Poprzedni temat «» Następny temat
Akwarystyka
Autor Wiadomość
Deszcz 
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 12:51     



Dołączył: 24 Lis 2008
Na Nowym Świecie jest cały czas za przystankiem PKM zoologiczny i do niego mam tak jakby najbliżej.
Za to na Zubrzyckiego to tak jakoś przechodziłem tydzień temu wokoło tego pawilonu i nie mogłem znaleźć, więc czy aby nie zlikwidowali ? :niepewny:
Znalazłem rybki, które mogę mieć w Forum i jak tylko uporam się z temperaturą, to idę po nowych mieszkańców akwarium ;)
Profil
PW Email Cytuj
Azbe
[Usunięty]
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 22:01     

sam koniec pawilonów zubrzyka zaraz od strony bloku. (chyba 1 czy 2 drzwi, jakoś tak)


a jak nie to ta jak mówisz forum :) zreszta na sikorniku idz sie zapytaj gdzie są zoologiczne, tam będą wiedzieć najlepiej :hyhy:
Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 22:11     



Dołączył: 24 Lis 2008
Rodzinne strony też odwiedzę bo może tam ciekawe rybki znajdę.
Póki co...
Mam nowy "śmigający" wiatraczek. Okazało się, że poprzedni był wadliwy i nie potrafił osiągać odpowiednich prędkości obrotowych. Zasilacz mam z regulacją, więc mogę regulować zarówno prędkość obrotową wentylatora jak i natężenie oświetlenia nocnego ;)
W święta będzie okazja i poskładam cały układ :)
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 21:36     



Dołączył: 24 Lis 2008
Instalacja chłodzenia zakończona sukcesem. Teraz jeszcze tylko poczekać muszę na pomiary efektywności działania ;) Przy okazji zamontowałem sobie jedną niebieską diodę LED, będą miały rybki w nocy delikatne światełko ;)
Takie mały wynik tu:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/3f0f385e65c161fc.html
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Sro Kwi 15, 2009 08:56     



Dołączył: 24 Lis 2008
Mam nowych lokatorów :) :) :)
Kupiłem wczoraj 3 żwawiki czerwieniaki. Małe to takie wśród danio, nazwa myląca, bo to prawie w ogóle się nie przemieszcza, tylko sobie w wodzie "stoi". Jak na razie chyba są jeszcze wystraszone, ale ładnie uzupełniają zbiorniczek swoimi czerwonymi ogonkami :hyhy:
Profil
PW Email Cytuj
Azbe
[Usunięty]
Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 17:39     

na zubrzyka dalej tam z tyłu na pawilonach jest ten zoologiczny, kumpela z bloku obok mówiła że otwarty ciągle :)



Szukam jakiegoś małego akwarium jak ktoś ma do odrzucenia, nie duże 5-10 litrowe - dało by rade coś zdziałać??
Cytuj
Emi 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:04     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Hej,
Fajnie, ze jest tu kilku akwarystów. już myślałam, że jestem tu sama bo temat staaaaary i nic się nie działo.

A to mój widok z kanapy wieczorem:

Profil
PW Email Cytuj
Frycek 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:06     


Zaproszone osoby: 1
Imię: Mariusz
Dołączył: 25 Maj 2004
Skąd: Zabrze-Gliwice
Fenomenalne akwarium :) Pewnie duzo pracy przy takim??
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:08     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Nie specjalnie. Jakieś 3 minuty dziennie (nawożenie) i pół godziny raz w tygodniu (podmiana części wody i wycięcie zbyt rozrastających się roślin).

Jakby ktoś potrzebował jakiejś rady w sprawach akwarystyki to służę pomocą w miarę swoich możliwości :)
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:09     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
eeeeee, ja nie wnikam co się dzieje jak nie ma prądu przez caly dzień, mam nie miłe doświadczenia z akwarystyką, na to trzeba czaaaaaaaaasu, auto mniej wymagające :P

z ciekawości, co tam pływa u ciebie?
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:13     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Akurat w przypadku tego akwarium nic by się nie stało aczkolwiek wiele zbiorników poważnie taką awarię odchoruje.

