Poprzedni temat «» Następny temat
Fotografia - Sprzet fotograficzny
Autor Wiadomość
nemo1125 
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 22:48     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
kisia, dzięki :]

Solith, z firm które wymieniłaś wolałbym chyba Nikona, sam mam Pentaxa i nie narzekam.
Profil
PW Email Cytuj
Solith 
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 23:14     



Imię: Magda
Dołączyła: 01 Mar 2007
Skąd: Szałsza
no tak, przeglądnęłam trochę temat i widzę, że polecacie Nikona D80/D70. Ale jak sobie poczytałam jego testy i specyfikacje, to nie podoba mi się, że nie ma czyszczenia kurzu a znajomi powiedzieli mi, że to też ważne.

I jak to jest ze stabilizacją optyczną obrazu? Bywa takowa w lustrzankach? gdzieś mi mignęło, że niektóre obiektywy mają.

Na razie mam takie typy:
Canon 450D
Nikon D80/70, ale martwi mnie ten kurz :P
Olympus E300 - od roku obserwuję zdjęcia nim robione i albo to aparat albo fotograf robi takie świetne zdjęcia

wpadła mi dziś reklamówka rtv euro agd gdzie reklamują lustrzankę w fajnej cenie, 1290 zł, z dwoma obiektywami (14-42 i 40-150) - Olympus E410. test i specyfikacja brzmiała na tyle zachęcająco że juz zaglądałam na konto ile mam kasy, aż doszłam do opisu szumów : "Szum na JPEGach z Olympusa E-410 przy niskich czułościach jest większy niż z lustrzanek innych producentów. Na najwyższych czułościach szumi podobnie do słabszej pod tym względem grupy konkurentów i wyraźnie więcej od najlepszych w tej konkurencji."
No ale oprócz tego brzmi świetnie.

Jakieś zdania, sugestie?
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 23:31     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Cannon i Nikon mają stabilizacje uzależnioną od obiektywu, Pentax ma stabilizowaną matrycę czyli działa z każdym obiektywem (nawet ze starymi manualnymi), Olympus - nie wiem.

Czyszczenie matrycy to faktycznie fajny gadżet.


Tutaj masz możliwość porównania różnych body:
h t t p;//w w w fotopolis, p l/spec.php?listkat=2&lista%5B%5D=245&lista%5B%5D=855&lista%5B%5D=1023

Olympus i Pentax mają zdecydowanie mniejszy wybór obiektywów niż Cannon i Nikon więc jeśli zamierzasz sprawić sobie jakąś większą szklarnie ...
Profil
PW Email Cytuj
Fenix 
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:50     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 23 Cze 2004
Skąd: Gliwice - Targowa
Solith napisał/a:

Nikon D80, ale martwi mnie ten kurz :P



Posiadam od grudnia 2007 na matrycy 0 kurzu jeśli jest nie widać na zdjęciach ale za to widać go na matówce ale to mi nie przeszkadza.....
Profil
PW Email www Cytuj
Solith 
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 21:40     



Imię: Magda
Dołączyła: 01 Mar 2007
Skąd: Szałsza
połaziłam dzisiaj po sklepach, pomęczyłam panów w Fotojokerze i teraz mam dylemat pomiędzy dwoma lustrzankami:

Sony Alpha 200
z minusów - Sony.. :P jakoś mimo że jest to dawny Kodak Minolta nie mam do końca zaufania; no i podobno wysokie szumy są, wyższe niż w innych lustrzankach. ale z drugiej strony, czy ja bym to w ogole zauwazyla? :zawstydzony: a, no i nie ma Quick View, co może być dla mnie, przyzwyczajonej do normalnego podglądu w kompakcie Nikona, niedogodnością, na pewno z początku.

Olympus E510
minusy - zbliżanie obiektywem, ostrość specjalnym guziczkiem, trochę dziwne rozwiązanie; podobno ciężej dostać obiektywy do Olympusa ale i tak wątpię, żebym w najbliższej przyszłości chciała wydać TAK? kasę na dodatkowy obiektyw...

Olympus ma obiektyw 14-42, a Sony 18-70

jakie macie zdania na temat tych aparatów? i co powiecie o obiektywach? dodam, że to będzie moja pierwsza lustrzanka i ogólnie pierwszy zaawansowany aparat, więc nie mam wielkich wymagań co do jakości itp, bo dopiero będę się wszystkiego uczyła tak naprawdę..

