Poprzedni temat «» Następny temat
Honor,Ojczyzna i Patriotyzm.
Autor Wiadomość
p. 
Wysłany: Sro Maj 09, 2007 19:57     



Dołączył: 21 Lut 2006
Skąd: Gliwice
Przede wszystkim witam ponownie forumowiczów po długim okresie mojej absencji w waszej społeczności.

Świetny temat, więc zamiast napinki która ma miejsce na ostanich stronach proponuję powrót do istoty problemu ;)

Jeśli idzie o honor to sprawa wydaje się być prosta - każdy ma swoje jego pojęcie - problemem jest tu tylko realizowanie swoich założeń - co z tego że mamy świadomość moralnego i honorowego zachowania (które w gruncie rzeczy są uniwersalne dla naszej kultury), jeżeli nie postępujemy wg. tych zasad. Ojczyna z kolei staje się anachronizmem - co z tego że urodziłem się Polakiem, skoro z Gliwic jest bliżej do Pragi, Bratysławy czy Wiednia niż do rdzennie polskiej Gdyni. Czy to oznacza że nie czuję się patriotą - przeciwnie - wysarczy spędzić trochę czasu za granicą aby poczuć tęsknotę za ludźmi którzy mówią i myślą w tym samym języku co my. Stąd patriotyzm oznacza dla mnie pewną wspólnotę duchową - mentalność - która powoduje że mimo wszystko bliżej jest mi do wspomnianej Gdyni niż do "sąsiadów"

pozdrawiam

p.
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sro Maj 09, 2007 23:04     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Grand, nie uważasz ze przesadzasz. Nie znasz dziadków krystiana, więc przyhamuj bardzo Cie prosze :wsciekly:
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Maj 09, 2007 23:17     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
obie strony mają wyraźnie określone stanowiska i nikt tu nikogo nie przekona...a w takich wypadkach najcześciej rozmowa przechodzi we wzajemne docinki i obelgi... :looka:
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Sro Maj 09, 2007 23:52     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Po pierwsze zgadzam się z tym że patriotyzm jest cechą pozytywną i człowiek który stara się żyć w duchu patriotyzmu wystrzega sie tych błędów które zarzuca się polskiemu społeczeństwu :P Padło dużo nieprzyjaznych słów w stronę naszej ojczyzny ale idąc dalej tym tokiem rozumowania można wysnuć wniosek że wszystkie wojny toczone w przeszłości były bez sensu... bez celu zginęły miliony ludzi... bez sensu walczyliśmy z zaborcami, faszystami, komunistami.... po co to wszystko? Jeśli nie czujesz się polakiem, brzydzisz się tym krajem, wstydzisz się go... wyjedź... może zagranicą staniesz się wspaniałym patriotom swojej nowej ojczyzny?

Nie możemy za wszytsko obwiniać swojej ojczyzny (nie myślę tutaj o politykach i polityce) i zachowywać się jak małe dziedzi że jeśli mi się coś niespodoba to się obrarzę na Polskę. Bo patriotyzm to nie rząd i polityka... Patriotyzmu tak samo jak miłości nie możemy rozpatywać w serach finasowych! Patriotyzm to uczucie to miłość do własnej ojczyzny. Zarówno naszych bliskich jaki i naszą ojczyznę powinnyśmy kochać za to kim dla nas są a nie za to co otrzymaliśmy od nich! Miłość jest czymś głębszym niż tylko wyrachowanym interesem, ona wiele wybacza i toleruje, nie polega tylko na otrzymywaniu ale przedewszystkim na dawaniu...
Myślę że to właśnie ludzie którzy wszytko przeliczają na pieniądze niszczą n świat - to oni są tą chorobą która zrzera naszą cywilizację od środka. Gdyby Polacy (a w szególności politycy) byli lepszymi patriotami w naszym kraju napewno żyłoby się lepiej.
Profil
PW Email Cytuj
katarzyna35k-ce 
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 13:27     



Dołączyła: 09 Sie 2006
Skąd: katowice
trunks napisał/a:
a w takich wypadkach najcześciej rozmowa przechodzi we wzajemne docinki i obelgi...

