Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kisia
Nie Wrz 14, 2008 01:17
Nazwy ulic
Autor Wiadomość
angry 
  Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 23:12   Nazwy ulic  


Dołączył: 11 Wrz 2008
Witam! Jestem tu nowy. jestem spoza gliwic, ale ostatnio bardzo często przebywam w gliwicach (bardzo miło spędzam tu czas) i zastanawia mnie jeden fakt tudzież fenomen gliwiczan:D skad inąd wiem, że na ulice Dubois gliwiczanie mówią Dibuła lub Dibła, co jest sprzeczne z fonetyka francuska. wg tej fonetyki wymowa powinna być Dubła. odpowiedzcie mi skad u was wzięło się to "i" po "d" skoro tam go nie ma?
moze pytanie troche glupie, aczkolwiek wydaje mi sie ciekawe :D nie wiadomo gdzie człowiek osiądzie w przyszłości wiec dobrze byloby wiedzieć co nie co o zwyczajach panujących w danym mieście :)
pozdrawiam wszystkich :cool:
Ostatnio zmieniony przez kisia Sro Cze 23, 2010 23:39, w całości zmieniany 2 razy  
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 23:16     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Bo moze z tym " i" sie lepiej wymawia i lepiej brzmi niz Dubla ( gdzie akcent pewnie kladzie sie na " la"- a i wybacz ze nie mam polskich znakow bo takowych nie posiadam :) )
Profil
PW Email Cytuj
angry 
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 23:19     


Dołączył: 11 Wrz 2008
akcent kladzie sie na druga sylabe od końca więc wypada na "du" tudzież u was na "di" :D dzieki za odp i zachecam do opinii innych :)
Profil
PW Email Cytuj
MajkeL 
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 23:50     



Dołączył: 28 Wrz 2004
Skąd: Gliwice - peryferia
...tyle lat byłem w błędzie ;)
Dzięki angry, za wyprowadzenie mnie z tego błędu :)
Profil
PW Cytuj
angry 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 00:10     


Dołączył: 11 Wrz 2008
hehe nie ma sprawy:D przekaż to innym :) chyba bede musiał przeprowadzić jakąs akcje w gliwicach ktora wyprowadzi Was wszystkich z błędu :p
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 00:27     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
nie wiem skąd się to wzięło, ale od dziecka zawsze słyszałam Dibuła i jak dla mnie ładniej brzmi tak niż Dubła i nie zamierzam tego zmieniać. Z resztą gdybym zaczęła wymawiać poprawnie chyba nikt nie wiedziałby o czym mówię.
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 00:50     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
angry napisał/a:
co jest sprzeczne z fonetyka francuska. wg tej fonetyki wymowa powinna być Dubła
wg francuskiej fonetyki "u" wymawia sie prawie jak i(cos pomiedzy "u" , a "i"), natomiast literki oi - ła (voila - włala).zatem, jako ze nasz jezyk jest bardzo twardy i nie uznaje zmiekczen pt. pomiedzy "i"a "u" dlatego wymawiamy tak jak wymawiamy. tak jest latwiej i przyjemniej, w rzeczywistosci to nawet Dubla nie powinno sie mowic. tylko jakos tak...dziwacznie;P
Ostatnio zmieniony przez krystian Pią Wrz 12, 2008 00:57, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Basia K 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 07:40     



Dołączyła: 15 Paź 2007
Skąd: Sośnica
Nie znam francuskiej fonetyki,dla mnie może byc i "dibuła"...zawsze to lepiej brzmi niż "dubois" :szok: ,jak nieraz się słyszy :rotfl:
Profil
PW Email Cytuj
angry 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 09:52     


Dołączył: 11 Wrz 2008
"wg francuskiej fonetyki "u" wymawia sie prawie jak i" masz racje ja i tak juz to spolszczylem:) mniej wiecej to powinno być coś pomiędzy Djubła a Dubła :p ale Dibuła to już wogóle mi nie pasuje hehe. oczywiście szanuje wasz można by powiedzieć tradycje. nie mam nic do tego że tak wymawiacie. tak tylko zwróciłem uwagę na to bo mnie to zaciekawiło :] i widze, że wątek sie rozrasta hehe :D
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 11:53     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
angry napisał/a:
zastanawia mnie jeden fakt tudzież fenomen gliwiczan:D skad inąd wiem, że na ulice Dubois gliwiczanie mówią Dibuła lub Dibła, co jest sprzeczne z fonetyka francuska

