Poprzedni temat «» Następny temat
Zrobieni na szaro
Autor Wiadomość
Fenix 
Wysłany: Sob Lis 27, 2004 19:09   Zrobieni na szaro  



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
Sobota, 27 listopada 2004r.



Na knurowskich urzędników padł blady strach! Nie mogą pić kawy przy petentach, jeść kanapek, ani nawet nikogo opierniczyć. Za to muszą chodzić w szarych mundurkach, mieć przyklejony uśmiech, patrzeć petentom głęboko w oczy i powtarzać bez przerwy „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”...





Elementarz urzędnika



– Zgroza! Już minispódniczki nie zobaczę u koleżanek – skarży się jeden z panów.



A wszystkiemu winna Anna Karwot, sekretarz miasta, która wymyśliła „Standard Obsługi Petenta w Urzędzie Miasta Knurów”. Dokument jest podzielony na rozdziały, ma kilkanaście stron i od A do Z poucza urzędników, jak mają przyjmować petentów.



– To taki urzędniczy elementarz. Wzorce profesjonalnej obsługi. Przygotowujemy się do wprowadzenia normy jakości ISO 9001, a to jeden z etapów – wyjaśnia Anna Karwot.

Dokument musiał być przedstawiony we wszystkich wydziałach i każdy pracownik musiał się z nim zapoznać. Karwot nie uważa, że jest to tworzenie niepotrzebnych bytów. – Dobrze, że to wszystko zostało usystematyzowane. Zdarzały się wcześniej różne sytuacje – mówi.





Nie jeść, nie pić



Jak prowadzić rozmowy z petentem? Pani sekretarz nawet najbardziej znudzonym proponuje „wykorzystanie techniki czynnego słuchania”. Na czym polega?



– „Należy utrzymywać kontakt wzrokowy, nie wolno przerywać, okazywać zniecierpliwienia, trzeba wczuć się w sytuację petenta” – poleca elementarz.



Już wiadomo, jak należy rozmawiać przez telefon. Należy podnosić słuchawkę najpó?niej po trzech sygnałach, nie wolno w trakcie rozmowy jeść i pić.



Poradnik pani Ani dzieli klientów na „niedoświadczonych”, „doświadczonych” i „trudnych”. Jak sobie poradzić z tymi najbardziej agresywnymi? Należy panować nad emocjami, nie wolno okazywać złości i zdenerwowania.



– Pracownik jest buforem rozładowującym napięcie petenta – określa obrazowo w swoim poradniku.



Ostatni rozdział poświęcony jest wyglądowi urzędników i ogólnym wrażeniom estetycznym. Panie urzędniczki powinny zapomnieć o ekstrawaganckich strojach, a wbić się najlepiej w szare lub granatowe kostiumy – podobnie panowie. Twarz i dłonie zawsze czyste, włosy „nie powinny zasłaniać twarzy”.



A makijaż i biżuteria?

– Biżuteria skromna, makijaż delikatny i starannie dobrany do koloru cery, kosmetyki o subtelnym zapachu – podaje pani sekretarz.





Szary prezydent



Anna Karwot wyjaśnia, że nie chodziło jej o nakładanie kieratu na urzędników. – W tym wszystkim chodzi o to, by petenci czuli się u nas najlepiej – wyznaje i zaraz dodaje, że gdyby pisała dokument dzisiaj, nieładne słowo „petent” zamieniłaby na „klient”. – A już najładniej byłoby mieszkańcy miasta – mówi.



Pomysły pani sekretarz przypadły do gustu prezydentowi Adamowi Ramsowi, który także dostosował się do jej zaleceń – zastaliśmy go w szarym garniturze i krawacie w stonowanym kolorze.



– Już wcześniej tak się nosiłem – chwali się prezydent.

A krawaty w kaczory donaldy? – U nas to nie przejdzie, to nie cyrk – dodaje z uśmiechem.