że też w sklepach nie ma jednej lustrzanki.. :P poszłabym, kupiła i była szczęśliwa! a tak, to tylko myślę, sprawdzam, pytam, już jestem prawie pewna żeby kupić jakiś, a tu nagle jakiś pan w Fotojokerze budzi moje kolejne wątpliwości..


a tak w ogóle... czy to jest możliwe, nauczenie się obsługi takiej lustrzanki ot tak, na własną rękę, bez wcześniejszego doświadczenia? chwytając dzis te aparaciki i słuchając specyficznego fotograficznego języka zaczęlam wątpić, czy po idiocie-kompakcie będę w ogóle w stanie zrobić zdjęcie.. (no dobra, zrobić zrobię, w końcu w sklepie tymi wyżej wymienionymi aparatmi zdjęcia zrobiłam, ale czy w pełni będę umiała wykorzystać opcje..)

człowiek chcę lustrzankę i zaczyna wątpić czy to w ogóle ma sens... :wstyd:
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:04     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Solith napisał/a:
a tak w ogóle... czy to jest możliwe, nauczenie się obsługi takiej lustrzanki ot tak, na własną rękę, bez wcześniejszego doświadczenia? chwytając dzis te aparaciki i słuchając specyficznego fotograficznego języka zaczęlam wątpić, czy po idiocie-kompakcie będę w ogóle w stanie zrobić zdjęcie.. (no dobra, zrobić zrobię, w końcu w sklepie tymi wyżej wymienionymi aparatmi zdjęcia zrobiłam, ale czy w pełni będę umiała wykorzystać opcje..)

człowiek chcę lustrzankę i zaczyna wątpić czy to w ogóle ma sens...

Wszystko jest możliwe, na pewno dasz sobie radę. W razie czego są podreczniki w formie książkowej oraz różne strony z poradami w internecie, jest także nasze forum :) .
Czy jest sens kupować lustrzankę? To zależy tylko od Ciebie, jeżeli Masz takie wymagania :) . Ja mam to już za sobą, w erze fotografii tradycyjnej żeby fotografować tak, jak się chce (np. fotografia portretowa, makrofotografia) lustrzanka + komplet obiektywów była niezbędna, ale teraz, kiedy dobry kompakt ma to wszystko, a nawet więcej, niż tradycyjna lustrzanka z kompletem obiektywów, mnie wystarcza kompakt. Cenowo nie ma różnicy, ale wygoda większa. Największą różnicą między DOBR? lustrzanką, a TANIM kompakem jest fizyczna wielkość matrycy. Aparat powinien mieć możliwość całkowicie ręcznych nastawień, zapis w formacie RAW (to coś w rodzaju cyfrowego negatywu), dobrze jeśli ma też możliwość ręcznej regulacji konrastu, wtedy czasem odpada zabawa z RAWEM. To tylko moje sugestie.
Dołączam linki do testów i opinii o wybranych przez Ciebie aparatach:

Sony Alpha 200
h t t p;//w w w optyczne, p l/66.1-Test_aparatu-Sony_Alpha_DSLR-A200-Wstęp.html
h t t p;//w w w optyczne, p l/574-Sony_Alpha_DSLR-A200-specyfikacja_aparatu.html

Olympus E-510
h t t p;//w w w optyczne, p l/51.1-Test_aparatu-Olympus_E-510-Wstęp.html
h t t p;//w w w optyczne, p l/454-Olympus_E-510-specyfikacja_aparatu.html

Życzę zadowolenia z wybranego sprzętu :).
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:31     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Solith napisał/a:
Olympus ma obiektyw 14-42, a Sony 18-70

Nie znam ich więc o jakości nic nie powiem a jeśli chodzi o kąt widzenia to będzie mniej więcej ten sam na szerokim. Pomimo tego, że mają rożne ogniskowe to matryca Olympusa jest mniejsza więc w efekcie wyjdzie podobnie.
Sony ma trochę dłuższy koniec.
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:37     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Solith napisał/a:
jakoś mimo że jest to dawny Kodak Minolta
Konica-Minolta :P

Solith napisał/a:
zbliżanie obiektywem, ostrość specjalnym guziczkiem
Nie wiem o jaki guziczek chodzi ale zazwyczaj w obiektywie (niezależnie od marki) ogniskową zmienia się "ręcznie" a dopiero potem ustawia ostrość, zazwyczaj tym samym przyciskiem którym wyzwala się migawkę.
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:38     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
jak masz znajomych z lustrzankami to może kupa takie które oni mają wtedy będziesz miała skąd pożyczać obiektywy :]
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:41     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
nemo1125 napisał/a:
to może kupa
Oczywiście miało być "kup" :rotfl: ale niestety to jedyna znane mi forum na którym nie mogę nic poprawić w napisanym poście nawet natychmiast po wysłaniu. :kwasny:
Profil
PW Email Cytuj
Solith 
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 01:46     



Imię: Magda
Dołączyła: 01 Mar 2007
Skąd: Szałsza
uh, no tak.. dzięki za wszelkie opinie i spostrzeżenia. wyjeżdżam teraz na 2 dni, więc będę sobie mogła to wszystko poukładać w głowie i przemyśleć. bo dziś już byłam bliska zakupy, ale coś mnie powstrzymalo (może i dobrze..)
w każdym razie dziekuję za wszelkie sugestie i opinie (i szykujcie się na kolejne pytania jak wrócę :P )
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Sob Lis 15, 2008 18:15     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
No fakt foteczki ładne ale ja mam pytanie zdeczko inne. Czy znacie może jakiśpunkt na terenie Gliwic/Zabrza gdzie można by w miarę tanio/przystępnie zeskanować ponad 12000 klisz ze zdjęciami rodzinnymi.(tak 12000 to okres zaledwie 20-u lat 1970-1990 z życia moich rodziców i mojego) I jak kształtują się ceny za taką usługę. Bo się prawdopodobnie Familia przeprowadzi a te klisze to trochę jednak zajmują no i część z nich no już nie wygląda najlepiej (stan techniczny). A szkoda by było żeby się wspomnienia zniszczyły.

