Poprzedni temat «» Następny temat
Ślub kościelny czy cywilny?
Autor Wiadomość
koniuszko 
Wysłany: Nie Sie 05, 2007 21:55   Ślub kościelny czy cywilny?  



Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Witam drogie panie, zastanawia mnie pewien fakt, dlaczego 99% (chyba trafiłem) kobiet chce ślubu kościelnego?

Chciałbym poznać Wasze drogie panie zdanie dlaczego akurat kościelny a nie cywilny? Jakie to powody wami kierują? Wątpię aby był to kierunek wiary choć mogę się mylić :)
Profil
PW Email Cytuj
Alinka 
Wysłany: Nie Sie 05, 2007 22:01     


Imię: Ala
Dołączyła: 01 Mar 2006
Skąd: TG->NYSA
a po co komus slub :rotfl:
a jak juz ktos bierze ... to raczej konkordatowy 2 w 1
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Nie Sie 05, 2007 22:05     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
koniuszko a ochrzcilbys dziecko?
poslal je do komunii??

jezeli nie i jest to wyznacznikiem twojej wiary to ok.

ale jesli tak to nie traktuj wiary wybiorczo...

w zaleznosci od rodzaju wiary lun ew jej braku taki rodzaj slubu wybierasz... cywilny jest niestety dla ateistow glownie:)) ale wolna wola;)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Sie 05, 2007 23:19     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
mój ex powiedział mi kiedyś ze zgodził sie na ślub kościelny i ochrzczenie dzieci dla podtrzymania tradycji :zdziwko:
koniuszko napisał/a:
Wątpię aby był to kierunek wiary
wydaje mi się że właśnie tak. Polska jest narodem gdzie 90% populacji wyznaje wiarę rzymskokatolicką, więc jakby nie było całe życie stosujemy sie w wiekszym lub mniejszym stopniu do zasad wiary i w mniejszym lub wiekszym stopniu jest ona nam wpajana. Jesteśmy chrzczeni, przyjmujemy I komunie św, bierzmowanie, nastepnym krokiem jeżeli jest dwoje kochających sie ludzi jest ślub kościelny, m.in. po to by takie wzorce móc przekazać potem naszym dzieciom. Co prawda pewnie połowa z tych 90 % to ludzie wierzacy, nie praktykujący, ale ślub kościelny to chyba najpiękniejsza ceremonia w jakiej możemy uczestniczyć. Ta cała otoczka, przygotowania, ustrojony kościół, piękna biała suknia, ciężko z tego zrezygnować ;)
Profil
PW Email Cytuj
koniuszko 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 16:55     



Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Cze 2007
Skąd: Gliwice
kisia, biała suknia nie musi być akurat w ślubie kościelnym, jeśli moja wybranka użyła by tego argumentu co Ty to na pewno bym się nie zgodził

Jeśli dobrze tu rozumiem to kościelny po to aby było uroczyście?

Harcerka,
Ja jestem akurat nie wierzący, a co do chrzczenia i komunii ślub kościelny nie ma znaczenia, moi rodzice nie mają kościelnego a mimo to mam chrzest i komunie za sobą, nie sądzisz że takie narzucanie wiary dziecku jest trochę nie fair w stosunku do niego? a co jeśli dziecko z wiekiem zdecyduje że nie chce być w kościele katolickim a wybierze inną wiarę?

Jeśli chodzi o moje zdanie na ten temat to niestety nasze społeczeństwo nie jest tolerancyjne, chrzcić dzieci czy posyłać do komunii nie mam zamiaru tylko dlatego że większość tak robi, pozostaje tylko jeden problem, brak tolerancji i tu trzeba stanąć przed dylematem, ochrzcić i mieć spokój czy też nie robić tego ale liczyć się z tym że będą wytykane przez ochrzczone dzieci, Jakby nie patrzeć a możecie się nie zgodzić to jednak uważam że osoby wierzące zwłaszcza te "bardzo" są nietolerancyjne (a dzieci to już są często gorsze od dorosłych), sam się w życiu spotkałem z tym niejednokrotnie więc liczę się z tym co tu wypisuję.
Profil
PW Email Cytuj
Bogna 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 18:31     



Dołączyła: 21 Sty 2007
Skąd: Gliwice
hmm ja sie wypowiem;p osobiscie sluby koscielne i ta cala otoczka czesto na pokaz dziala na mnie niezbyt dobrze.. sama slubu takeigo miec bym nie chciala.. jesli anwrocilabym sie na "dobra" droge i mialabym w ogole keidykolwiek za amz wychdozic i mialby byc slub ksocielny to cichy.. w jakiejs wisoce;p generalnie slub, kiecki itp do szzcesscia mi potrzebne nie sa.. tym bardziej chrzic dzieci i decydowac za nie w co beda wierzyc;/ mi chrzest i komunia nie byla potrzebna.. ale przy pierwszym bylam neisiwadoma.. a przy drugim szlam bo wszyscy szli.. na szcescie do bierzmwoania bylam starsza i powiedzialam, ze mam ich gdzies;p lol niektorych pewnie pburzy moje podejscie.. to co widuje itp.. tzn te sluby ksocielne.. dla mnie zbytni przepych,drogie kiecki i wiele wiele gosci zeby kosciol pekal w szwach jest bez sesnu;/ jesli ktos kocha naprawde a do tego "wierzy" nie potrzebuje raczej do szczescia calej tej otoczki... tzn imprezy i slubu na pokaz.. zbey inni widzieli jak nas to duzo ksoztowalo;/
Profil
PW Email Cytuj
koniuszko 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 19:21     



Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Bogna, podoba mi się Twoje podejście, zapewne nie tylko Ty zostaniesz tu zaraz zjedzona za poglądy :)
Profil
PW Email Cytuj
Bogna 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 19:35     



Dołączyła: 21 Sty 2007
Skąd: Gliwice
hehe dzieki;) kiedys podobaly mi sie keicki slubne.. i marzylam o super kolesiu i o super slubie itp.. ale to bylo z 8 lat temu;p teraz patzre na to wszystko inaczej.. tym bardziej na jakakolwiek wiare itp... nie mozna nikomu narzucac swojej wiary... niektorzy narzekaja na ludzi co to alza z gazetkami i daja je ludizom.. a katolicy co? w telewizji i wszedzie tlyko jakis kosciol;/ brr a na wielkie wesela kase tzreba miec.. zcesto dlugi sie zaciaga.. i za akse wesela bylby samochod jakis alboduuza kasa na wplate na mieszkanie..
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 20:18     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
:)
witam ponownie;)

po pierwsze Bogna - czytaj posta zanim wyslesz...albo edytuj literowki...
bardzo przepraszam ale tego nie da sie czytac... a nie zdziwie sie jesli ktos potraktuje to jako brak szacunku dla czytajacego:)

po drugie.. Bogna a zarowno koniuszko - skupiacie sie nie na slubie a jedynie na imprezie i super kiecce i prezentach... szczerze wspolczuje;)

slub sie bierze.. bez patrzenia czym sie do kosciola przyjedzie i czy cokolwiek sie dostanie w prezencie:) no i czy maz wyglada jak z folderu zeby kolezanki zazdroscily:))))))

ale ciekawe jest to o czym piszescie;))) heh Bogna w Twoim wieku tez wmawialam sobie ze slubu nie wezme:)) heh...
Koniuszko nikt ci nie kaze chrzcic dziecka:) ale nie rozumiem jednego... jesli nie wyznajesz zadnej wiary to sie tego trzymaj... ALE nie chrzan glupot ze ty dasz dziecku "wolna reke" - niech wierzy w co chce;)))
po to dziecko ma rodzicow.. ktorzy sa za niego odpowiedzialni i pod wzgledem prawa i pod wzgledem charakteru i pod wzgledem wiary.. to twoj obowiazek aby dziecko w jakis sposob uksztaltowac:)

jesli ty sam twierdzisz ze w nic nie wierzysz to nie masz dziecku nic do zaoferowania:) wiedzy z ksiazek nauczy sie w szkole i samo:) jak zacznie czytac:)
bez wyznaczników dla siebie szkoda twojego czasu zeby wpajac dziecku dyrdymaly ze tatus jest tolerancyjny:) i se dziecko rob co chcesz:))
takie dzieciaki bezstresowo chowane i ktorym wszystko bylo wolno dzis siedza na rynku albo dworcu i szukaja innych tolerancyjnych aby rzucili 20 groszy na bilet (sama nie wiem w ktora strone bo z kazdym razem slysze inne miejsce;)))

sorry:))) ale tu sprawdza sie zasada iz facet dojrzewa znacznie pozniej niz kobieta...
takze szacunek dla twoich 26 latek:)))
Profil
PW Email Cytuj
Bogna 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 20:25     



Dołączyła: 21 Sty 2007
Skąd: Gliwice
ok, postaram sie;)

nie zgadzam sie z tym, ze nie wyznajac zadnej wiary nie mozna wychowac dziecka dobrze.. to, ze sie nie wierzy w cos i jest sie tolerancyjnym nie oznacza, iz nie ma sie zadnych zasad czy regul

zdanie na temat slubow ksocielnych po czesci oparte mam na tym co widze;) ale w wiekszej czesci jest wlansie brak wiary.. co z tego, ze ktos sobie przysiega jakies bzdury.. a pozniej facet bije kobiete.. albo baba sie puszcza... ehh pewnie duzy wplyw na to co teraz pisze ma sytuacja u mnie w domu.. - to apropo ogolnie slubow;p, bo koscielny mnie nie przekonuje z braku wiary w cos co niby powinnam wierzyc;p
Profil
PW Email Cytuj
Piotrulek
[Usunięty]
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 21:14     

Harcerka, Bogna,

drogie Panie przypominam,ze nie jest to temat o ślubie kościelnym czy cywilnym,a nie o wychowaniu w wierze... :krzeslem:
Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 21:25     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
nie Bogna;)
nie powinnas wierzyc w cos w co nie wierzysz i tyle;)
w zwiazku z tym nie obowiazuje cie slub koscielny:)

mozesz zgodnie z inna wiara brac slub w Zborze lub jakiejs innej organizacji:)))
lub nie wyznajac niczego wziac tylko slub cywilny:)