dlatego własnie spasowałam...
ziutek997 napisał/a:
Gdyby Polacy (a w szególności politycy) byli lepszymi patriotami w naszym kraju napewno żyłoby się lepiej.

chciała bym w to wierzyc, ale jakos nie umiem....


a co powiecie na temat samego śląska , słyszałam wiele opinii od rodowitych Polaków ze śląsk powienien stac sie odrebnym panstwem i żadac autonomii.A co ciekawe mowili to ludzie którzy uwazaja sie za patriotów. Jak ich nazwać ? zdrajcami?
Profil
PW Email Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 13:35     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
"super_sonic, nie lekceważ tych ofiar, śmierć za ojczyznę nie jest śmiercią bezcelową..."
trunks : ja ich nie lekcewaze, ja tylko uwazam ze Polacy od wiekow zbyt latwo szli na bagnety. robili to bez chwili zastanowienia i ich smierc nie przynosila Polsce zadnego pozytku, moze poza tematami do podrecznikow historii. jak juz ginac to tak by wynikal z tego dla Ojczyzny jakis pozytek. lepiej wywolac jedno powstanie zamiast 5, ale skuteczne.
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 15:31     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
super_sonic, to, ze nie odnieśli sukcesu militarnego i zgineli, to wcale nie musi oznaczac porażki patrząc z perspektywy czasu. Teraz uważani są za bohaterów, a ich działanie spowodowało, ze możemy być dumni z tego, że jestemy Polakami. Wszystkie te powstania miały duzy wpłw na zachowanie i wzmocnienie świadomości narodowej w czasie niewoli. Byż może gdyby nie one, nie byłoby teraz Polski na mapie...
Profil
PW Email Cytuj
Grand 
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 16:54     



Dołączył: 03 Mar 2007
Skąd: Marseille
kisia napisał/a:
Nie znasz dziadków krystiana, więc przyhamuj bardzo Cie prosze :wsciekly:

Ok, przepraszam :wstyd:

trunks napisał/a:
Teraz uważani są za bohaterów, a ich działanie spowodowało, ze możemy być dumni z tego, że jestemy Polakami.

Polacy zawsze mieli skłonności do przesadnej martyrologii.
Ostatnio zmieniony przez Grand Pią Maj 11, 2007 12:53, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 21:58     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Grand napisał/a:
Polacy zawsze mieli skłonności do przesadnej matrylogii

Martyrologii ? Pewnie masz racje - to nasza narodowa cecha, z niej tez jestem mozna powiedziec dumny ;)
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 17:23     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
p. napisał/a:
Jeśli idzie o honor to sprawa wydaje się być prosta

Jeśli idzie o honor, to sprawa jest prosta!... Wszystkim się wydaje, że go posiadają! :niepewny:
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sob Maj 12, 2007 23:46     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Mnie tylko mierzi i gryzie jak wielu polakow mówi, że będąc za granicą polski musiało sie wstydzić za to, że jest Polakiem. Ku*wa mać za przeproszeniem powiem, siedze w tej nedznej Anglii od pol roku i ani razu sie tego nie musialem wstydzic i nie potrafie zrozumiec osob, ktore tak mowia. Wstydz sie za siebie nie za innych. To ze wielu polakow zachowuje sie jak sie zachowuje i jest to godne potepienia nie znaczy, że Ty sie masz wstydzic SWOJEJ POLSKOŚCI!. Jedyne co mozesz robic to wlasną postawą udowadniać, że wcale wszyscy POLACY nie są tacy jak ten buc "za którego musiałaś się wstydzić". Jedyne co mi w tym kraju wytkneli to moj angielski tylko ze, to wytkaly mi osoby, ktore nic po za angielskim nie znaja i tak naprawde nawet maja problemy ze zrozumieniem wlasnego jezyka. Pozostale zachowania raczej wskazuja na to ze jestem kulturalny i wychowany i osoby z ktorymi pracuje (mowa nadal o polakach) tez sie staraja to w wiekszosci przypadku utrzymac.
Profil
PW Email www Cytuj
katarzyna35k-ce 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 09:26     



Dołączyła: 09 Sie 2006
Skąd: katowice
Major napisał/a:
Wstydz sie za siebie nie za innych

jak moge sie wstydzic za siebie skoro ja zachowuje sie podobnie tak jak Ty czyli jestem kulturalna i potrafie sie zachowac odpowiednio.

