Poprzedni temat «» Następny temat
Rasizm
Autor Wiadomość
De_Luca 
Wysłany: Sob Sty 20, 2007 12:20     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
może tak jest w Londynie.. Ja z moimi doświadczeniami po pobycie w Apeldoornie, mogę spokojnie stwierdzić, że pomimo totalnego mixu ras i kultur mieszka tam baaardzo kulturalne społeczeństwo.. Panuje wzajemny szacunek i sympatyczna atmosfera. Jest co prawda różnica mentalności, ale też margines tolerancji jest większy niż w Polsce. Będąc na imprezie w paru ładnych lokalach nie zauważyłam też rzygania sobie po butach i wydzierania. No ale ja mówie o innym kraju- pewnie od tego to też zależy.. większość ludzi których poznałam mieszka tam od urodzenia, to ich rodzice tam zjechali, więc dla nich takie środowisko jest zupełnie normalne.. Nie jestem psychologiem społecznym więc ciężko się wypowiedzieć.
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sob Sty 20, 2007 19:07     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
De_Luca napisał/a:
większość ludzi których poznałam mieszka tam od urodzenia

no wiadomo, wsrod tych co sie tam juz urodzili wiecej jest zasymilowanych, choc wszystko zalezy od srodowiska w jakim sie wychowywali. W duzych miastach jak Londyn czy Paryż są całe osiedla czy nawet dzielnice gdzie mieszkają same araby i oni są bardziej izolowani, panuje tez tam bieda i wysoka przestepczosc. Takie srodowiska sa wrogo nastawione do rdzennych.
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 01:26     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
przyznam sie, nie chce mi sie czytac wszystkich wypowiedzi - moze dlatego ze wydaje mi sie ze mam ugruntowane zdanie na ten temat,

mianowicie czym dla mnie jest rasizm ? jest objawem najgorszego z rodzajow nietolerancji, jak mozna kogos dyskryminowac za to ze ma inny odcien skory ? przeciez wyrozniamy ze tak powiem 3 rasy ludzkie ktore charakteryzuja sie nie tylko kolorem skory, z czego wynika to wszystko ? przyznam sie ze moge sie jedynie domsylac - chyba nie uwazalem na lekcjach biologi gdy omawialismy budowe ciala czlowieka - a wynika to z przystosowania do zycia w roznych srodowiskach ... kontynent europejski od dawna byl zamieszkiwny przez bialasow ... kontynet azjatycki i ameryka polnocna przez zoltych ... ameryka poludniowa / afryka przez tzw czarnych (przepraszam ze uzywam tych okreslen ale jest mi wygodnie w chwili obecnej tak pisac)

to ze my biali uwazalismy sie zawsze za lepszych nie stawia nas w dobrym swietle - procesy ekspansji kolonialnych pokazuja to chyba najlepiej zawsze chcielismy stac ponad kims ... gdy zawitalismy do ameryki poludniowej nie odpowiadala nam kultura praojcow tamtej ziemi i za wszelka cene chcielismy to zmienic, to samo z ameryka polnocna i indianami ... mimo iz nasi pradziadowie skutecznie prowadzili destrukcyjna dzialalnosc niszczaca inne kultury to nadal widac roznice i chyba to uratowalo nas od ostatecznego potepienia ...

dlaczego mam dyskryminowac kogos dlatego ze wyznaje innego boga ? dlaczego mam dyskryminowac za to ze ubiera sie inaczej czy tez inaczej wyglada ... przeciez w koncu i tak jestesmy dziecmi jednego boga (czy jest to "ktos" czy "ktos" czy tez "ktos") - pod pojeciem boga mozemy rozumiem przeciez zarowno rozne wyznania jak i ten element szczescia jaki pozwolil nam przeksztalcic sie z ameby w cos co szczyci sie tym ze chodzi na 2 nogach i potrafi zlapac widelec i noz ...

