Poprzedni temat «» Następny temat
Rasizm
Autor Wiadomość
Major 
Wysłany: Nie Sty 14, 2007 00:40   Rasizm  



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Jako ze rozwinal sie taki wątek w innym temacie, tak na zyczenie Trunksa zakladam.
Profil
PW Email www Cytuj
Wieczorny 
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 20:22     



Dołączył: 17 Sty 2007
Skąd: ?abędy
rasizm, temat rzeka.

czy rasizm może być stereotypem?

nie mówię tutaj o nienawiści do murzynów, czy żydów.

chodzi mi np. o nienawiść do warszawiaków, czy niemców.

bo stereotyp jest.

że warszawiak, to taki a taki.
że niemiec, to jeszcze gorzej.

sam jestem ciekaw waszego zdania.
Profil
PW Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 21:33     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
oczywiscie są stereotypy o charakterze rasistowskim, ale nie o tym chcialem...denerwuje mnie to, ze jak sie skrytykuje murzynów, arabów czy Romów, to jest sie nazywanym rasistą, chociaz w znacznej mierze te krytyczne słowa są po prostu prawdą. Tak samo jest czesto traktowana postawa nacjonalistyczna i osobom takim przypina sie łatki rasizmu, czy nawet nazizmu O_o.
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Sty 17, 2007 22:35     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Wieczorny, mylisz pojecia. Rasizm z nacjonalizmem. Rasizm polega na nienawisci do osoby o odmiennym kolorze skóry.
Profil
PW Email www Cytuj
Arex30 
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 14:40     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
h t t p;//pl.wikipedia.org/
Rasizm (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – ideologia oraz wypływające z niej zachowania przyjmujące założenie wyższości niektórych ras ludzi nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Większość ideologów rasizmu opiera się na różnicach w wyglądzie ludzi.

Rasizm nigdy nie był ideologią jednolitą, zmieniał się i ewoluował, toteż nie istnieje modelowy wzór rasizmu – jego istotę można badać wyłącznie poprzez historię.



Nacjonalizm (z łac. natio – naród) to postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro. Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Nacjonalizm przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów[1], zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie).[2] Ideologia ta uznaje państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. W literaturze polskiej istnieje wyraźne rozróżnienie między nacjonalizmem a patriotyzmem, który w odróżnieniu od nacjonalizmu postrzegany jest pozytywnie. Za skrajną, agresywną formę nacjonalizmu uważany jest szowinizm.

Pojęcie nacjonalizmu w Polsce różni się od definicji w wielu innych językach. Np w krajach anglosaskich pojęcie to ma szerszy zakres niż w polskiej i na ogół nie ma charakteru wartościującego. Nacjonalizm może oznaczać poczucie przynależności narodowej, świadomość narodową, ideę narodową itp. [3]

Nacjonalizm w pierwotnej formie (Risorgimento) narodził się we Francji w 1792 roku wśród jakobinów, którzy wydali wówczas manifest Ojczyzna w niebezpieczeństwie i ogłosili walkę z "wrogami zewnętrznymi" - m.in. Austrią i Belgią. Jakobini uważali, że skoro w państwach europejskich nie doszło jeszcze do rewolucji, to wszystkie narody poza Francją, jako że nie dorosły jeszcze do rewolucji, są ciemne i zabobonne.

W dziewiętnastowiecznym nacjonalizmie istotnym elementem był darwinizm społeczny, który zakładał, że życiem społeczeństw rządzą te same zasady, co światem przyrody. Według nacjonalistycznej interpretacji historii świat był i jest areną walk pomiędzy różnymi narodami, z których tylko najsilniejsze mają prawo do przetrwania.

Nacjonalizm był jednym z elementów faszyzmu. Skrajny nacjonalizm (szowinizm) cechował z kolei narodowy socjalizm, obecnie neonazizm. Elementy nacjonalistyczne występowały również w niektórych formach komunizmu np. w Wietnamie, ZSRR (po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej 1941) czy w Polsce (szczególnie po 1967).

Współtwórcą i głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu - Narodowej Demokracji (endecji) - był Roman Dmowski, (Myśli nowoczesnego Polaka, 1902).[4] Obecnie spadkobiercy ideologii Narodowej Demokracji, unikają na ogół określenia nacjonalizm i określają się jako ruch narodowy.
Profil
PW Email Cytuj
FlashMan 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 12:46     


Dołączył: 15 Wrz 2004
Skąd: Polska
Ja osobiście gardzę wszystkimi, którzy nie szanują innych. Tak więc, Ci którzy nie szanują praw Żydów, gejów, lezbijek, i jakichkolwiek innych mniejszości są dla mnie nic nie warci.
Profil
PW Email Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 15:15     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
moze nie nic nie warci bo kazdy cos soba reprezentuje, ale z cala pewnoscia ograniczeni lub niedojrzali
Profil
PW Email Cytuj
FlashMan 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 15:34     


