Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarystyka
Autor Wiadomość
Emi 
Wysłany: Pon Kwi 27, 2009 14:27     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Lama, te akwaria nie są duże. Stoją oba obok siebie na dwumetrowej szafce w dużym pokoju. Jedno ma 160 l a drugie 144 l. Wersalka z 3 dużymi osobami waży tyle samo :)

Z przodu ta 160 wygląda tak:

h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/0d75fe6ba11057f6.html]
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Pon Kwi 27, 2009 14:27     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Link do większego obrazka:

h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/0d75fe6ba11057f6.html
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Pon Kwi 27, 2009 18:56     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
normalnie :szok:
Powiedz mi jeszcze jedną rzecz, te akwaria mają jak widzę spora powierzchnię, i temp. pewnie pow. 20 stopni. Zatem parowanie wody jest spore. Czy to nie powoduje powstawania jakiegoś grzyba na ścianach czy czegoś podobnego?
Ale przyznam.. no szczęka do ziemi :)
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 07:42     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
To prawda. Temperatura wody w tych zbiornikach to w jednym 28 a w drugim 29 st. Przed odparowywaniem wody z akwariów chroni pokrywa choć nawet jak miałam akwarium otwarte bez pokrywy (miałam belkę oświetleniową ok 20 cm ponad powierzchnią wody) to i tak wilgotność w moim domu była względnie mała. Można by spokojnie powiedzieć, ze taka ilość wody nie jest w stanie spowodować grzyba czy czegoś podobnego w moim mieszkaniu. Przypuszczam, że aby w domu przez akwarium pojawił się grzyb czy pleśń trzeba by mieć dużo większą ilość akwariów i to bez pokryw i w ogóle nie wietrzyć mieszkania. Ba! Nawet jestem w stanie stwierdzić, że akwarium spowodowało poprawienie się mikroklimatu w moim domu zwłaszcza w zimie, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i powietrze jest strasznie suche przez kaloryfery.
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 09:15     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
A ja mam pytanie.
U mnie w lecie czasem w domu panuje temperatura 30 stopni ( mieszkamy na poddaszu ). jak to sie maoże mieć do rybek ?
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 09:39     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
To zależy jakie to rybki. Niektóre niezbyt dobrze tolerują zbyt wysoką temperaturę. W większości dają radę lecz wysoka temperatura może znacząco wpływać na długość ich życia. Jeśli masz problem w lecie ze zbyt wysoką temperaturą proponuję zamontować sobie chłodzenie w akwarium. Można to zrobić za pomocą wentylatorków do komputera i małego zasilacza uniwersalnego 3-12V (wszystko do kupienia na allegro albo w sklepie z elektroniką) albo jeśli majsterkowanie jest Ci obce można się zaopatrzyć z taki wentylatorek:

h t t p;//w w w allegro, p l/item614835920_wentylator_akwarystyczy_nowosc.html
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 12:44     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
Emi napisał/a:
Można to zrobić za pomocą wentylatorków do komputera i małego zasilacza uniwersalnego 3-12V

mała uwaga. Tym sposobem nie schłodzisz wody poniżej temperatury otoczenia, a jak pisał Arex30 - ma 30 stopni w domciu, zatem woda będzie miała temp. co najmniej taką, jak otoczenie, nie niższą.
jak chcesz obniżyć, poniżej temp. otoczenia, musisz mieć skądś coś, o niższej temp. I rozwiązanie jest, tyle że potraktuj to jak idea, nie gotowe rozwiązanie:
elementem chłodzącym może być np. to:
h t t p;//w w w proline, c o m, p l/sklep.php?prodid=SWIFT+MCW5002-A
do tego podłączasz wodę z kranu, a wyjście do umywalki, zlewu... Mała ilość wody zimnej spowoduje, że obniżysz temperaturę. Element mocujesz kilka 2 -3 cm., pod powierzchnia wody.
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Wto Kwi 28, 2009 16:01     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
No cóż, szczerze mówiąc to muszę popytać ale koledzy z morszczakami schładzają całkiem dobrze tymi wentylatorkami wodę.

Lama, ten element odpada dla mnie z 3 powodów:
1. jest z miedzi z miedź jest bardzo szkodliwa dla organizmów wodnych
2. nie chciałabym mieć czegoś takiego w zbiorniku z powodów estetycznych
3. akwarium musiałoby stać blisko źródła wody i spływu

W ekstremalnych warunkach można założyć chłodziarkę akwariową. Działa podobnie do lodówki. Wykorzystuje się ją m.in. w dużych akwariach morskich ale to już koooooszta.

