Poprzedni temat «» Następny temat
Ślub kościelny czy cywilny?
Autor Wiadomość
MissIndependent 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 14:35     



Dołączyła: 12 Paź 2008
Skąd: Dzielnica Cudów
nie chcesz ślubu koscielnego, bo np. uważasz, ze cywilny całkowicie wystarczy albo po prostu nie jesteś gotowy. albo nie mozesz z jakichś powodów go wziąć. i tyle. ale chcesz wychowac dziecko w wierze w Boga. żaden paradoks. rzeczywiście jest tak, że w niektórych parafiach mogą się czepiać, zależy na jakiego księdza się trafi, ale podejrzewam, ze to jest jakiś znikomy procent. na ogół nikt problemów nie robi. ja jestem dzieckiem nieślubnym i jeśli ponad 20lat temu moja mama nie miała z tym problemów to teraz tym bardziej ich nie ma. tak naprawdę nie mają prawa odmówić udzielenia chrztu dziecku.
Ostatnio zmieniony przez MissIndependent Czw Maj 07, 2009 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email www Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 15:55     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
wg mnie to jest śmieszne, z jednej strony odrzucasz "prawo kościelne/boskie" z drugiej chcesz go uczyć dziecka, za parę lat usłyszysz pytanie typu: "dlaczego mamusiu nie masz ślubu z tatą?", co wtedy odpowiesz? "bo ja w to nie wierzę" ? i zrujnujesz dziecku cały system wartości?

z resztą wg mnie cały ten temat jest bez sensu, każdy zrobi to co będzie chciał, a ja moralizować kogokolwiek nie mam zamiaru ;)
Profil
PW Email Cytuj
MissIndependent 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 18:04     



Dołączyła: 12 Paź 2008
Skąd: Dzielnica Cudów
zastanów się co mówisz/piszesz. jesteśmy ludźmi, nie maszynami. i grzeszymy w ten czy inny sposób. znam ludzi, którzy z jakiegoś powodu nie chcą ślubu koscielnego (bo np. nie mają zamiaru udawać, ze podoba im się jak ksiądz pyta jak się człowiek mazamiar zabezpieczać przed ciążą albo nie chcą płacić żądanej kwoty i uważają, że to co się dzieje w Kosciele jest chore), ludzi, którzy nie są gotowi na małżeństwo i chcą z tym trochę zaczekać, znam też ludzi, którzy są po rozwodzie i siłą rzeczy nie moga wziąć po raz drugi śłubu kościelnego. a mimo wszystko wierzą w Boga i chcą ochrzcić dziecko z tego własnie powodu. to chore jeśli ocenia się religijność ludzi czy wiarę w Boga po tym, czy człowiek żyje w związku sakramentalnym czy nie. jeszcze bardziej chore jest powiedzenie "chrzest się dziecku nie należy, bo rodzice nie ąpo ślubie koscielnym".
Profil
PW Email www Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 18:45     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
proste pytanie: czy w przypadku Dyszki zachodzi któraś z wymienionych przez ciebie sytuacji? (pomijam niechęć do ksiadza itp, też człowiek, też może mieć chore podejście) bo po jej wcześniejszych postach wnioskuję inaczej, nie szukajmy teraz setek przykładów dlaczego akurat bez ślubu kościelnego, tyle z mojej strony.

nie sztuka narobić dzieci, sztuka je mieć za co wykarmic i wychować na dobrych ludzi, co jakby nie było bez antykoncepcji (jeśli zahaczamy o ten temat) jest raczej awykonalne
Ostatnio zmieniony przez sebek Czw Maj 07, 2009 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 19:34     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
:) jakby na to nie patrzec sebek ma duzo:) racji:))))) :rotfl:

nie chcialabym chrzcic dziecka jesli sama nie zgodzilam sie na slubowanie przed Bogiem... :(
po co wtedy chrzic?? :zdziwko:
slub bierze sie przed Bogiem a nie ksiedzem... to tylko figurant ktory czesto zyje w wiekszym grzechu niz mY:))
to jest dopiero paradoks;))) nie?? :hyhy:

ale poniewaz jestem typowym wykrztalciuchem:))) hehe wierze w rozwoj medycyny i umiejetnie z tego korzystam.;)) :D
antykoncepcja i invitro sa dla ludzi... chce miec dzieci tyle na ile mnie stac;)) BO nie zauwazylam zeby ktorym madry figurant oferowal jakas pomoc w tym zakresie;))) w zasadzie sa madrzy tylko jesli chodzi o sex.. tylko skad oni tyle o tym wiedza??? :kwasny: ;)

a to ze kupa celibatowcow udaje Boga i zakazuje i nakazuje to mnie akurat.. malo co obchodzi:)

chce wychowac dziecko w milosci;) zgodnie z naukami Boga;)) ale jednoczesnie ze zdrowym patrzeniem na swiat.... a tego chyba Bog nie zabronil... :looka:
Profil
PW Email Cytuj
Bea.tka 
Wysłany: Czw Maj 07, 2009 20:23     



