Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadzenie strony/serwisu to kłopoty :D
Autor Wiadomość
MacSen 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 17:01   Prowadzenie strony/serwisu to kłopoty :D  



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Rzeczpospolita poinformowała, iż Sąd Najwyższy wydał w niedzielę postanowienie, na mocy którego została uregulowana sytuacja prawna stron internetowych. Dotychczas ich status był niesprecyzowany, jednak już wiadomo - strony www są prasą.

Polski Sąd Najwyższy uznał w postanowieniu z dnia 26 lipca (sygn akt. IV KK 174/07), że strona internetowa jest dziennikiem lub czasopismem, o ile jest uaktualniana częściej niż raz do roku. Nie ma przy tym różnicy, czy dana osoba prowadzi stronę o grzybach, grę przeglądarkową, serwis informacyjny czy fansite aktora/zespołu muzycznego.

Jeżeli ktoś prowadzi stronę w sieci, jest automatycznie jej redaktorem naczelnym. Oprócz szumnego tytułu, taka osoba jest obarczona odpowiedzialnością za umieszczane na niej treści i zobowiązana do publikacji sprostowań. Ponadto działalność prasowa musi być zarejestrowana. Wniosek rejestracyjny winien być złożony do sądu okręgowego, w którego rejonie którego mieści się siedziba wydawcy. Koszt legalizacji serwisu to 40 PLN, ale jeżeli sąd nie podejmie decyzji w ciągu 30 dni, to stronę internetową można prowadzić bez rejestracji.

W razie wykrycia faktu, że dana strona www jest dostępna w sieci, ale nie została zarejestrowana w sądzie, jej autorowi grozi nawet kara ograniczenia wolności. Na ten moment brak jeszcze podpisów wszystkich sędziów pod uzasadnieniem wyroku - będzie ono udostepnione po 10 września. Urzędnicy za pewne już mają na twarzach uśmiech, mając w perspektywie obfitą powódź wniosków.

No po prostu miło :D
Profil
PW Email Cytuj
espi 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 17:20     



Imię: Ania
Dołączyła: 06 Gru 2004
Skąd: z mamy ;)
To chyba tylko u nas coś takiego może być. Ja nie mogę. :rotfl:
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 17:23     



Dołączył: 11 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Kiedyś mieliśmy najwięcej profesorów na kilometr kwadratowy, teraz będziemy mieli najwięcej redaktorów :wstyd:
Profil
PW Email Cytuj
klaus 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 17:23     



Dołączył: 20 Lis 2005
Skąd: kopernik
ja p.......e co za akcja ,czyli jak ktos ma swoją mała stronkę o (...) maryni to musi bulic 40 dyszki??
czyli kasa na dziure budżetową lub stadiony juz zaczna się zbierać .
co za kraj psia ich mać .
mam nadziej ze dobrze to zrozumiałem?? :wstyd:
Profil
PW Cytuj
magusia24 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 18:16     



Dołączyła: 23 Lis 2006
Skąd: G-ce
Oto Polska wlasnie :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 18:26     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
E... chyba nie będą szarpać ludzi, ktorzy mają stronkę, gdzie umieszczają swoje zdjęcia dla znajomych :P . Wcale się nie czuję jak redaktor, do tego naczelny :D .
Ostatnio zmieniony przez fekete Czw Sie 30, 2007 23:01, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 19:54     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
qrde na wszystkim juz chcą zarabiać złodzieje
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 08:37     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
fekete napisał/a:
E... chyba nie będą szarpać ludzi, ktorzy mają stronkę, gdzie umieszczają swoje zdjęcia dla znajomych :P . Wcale się nie czuję jak redaktor, do tego naczelny :D .