Co o tym myślicie ???
Profil
PW Email www Cytuj
LuKaSh
Wysłany: Sob Lis 27, 2004 22:01     



Dołączył: 27 Lis 2004
Skąd: GLiWiCe
Skąd to wziąłes ? :P

Niby dobry pomysl.. :D bo jakby wygladał urzędnik w skorzanej kurtce, glanach, podartych spodniach i zielonych wlosach :> powinni jakos wygladac :D z drugiej strony nie wiem co bym mowil gdybym był tym urzędnikiem :P ale mimo wszystko..
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 00:06     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Jako petentka, uważam że tak powinno wyglądać w każdym urzędzie, jednak gdybym sama miała pracować w takim urzędzie chyba nie potrafiłabym sie dostosować do wszystkich zaleceń pani Anny Karwot
Profil
PW Email Cytuj
Asienka 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 13:56     



Dołączyła: 22 Lip 2004
Skąd: Aktualnie niewiem
kisia napisał/a:
Jako petentka, uważam że tak powinno wyglądać w każdym urzędzie, jednak gdybym sama miała pracować w takim urzędzie chyba nie potrafiłabym sie dostosować do wszystkich zaleceń pani Anny Karwot




Zgadzam sie z Toba , ale bez tej kawy to przesada :D
Profil
PW Email www Cytuj
LuKaSh
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 14:09     



Dołączył: 27 Lis 2004
Skąd: GLiWiCe
Co wy wszyscy jesteście uzależnieni od kawy ? :> :P
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 14:52     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Cytat:
Zgadzam sie z Toba , ale bez tej kawy to przesada


patrząc od str pracownika to faktycznie przesada, ale z drugiej strony to kawa czy jakiś inny napój może łatwo wylać się na dokumenty. Raz mi się tak przytrafiło ;/
Profil
PW Email Cytuj
LuKaSh
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 18:40     



Dołączył: 27 Lis 2004
Skąd: GLiWiCe
i nie wywalili Cię z pracy :> .. To w Polsce mało spotykane :D:D
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 18:54     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
LuKaSh napisał/a:
i nie wywalili Cię z pracy :>


po 1. za rozlanie kawy nie wywalają z pracy

po 2. nie pracuję w urzędzie,

po 3. mojemu prezesowi też parę razy się wylała :)
Profil
PW Email Cytuj
LuKaSh
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 18:57     



Dołączył: 27 Lis 2004
Skąd: GLiWiCe
po 1. zależy jaki szef :P

po 2. nie wiedziałem

po 3. szef (niestety) czasem może :D
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 19:38     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
LuKaSh, ja mam normalnych szefów i bardzo fajna prace

Z resztą oni nawet oni nie wiedzą ;) :lol:
Profil
PW Email Cytuj
LuKaSh
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 21:00     



Dołączył: 27 Lis 2004
Skąd: GLiWiCe
Fajni szefowie ? :> to naprawdę masz fajną pracę :P:D
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 22:20     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
oj tak ale mówię to szeptem by nie zapeszyc :)
Profil
PW Email Cytuj
lisza 
Wysłany: Nie Lis 28, 2004 23:09     



Imię: Rafał
Dołączył: 02 Wrz 2004
Skąd: Gliwice
Cytat:
Należy utrzymywać kontakt wzrokowy, nie wolno przerywać, okazywać zniecierpliwienia, trzeba wczuć się w sytuację petenta” – poleca elementarz.
- i niby od teraz bedzie mozna wszystko zalatwic w urzedzie? To jakas fantastyka. :)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pon Lis 29, 2004 01:53     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Cytat:
- i niby od teraz bedzie mozna wszystko zalatwic w urzedzie?


w knurowie pewnie bedzie można, Gliwice muszą jeszcze troche poczekać ;/

A może w gliwickim urzędzie tez powinno sie wprowadzic tem elementarz w życie ???
Profil
PW Email Cytuj
Asienka 
Wysłany: Pon Lis 29, 2004 14:19     



Dołączyła: 22 Lip 2004
Skąd: Aktualnie niewiem
Myśle że byłby to dobry pomysł, bo jak mam jakąś sprawe załatwiac w naszym urzędzie to mnie trafia coś , i mam wrazenie ze przeszkadzam pania w plotkach jak wchodze do jakiegoś pokoju :x ;/ :evil:
Profil
PW Email www Cytuj
delfin
[Usunięty]
Wysłany: Pią Gru 03, 2004 08:42     

Ja urzednikow nie bede bronil, bo mam z nimi same problemy. Marzeniem jest wejscie do jakiegokolwiek Urzedu i zalatwienie sprawy od reki powiedzmy w pol godziny. Nie smiem nawet marzyc o zalatwianiu czegos przez internet, bo np. na stronie UM Gliwice nie ma podstawowych dokumentow, po ktore musze sie udac do ww miejsca.

Co do kawy to zdarzylo mi sie wylac na klawiature, ale przeciez sam siebie nie zwolnie :D
Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008