Dołączyła: 24 Cze 2004
Skąd: Gliwice/Zabrze
sebek napisał/a:
proste pytanie: czy w przypadku Dyszki zachodzi któraś z wymienionych przez ciebie sytuacji?

sebek napisał/a:
bo po jej wcześniejszych postach wnioskuję inaczej
hmm tzn :zdziwko:
Profil
PW Email Cytuj
MissIndependent 
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 09:42     



Dołączyła: 12 Paź 2008
Skąd: Dzielnica Cudów
Harcerka napisał/a:
nie chcialabym chrzcic dziecka jesli sama nie zgodzilam sie na slubowanie przed Bogiem... :(

jedno z drugim ma niewiele wspólnego. jak dla mnie. mogłabym się nie zdecydować na ślub z różnych powodów, mogłabym nie być gotowa, mogłabym go po prostu nie móc wziąć. natomiast to czy chcę ochrzcić moje dziecko ma zwiazek z tym czego chcę dla niego i tym, że wierzę, ze przez chrzest zostaje zgładzony grzech pierworodny. wierze w to nie dlatego, ze ktoś mi tak każe, ze KK ma takie a nie inne zasady. niektóre zasady są skostniałe, klerycy bardziej skupiają się na sferze seksualności człowieka niż powinni, a nie na tym, na czym naprawdę opiera się wiara katolicka.

ja słyszę, że katolik powinien to i to, bo inaczej nie jest katolikiem to mi kopara opada.... katolik to nie święty :oczami:

jak widzę, że ludzie skupiają się tylko na tej całej otoczce i zachowują się tak jakby nie zdawali sobie sprawy, co ślub koscielny oznacza to też mi słabo. też nie chce mi się na takie coś patrzeć.... ale z drugiej strony co jest złego w tym, że Pannie Młodej bardzo zależy na pięknej sukni śłubnej, że chce mieć pięknie przystrojony kościół itp. ma iść w jakimś łachu, a przy ławkach powiesić od biedy dopiero co zerwane stokrotki?? bo takie mam czasem wrażenie, jakby ludzie z zewnątrz dbałość o estetykę i spełnienie własnych oczekiwań odbierali jako coś złego, jako jakieś zakłamanie... jakby wszyscy brali ślub dla tej otoczki i tylko to się liczyło.
Ostatnio zmieniony przez MissIndependent Wto Maj 12, 2009 10:02, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email www Cytuj
Matrix 
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 10:39     


Dołączyła: 19 Wrz 2007
Skąd: Gliwice
MissIndependent napisał/a:
Harcerka napisał/a:
nie chcialabym chrzcic dziecka jesli sama nie zgodzilam sie na slubowanie przed Bogiem... :(

jedno z drugim ma niewiele wspólnego. jak dla mnie. mogłabym się nie zdecydować na ślub z różnych powodów, mogłabym nie być gotowa, mogłabym go po prostu nie móc wziąć. natomiast to czy chcę ochrzcić moje dziecko ma zwiazek z tym czego chcę dla niego i tym, że wierzę, ze przez chrzest zostaje zgładzony grzech pierworodny. wierze w to nie dlatego, ze ktoś mi tak każe, ze KK ma takie a nie inne zasady. niektóre zasady są skostniałe, klerycy bardziej skupiają się na sferze seksualności człowieka niż powinni, a nie na tym, na czym naprawdę opiera się wiara katolicka.

ja słyszę, że katolik powinien to i to, bo inaczej nie jest katolikiem to mi kopara opada.... katolik to nie święty :oczami:

jak widzę, że ludzie skupiają się tylko na tej całej otoczce i zachowują się tak jakby nie zdawali sobie sprawy, co ślub koscielny oznacza to też mi słabo. też nie chce mi się na takie coś patrzeć.... ale z drugiej strony co jest złego w tym, że Pannie Młodej bardzo zależy na pięknej sukni śłubnej, że chce mieć pięknie przystrojony kościół itp. ma iść w jakimś łachu, a przy ławkach powiesić od biedy dopiero co zerwane stokrotki?? bo takie mam czasem wrażenie, jakby ludzie z zewnątrz dbałość o estetykę i spełnienie własnych oczekiwań odbierali jako coś złego, jako jakieś zakłamanie... jakby wszyscy brali ślub dla tej otoczki i tylko to się liczyło.