To nie jest żaden "fenomen" ani nawet wynalazek Gliwiczan. We Wrocku też jest taka ulica i na nią także sporo (jak nie większość) ludzi mówi "Dibuła" :P
Może tak jest prościej? ;)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 17:46     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
i prościej i ładniej :D
Profil
PW Email Cytuj
Bot 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 19:04     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 29 Paź 2005
Skąd: z Marsa
angry, ty to nie masz prawdziwych problemów ? Tak się mówi, tak się przyjeło i nie wynika to z gwary tylko z nieznajomości francuskiego (przynajmniej dialektu nielizanego :hyhy: )
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 22:53     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
khaman, ale przecież angry nie mówił ze ma z tym problem, zapytał z ciekawości
Profil
PW Email Cytuj
angry 
Wysłany: Sob Wrz 13, 2008 00:19     


Dołączył: 11 Wrz 2008
tak jak kisia powiedziala oczywiscie ze nie mam problemu... mam o wiele ważniejsze rzeczy na głowei, ale to mnie tak poprostu zaciekawilo :) a ponieważ obiecałem pewnej osobie ze porusze ten watek na forum wiec tak uczynilem hehe. poza tym czuje sie juz bardzo zwiazany z gliwicami ( i nie chodzi tu o studia, bo studiuje w kat). pozdrawiam :]
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sob Wrz 13, 2008 01:37     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
angry napisał/a:
to mnie tak poprostu zaciekawilo
i bardzo fajnie że napisałeś o tym :)
Profil
PW Email Cytuj
angry 
Wysłany: Sob Wrz 13, 2008 23:11     


Dołączył: 11 Wrz 2008
fajnie ze odpisujecie:) moze jeszcze macie jakas inna ulice ktora inaczej wymawiacie niz powinno byc? hmm ;)
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 00:15     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
angry napisał/a:
moze jeszcze macie jakas inna ulice ktora inaczej wymawiacie niz powinno byc? hmm
jasne...to sie dopiero usmiejesz:) ulica sie nazywa Kardynala Stefana Wyszynskiego a wszyscy na nia mowia Konstytucji:) to dopiero dziwna wymowa:)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 00:58     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
krystian napisał/a:
ulica sie nazywa Kardynala Stefana Wyszynskiego a wszyscy na nia mowia Konstytucji:)
bo kiedys nazywała się konstytucji. Być może Ty tego nie pamiętasz, ale wiele ulic zmieniło swoją nazwę. Dworcowa - 1-go Maja,Daszyńskiego - Nowotki, Krupnicza - Ormowców, Horsta Bienka - Światowida, Lipowa - Świerczewskiego, Korfantego - PKWN, Jasnogórska - Findera - tyle pamiętam :)
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 02:37     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
kisia napisał/a:
bo kiedys nazywała się konstytucji
heheh ale ja doskonale o tym wiem. zartowalem tylko. mieszkam lub mieszkalem obok wiekszosci tych ulic jeszcze gdy byly stare nazwy.
Profil
PW Email Cytuj
Admike 
Wysłany: Nie Wrz 14, 2008 06:46     



Imię: Adam (dla znajomych Adaś :-) )
Dołączył: 11 Sie 2005
Skąd: R-rz Brzezie/Wysoka
angry, przypuszczam,że wzięło się to stąd,że przy nadawaniu nazwy ulicy tak odczytał to nazwisko w ten sposób i tak już zostało. Poza tym myślę,że nie ma aż tylu ludzi,którzy studiowali romanistykę i dlatego wymawiają to w sposób taki,a nie inny.W Opolu tez jest taka ulica i również nazywana jest "Dib(u)ła" ;)
dziękuję Ci za zwrócenie uwagi,teraz będę mówił poprawnie.
A swoją drogą był w latach 90-tych taki bramkarz holenderski Ed de Goey,którego polscy komentatorzy nazywali "de goj"...zapytajcie kogoś,kto zna trochę holenderski jak naprawdę należy czytać to nazwisko... :rotfl:
Profil
PW Email www Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008