Może lepiej wpuścić do akwarium ryby, którym nie przeszkadza wysoka temperatura :) ?

PS. U mnie też nieźle grzeje bo mam mieszkanie od strony południowej i przez lato temperatura w akwariach ma ok 30-32 st.
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 15:21     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
Emi napisał/a:
koledzy z morszczakami schładzają całkiem dobrze tymi wentylatorkami wodę.

co to są mrszczaki? Schładzać możesz tylko wtedy, gdy istnieje różnica temperatur, to podstawowe prawo fizyki.
Wentylatorkiem możesz schłodzić, jeśli dmuchniesz na akwarium, które będzie np. w nasłonecznionym miejscu. Ale w przypadku jak opisałaś, zintensyfikujesz jedynie parowanie wody, nic więcej.

Co do sposobu chłodzenia, to oczywiście jedynie idea, nie sposób. Chłodziarka akwariowa za kilka złotych.
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 15:59     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Morszczaki to potocznie akwaria słonowodne.

Mało kto ma w domu 30 st na stałe więc można wykorzystywać chłód nocy i poranka. W dzień można puszczać wentylatory aby nie dopuścić do nagrzewania się od lamp.

Oj jakbym miała na stałe 30 st to chyba zafundowałabym sobie klimę :)
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 16:04     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
Lama, tylko jak użyjesz radiatora o odpowiedniej powierzchni i wentylatora to schłodzisz wodę mimo tego że otoczenie ma wyższą temperaturę ;)
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 16:06     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
To jest chłodzenie wodne więc da radę bo woda w kranie ma przeważnie dość niską temperaturę.
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 17:52     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
sebek napisał/a:
Lama, tylko jak użyjesz radiatora o odpowiedniej powierzchni i wentylatora to schłodzisz wodę mimo tego że otoczenie ma wyższą temperaturę

no tak, w sumie bez sensownie założyłem, że do tego, aby temp. obniżyć, potrzeba różnicy temperatur. Ale... Zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie. Nie koniecznie nauczy rzecz jasna.
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 18:45     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
bardzo wydajną metodą są ogniwa Peltiera (półprzewodniki), utrzymują stałą różnicę temperatur pomiędzy jedna a druga stroną ogniwa. załóżmy że strona zimna ma 10 stopni a ciepła 40, jeśli schłodzisz stronę ciepłą do 10 stopni, to po stronie zimnej będzie 10-30=-20, ogniwa może nie sa jakieś specjalnie drogie, ale niestety baaardzo "prądożerne" używa sie ich do ekstremalnego chłodzenia ;)
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 18:56     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
30 st w mieszkaniu to dość ekstremalne warunki więc tu mogłyby się sprawdzić. A tak a ciekawości, ile prądu to "żre"?
Profil
PW Email Cytuj
krzys 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 19:05     



Imię: Krzyś
Dołączył: 21 Lip 2007
Skąd: Wrocław/Pławniowice
ja miałem akwa na 400l i żadnych problemów nie miałem w pokoju na 1 piętrze ...
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 19:34     



Dołączył: 24 Lis 2008
Jak już pisałem, na poprzedniej stronie, z powodzeniem służy mi wentylatorek z komputera. Potrafi dobrze mieszać powietrze nad wodą i w pomieszczeniu. W 2 godziny bez problemu o 1,5°C obniża temperaturę. Konstrukcja własna:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/3f0f385e65c161fc.html

W najbliższych dniach zmieniam świetlówkę i dokładam odbłyśnik ;)
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 19:36     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
Emi napisał/a:
30 st w mieszkaniu to dość ekstremalne warunki więc tu mogłyby się sprawdzić. A tak a ciekawości, ile prądu to "żre"?


90 watowe ogniwo o wymiarach 40x40mm bierze około 10 amper, więc sporo :), koszt takiego ogniwa około 30-35zł
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 19:38     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
zapomniałem dodać ze zasilane napięciem stałym 15-16 volt, czyli trzeba jeszcze zrobić zasilacz odpowiednio wydajny, który wiadomo też ma swoje straty ;)
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Sro Kwi 29, 2009 19:55     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Deszczu, czy ten wentylator włącza Ci się razem z lampą czy tylko "na żądanie"? Właśnie jestem w trakcie zakładania wentylatorów do mojego roślinnego bo przez świetlówki strasznie się woda grzeje.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008