Poprzedni temat «» Następny temat
Rasizm
Autor Wiadomość
katarzyna35k-ce 
Wysłany: Pią Mar 23, 2007 10:39     



Dołączyła: 09 Sie 2006
Skąd: katowice
Solith napisał/a:
Niby uważam się za tolerancyjną, ale mam problemy z przekonaniem się do paru nacji - m.in. Turków i Włochów. Złe doświadczenia? Chyba tak..


Akurat co do Włochów to mam stosunek obojętny . Natomiast do Turków mam baaardzo pozytywny. Byłam w Turcji i poznałam kilku przemiłych Turków jak i Turczynki. Oczywiscie nie mówie ze wszyscy sa tacy , ale jak wszedzie sa dobrzy i zli ludzie!

Ja osobiście nienawidziłam wrecz rosjan, do momentu az kiedys miałam okazje poznac taka typowa rodzine rosyjska . Kobieta wygladała jak matrioszka a facet pił wódke szklankami a nie kieliszkami. Mieli syna sasze rozbrykanego jak panienski bicz! Ale byli tak super ludzmi ze załuje iz urwał sie z nimi kontakt.
Moim zdaniem powinnismy najpierw kogos poznac zanim go znienawidzimy i pamietajmy ze wszedzie sa fajni i niefajni ludzie!

Piotrulek napisał/a:
A ja zapytam inaczej dlaczego rasista jest złym czlowiekiem,jeśli tak to dlaczego??

Moze nie jest złym człowiekiem ale z pewnych powodów ma uprzedzenia do jakiejs rasy. Moze to wynika ze strachu? A moze ze złych doswiadczen?Moze warto sie dowiedziec skad sie wzieło to uprzedzenie?

Piotrulek napisał/a:
Dlaczego czlowiek tolerancyjny jest lepszy od rasisty??

Moim zdaniem nie ma ludzi tolerancyjnych w 100% kazdy z nas ma jakies uprzedzenia. Jedni do zwierzat inni do ludzi a jeszcze inni do ustroju itd ...
I to ze ktos akceptuje pewne rzeczy wcale nie jest lepszym od tego co ich nieakceptuje. Moim zdaniem wazne jest w jaki sposób wyraza sie to swoja nieakceptacje.Pamietaj ze teraz jest wielka moda na tolerancje .. tyle sie o tym mowi ze az łeb peka. Tylko czy to ma sens? :|
Profil
PW Email Cytuj
kaszanna 
Wysłany: Pią Mar 23, 2007 11:23     


Dołączyła: 28 Paź 2004
Skąd: Gliwice
Nie jestem rasistką, absolutnie nie interesuje mnie kto jakiej jest narodowości czy jaki ma kolor skóry. Dla mnie liczy się to kto jest jakim człowiekiem, co ma w głowie i sercu (nie dosłownie oczywiście :P ). Reszta to tylko dodatek. Choć ciemnoskóry facet przy boku to miły dodatek :P
Profil
PW Email Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Pią Mar 23, 2007 11:43     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
Piotrulek napisał/a:
Kiedy jest sie rasista,czy wtedy gdzy nie lubi sie nacji czy konkretnego czlowieka??
jak na mój gust, to wtedy kiedy nienawidzi się nacji, tylko dlatego że to akurat ta a nie inna nacja, kiedy nienawidzi się kolorowych tylko dlatego, że są kolorowi.
Nie lubienie konkretnego człowieka wiążę się na ogół z tym, że zadało się sobie trud, żeby go chociaż trochę poznać i wtedy dopiero znielubić - czyli miało się ku temu jakiś konkretny powód.
Awersja d o całej nacji, rasy na ogół nie ma konkretnego powodu, sprowadza wszystkich ludzi tej rasy do poziomu bezwolnych elementów bez najmniejszej chęci poznania ich, zrozumienia ich przekonań, wartości czy poglądów.
Chyba nie mam uprzedzeń do jakiejś nacji czy rasy jako całości (no może poza drobną niechcęcią do Niemców z powodu ich zarozumialstwa i hałaśliwości) ale jak ktoś - niezależnie od koloru skóry czy pochodzenia nadepnie mi na odcisk czy w jakikolwiek sposób zagraża mnie albo mojej rodzinie to potrafię być bardzo nietolerancyjna, wredna i okrutna.
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Sro Kwi 18, 2007 01:32     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice


nie mam nic do ludzi innej narodowości czy koloru skóry. Tacy sami ludzie jak my
Profil
PW Email Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Sro Kwi 18, 2007 08:39     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
tak swoją drogą to ostatnio mój Misiek uczy się czytania ze starego dobrego elementarza Falskiego (uczył się z niego całe pokolenia - ja też) i poza czytaneczkami o 1 maja i innymi takimi o "starych dobrych" czasach znajduje się tam czytanka- wierszyk o Bambo Tuwima - zapewne większości z nas znana. Szczerze mówiąc pamiętałam ją ale bez szczegółów... brzmi tak:

"Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleżka,
Uczy się pilnie przez całe ranki ze swej murzńskiej pierwszej czytanki.
A gdy do domu ze szkoły wraca, psoci, fig luje, to jego praca.
Aż mama krzyczy "Bambo, łobuzie" a Bambo czarną nadyma buzię.
Mama powiada: "napij się mleka", a on na drzewo mamie ucieka.
Mama powiada: "Chodź do kąpieli", a on się boi że się wybieli.
Lecz mama kocha swojego synka, bo dobry chłopak z tego murzynka.
Szkoda, że Bambo czarny, wesoły, nie chodzi razem z nami do szkoły."

Pomijam nagromadzenie słów murzyński i czarny, ale murzynek raczej wchodzi w nim na średnio mądrego pół dzikuska, pół małpkę ;) zapewne trudno podejrzewać Tuwima o rasizm i z tego co pamiętam jak byłam dzieckiem to wierszyk ten nie wzbudzał szczególnych emocji, ale przypuszczam, że teraz zostałby uznany za politycznie niepoprawny i zapewne nikt nie dważyłby się umieścić go w książce dla pierwszaków.
Profil
PW Cytuj
kisia 
Wysłany: Sro Kwi 18, 2007 11:25     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Dorotka napisał/a:
Szkoda, że Bambo czarny, wesoły, nie chodzi razem z nami do szkoły."
jak dla mnie to zdanie świadczy o antyrasistowskim nastawieniu Tuwima do czarnoskórych.
Wydaje mi się ze przy wielu okresleniach, czy to murzyn , czy np yyy żyd wazne jest w jakim konteksckie i w jakiej okoliczności jest to wypowiadne. Określenie czarnoskórego człowieka murzynem chyba nie jest niczym obrażliwym, a przynajmniej tak mi się wydaje :niepewny:
Posiłkując się h t t p;//phorum.us.edu, p l/read.php?f=19&i=9&t=9]Internetową Poradnią Językową
wyraz Murzyn jest w języku polskim zapożyczeniem używanym od XIV wieku. Powstał od łacińskiego przymiotnika „maurus”, który znaczył ‘czarny’, stąd w pewnym okresie funkcjonował rzeczownik „maur” oznaczający człowieka o czarnej, także o ciemnej skórze (np. w okresie romantyzmu Maurami często określano Arabów). Na skutek pewnych zmian fonetycznych w rdzeniu i po dodaniu przyrostka „-yn” powstał wyraz „Murzyn”, który ma podobną formę także w innych językach słowiańskich.
Zgodzę sie jednak z tym ze w dzisiejszych czasach wierszyk "Murzenek Bambo" nie jest odpowiednim wierszykiem dla dzieci.
Profil
PW Email Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Sro Kwi 18, 2007 14:01     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
Jak dla mnie, też nie ma w nim nic złego ani obraźliwego - ostatecznie wychowały się na nim całe pokolenia Polaków, którzy później nie wyrośli na rasistów czy neofaszystów.