Dołączył: 15 Wrz 2004
Skąd: Polska
Super_sonic, również masz rację, ale głupio np. mówić, że np. gej jest zły, głupii, jeśli się nawet nigdy kogoś takiego nei poznało, a słyszało się o kimś takim z TV lub radia. Ja znam takiego osobnika i powiem szczerze, że jedynym czym się wyróżnia to wyjątkowa dbałość o higienę.
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 16:03     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
Jak można porównywać Żydów do gejów czy lazbijek ?? :szok: Dla mnie człowiek jest człowiekiem a zboczeniec zboczeńcem i nie uważam się za rasistkę bo to nie ma jedno z drugim nic wspólnego.
Profil
PW Email Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 16:10     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
bycie gejem to nie zboczenie tylko.. myśle że można to tak nazwac choroba genetyczna.. no może słowo 'choroba' też nie jest na miejscu ale zdecydowanie anomalia- nie od nas zależy czy urodzimy hetero chy homo.. a rasiści są u mnie przegrani z miejsca.
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 16:27     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
De_Luca napisał/a:
ale zdecydowanie anomalia
dla mnie są to osoby chorzy psychicznie i powinni się leczyć, choć dla innych zboczeńców ( np. gwałcicieli i wykorzystujących seksualnie) zdecydowanie nakazałabym kastracje i sterylizacje.
Ale to akurat nie na temat, chciałam zwrócić uwagę że gro osób myli pojęcia, podszywając jakieś "grupy myślących inaczej" pod mniejszości narodowościowe i osoby nie akceptujących anomali nazywają rasistami. To tak jakby nazywano rasistami lekarzy którzy zamykają osoby psychicznie chore w zakładach zamkniętych. :]
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 16:34     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
haloo !!

jesli chcecie sobie podyskutowac o homoseksualistach to jest przewidziany do tego inny temat
Profil
PW Email Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 17:29     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
wybacz Pączuś- ostatni offtop
ansc napisał/a:
i powinni się leczyć
niby jak wyleczyć coś co jest genetycznie zaprogramowane? Zmiana płci żeby z zewnątrz wszystko wyglądało na 'normalne' ? Tylko, że wtedy ta osoba będzie jeszcze bardziej wytykana i potępiana. 'Anomalie' zawsze były i będą się zdarzać. Szkoda że większość ludzi nie potrafi tego zaakceptować i tylko utrudnia im życie- jakby to oni w prenatalnej fazie swojego życia zdecydowali jacy będą =/ btw. homoseksualizm uznawano za parafilę do 1991r., mamy 2007..

Wracając do tematu.. Zastanawiałam sie nad tym jakiś czas temu.. Jak zdefiniować rasistów- no i chyba dopóki nie pojmę ich toku rozumowania to jest nie możliwe, a za Chiny ludowe nie potrafie zrozumieć tych ludzi.. Jak można kogoś nienawidzić, nie znając go nawet, tylko za to że jest innego koloru?? Wytłumaczy mi to ktoś?
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 17:43     



Dołączył: 11 Paź 2006
Skąd: Zabrze
De_Luca napisał/a:
Wytłumaczy mi to ktoś?
Trudno powiedzieć, prawdopodobnie to bardzo zakompleksieni ludzie, sami obawiają się braku akceptacji więc kompensują to sobie dyskryminując innych.
Najważniejsze, że wszystkiemu są winni Żydzi i Masoni albo żydo-masonska-komuna zgodnie z zasadą:
nie mam pracy - to przez Żydów!
żona mnie zdradza - z Żydem jakimś
źle się w kraju dzieje - to przez Żydów!
no bo na pewno to nie jest moja wina...
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 19:21     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
Ja również tego nie mogę zrozumieć, zresztą wiele rzeczy dzieje się na świecie tak trudnych do pojęcia, bez sensownych że czasem lepiej sie nad tym nie zastanawiać bo można zwariować. Zresztą coraz częściej przekunuję sie, że wszystkie te anomalie i wymysły chorych ludzi ( ludobójcy, prześladowcy, rasiści, dla mnie są to ludzie o skrzywionej psychice groźnej dla społeczeństwa) wszystko to obraca się przeciwko nim, ale ilu niewinnych ludzi musi przez nich cierpieć.

nemo1125 napisał/a:
Trudno powiedzieć, prawdopodobnie to bardzo zakompleksieni ludzie, sami obawiają się braku akceptacji więc kompensują to sobie dyskryminując innych.