Ale jeśli ją będziesz aktualizował Częściej niż raz na rok ( tylko wtedy po diabła mi ta stronka) no to niestety masz pecha jesteś redaktor i to naczelny :/
Wiem Lipne to nasze polskie prawo
Profil
PW Email Cytuj
Frycek 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 08:45     


Zaproszone osoby: 1
Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Maj 2004
Skąd: Zabrze-Gliwice
to mozecie mi mowic Panie Redaktorze Naczelny :P - nigdy nie myslalem ze bede miec dziennik :P
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 08:59     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Frycek napisał/a:
Panie Redaktorze Naczelny

Prezes stoi wyzej w hierarchii :P
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 09:21     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Domyślam się, że dotyczy to tylko stron umieszczonych na polskich serwerach? :zdziwko:
Posunę się dalej, niż Sąd Najwyższy, jeżeli strona www jest prasą, to powinienem płacić za wejście na każdą stronę, ale w takim przypadku tylko miliarderzy mogliby korzystać z internetu... A może właśnie o to chodzi? Odciąć społeczeństwo od internetu? :przestraszony:
Ostatnio zmieniony przez fekete Pią Sie 31, 2007 09:36, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 09:42     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
fekete napisał/a:
Domyślam się, że dotyczy to tylko stron umieszczonych na polskich serwerach? :zdziwko:
Posunę się dalej, niż Sąd Najwyższy, jeżeli strona www jest prasą, to powinienem płacić za wejście na każdą stronę, ale w takim przypadku tylko miliarderzy mogliby korzystać z internetu... A może właśnie o to chodzi? Odciąć społeczeństwo od internetu? :przestraszony:


No właśnie jak też mam wątpliwość. Co jeśli ja sobie stronkę walne na serwerku zagranicznym. To co komu mam płacić??? Chyba tylko za utrzymanie tego serwera nic więcej czyli do kasy polskiej nic nie trafi. No cóż durnowate to nasze prawo :D

EDIT.

Na jeszcze jednym z portali znalazłem takie coś

Według polskiego prawa strony internetowe aktualizowane częściej niż raz w roku to prasa. Dlatego też należy je rejestrować w sądzie jako czasopisma. W przeciwnym wypadku ich prowadzenie jest nielegalne.

O tym, że polskie prawo jest niedostosowane do współczesnych realiów było wiadomo od dawna. Niestety, zamiast wykonać jakiś krok naprzód, wykonano bardzo duży i niebezpieczny krok wstecz. Sąd Najwyższy w swojej interpretacji zdecydował, że strony internetowe aktualizowane przynajmniej raz w roku powinny być rejestrowane. Jeśli są aktualizowane częściej niż raz w tygodniu, powinny być rejestrowane jako dzienniki. A skoro strona jest prasą, to prowadzący staje się automatycznie redaktorem naczelnym i jest odpowiedzialny za publikacje sprostować oraz za treść wpisów użytkowników. Takim wymogom podlegają więc prawie wszystkie polskie strony, łącznie ze sWeETaśNyMI blOgaSkAMi i zamieszczanymi pod nimi eLo kOmCIamI od koFFanYch loodZIkufF.

Piotr Waglowski ze znanego serwisu prawniczego vagla, p l zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności swoje strony powinny zarejestrować organy administracji publicznej. Zapytał Komendę Główną Policji czy zarejestrowała swoją stronę. Jak można się było domyślić, taka rejestracja nie została dokonana. Nie jest to dziwne. Absurdalne przepisy są omijane nie tylko przez zwykłych internautów. Miejmy nadzieję, że szybko zostaną zmienione.


Pozwoliłem sobie to skopiować jak leci :D

Czyli lipa...nawet blog pod to podpada....no po prostu jaja jak berety :D

Zresztą zerknijcie tu. no po prostu suuuuuper.
h t t p;//prawo.vagla, p l/node/7432
Ostatnio zmieniony przez MacSen Pią Sie 31, 2007 09:51, w całości zmieniany 2 razy  
Profil
PW Email Cytuj
magusia24 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 10:08     



Dołączyła: 23 Lis 2006
Skąd: G-ce
MacSen napisał/a:
Czyli lipa...nawet blog pod to podpada

:zdziwko:
Profil
PW Email Cytuj
Frycek 
Wysłany: Pią Sie 31, 2007 13:44     


Zaproszone osoby: 1
Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Maj 2004
Skąd: Zabrze-Gliwice
a Forum gdzie ciagle pojawiaja sie nowe tematy - czyli nie jako aktualizacja , mam rejestrowac jako dziennik :P i moze jeszcze karze placic :P
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008