przeszkadzaja wam zydzi ? muzulmanie ? hindusi ? i inni ? kazdy ma swojego manitou ... ja moge np wierzyc w porcelanowego slonika ktory stoi u mnie na polce i jakos nie czulbym sie za dobrze gdyby ktos nagle stwierdzil : jestes zly bo wierzysz z jego podniesiona do gory trabe ...

a co do zachowan ? coz kazdy z nas zostal wychowany inaczej ... to ze hindusi zachowuja sie tak a nie inaczej wynika chyba z tego ze tak zostali wychowani - i nie mowie tu o ich rodzinach - lecz o ich kulturze

dla tych wszystkich ktorzy uwazaja ze sa lepsi ...od np czarnoskorego biegajacego w kawalku skory na tylku - poroponuje go odwiedzic ... my mamy swoj swiat oni maja swoj ... my nigdy nie zrozumiemy tego jak mozna zyc tak jak oni ... a im rownie trudno przyjdzie zrozumiec jak mozna spedzac godziny przed pudelkiem ktore swieci i niby daje nam zludny kontakt z innymi ...

---

moze sie rozpisalem...ale taki juz jestem...takie tematy zawsze beda wzbudzaly we mnie rozne odczucia...poprostu nie rozumiem takiego podejscia ...ze ktos jest gorszy a ktos lepszy...nei rozumiem jak mozna dyskryminowac kogos ... kazdy powinien dawac wizerunek swojej osoby swym zachowaniem a nie swym wygladem...i nawet powiem wiecej uwazam ze poprzez wyolbrzymianie niektorych negatywnych zachowan naszych kolorowych braci te zachowania staly sie nagminne...powiem wprost nie jestem dumny z tego ze mam biala skore (btw mam ciemna karnacje :P ) poprostu jestem taki a nie inny ...
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 20:27     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
Chciałoby sie powiedzieć AMEN :ok:
Profil
PW Email Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 20:42     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
podpisuje sie rekami i nogami, dodam od siebie ze najbardziej krwawe, niepojete i destrukcyjne rzezie na ziemi sa dzielem bialych
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 21:23     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
rasizmowi jestem oczywiscie przeciwny, to oczywiste, ze sam kolor skory nie czyni nikogo lepszym czy gorszym. Mnie chodzi o mentalnosc i zachowania poszczegolnych ras czy wyznawcow jakichs religii. Jak zachowują sie murzyni czy arabi to kazdy wie kto był na zachodzie. Oni sami są rasistami w stosunku do białych, tak samo muzłumanie są bardzo nietolerancyjni w stosunku do chrzescijan - w ich krajach nie ma swobody wyznawania innych religii, są one szykanowne, a wyznawcy dyskryminowani.
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 11:54     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
Czyli powinno się stosować regułę " oko za oko, ząb za ząb" ? Albo "Jak On tobie, tak Ty jemu" ?
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 12:04     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
Wydaje mi się, że reguła ta jest stosowana (NIESTETY) na co dzień wokół nas, sąsiad sąsiadowi itp. itd. Uważam że to nie ma nic wspólnego z tym, że to akurat tylko murzyni są tacy czy tylko Arabowie. To tylko z czystego lenistwa lub nie wiem dla czego, tak jest wygodniej powiedzieć, bo wszyscy Arabowie są .... bo żydzi.....bo murzyni itp. itd.
Moim zdaniem nie tędy droga, powinno się rozejrzeć wokół siebie, jak my się zachowujemy jak wychowujemy nasze dzieci i dlaczego jest tyle agresji w nas i wokół nas. Niestety po raz kolejny nasuwają mi się słowa piosenki " mamy do dorosłych żal za kiepski przepis na ten świat" Najgorsze jest to, że takie dyskusje i tak nic nie zmieniają, zdajemy sobie sprawę z wielu rzeczy ale po chwili o tym zapominamy.
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 23:12     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
ansc napisał/a:
Czyli powinno się stosować regułę " oko za oko, ząb za ząb" Albo "Jak On tobie, tak Ty jemu"

powinna byc zachowana wzajemna rownowaga i nie mozna pozwolic, zeby nam na glowe wchodzili.

