Poprzedni temat «» Następny temat
Typy i wersje licencji dotyczących oprogramowania.
Autor Wiadomość
MacSen 
Wysłany: Czw Gru 14, 2006 18:08   Typy i wersje licencji dotyczących oprogramowania.  



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Jako że czasem mnie pytają co to takiego GPL, OEM, BOX itp uznałem że warto by spisać wszelkie możliwe typy licencji jakie tylko istnieją i są wykorzystywane.

CardWare (postcardware) – prawo stosowania programu uzyskuje się po wysłaniu autorowi kartki pocztowej, zazwyczaj z widokiem własnej miejscowości.

Free software (ang.) - jest to pojęcie oznaczające oprogramowanie, rozpowszechniane z zezwoleniem pozwalającym każdemu użytkownikowi na kopiowanie i rozpowszechnianie tegoż programu, w postaci niezmienionej lub po wprowadzeniu modyfikacji, za darmo lub za opłatą. Najważniejszym elementem tego typu licencji jest dostępność kodu źródłowego. Mimo, że jest to „wolne” oprogramowanie wcale nie musi być jednak bezpłatne, dlatego też należy uważać aby nie pomylić pojęć: freeware i free software.
Istnieje rozgraniczenie „wolnego oprogramowania” na:
1)objęte copyleft: takie licencje nie dają uprawnień na wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń przy dalszym rozpowszechnianiu programu przez redystrybutorów po wprowadzeniu modyfikacji – oprogramowanie musi pozostać „wolne”
2)nie objęte copyleft: oprogramowanie można po wprowadzeniu modyfikacji w sposób dowolny rozpowszechniać.


Freeware (ang.) – nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia lecz powszechnie jest ono używane w odniesieniu do oprogramowania dostępnego za darmo, z możliwością dalszego rozpowszechniania. Oprogramowanie typu freeware nie może być zazwyczaj modyfikowane, a jego kod źródłowy nie jest dostępny dla użytkownika. Nie należy mylić pojęcia freeware z free software.
GNU (ang. Gnu\'s Not Unix!) – powstała z ogłoszeniem “Manifestu GNU” (R. Stallman, 1983) - działalność społeczna na rzecz reaktywowania ducha bezinteresownej, przyjaznej współpracy społeczności informatycznej świata, a zwłaszcza programistów. Pierwszym zaplanowanym i zrealizowanym wynikiem aktywności GNU jest bezpłatne oprogramowanie typu uniksowego. Największym sukcesem stał się system GNU/Linux oparty na jądrze Linuksa. Użytkownicy oprogramowania GNU mają nieograniczony dostęp do kodu źródłowego oraz prawo upowszechniania wprowadzonych przez siebie zmian i ulepszeń. Koordynatorem projektu GNU jest Free Software Foundation.

Licencja – jest to zgodnie z definicją zawartą w ustawie o prawie autorskim i prawach pochodnych (art. 41.2.) „Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu (...), obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.”.

Licencja GPL (ang. General Public License) – Powszechna Licencja Publiczna, jej zasady określa konsorcjum Free Software Foundation. Licencja zakazuje redystrybucji oprogramowania w formie skompilowanej – obowiązkiem jest udostępnianie również postaci źródłowej.

Licencja grupowa (ang. site licence) - rodzaj licencji pozwalającej na użytkowanie oprogramowania w sieci lub w określonej grupie komputerów, np. w szkole lub w firmie, licencja ta określa maksymalną liczbę stanowisk, na których wolno zainstalować objęte nią oprogramowanie. Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa (ang. network licence).

Licencja jednostanowiskowa
(ang. one-site licence) - uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko w jednym komputerze, obejmuje zakaz udostępniania takiego oprogramowania w sieci oraz na innych wolno stojących komputerach. Możliwe jest jednak sporządzenie kopii zapasowej oprogramowania.