Można odebrać go jako wesołą cztaneczkę dla dzieci ale można też wyjść z założenia, że skoro Bambo czył się z murzyńskiej cztanki to znaczy, że murzyńskie dzieci uczą się z innych czytanek niż białe, a poza tym są niedomytymi dzikuskami, które nie do końca zeszły z drzew. Każdy w tm wierszyku znajdzie to, co chce znaleźć. Nawet ostatnie zdanie, które dla normalnego człowieka ma taki wydźwięk, że z Bambo w szkole byłoby fajnie i wesoło może być odebrane w taki sposób, że Bambo nie chodzi z nami do szkoły bo dla czarnych dziwci są inne szkoły. W każdym słowie, zdaniu czy tekście można znaleźć coś co sobie ktoś, kto chce zinterpretuje po swojemu.

A dzieci podchodzą do tego bez doszukiwania się szczególnej filozofii - Matik ma w przedszkolu ciemnoskórego kolegę - Liama - jedyne na co zwrócił uwagę to fakt, że Liam uczy się z tych samych książeczek co wszyscy - poza angielskim bo tego się nie musi uczyć (jest dzieckiem dwujęzycznym od urodzenia).

Myślę sobie, że do czasu jak się dzieciom nie zamąci ich sposobu widzenia świata filozofiami dorosłych to same takie wierszyki krzywdy im nie zrobią. Chociaż, na wsjakij słuczaj spędziłam trochę czasu rozmawiając z Matikiem o tym wierszyku akurat.
Profil
PW Cytuj
Major 
Wysłany: Czw Maj 17, 2007 22:45     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Dorotka napisał/a:
rudno podejrzewać Tuwima o rasizm

Sadze ze nie trzeba bo w latach kiedy on zyl, zwlaszcza tych poczatkowych to Czarny nie byl czlowiekiem tylko domowym sprzatadlem ewentualnie innym instrumentem czlowieka bialego. Wtedy to nie bylo jeszcze tak bardzo pietnowane byc rasista.
Profil
PW Email www Cytuj
magusia24 
Wysłany: Czw Maj 24, 2007 23:37     



Dołączyła: 23 Lis 2006
Skąd: G-ce
Ja tez nie jestem rasistka.Mam przesympatycznego ciemnoskorego znajomego.Mieszka w Polsce kilka lat i na poczatku nie bylo mu latwo.Jego zona jest gliwiczanka i maja 2 dzieci.Jego corka w szkole tez swoje przeszla z powodu koloru skory ale teraz jest juz :super:
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Maj 25, 2007 09:06     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
ostatnio czytalem, ze polskie dzieci w szkołach w Anglii nie chce siedziec w ławce obok ciemnoskórych kolegów
Profil
PW Email Cytuj
Anula
[Usunięty]
Wysłany: Pią Maj 25, 2007 09:29     

trunks,
no to juz szczyt nietolerancji :/

Ja bardzo lubie obcokrajowców w Polsce, cieszy mnie fakt ze wybrali nas zkraj i tutaj jest im dobrze. Widok murzyna, chińczyka lub osoby innego koloru skóry czy tez innej narodowości jest dla mnie powodem do uśmiechu. Nigdy nie spotkało mnie nic złego z ich strony. I chyba nie powinno :)

a moj synek Krzys widząc na spacerze murzyna stwierdził ze fajnie byc koloru murzynowego bo nie widac buzi :rotfl:
Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Maj 25, 2007 14:57     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Anula napisał/a:
no to juz szczyt nietolerancji

no moze nie szczyt, ale napewno pogłębia w UK obraz Polaka - rasisty...