Co do drugiego posta to sie zgadzam - odpowiednie wychowanie do podstawa. Jednak nie o tym ten temat ;)
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 23:48     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
super_sonic napisał/a:
podpisuje sie rekami i nogami, dodam od siebie ze najbardziej krwawe, niepojete i destrukcyjne rzezie na ziemi sa dzielem bialych

Moze te glosne. Poczytaj sobie o tym co sie dzieje w afryce, czy tez w wielu dzielnicach w obu amerykach. Tylko z tamtad te wiadomosci nie dochodza na swiat, bo poprostu tam sie nie wchodzi.
Profil
PW Email www Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 00:18     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
mysle ze rekordu stalina i hitlera mieszkancy czarnego ladu do dzis nie pobili
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 00:32     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
super_sonic napisał/a:
mysle ze rekordu stalina

Tylko ze dla stalina nie mial znaczenia kolor skory, bo on wlasnych rodakow wybijal, wiec to chyba nie do konca jest rasizm. Chociaz juz sam nie wiem, skoro tak szerokie znaczenie obecnie ma to slowo.
Profil
PW Email www Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 11:30     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
Gdyby to ode mnie zależało to chciałabym żeby wszyscy zapomnieli o przeszłości <wiem ze tak sie nie da> i zaczeli od nowa- bez utożsamiania jednych ras z przemoca, innych z ofiarami, bez uprzedzeń i wyzywania na ulicy od asfaltów.. chciałabym nie musieć się wstydzić czasem za kolor mojej skóry, za zachowanie moich rodaków.. Tylko być dumna z tego kim jestem. I białym i czarnym i żółtym, czerwonym, jakimkolwiek należy się szacunek , prawo do wolności i poczucia bezpieczenstwa. Czemu mam się wstydzić za przeszłość skoro się z nią nie utożsamiam? Czemu tylu Polaków wciąż nienawidzi niemców skoro większość tych wspólczesnych nie chce utożsamiać się z Hitlerem? Czemu ludzie tak uwielbiają użalać się nad sobą i nad przeszłością, wytykać innym błędy, zamiast patrzeć w przyszłość i budować lepsze jutro? Uwaga, teraz bede brutalna, Czemu jako gatunek jesteśmy tak ograniczeni??


uff ulżyło mi..
Profil
PW Email Cytuj
ansc 
Wysłany: Wto Sty 23, 2007 15:56     



Dołączyła: 10 Mar 2005
Skąd: Trachy
trunks napisał/a:
Co do drugiego posta to sie zgadzam - odpowiednie wychowanie do podstawa. Jednak nie o tym ten temat ;)


mylisz się, jeżeli jest skutek musi być również przyczyna.
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 16:31   Rozne nacje  



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Zainspirowana wypowiedziami w innym temacie, postanowilam otworzyc nowy ( mam nadzieje, ze taki nie istnieje jeszcze)

Niby uwazamy sie za tolerancyjnych, nie jestesmy rasistami.....czlowiek to dla nas czlowiek i nie wazne jakiej narodowosci, jaki ma kolor skory i jaka wyznaje religie.

Czy jest jednak cos co Wam sie nie podoba w danym kraju, w danej kulturze lub osobowosci?



widze, ze jednak istnial...zostaly wiec polaczone
Ostatnio zmieniony przez Szamanka Czw Mar 22, 2007 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Solith 
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 16:56     



Imię: Magda
Dołączyła: 01 Mar 2007
Skąd: Szałsza
Szamanka, fantastyczny pomysł :) Właśnie zaczęłam przeglądać forum w poszukiwaniu takiego tematu. jesteś wielka! :padam:

Powtórzę to co na tamtym temacie.
Niby uważam się za tolerancyjną, ale mam problemy z przekonaniem się do paru nacji - m.in. Turków i Włochów. Złe doświadczenia? Chyba tak.. staram się jakoś walczyć z takimi uprzedzeniami jak tylko mam okazję, ale niestety.. jeszcze się nie przekonałam w pełni.. Od razu zaznaczę, że do mężczyzn z tych krajów. Do kobiet nic nie mam, bo zachowują się całkiem inaczej niż mężczyźni ;)
Profil
PW Email Cytuj
Piotrulek
[Usunięty]
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 18:00     

A ja zapytam inaczej dlaczego rasista jest złym czlowiekiem,jeśli tak to dlaczego??