OEM – jest to oprogramowanie przeznaczone do dystrybucji wyłącznie z nowym sprzętem komputerowym (charakteryzuje je zazwyczaj brak pudełka).
Zasady dystrybucji pakietów OEM firmy Microsoft.
Z dniem 02.04.2002 Microsoft zmienił zasady sprzedaży pakietów OEM Użytkownikowi Końcowemu.
Systemy operacyjne z rodziny desktop w wersji OEM wg nowych zasad są przeznaczone do sprzedaży wraz z podzespołem komputerowym, nie będącym podzespołem peryferyjnym, np. stacją dyskietek, napędem CD-ROM, kartą grafiki, procesorem, itp. Nie ma już możliwości zakupu takich produktów wraz z myszką czy też klawiaturą. Nie uległa zmianie zasada 1 do 1 (jeden z wymienionych komponentów do jednego systemu).
Aplikacje i systemy operacyjne z rodziny serwer w wersji OEM wg nowych zasad są przeznaczone do sprzedaży wyłącznie z kompletnym zestawem komputerowym.
Więcej na stronie Microsoft: w w w microsoft, c o m/poland

Oprogramowanie komercyjne (ang. commercial software) - tworzone przez przedsiębiorstwa, których celem jest zarabianie pieniędzy na jego wykorzystywaniu. Aby legalnie je użytkować należy wykupić licencję jeszcze przed zainstalowaniem programu. Nie jest wykluczone aby komercyjne oprogramowanie było zarazem wolnym w przypadku gdy producent udziela również kod źródłowy.

Orogramowanie Open Source (,,otwarte źródło\'\') – odpowiednik „free software” – wolnego oprogramowania.
Oprogramowanie Public Domain (ang. public domain licence) - licencja czyniąca z oprogramowania własność ogółu, w myśl której autor lub autorzy oprogramowania zrzekają się praw do upowszechniania oprogramowania na rzecz ogółu użytkowników. Jest to szczególny przypadek „wolnego oprogramowania” nie objętego klauzulą copyleft. W świetle prawa oprogramowanie tego typu nie stanowi w ogóle przedmiotu prawa autorskiego (not copyrightet).

Shareware – oprogramowanie udostępniane bezpłatnie w celu przetestowania i umożliwienia podjęcia decyzji o ewentualnym zakupie pełnej wersji. Po upływie określonego czasu użytkownik obowiązany jest do podjęcia decyzji o dalszym stosowaniu i wpłaceniu odpowiedniej kwoty bądź usunięcia programu. Często oprogramowanie shareware udostępniane jest bezterminowo ale z pewnymi ograniczeniami (niedostępne funkcje lub stałe komunikaty o możliwości zarejestrowania programu). Szczególną cechą programów shareware są niskie ceny rejestracji pełnowartościowej wersji – częstokroć wielokrotnie niższe niż podobnych programów w pełni komercyjnych.

Trial (ang.) – jest to ograniczona czasowo wersja komercyjnego oprogramowania. Celem udostępniania tego typu wersji jest umożliwienie potencjalnemu nabywcy zapoznania się z programem, którym jest zainteresowany. Są to w 100 % funkcjonalne odpowiedniki często bardzo drogich pakietów. Po upływie okresu próbnego (lub określonej liczby uruchomień) program przestaje działać.

I jest jeszcze tzw.

Abandonware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu lub wręcz porzucił prawa autorskie.

Ponieważ wiele z tych programów, a szczególnie gier, nadal jest chętnie używanych, powstały w internecie miejsca pozwalające je uzyskać. W stosunku do prawa większości państw jest to nielegalne, ponieważ żaden program komputerowy nie jest tak stary, żeby wygasły jego prawa autorskie. Jednak ponieważ część firm już nie istnieje a innym nie zależy na ochronie praw do tych konkretnych programów, to administratorzy takich serwerów mogą się spodziewać, że nie będą ścigani.

Co prawda skopiowane to z kilku miejsc w necie..ale tu w całości i bez niedorzeczności.