Często tak jest, ale drugą stroną medalu jest zawiść najczęściej czysto materialna, żydzi np. swego czasu uznawani byli za dość majętnych ludzi, byli dobrymi handlowcami, prawdopodobnie tego zazdrościli im inni. Teraz poniża sie osoby przyjeżdżające z tzw. 3 świata lub ze wschodu którzy czegoś sie dorobili w naszym kraju a my przecież jesteśmy takim biednym krajem i na nas oni żerują itp.itd. Są to tylko wnioski z obserwacji, ostatnio był nawet taki temat w telewizji poruszany.
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 19:42     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
De_Luca napisał/a:
Zastanawiałam sie nad tym jakiś czas temu.. Jak zdefiniować rasistów- no i chyba dopóki nie pojmę ich toku rozumowania to jest nie możliwe, a za Chiny ludowe nie potrafie zrozumieć tych ludzi.. Jak można kogoś nienawidzić, nie znając go nawet, tylko za to że jest innego koloru?? Wytłumaczy mi to ktoś?


Bardzo proste. Wystarczy zebys zaczela podrozowac autobusami w Londynie gdzie jezdzi bardzo duzo tzw "ciapatych" czyli chindusow i im podobnych. Glownie tu chodzi o dzieciarnie w wieku szkolnym i oczywiscie nie wszyscy, ale problemem jest to ze znaczna wiekszosc powoduje u innych nienawisc. Nie tylko u polakow. Ich zachowanie nie jest beszczelne, jest ponizej krytyki i wszelkich zasad wspolzycia miedzy ludzkiego. Wydzieraja sie na caly autobus, przeszkadzaja innym np ślęcząc nad kim i wykrzykujac do siebie cos. Nagminne jest tez sluchanie muzyki z telefonu komorkowego na caly glos, ze wszyscy sa zmuszeni sluchac rowniez tego. Druga przykra sprawa u tych dzieciakow jest to ze ich nawet nie mozna dotknac czy postraszyc w jakis sposob, jakby sie to w polsce zrobilo, mowiac "zamknij sie gnoju, bo Cie stad wyniose", bo Cie poprostu wysmieja, a dobrze wiedza, ze nikt go tknąc nie moze, bo za to mozna pojsc do więzienia. Coz rasizm chyba wyrasta w glowie po jakims czasie, kiedy zaczyna Cie ktoś mocno draznic i tak naprawde nie masz szans nic z tym zrobic. Tak ja to zauwazam tutaj. Nie jestem rasistom, ale zaczynam to powoli rozumiec.
Profil
PW Email www Cytuj
krystian 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 20:05     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
nad niektorymi sprawami po prostu trzeba przejsc do porzadku dziennego wiadome, ze hindusa nie nauczysz pracowitosci, wiadome, ze murzynow i cyganow nie nauczysz skromnosci oni to po prostu maja we krwi. murzyni i cyganie uwielbiaja byc obwieszeni roznymi swiecidelkami...lubia to co najlepsze, lubia sie wyrozniac itd. no niestety oni tacy juz sa. mi to nigdy nie przeszkadzalo, ja lubilem ich obserwowac. fajnie tak pracowac w miejscu gdzie tyle kultur sie ze soba miesza. wesolo bylo pracowac z arabami, ktorzy w pewnym momencie rzucali prace...nie wazne co robili...oni to rzucali i wychodzili poniewaz przychodzila godzina w ktorej oni sie modla.nie jestem rasista, nigdy nie bylem jestem baaardzo daleki od tego. juz kiedys to napisalem....ludzi nie dzieli sie na czarnych czy bialych, homo czy hetero tylko po prostu na madrych i glupich. ja tak kwalifikuje ludzi.
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 20:07     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
brak mi słów, mówisz tak jakby u nas dzieciaki zachowywały sie idealnie, mnie natomiast drażni to iz większość ludzi wyjeżdżających za granicę myśli o sobie w wyższych kategoriach czy to jest rasizm??? :/
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 20:37     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
ansc, wiem jak sie zachowuja dzieciaki w polsce i teraz wiem jak sie zachowuja tutaj. To jest ogromna przepas, a wynika z przesytu wszystkiego. Tutaj dzieciaki maja poprostu wszystko, oni nawet nie musza o nic dbac, bo przy cenach produktow i zarobkach tutaj urodzonych ludzi wszystko jest tanie. Oni nie dbaja o nic, wiec zaczynaja szalec. Niestety w bardzo mlodym wieku. W polsce dzieciaki rozrabiaja, ale tutaj bawia sie w gangsterow. Nie bede tez uogolnial, ale w dzien widze bardzo rozwydrzonych czarnoskorych gnojkow, ktorzy doprowadzaja mnie do szalu jak i cala reszte ludzi, a w piatki wieczorami widzisz mlodierz dla ktorej byc spitym, rzygac komus na buta i wydzierac sie na caly glos nie ujmuje wizerunku, a jedynie go podnosi w oczach rowniesnikow. Przykre to jest, bo takie zachowania moga dotrzec do naszego kraju w raz z poprawa materialna spoleczenstwa.
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 22:38     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Major, słusznie piszesz, do takich samych wnioskow doszlem po pobycie w Londynie, dlatego nie lubie czarnych i ciapatych. Wiadomo, ze nie wszyscy są tacy, jednak wiekszosc niestety tak. Krystian dobrze powiedzial, ze taki mają charakter
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008