Na tym zdjęciu są 2 akwaria, które stoją obok siebie. W jednym pływają zwinniki jarzeńce, czarne gupiki z mojej hodowli, cierniooczki khula, otoski, krewetki red cherry i amano a w drugim tym z tyłu paletki, zbrojnik L-168, zbrojniki niebieski, kiryski agassiza, kiryski pandy i kiryski nanusy.
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:19     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
niezła kolekcja :)
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:51     



Dołączył: 24 Lis 2008
Emi, widok robi wrażenie, jak tak sobie zerknąłem teraz na moje, to bardzo małe mam :P Obsadę masz rzeczywiście ciekawą, mnie najbardziej podoba się przygotowana "dekoracja" z roślinek - Świetna robota.
Już się zastanawiałem nad drugim akwarium, bo mam jeszcze jedno nie używane w chwili obecnej 25l, ale kompletnie nie mam gdzie go postawić, bo dwa obok siebie się nie zmieszczą.
Tymczasem planuję zakup nowej roślinki, tym razem czegoś w odcieniu czerwieni, tylko muszę się zagłębić w literaturę i coś odpowiedniego wybrać. Może potraficie mnie coś polecić? :)
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 00:20     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
A możesz coś więcej napisać o akwarium? Przydałoby się: oświetlenie, parametry wody, sposób nawożenia, podłoże (żwir czy coś jeszcze), litraż, czy nawozisz w jakiś sposób węglem (CO2, w płynie)?
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 08:15     



Dołączył: 24 Lis 2008
Emi napisał/a:
A możesz coś więcej napisać o akwarium? Przydałoby się: oświetlenie, parametry wody, sposób nawożenia, podłoże (żwir czy coś jeszcze), litraż, czy nawozisz w jakiś sposób węglem (CO2, w płynie)?

W zasadzie wszystkie informacje można by znaleźć we wcześniejszych postach, ale w skócie i bez szukania wygląda to tak:
Akwarium: 25l
Podłoże: żwirek bazaltowy
Oświetlenie: świetlówka 15W
Napowietrzanie: ok. 10 godzin dziennie
pH: 7,0÷7,5
GH: ok. 7
Podmiany wody: co tydzień zdemineralizowana 5l
Rośliny: moczarka i kabomba
Zwierzęta: 3xdanio pręgowane, 3x żwawik czerwieniak i 1 ampultaria
Nawożenie: BRAK
CO2; w maju mam zamiar zrobić małą "bimbrownię"
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 13:23     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Więc tak:

Podłoże jest trochę jałowe bo to tylko sam żwirek, warto wsunąć roślinom pod korzenie kulki gliniano-torfowe (np marki jbl do kupienia w sklepie), oświetlenie też nie porywa jeśli to jest ta żarówka, którą masz na zdjęciach (osobiście wymieniłabym ją na osrama, ma lepsze widmo). Jeśli chodzi o napowietrzanie to rośliny nie są zbytnio zachwycone bo wolą CO2 w wodzie niż powietrze a CO2 dostarczają np ryby. Jak napowietrzasz to usuwasz CO2 z wody. Jeśli akwarium jest obsadzone roślinami to napowietrzanie jest zbędne bo CO2 jest zużywane przez rośliny. Masz tam jakiś filtr? Jeśli podmieniasz wodę tylko wodą zdemineralizowaną to pozbywasz się w takim wypadku wielu cennych dla ryb i roślin minerałów. Przydałoby się mieszać tą demineralkę z kranówką bądź mineralizować np HydroMineralem.

Jeśli chcesz się porywać na jakieś czerwone rośliny, które są w większości wypadków dość wymagające pod względem światła i nawożenia to możesz spróbować np z ludwigią repens, rotalą rotundifolią/indicą lub bordowymi odmianami echinodorusów i cryptocoryn. One powinny dać radę u Ciebie :)
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 16:59     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
normalnie w szoku jestem.
Emi, mogłabyś troche więcej zdjęć wrzucić tych akwariów, albo link do nich. Przyznaję, że mnie normalnie zaszokowała zarówno wielkość, jak i sam wygląd. Mieszkasz w bloku? Czy taka masa wody nie ma wpływu na podłogę? na czym one stoją, na jakichś stojakach? Szafkach? Wiesz, ja nie znam sie zupełnie na tym, po prostu podoba mi sie to co zobaczyłem, więc wiesz, pytania pewnie durne, ale ciekawi mnie to.
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 21:42     



Dołączył: 24 Lis 2008
Emi napisał/a:
(...) oświetlenie też nie porywa jeśli to jest ta żarówka, którą masz na zdjęciach (osobiście wymieniłabym ją na osrama, ma lepsze widmo).

Zgadza się, najpierw kupiłem zwykłą prostą świetlówkę, a potem poczytałem jaką "jasność" powinna mieć i w maju wybieram się po taką 6400÷6500K :)
Emi napisał/a:
Jeśli chodzi o napowietrzanie to rośliny nie są zbytnio zachwycone bo wolą CO2 w wodzie niż powietrze a CO2 dostarczają np ryby. Jak napowietrzasz to usuwasz CO2 z wody. Jeśli akwarium jest obsadzone roślinami to napowietrzanie jest zbędne bo CO2 jest zużywane przez rośliny.