Major napisał/a:
nie potrafie zrozumiec osob, ktore tak mowia.

Jka widac nie spotakłes sie z taka sytuacja tam w Anglii wiec sie tylko nalezy cieszyc!
Widac nie masz do czynienia z naszymi słynnymi"polaczkami" jak to ich raczą okreslac .
Major napisał/a:
wszyscy POLACY nie są tacy jak ten buc

Wiesz mysle ze jezeli to by było tylko raz takie zdarzenie ze musiałam sie wstydzic to rozumiem ale niestety doswiadczyłam ich wiecej... co wiecej 2 razy poniosłam tego konsekwencje.
Major napisał/a:
jestem kulturalny i wychowany i osoby z ktorymi pracuje (mowa nadal o polakach) tez sie staraja to w wiekszosci przypadku utrzymac.

To tylko sie cieszyc wierz mi ! Pogratulowac!

I moze przyhamuj z klnięciem bo kulturalnemu panu nie wypada tak sie wyrazac :/
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 10:36     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Jak tak przeglądam ten temat to momentami wydaje mi się ze temat zbacza z kursu albo niekórzy błędnie rozumieją samego pojęcia "patriotyzm". Może warto zajrzeć do słownika wyrazów obcych :?:
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 10:48     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
ziutek997 napisał/a:
Może warto zajrzeć do słownika wyrazów obcych :?:
?

cóż może czas na definicję :
Patriotyzm (łac. patria = ojczyzna) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

Patriotyzm niekiedy przeciwstawia się nacjonalizmowi albo szowinizmowi. Tłumaczy się to tym, że patriotyzm odróżnia się otwartością na inne narody, uznaniem ich prawa do suwerenności i niepodległości. Co więcej, patriotyzm zazwyczaj opiera się na pojęciu obywatela i na rozumieniu narodu w sensie kulturowo - politycznym, podczas gdy idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi (co nie oznacza wcale, że nacjonalizm nie uznaje praw innych narodów). Przez lata wokół tych pojęć narosło wiele nieporozumień. Osoby i organizacje głoszące poglądy nacjonalistyczne uważają się często za "prawdziwie patriotyczne". Z kolei media bądź publicyści o profilu liberalno - lewicowym chętnie używają epitetu "nacjonalista" w stosunku do osób, które w rzeczywistości są patriotami. Wobec takich zachowań wydaje się, że bardziej trafne jest przedstawianie patriotyzmu, jako antytezę przede wszystkim szowinizmu, ponieważ oba pojęcia są związane z uczuciami, pierwsze z miłością do własnego narodu, drugie z nienawiścią do innych. Natomiast nacjonalizm stanowi doktrynę polityczną, w dodatku mającą wiele odmian.

Patriota na co dzień dba o pomyślność i dobre imię swojego kraju i narodu. Dba o symbole narodowe takie jak flaga, godło i hymn swojej ojczyzny. Nie pozwala na obrazę swego kraju. Ma wysoko rozwinięte poczucie dumy i godności narodowej zarazem jest daleki od megalomanii. Nie wstydzi się bycia obywatelem swojej ojczyzny i przynależności do swego narodu. Gdy potrzeba manifestuje swoje przywiązanie do ojczystej kultury, języka, tradycji.

Patriotyzm w Polsce od czasów potopu szwedzkiego często łączono lub utożsamiano z religijnością katolicką (por. kult Maryi Królowej Polski), stąd patriotyczna, narodowa rola przypisywana jest często wybranym świątyniom – Jasnej Górze i Ostrej Bramie.

Bóg, Honor, Ojczyzna to nieoficjalna dewiza Wojska Polskiego, powstała na przełomie XVI i XVII wieku, często spotykana w literaturze polskiej i na sztandarach, oraz przytaczana jako motto polskiego patriotyzmu.