wiesz dla niektórych ludzi rzeczy i sytuacje moga byc tylko czarne albo tylko białe, a prawda czasami lezy tez pośrodku, ale o tym ludzie po prostu nie maja pojęcia albo wiedzą jak jest ale udaja ze nie wiedzą zeby nie wychodzic przed tłum, nie zawsze to co ksiądz na ambonie mówi jest świętą prawdą, niestety....itp
Profil
PW Email Cytuj
ewas 
Wysłany: Pon Sie 24, 2009 11:12     


Dołączyła: 24 Sie 2009
Cytat:
wiesz dla niektórych ludzi rzeczy i sytuacje moga byc tylko czarne albo tylko białe, a prawda czasami lezy tez pośrodku, ale o tym ludzie po prostu nie maja pojęcia albo wiedzą jak jest ale udaja ze nie wiedzą zeby nie wychodzic przed tłum, nie zawsze to co ksiądz na ambonie mówi jest świętą prawdą, niestety....itp


Tak prawda!! :padam: [/quote]
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Wrz 15, 2009 14:28     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
MissIndependent napisał/a:
nie mają zamiaru udawać, ze podoba im się jak ksiądz pyta jak się człowiek mazamiar zabezpieczać przed ciążą

Mnie się ksiądz nie pytał jak zabezpieczam się przed ciążą z prostego powodu, ksiądz nie zapyta się czy to robisz czy nie. Dla niego jest proste jeśli bierzesz kościelny to znaczy, że wierząca jesteś i nie ma mowy o antykoncepcji ;) bo wiara oczywiście "zabrania" :) ale zgodzę się z Tobą moja droga...
MissIndependent napisał/a:
nie są gotowi na małżeństwo i chcą z tym trochę zaczekać, znam też ludzi, którzy są po rozwodzie i siłą rzeczy nie moga wziąć po raz drugi śłubu kościelnego.

życie układa różne scenariusze ;)))))

MissIndependent napisał/a:
jeszcze bardziej chore jest powiedzenie "chrzest się dziecku nie należy, bo rodzice nie ąpo ślubie koscielnym".

Moja droga... ksiądz nie ma prawa odmówić Ci chrztu dziecka... ponieważ chrzcisz dziecko a nie rodziców ;) jest to chore... wiem... ale każdy ksiądz odmawiający chrztu dziecku obojętnie czy z prawego łóża czy lewego... nie może nazwać się prawdziwym księdzem... to tak jakby lekarz odmówił udzielenia pomocy bo pacjent jest np blondynem czy szatynem... bez powodu.

Co do samego ślubu. To jest indywidualna sprawa każdej pary... jeśli nie chce to nie biorą ślubu kościelnego i nie widze w tym nic złego ;) sama widzę po sobie - papier nic nie daje ;) nic się nie zmienia to tylko świadomość duchowa, że przed Bogiem para jest małżeństwem ;)
Profil
PW Email Cytuj
Mike_82 
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 21:31     


Dołączył: 30 Gru 2009
Tylko i wyłącznie kościelny!
Profil
PW Email Cytuj
MissIndependent 
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 21:08     



Dołączyła: 12 Paź 2008
Skąd: Dzielnica Cudów
Cytat:
Mnie się ksiądz nie pytał jak zabezpieczam się przed ciążą z prostego powodu, ksiądz nie zapyta się czy to robisz czy nie. Dla niego jest proste jeśli bierzesz kościelny to znaczy, że wierząca jesteś i nie ma mowy o antykoncepcji

nie dla każdego ksiedza jest to takie oczywiste. tym bardziej, ze nie dla każdego katolika jest to oczywiste. ja znam ksieży, którzy prędzej czy pójźniej o tym rozmawiają z przysżłymi małżonkami.

Cytat:
Moja droga... ksiądz nie ma prawa odmówić Ci chrztu dziecka... ponieważ chrzcisz dziecko a nie rodziców

czasami wydajemi się, że tak jest tylko w teorii. aż się dziwie, że ja zostałam ochrzczona bez żadnych problemów :niepewny: w każdym razie są księża, którzy nie chca orzchcić dziecka, którego rodzice nie mają slubu koscielnego. są też księża, którzy ochrzczą 'pod warunkiem'.

