawczy...
no i wlasnie o tym mowie. bo tym razem to prezydent wysunal ten pomysl, a nie rada miasta. czytanie ze zrozumieniem...tego cie chyba nie uczyli na studiach.a czytales ustawy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego? watpie. tam wlasnie jeden z przepisow mowi o konsultowaniu zmian administracyjnych. ksiazkowa wiedza to nie wszystko. pozdrawiam
Profil
PW Email Cytuj
MajkeL 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 22:27     



Dołączył: 28 Wrz 2004
Skąd: Gliwice - peryferia
Temat kontrowersyjny..... jak by na to nie patrzeć....
Niedawno w gazecie zerknąłem na artykuł o zmianie nazw ulic i zastanowiłem się trochę nad tym.
Prawdę powiedziawszy jest dużo opinii na ten temat.
Ja jestem za zmianą nazw, ponieważ gloryfikacja np. prześladowców komunistycznych
(Marian Buczek, Feliks Dzierżyński, Bolesław Bierut) poprzez pozostawienie "im nazw ulic" to (przynajmniej w moim mniemaniu) lekceważenie ludzi, którzy za wolność Polski oddali zdrowie, a czasem i życie.

Szkody mi tylko starszych osób, którzy nie są wtajemniczeni w porcedury zmiany dokumentów. Wydaję mi się, że skoro Miasto wydaje propozycję zmiany nazw ulic, powinna w większej części przejąć koszty tej operacji związane ze zmianą dokumentów obywateli.
Profil
PW Cytuj
Bot 
Wysłany: Sro Paź 15, 2008 23:16     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 28 Paź 2005
Skąd: z Marsa
kisia napisał/a:
Jeżeli dojdzie do zmian nazw ulic to nie zazdroszczę mieszkańcom jak i firmą. Zmiana wszystkich dokumentów firmy, pieczątek i poinformowanie wszystkich kontrahentów kosztuje, a nie sądzę żeby Urząd Miasta im coś za sponsorował :/


Z jednej strony własnie to spory problem, wymiana dokumentów itp. a z drugiej:

MajkeL napisał/a:
gloryfikacja np. prześladowców komunistycznych
(Marian Buczek, Feliks Dzierżyński, Bolesław Bierut) poprzez pozostawienie "im nazw ulic"


I dlatego ten temat zawsze będzie wzbudzał kontrowersje, bo koszty tego, że kiedyś był inny ustrój i taki "bohater" dostał ulice a teraz trzeba będzie go zmienić poniesiemy (pewnie w większości) jak zwykle my.. mieszkańcy i firmy.
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Czw Paź 16, 2008 07:49     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
krystian napisał/a:
Prezydent Miasta nie ma tego w swoich kompetencjach, dlatego tez powstala owa ankieta. Normalnie takimi rzeczami zajmuje sie Rada MIasta.ale nie w tym przypadku.


nie wiem, czy ja tu czegoś nie zrozumiałem, czy Ty nie potrafisz zrozumiale pisać..., bo co oznacza niby "Nie w tym przypadku" ? inicjatywa może byc trojakiego radzaju - albo od radnych, albo od wójta, burmistrza etc, albo społeczna.... nie ma czaegos takiego jak "zwykle"...
zalęzy po prostu od tego, kto przejawia inicjatywę i każda forma jest dobra.

Wyobraź sobie, że znam EKST... podobnie jak nasza ustawa mówi jedynie o konsultacjach społecznych - czyli badaniu opinii s[połeczności na temat zmian BEZ WI?Ż?CEGO CHARAKTERU dla ostatecznego rozstrzygnięcia... pozatym EKST jest aktem w przeważającej części intencyjnym, a nie zobowiązującym...

Polska ratyfikowała EKST, więc powinna się do jej postanoiweń stosować... stąd m.in. ta ankieta... nie mniej gdyby jej nie było prawo nie zostało by naruszone, bo ankieta jest zalecana...

"art. 4 ust. 6. Społeczności lokalne powinny być konsultowane o tyle, o ile jest to możliwe, we
właściwym czasie i w odpowiednim trybie, w trakcie opracowywania planów oraz
podejmowania decyzji we wszystkich sprawach bezpośrednio ich dotyczących."

Jedynie tu:
"Artykuł 5
Ochrona granic społeczności lokalnych
Każda zmiana granic społeczności lokalnej wymaga uprzedniego przeprowadzenia
konsultacji z zainteresowaną społecznością, możliwie w drodze referendum, jeśli ustawa na to
zezwala." - jest mowa o REFERENDUM, czyli przy odpowiedniej frekwencji wiążącym środku badania opinii mieszkańców - np. w kwestii przyłączenia do innego miasta, województwa etc...

Nasza ustawa gminna:
"Art. 5a. 1. W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy." wspomniana w tym przepisie ustawa, to jedynie ustawa o ustroju miasta stołecznego Wa-wy, gdzie te konsultacje są obowiązkowe przy okreslonych zdarzeniach.

Pozdrawiam serdecznie
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Czw Paź 16, 2008 07:54     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
krystian napisał/a:
.a czytales ustawy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego


nie jest to ustawa, a ratyfikowana w tzw. "dużej ratyfikacji" umowamiędzynarodowa.... ustawa jedynie jest formą jej wprowadzenia do naszego systemu prawnego. ALe nie czepiam się, tylko wyjaśniam czytajacym by nie mieli wątpliwośći.... :D
Profil
PW Email Cytuj
Silesian 
Wysłany: Czw Paź 16, 2008 07:58     


Imię: Andrzej
Dołączył: 13 Paź 2008
Skąd: Gliwice
krystian napisał/a:
Normalnie takimi rzeczami zajmuje sie Rada MIasta


teraz to już będę złośliwy - prawo polskie nie zna takiej instytucji jak RADA MIASTA (poza RAD? MIASTA STO?ECZNEGO WARSZAWY)

odsyłam znowu do u.s.g.:
"2. Jeżeli siedziba rady gminy znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy, rada nosi nazwę rady miejskiej."

dobra, koniec złośliwości z mojej strony.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008