Ojczyzna - termin o dwojakim znaczeniu, odnoszącym się do przestrzeni istotnej dla pojedynczego człowieka (jednostki) bądź zbiorowości (narodu), wyznaczone zwłaszcza miejscem urodzenia tych osób, ich zamieszkiwaniem przez istotną część życia, czy miejscem pochodzenia ich przodków bądź rodziny.

Na podstawie teorii Stanisława Ossowskiego wyróżnia się „ojczyznę prywatną” i „ojczyznę ideologiczną”. Pierwszą z nich jest przestrzeń wyznaczona miejscem urodzenia czy zamieszkiwania pojedynczego człowieka, druga – wspólnym terytorium narodowym. W myśl tych założeń ludzie należący do jednego narodu mogą mieć różne ojczyzny prywatne, wspólna jest dla nich natomiast ojczyzna ideologiczna. Członkowie danego narodu mogą mieć jednak różne koncepcje ojczyzny ideologicznej oraz w różnoraki sposób artykułować swą przynależność do danej wspólnoty narodowej.

Jednostkę i naród łączy z ojczyzną często pozytywna więź emocjonalna, wówczas w piśmie wyraz ten pisany jest z wielkiej litery: Ojczyzna, co podkreśla czyjś szacunek wobec jego ojczyzny. Pojęciem korelującym z ojczyzną prywatną jest termin mała ojczyzna.

Pojęcie ojczyzny nie jest pojęciem prawnym i poczucie tożsamości czyjejś ojczyzny jako własnej przynależy wyłącznie do człowieka. Osobnymi pojęciami są natomiast narodowość i obywatelstwo, jak i wymienione miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz zameldowanie.

Honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, religijne lub społeczne i czasami skłonnością do przesadnej reakcji na naruszenie tych zasad.

Naruszenie zasad honoru przez siebie lub innych odbierane bywa jako "dyshonor" lub "hańba". W wielu społeczeństwach takie naruszenie pociąga za sobą natychmiastową, osobistą reakcję "zhańbionego" lub innego członka tej samej grupy. Tym różni się honor od pojęcia godności osobistej - godność nie wymaga zemsty, honor tak. Godność traci się w ciężkich warunkach bytowych, honor (jako dążenie do jej odzyskania) może się nawet wzmacniać.

Honoru nie wystarczy zadeklarować, podlega on udowodnieniu w sytuacji, która pozwala na weryfikację według norm moralnych danej społeczności.


Tyle za wiki.
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 12:15     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
Pokażcie mi naród, w którym nie ma jednostek wstyd przynoszących?
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 15:07     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
korea płn ? :oczami:
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 15:30     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Nie no :rotfl: ales dal przyklad :rotfl: o wlos nie spadlabym z fotela :zdrowko:
Profil
PW Email Cytuj
tuchałowa 
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 17:38     


Dołączyła: 17 Cze 2006
Skąd: Gliwice
Jeżeli obcokrajowiec Was piętnuje za przynależność narodową to jest wina jego zacofania i braku inteligencji, a nie naszych rodaków, którzy rzekomo przynoszą wstyd. Normalny człowiek nie zachowuje się w ten sposób...Czy nie sądzicie, że jako Polacy zwykliśmy za bardzo wyolbrzymiać wszystkie nasze wady i niepowodzenia zwalamy też na to, że urodziliśmy sie w tym kraju i chyba uznajemy się za najbardziej nielubiany naród w Europie? :zdegustowany: Tak jakbyśmy w ogóle nie mieli powodów do dumy :(
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 16:00     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Grand napisał/a:
Jego dziadkowie byli pewnie faszystami. Zdradzili swój kraj

a co ty zrobiłeś dla Ojczyzny ?
Profil
PW Email Cytuj
Grand 
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 16:03     



Dołączył: 03 Mar 2007
Skąd: Marseille
Cytat:
a co ty zrobiłeś dla Ojczyzny ?

Nie zapomniałem o niej...
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008