ja raczej nie jestem 'dobrą katoliczką' wg ogólnie przyjętych standardów, ale mam zamiar wziąć kościelny. przed Bogiem, nie przed urzędnikiem. dziecko, o ile bedzie, też mam zamiar wychować w wierze, w której my się wychowaliśmy. zastanawiam się czasem, czy każda para biorąca ślub kościelny może z ręką na sercu to powiedzieć.
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 00:00     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Aither napisał/a:
Moja droga... ksiądz nie ma prawa odmówić Ci chrztu dziecka

ale może np. powiedzieć, że na obecną chwile nie może go ochrzcić, gdyż ma podstawy by sądzić, że rodzice nie wypełnią przyrzeczenia chrztu, czyli wychowania w wierze dziecka - ma to np. miejsce, gdy żyją oni bez ślubu. Nie odmówi Ci definitywnie, lecz przełoży chrzest na przyszłość, dając wam szansę na nawrócenie, ponieważ Bóg zawsze daje nam taką szanse.
Swoją drogą w niektórych przypadkach słusznie ten chrzest jest 'odkładany', bo jak ktos chce mieć tylko dla samego faktu, zeby ludzie nie gadali itp. to chyba nieporozumienie.
Profil
PW Email Cytuj
MissIndependent 
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 10:02     



Dołączyła: 12 Paź 2008
Skąd: Dzielnica Cudów
trunks napisał/a:
Swoją drogą w niektórych przypadkach słusznie ten chrzest jest 'odkładany', bo jak ktos chce mieć tylko dla samego faktu, zeby ludzie nie gadali itp. to chyba nieporozumienie.

z naciskiem na 'w niektórych przypadkach' ;) bo to prawda. chrzci się dziecko z konkretnego powodu, a nie dlatego, że taki jest zwyczaj, że tak wszyscy robią, bo co inni pomyślą.
Profil
PW Email www Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 12:54     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
:offtopic: to nie jest temat o chrzcinach
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 23:49     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
a jest takowy ? :-)
Profil
PW Email Cytuj
wolf 
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 23:11     



Dołączył: 21 Sty 2006
Skąd: Gliwice
Jak dla mnie Kościół Chrześcijański skręcił na zła drogę, tym samym nie mam zamiaru z nimi się identyfikować, popierać ich w swoich dziełach które w ostatnich latach ukazały wyłącznie skandale ( od pedofilii, molestowania po przekręty finansowe)- proszę nie pisać że tak nie jest bo sądy poskazywały wyrokami prawomocnymi ,co z tego jak wielu takim Księżą katolikom się upiekło. Do tego oni mogą nas oceniać potępiać za to co robimy a sami nie są lepsi a raczej są gorsi. Krótko mówiąc mam gdzieś Ślub Kościelny.


Tak poza tym witam po długiej przerwie :rotfl:
Profil
PW Email Cytuj
alenda 
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 23:16     



Imię: Olcia
Dołączyła: 08 Maj 2010
Skąd: ze wsi
Ja mam tylko cywilny i źle mi z tym. ?le mi z życiem bez sakramentów, brakuje mi spowiedzi, czuję się zła i taka inna. Dlaczego inne kobiety moga mieć ślub i sukienkę :P a ja nie. Tak, tak o sukienkę też chodzi. Jestem próżną babą i chcę mieć ładną suknię, kościół ludzi, kwiaty i mamę płaczącą ze szczęścia.

Ale mój półmąż nie chce :dobani:
Profil
PW Email www Cytuj
alenda 
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 23:22   Re: Ślub kościelny czy cywilny?  



Imię: Olcia
Dołączyła: 08 Maj 2010
Skąd: ze wsi
koniuszko napisał/a:
Witam drogie panie, zastanawia mnie pewien fakt, dlaczego 99% (chyba trafiłem) kobiet chce ślubu kościelnego?

Chciałbym poznać Wasze drogie panie zdanie dlaczego akurat kościelny a nie cywilny? Jakie to powody wami kierują? Wątpię aby był to kierunek wiary choć mogę się mylić :)


Szczerze, większość bab chce sukienkę ładną, wielkę itd ;) na cywilny takich się nie nosi. Po drugie każdy tak chce, bo tak robią wszyscy, po trzecie ślub w kościele jest taki bardziej romantyczny ;)

Dla mnie przysięga na cywilnym jest taka sztywna i formalna, a ta na kościelnym taka faktycznie mocna, przysięgać komuś, że się nie opuści aż do śmierci to masakra jest, zawsze się bałam, że nie wypowiem tych słów, może kiedyś mi przyjdzie jeszcze... A na cywilnym przyżekasz, że uczynisz wszystko aby małżeństwo było zgodne, trwałe i szczęśliwe. I tyle. W kościel miłość, wierność i uczciwość małżeńską :)

U mnie wiara ma znaczenie. Mimo, że jestem stuknięta i taki diabłełek ze mnie bywa :hyhy: to trzeba mi czasem jakiegoś catarsis. I zawsze była to dla mnie spowiedż. A teraz nie mogę :wsciekly:
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 23:36     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
alenda napisał/a:
Ale mój półmąż nie chce

sama przecież wybierałaś :)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008