EDIT
Ostatnio spotkałem się z jeszcze paroma licencjami.

BSD - tym różni się od licencji typu GNU GPL, że dopuszcza możliwość rozpowszechniania oprogramowania pochodnego bez udostępniania kodu źródłowego.

Beerware - formy licencji shareware, w których właściciele praw autorskich, w zamian za udostępnienie możliwości bezpłatnego korzystania z oprogramowania, domagają sie wysłania do nich maila.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Wto Lut 20, 2007 00:32     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Public Domain
angielskie public domain licence, licencja dobroczynna czyniąca z oprogramowania własność ogółu, w myśl której autor lub autorzy oprogramowania zrzekają się praw do upowszechniania oprogramowania na rzecz ogółu użytkowników.

firmware
Angielskie firmware, licencja obejmująca oprogramowanie ukladowe, tzn. umieszczone na stale w sprzętowej części systemu komputerowego.


Licencja jednostanowiskowa
Angielskie one-site licence, licencja uprawniająca użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko w jednym komputerze, obejmująca zakaz udostępniania takiego oprogramowania w sieci oraz na innych wolnostojących komputerach. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.

Licencja grupowa
Angielskie site licence, rodzaj licencji zezwalającej na użytkowanie oprogramowania w sieci lub w zestawie komputerów, np. w szkole lub w pracowni, określającej maksymalną liczbę stanowisk, na których wolno zainstalowac objęte nią oprogramowanie. Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa (network licence).


Nad tymi poniżej jeszcze pracuje i zbieram materiały. Ale jak widać jest tego od pierona:D
APSL (Apple Public Source Licenses)
IDPL (Initial Developer's Public License)
GNU LGPL (GNU Lesser General Public License)
Licencja X11 (MIT)
MPL (Mozilla Public License)
NPL (Netscape Public License)
Profil
PW Email Cytuj
swiss78 
Wysłany: Pon Cze 22, 2009 11:03   Re: Typy i wersje licencji dotyczących oprogramowania.  


Imię: Piotrek
Dołączył: 08 Cze 2009
MacSen napisał/a:
Jako że czasem mnie pytają co to takiego GPL, OEM, BOX itp uznałem że warto by spisać wszelkie możliwe typy licencji jakie tylko istnieją i są wykorzystywane.


Z ciekawością przeczytałem - znam tak pobieżnie to co opisałeś, ale aż tak w szczegóły nigdy nie wchodziłem - bo nigdy nie było mi potrzebne:)- dzięki za opracowanie:)
Hmm...faktycznie tego dużo, a jakby ktoś chciał wtajemniczać się w warunki licencji oprogramowania samego Microsoftu to dopiero jazda:D....Tak więc pamiętajcie:)....masz fakturę - masz spokój - w szczegóły już nikt nie wchodzi, bo sami się w tym gubią:)
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Pon Cze 22, 2009 15:47     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
Cytat:
Beerware - formy licencji shareware, w których właściciele praw autorskich, w zamian za udostępnienie możliwości bezpłatnego korzystania z oprogramowania, domagają sie wysłania do nich maila.


kę? maila? WTF :D

Beerware to określenie licencji na oprogramowanie. Pozwala użytkownikowi końcowemu na dowolne korzystanie z oprogramowania, pod warunkiem, że w wypadku spotkania autora użytkownik postawi mu piwo.

Licencja została wymyślona przez Johna Bristora 25 kwietnia 1987 roku. Od tego czasu powstało wiele programów dystrybuowanych na jej podstawie, zmieniano też jej znaczenie (np. na tak, by użytkownik był zobligowany jedynie do wypicia piwa "za zdrowie" autora).

h t t p;//pl.wikipedia.org/wiki/Beerware
h t t p;//en.wikipedia.org/wiki/Beerware
Profil
PW Email www Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pon Cze 22, 2009 17:09     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Wow..temat ruszył po dwóch latach XD

Co do Beerware fakt machnąłem się ... i bez bicia do tego przyznaje
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008