Przez dwa dni w ogóle nie napowietrzałem, żeby sprawdzić jak roślinki będą na to reagowały - nic specjalnego się z nimi nie działo. Po dwóch dniach zacząłem napowietrzać po ok. 10 godzin i rośliny, a przede wszystkim moczarka rośnie jak szalona, non stop jakieś nowe pędy wypuszcza.
Emi napisał/a:
Masz tam jakiś filtr? Jeśli podmieniasz wodę tylko wodą zdemineralizowaną to pozbywasz się w takim wypadku wielu cennych dla ryb i roślin minerałów.

Tak mam filtr wewnętrzny, oczywiście włączony 24h/7dni i przez niego przy okazji napowietrzam. Przez podmianę zdemineralizowaną, udaje mi się utrzymać stałe parametry wody, a przede wszystkim GH, bo z pH cały czas walczyłem, żeby obniżyć. Dodając takąwodę nie wygląda na to, żeby ryby nie były zadowolone :oczami:

Emi napisał/a:
Jeśli chcesz się porywać na jakieś czerwone rośliny, które są w większości wypadków dość wymagające pod względem światła i nawożenia to możesz spróbować np z ludwigią repens, rotalą rotundifolią/indicą lub bordowymi odmianami echinodorusów i cryptocoryn. One powinny dać radę u Ciebie :)

Dzięki za radę, w sprawie roślin, ale nasuwa mi się jeszcze taka niepewność:
ludwigi (repens) niby do 22°C, a u mnie zazwyczaj 23÷25°C, nie chciałbym, żeby zaczęła czernieć albo gnić. Rotala wygląda całkiem przyjemnie, ale wolałbym coś z trochę większymi liśćmi i echinodorus borowy byłby tutaj chyba najlepszy, tylko nie wiem w jakich warunkach najlepiej go trzymać (?).

Zastanawiam się jeszcze nad małym "trawnikiem" na kamieniu i ewentualnie korzeniu i łupinie, ale z czego zrobić i co łatwo dostać w sklepach ? :)
Profil
PW Email Cytuj
Deszcz 
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 16:19     



Dołączył: 24 Lis 2008
Azbe napisał/a:
na zubrzyka dalej tam z tyłu na pawilonach jest ten zoologiczny, kumpela z bloku obok mówiła że otwarty ciągle :)

Jakieś nie aktualne te info, bo już chyba pół roku tam nie ma zoologicznego.

Wrzuciłem kilka nowych zdjęć mojego małego "słoiczka":
- małe przemeblowanie: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/9b32c26899b261c9.html
- nowi mieszkańcy: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/a1b123b0de099273.html
- wielka wyżerka: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/513ca8bf4d67c828.html

W poniedziałek idę na Sikornik do sklepu, bo mają przyjechać nowe świeże roślinki :) :) :)
Jak tylko nabędę coś nowego, to mam zamiar wywalić kabombę, bo ostatnio ślimak ją polubił i często przy czubkach przegryza łodygę :kwasny:
Profil
PW Email Cytuj
Emi 
Wysłany: Pon Kwi 27, 2009 15:21     


Imię: Emi
Dołączyła: 09 Sty 2008
Skąd: Gliwice
Jeśli chodzi o napowietrzanie to proces długofalowy i w 2 dni przeważnie nic się nie zobaczy. Takie są moje doświadczenia :)

Używając do podmian tylko i wyłącznie wody demineralizowanej, po dłuższym czasie (np kilka miesięcy) jesteś w stanie prawie całkiem pozbawić wodę wapnia co nie wpływa zbyt dobrze na choćby muszlę Twojego ślimaka (może zacząć korodować).

Możesz sprawdzić tą ludwigię, u mnie rosła przy 26 st. Żabienice to z reguły są bardzo wytrzymałe rośliny. Do dobrego rozwoju potrzebują dość grubej warstwy żyznego podłoża. Warto więc pod jej korzenie wcisną kulkę gliniano - torfową z minerałami (do kupienia w sklepie zoo, najlepsze marki jbl).

Trawnik na łupinie, korzeniu i kamieniu najłatwiej uzyska za pomocą mchów wodnych. Jak będziesz kiedyś w okolicach kopernika to daj znać wcześniej to Ci dam od siebie bo w piątek akurat czystki robiłam w akwarium.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008