Piotrulku:))) jesli poruszany jest temat slubu koscielnego to jak najbardziej laczy sie z wiara katolicka;):)))
gdyby bylo porownanie: slub cywilny czy slub zielonoswiatkowy, jehowy czy adwentystow dnia 7mego:) to pewnie nie wlaczalabym sie w ta dyskusje:)
ale temat nieuchronnie niestety dotyczy wiary katolickiej:)
Profil
PW Email Cytuj
Bogna 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 21:25     



Dołączyła: 21 Sty 2007
Skąd: Gliwice
ale moj post byl tez o slubach;) a slub to nie tylko godz w kosciele.. ale wiele wiele innych czynnikow na to wydarzenie sie skladajacych;)
Profil
PW Email Cytuj
Bogna 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 21:28     



Dołączyła: 21 Sty 2007
Skąd: Gliwice
hmm czemu sadzisz, ze nie powinnam?a moze sie nawroce kiedys;) ale generalnie to co widuje to tylko wlasnie nacisk na ceremonie i caloksztalt.. a zero jakiejs magi...
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 21:36     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
magie sama dyktujesz sobie...
to twoja milosc, twoj slub, twoj wybor i decyzja...
nikt cie nie przywiazuje do partnera na sile:)

jesli sami jestescie na tyle dojrzali zeby zdecydowac sie na wspolne zycie zgodnie z jakakolwiek wiara przyjmujecie po prostu jej wyznaczniki i tak dzialacie:)
jesli natomiast nie decydujecie sie na wyznanie to zalatwiacie slub cywilny w urzedzie:) bez cereminii zwiazanej z wiara:) iot tyle;) jezeli wam to wystarcza to jes OK
jezeli natomiast nie to poszukajcie jakiejs drogi:) z wiara zyje sie latwiej:)))

Bognai jeszcze jedno... nikt nie moze na sile cie nawracac - to rowniez twoja decyzja.. i wybor:) to jest wlasnie WOLNOSC:) slowa i wyboru:)
poza tym kazdy Bog jest cierpliwy dopoki nie robisz sobie z wiary komedii....
nikt nie bedzie czekal w nieskonczonosc az sie nawrocisz...

to akurat co teraz prezentujesz to niestety niedojrzalosc:)))) ale nie martw sie - do wyborów i dorosłego zycia jeszcze dorośniesz:)
Profil
PW Email Cytuj
magusia24 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 22:12     



Dołączyła: 23 Lis 2006
Skąd: G-ce
Harcerka napisał/a:
jesli sami jestescie na tyle dojrzali zeby zdecydowac sie na wspolne zycie zgodnie z jakakolwiek wiara przyjmujecie po prostu jej wyznaczniki i tak dzialacie:)

zgadzam sie :ok:
Ja tez gdy decydowalam sie na slub koscielny a raczej konkordatowy nie myslalam tylko o sukience i super bryce aby sie pokazac przed rodzinka. Choc prawda jest taka ze kazda z nas juz od dziecka ma swoje wyobrazenie na ten temat. Ale to nie sukienka pcha ludzi do oltarza :P
Gdy tylko zapadla decyzja o slubie to od poczatku bylo jasne ze bedzie to slub w kosciele, zgodny z nasza wiara. DLa nas to bylo wazne. Ale kazdy ma swoje zdanie na ten temat.
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 22:15     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
slub konkordatowy to tylko udogodnienie dla ludzi wiary katolickiej ktorzy decyduja sie na ceremonie w kosciele:)))
to cos na zasadzie porozumienia pomiedzy kosciolem a urzedem:)
moim zdaniem to swietne rozwiazanie:)

ale sama decyzja wychodzi z wnetrza pary:))))))) to pierwszy znak ze wnetrze jest juz tylko jedno:))))
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 22:16     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
koniuszko, zauważyłeś na końcu emotke ;) ?
jeżeli ktoś wyznaje wiare katolicka to jest dla mnie normalne że zdecyduje sie na slub koscielny i nie chodzi tu zupełnie o przepych bo slub kościelny może być bardzo skromny. Jeżeli ktos chce zrobic pokaz ze ślubu to równie dobrze zrobi go biorac tylko cywilny.
Piotrulek, a jak można rozmawiać o ślubie kościelnym nie wspominając o wierze ? :zdziwko:
Ostatnio zmieniony przez kisia Pon Sie 06, 2007 22:26, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 22:19     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
Kisia:)
nie nabijaj sobie postow;)))))))
hehehe piszesz po jednym zdanku:)) hehe

ale w sumie racja - wspomnialam o tym wczesniej... temat wyraznie wskazuje ze nawiazujemy tu do wiary katolickiej
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pon Sie 06, 2007 22:25     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
jak ktos jest wierzący to oczywiscie powinien wybrac ślub kościelny, a jesli nie, to chyba nie powinien, bo nie ma to wielkiego sensu...chyba ze na pokaz chce, ale nie chce sie narazic teściom czy cuś :)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008