[ Komentarz dodany przez: khaman: 17 Listopad 2008, 07:56 ]
Na przyszłość racz zauważyć, że są 2 tematy o fotografii. :-P W tym którym pisałeś dajemy tylko zdjęcia. Twój post wraz z odpowiedziami przeniesiony.
Ostatnio zmieniony przez Bot Pon Lis 17, 2008 07:56, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Sob Lis 15, 2008 20:36     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Jeżeli dobrze widzę, to słownie jest "dwanaście tysięcy". Usługa taka jest dostępna w Digi-Foto pod Ikarem i w większości punktów foto, ale trochę kosztuje, dawno nie sprawdzałem. Ostatnia cena, jaką pamiętam to około 2 zł za klatkę filmu. Sądzę, że tyle kasy nie dasz :). Jest jeszcze inne wyjście - skaner do slajdów i negatywów. Tańsza wersja jest aktualnie niedostępna w Proline:
h t t p;//w w w proline, p l/sklep.php?prodid=OPTICFILM+7200
jest tylko teoretycznie lepsza, ale droższa:
h t t p;//w w w proline, p l/sklep.php?prodid=OPTICFILM+7200I
Jakość skanów wykonanych na tym sprzęcie jest zdecydowanie lepsza, niż tych wykonanych w zakładach usługowych. Tyko ten czas... :/
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Sob Lis 15, 2008 21:07     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
fekete, ma rację. Taniej kupić skaner choć usługa jest nieco tańsza niż napisał bo kilkanaście złotych za negatyw ale i tak taniej kupić sprzęt i skanować samemu.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Nie Lis 16, 2008 10:07     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
fekete napisał/a:
Jeżeli dobrze widzę, to słownie jest "dwanaście tysięcy".


Tak dobrze widzisz :D a dokładnie to 12,591 slajdów
W tym na oko dając 80% to rodzina i imprezy rodzinne a reszta to widoczki oraz mikro i makro
Które jak na Zenit 12XP są naprawdę zajebaszcze.:D
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Nie Lis 16, 2008 11:23     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
h t t p;//w w w digi-foto, p l/cennik.php#scan
Tu masz cennik usługi skanowania filmów w Diigi-Pfoto. Cena zależy oczywiście od rozdzielczości skanu. Jak by nie patrzeć, jeżeli tylko masz czas na skanowanie, zawwsze taniej kupić własny skaner :) .
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 01:39     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Kurcze. Digipfoto jak policzyłem to się rozpłakałem. Zaś kupno tego skanera też nie wchodzi w grę ( bo to zakup tylko na jedną robótkę)
Kurcze poczaruje z tym skanerem Plustek OpticPRO 64+) co mam + GIMP 2.6.0 i Pfotoszop (sie w końcu dorobiłem :D )
Przecież w końcu wiem czym się te oba programy je :/

Jak zeskanuje te makra to je Wam tu wrzucę co Byście popodziwiali. :hyhy:
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 01:57     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
MacSen napisał/a:
Zaś kupno tego skanera też nie wchodzi w grę ( bo to zakup tylko na jedną robótkę)
12000 negatywów to nie będzie jedna robótka lecz miesiące pracy :) Jak będziesz robił dziesięć filmów dziennie czyli np godzinka lub dwie wieczorkiem i pewnie nie co dzień to zajmie Ci to 3-4 lata :]

Nawet jeśli nie zamierzasz na bieżąco przeglądać i segregować tego co skanujesz to i tak zajmie Ci to niesamowicie dużo czasu.
Profil
PW Email Cytuj
fekete 
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 02:30     



Dołączył: 08 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Zgadza się, ta "jedna robótka" zajmie Ci kuuuuupę czasu. Dziennie nie wiem, czy wydolisz więcej, niż dwa filmy. Próbowałem kiedyś skanować filmy płaskim skanerem, podobnym do Plustka OpticPRO 64+ - rezultat mizerny, powiedziałbym nawet beznadziejny. Takie przystawki do filmów montowane w płaskich skanerach to zwykły chwyt marketingowy, coś jak zoom cyfrowy w tanich aparatach :] .
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 09:10     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
No to mówiąc potocznie jestem w głębokiej "pupie". Oba wyjścia do chrzanu :/
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008