Poprzedni temat «» Następny temat
Auto z Niemiec (umowa)
Autor Wiadomość
mati_03 
Wysłany: Czw Paź 09, 2008 17:25   Auto z Niemiec (umowa)  


Dołączył: 09 Paź 2008
Elo, mam nagrane auto w Niemczech raczej na pewno przywiozę je na lawecie. Ale mam problem z umową, ponieważ auto jest wymeldowane a poprzedni właściciel umarł i z kim mam teraz spisac umowe?? Czy moge np spisać umowę na poprzedniego właściciela wpisując datę z przed 2 miesięcy??
Profil
PW Email Cytuj
vkimi 
Wysłany: Czw Paź 09, 2008 20:49     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
podatek w urzędzie celnym trzeba zapłacić do pięciu dni od daty zawarcia umowy, potem są jakieś kary (chyba,że przez agencje celną,wtedy oni jakoś to załatwiają)
zaś co do z kim pisać umowę nie mam pojęcia, może zapytaj w UM lub UC ?
Profil
PW Email Cytuj
Fenix 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 02:42     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
Mo rzesz spisać z sąsiadem ważne byś miał wszystkie dokumenty auta......
Profil
PW Email www Cytuj
mati_03 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 08:32     


Dołączył: 09 Paź 2008
ale na pewno nie bede mieć problemów?? jeżeli w dokumentach będzie inne nazwisko i na umowie też inne??
Profil
PW Email Cytuj
Bary i swinki 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 08:38     



Dołączył: 05 Paź 2005
Skąd: Waryński
Oczywiscie ze bedziesz mial problemy.... Ja podpisalem z synem a ojciec byl wlascieciel i (...) zbita, mialem auto a sie nie dalo zarejestrowac. Rozmawiajac hipotetycznie powiem Ci, ze w innym kraju w innym ustroju politycznym doradzilbym Ci podrobic podpis.
Profil
PW Cytuj
Fenix 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 12:30     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
Bary i swinki napisał/a:
Oczywiscie ze bedziesz mial problemy.... Ja podpisalem z synem a ojciec byl wlascieciel i (...) zbita, mialem auto a sie nie dalo zarejestrowac. Rozmawiajac hipotetycznie powiem Ci, ze w innym kraju w innym ustroju politycznym doradzilbym Ci podrobic podpis.

No to Cię zrobili w ...
Brat kupił auto od sąsiada właściciela który mieszkał ulicę dalej i bez problemu zarejestrował auto, nigdzie się nie czepiali.
To tak samo jakbyś kupił auto w komisie - umowę kupna/sprzedaży spisujesz w właścicielem komisu, a nie ze starym właścicielem ... a dokumenty są jeszcze na starego właściciela a nie osobę z komisu ...
Wiele aut sprowadzonych i sprzedawanych w Polsce ma umowy kupna/sprzedaży takie, że nowy nabywca - Polak, podpisuje umowę Kupna/Sprzedaży wypisaną już przez "byłego właściciela - Niemca" (który przeważnie nie istnieje)... A i tak bez problemu przechodzą rejestrację ...

Umowa może być podpisana z byle kim, w Niemczech jest taka zasada, że właścicielem auta jest ten, kto posiada Farzugbrief (w Polsce zwany Brief'em - po polsku - karta pojazdu) oraz Kfz-Schein (Dowód rejstracyjny) wraz z dowodem wymeldowania - pieczątka w dowodzie, albo osobny świstek zwący się Abmeldebescheinigung (wymeldowanie/wyrejestrowanie auta).
Umowę kupna/sprzedaży dwujęzyczną (stąd ściągnij i wydrukuj sobie - h t t p;//w w w admoto, p l/poradniki/?p=umowaksplde - mi bez problemu w Urzędzie Miasta uznali taką bez tłumaczenia)
Umowę możesz spisać z kimś z rodziny, lub z kim chcesz, ale najlepiej by ta osoba istniała, należy wpisać nr dowodu osobistego sprzedającego, jego adres zamieszkania itd. Możesz też sporządzić umowę "ze zmarłym" z datą kiedy on jeszcze żył. Ale wg mnie najlepiej sporządzić umowę z "żyjącą" osobą ...

vkimi napisał/a:
podatek w urzędzie celnym trzeba zapłacić do pięciu dni od daty zawarcia umowy, potem są jakieś kary (chyba,że przez agencje celną,wtedy oni jakoś to załatwiają)

Wprowadzasz w błąd kolegę ...

Akcyzę o którą upomina się Urząd Celny trzeba zapłacić do 5 dni od daty przyjazdu samochodu do kraju. Samochód mógł stać 2 miesiące u niemca, bo nie miałeś jak ściągnąć samochodu i tyle. Wpisujesz w papierach realną datę przywiezienia samochodu do PL.


Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
Profil
PW Email www Cytuj
mati_03 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 15:49     


Dołączył: 09 Paź 2008
wielkie dzięki za pomoc, na razie to wszystko co chciałem wiedzieć, jakby co to sie odezwę i napisze jak i czy to przeszło
Profil
PW Email Cytuj
vkimi 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 21:25     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
Fenix napisał/a:
Akcyzę o którą upomina się Urząd Celny trzeba zapłacić do 5 dni od daty przyjazdu samochodu do kraju. Samochód mógł stać 2 miesiące u niemca, bo nie miałeś jak ściągnąć samochodu i tyle. Wpisujesz w papierach realną datę przywiezienia samochodu do PL.


rejestrowałem samochód zza granicy dwa tygodnie temu
nigdzie nie wpisywałem daty przywiezienia samochodu, nikt nawet o to mnie nie pytał

no i skąd oni wiedzą i co to ich obchodzi,kiedy samochód przyjechał do kraju ?

może i wprowadzam w błąd, po prostu od urzędniczki usłyszałem, że 5 dni od daty kupna
Ostatnio zmieniony przez vkimi Pią Paź 10, 2008 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Fenix 
Wysłany: Pią Paź 10, 2008 22:02     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
vkimi, czy sprawę z Akcyzą zlecałeś firmie czy osobiście wypełniałeś druczki ?
O ile pamiętam, to w drukach AKC-U trzeba było wypisać kiedy samochód został przywieziony do Polski.
Profil
PW Email www Cytuj
vkimi 
Wysłany: Nie Paź 12, 2008 11:54     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
dawałem przez agencję,ale zanim sprowadziłem samochód wypytywałem się w urzędzie celnym. agencja też nie pytała się kiedy samochód przyjechał
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Sro Paź 29, 2008 08:22     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
jeszcze dodam że warto spisywać umowę dwu-języczną, odpadają koszty tłumaczenia :)
Profil
PW Email Cytuj
mati_03 
Wysłany: Czw Paź 30, 2008 20:18     


Dołączył: 09 Paź 2008
teraz mam takie pytanko auto przyjedzie jutro rano, i teraz zastanawiam sie jak nim dojechać na przegląd?? czy moge jechać bez tablic czy przekręcić z innego auta czy jak?? proszę o pomoc
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Paź 30, 2008 20:48     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
idziesz do wydziału komunikacji, tam wysztsko załatwiasz, potem wykupujesz ubezpieczenie, znów idziesz do wydziału komunikacji i dostajesz tablice, potem jedziesz na przegląd, przynajmniej ja tak zrobiłem jakiś czas temu
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008