Anula napisał/a:
Ja bardzo lubie obcokrajowców w Polsce, cieszy mnie fakt ze wybrali nas zkraj i tutaj jest im dobrze

no tak, tylko popytaj sie ludzi z zachodniej Europy jak im sie podoba to, ze napłyneło do nich tylu emigrantów z Afryki czy krajow arabskich oraz Indii...wiekszosc nie jest z tego zadowolona i bynajmniej mają ku temu powody
Profil
PW Email Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Sob Maj 26, 2007 10:44     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
he angole sa tak samo szaleni jak polacy, ostatnie mnie na przejsciu jeden chcial rozjechac
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sob Maj 26, 2007 12:24     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Angole zwlaszcza Ci starej daty sa wiekszymi rasistami niz mozna sobie to wyobrazic. Jesli jest para mieszanego koloru to bedzie miala w ogole problem z wynajeciem domu. Zreszta inna sprawa nigdy nie widzialem tu ludzi powyzej 40tego roku zycia ktorzy byli by jedno biale drugie czarne. Segregacja rasowa panuje :P tylko ze nie jest uwydaczniana slownie bo jest karalna.
Profil
PW Email www Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Sob Maj 26, 2007 14:57     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
ale on mnie w gliwicach chcial rozjechac :P
Profil
PW Email Cytuj
m.w 
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 11:53     



Imię: Marcin
Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Gliwice
Ludzie się tłukli, tłuką i tłuc będą.... zmienia się tylko broń i powody. A powodów jest milijon, rasa jest jednym z nich. Ja nie mam ochoty nikogo tłuc, dlatego też kolor skóry nie rusza mnie w ogóle. Naśmiewanie (takie szydercze) się z np. murzyna, występuje raczej w grupach, bo jest weselej, bo nie ma już z czego innego się śmiać itp itd... To oznaka prostactwa, bo w 4 oczy raczej nikt 2-metrowemu i 130kg murzynowi nie zaśmieje się w twarz. Oglądanie się za ludźmi innych ras IMO nie jest złe, nie oznacza głupoty, bo dla nas to po prostu egzotyka, coś niecodziennego. Jak widzisz Lamborghini na drodze albo gołą panienkę, to też się oglądasz :) No przynajmniej ja :P
Profil
PW Email Cytuj
Karlus 
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 21:10     


Dołączył: 20 Maj 2010
Odgrzewam starego kotleta bo na nowego mnie nie stać


Cytat:
- Wcześniej były wyzwiska typu "Arab", "Turek". "My ci pokażemy". Przeszłam na drugą stronę, bo nie chciałam się mieszać. Widziałam nagle jak Ahmed leży cały zakrwawiony - opowiada. Zakrwawiony, ze złamanym nosem i potłuczeniami twarzy.

strach sipowiedzieć ''Ide do Turka na kebaba'' :rotfl:
h t t p;//w w w tvs, p l/informacje/25962/
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 21:19     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Karlus napisał/a:
Odgrzewam starego kotleta bo na nowego mnie nie stać


Cytat:
- Wcześniej były wyzwiska typu "Arab", "Turek". "My ci pokażemy". Przeszłam na drugą stronę, bo nie chciałam się mieszać. Widziałam nagle jak Ahmed leży cały zakrwawiony - opowiada. Zakrwawiony, ze złamanym nosem i potłuczeniami twarzy.

strach sipowiedzieć ''Ide do Turka na kebaba'' :rotfl:
h t t p;//w w w tvs, p l/informacje/25962/
nie bardzo rozumiem co Cię śmieszy...
Profil
PW Email Cytuj
Karlus 
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 21:31     


Dołączył: 20 Maj 2010
Turek czy Arab to jest obraźliwe określenie? :wstyd:
To może w ramach poprawności i szeroko pojętej tolerancji powinniśmy zmienić podręczniki do geografii? :looka:
Ostatnio zmieniony przez Karlus Pon Cze 21, 2010 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
nemo1125 
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 21:44     



Dołączył: 12 Paź 2006
Skąd: Zabrze
Karlus napisał/a:
Turek czy Arab to jest obraźliwe określenie? :wstyd:
obiektywnie oczywiście nie, jednak w subiektywnej ocenie sprawców pobicia było. Nie widzę w tym nic śmiesznego.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008