Czy czlowiek,ktory nie lubi Żydow czy murzynow jest gorszy od tego co nie lubi psów czy kotow??

Kiedy jest sie rasista,czy wtedy gdzy nie lubi sie nacji czy konkretnego czlowieka??

Dlaczego czlowiek tolerancyjny jest lepszy od rasisty??

Czy w obecnej chwili jest moda na tolerancje czy na nietolerancję??

Czy aby być dobrym czlowiekiem należy wszystkich tolerować??


Oto sa pytania ,ktore mozna podpiąc do trematu Szamanki...wypowiadajcie sie proszę...
Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 18:26     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Czy Czlowiek, a tym bardziej chrzescijanin-katolik moze sie cieszyc z czyjegos nieszczescia?
W kazdym narodzie, sa ludzie dobrzy i zli.
Czy czlowiek ma czarna skore, czy jest cyganem, romem, arabem, to nie ma znaczenia. Znaczenie ma kim ten czlowiek jest tak naprawde. Jak dba o swoja rodzine, czy stara byc fer wobec innych i to nie na pokaz tylko z serca.
Ludzie potrafia byc okrutni, przyczyna tego jest czesto niezrozumienie zasad ktore im wpaja kosciol, rodzina i przyjaciele. Wiele ludzi w ogole nie ma checi na chwile obiektywnie spojrzec na swiat, poznac innych. Tacy ludzie sa jak rozpedzony pociag, rodza sie, ucza tego co potrzebne to przetrwania i rozpedzaja w mlodosci a stacja koncowa jest smierc. Po drodze sa w stanie ztaranowac ludzi, ktorzy nie spodziewaja sie przejezdzajacego pociagu,ludzi, ktorzy roznia sie od nich. To jest problem wyzszosci, ludzie czuja sie lepsi od innych, brak w nich oglady i szacunku dla drugiego.
Profil
PW Email Cytuj
Titanic 
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 19:25     



Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Gliwice - Kopernik
To wątek z pewnego forum na temat tolerancji:
h t t p;//w w w arabia, p l/component/option,com_smf/Itemid,131/topic,3460.0

Dlaczego stamtąd, bo tutaj sobie teoretyzujemy, a tam wypowiadają się ludzie, których to dotyka.
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 22:23     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
Cytat:
A ja zapytam inaczej dlaczego rasista jest złym czlowiekiem,jeśli tak to dlaczego??

trudne pytanie, ale wg mnie jesli ma jakies uzasadnione uwagi do jakiejs nacji, to nie jest zły. Jeśli jest fanatykiem jest zły
Piotrulek napisał/a:
Kiedy jest sie rasista,czy wtedy gdzy nie lubi sie nacji czy konkretnego czlowieka??

raczej chodzi ogolnie o nacje
Piotrulek napisał/a:
Dlaczego czlowiek tolerancyjny jest lepszy od rasisty??

nie zawsze jest lepszy
Piotrulek napisał/a:
Czy w obecnej chwili jest moda na tolerancje czy na nietolerancję??

zalezy gdzie. W zachodniej Europie panuje moda na tolerancje i poprawnośc polityczną. W Polsce naszczescie nie ma takiego nacisku
Piotrulek napisał/a:
Czy aby być dobrym czlowiekiem należy wszystkich tolerować??

jeśli o mnie chodzi, to mówie nie - nie mozna wszystkiego tolerować
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008