Poprzedni temat «» Następny temat
Jak utworzyć własną firmę?
Autor Wiadomość
Aither 
Wysłany: Wto Cze 29, 2010 11:56   Jak utworzyć własną firmę?  
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Moi drodzy otóż ostatnio duo myślałam o tym aby utworzyć własną jednoosobową działalność gospodarczą. Przeszukiwałam stosy gazet i stron internetowych i tak prawdę mówiąc nadal mimo tych poradników nie wiem od czego zacząć.
Czy ktoś z Was przechodzi właśnie taki proces tworzenia firmy i jak wygląda sprawa kosztów założenia własnej działalności :P

Proszę o porady i rady od czego zacząć :)
Profil
PW Email Cytuj
Nikaa 
Wysłany: Wto Cze 29, 2010 14:12     


Dołączyła: 25 Lut 2010
Aither, idz do urzedu miasta.. tam Pani da Ci wiele druczkow.. zabierz je do domu i przeczytaj.. i takak jedna rada.. jak bedziesz zazdaczac czym bedzie zajmowa sie twoja firma.. to wpisuj wszystko co przyjdzie ci do glowy.. bo pozniej jesli np. bedziesz chciala zajmowac sie ogrodnictwem i pielegnacja ogrodkow dzialkowych a nie bedziesz miala tego w dzialanosci to za kazdy wpis placisz.. chyba 40-50zl.. A wiec lepiej przy pierwszej rejestracji zaznacz co tylko przyjdzie ci do glowy..
Pozniej zastanow sie czy chcesz byc platnikiem VAT i wystawiac faktury.. Jesli tak to w urzedzie skarbowym bedziesz musiala zaplaci 120=130 zl (nie pamietam juz dokladnych cen) Sama rejestracja w urzedzie miejskim nie jest skompilikowana.. Ale pozniej w urzedzie skarbowym czy Zusie mozesz troche postac.. i sie wkyrzac..
Nie wiem co tam jeszcze chcesz wiedziec.. aaaa I zastanow sie jak bedzie sie twoja firma nazywala... to tyle narazie nic wiecej nie przychodzi mi do glowy
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Cze 29, 2010 14:31     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
mam do wyboru tutaj sposób rozliczenia własnie liniowe ryczałtowe lub coś co zwie się "ksiązką przychodów i rozchodów" co łatwiej ? co prościej i dlaczego akurat to ?
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 00:05     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Aither, na poczatek nie bierz liniowego. Kolega wlasnie otworzyl firme i mowil ze jesli wzialby liniowy, a jestes uslugodawca/sprzedawca to taki podatek z miejsca by Cie zabil. Wydaje mi sie ze chyba ksiazka rozchodow i przychodow jest na poczatek lepsza. Najlepiej to poczytaj sobie jakies fora o tym lub skonsultuj sie z ksiegowa, ktora na ten temat powinna byc na bierzaco.
Profil
PW Email www Cytuj
Nikaa 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 07:45     


Dołączyła: 25 Lut 2010
Major, dokladnie major.. najlepiej na poczatku wybrac sobie malo skomplikowany sposob rozliczania sie wiec ksiazka.. jest do tego idealna..
Pozniej jak juz zarejestrujesz firme to w ciagu tygodnia dostaniesz mase listow.. w biur podatkowych z bankow z propozycjami zalozenia konta czy prowadzenia ksiegowsc.. warto.. jesli wypisujesz faktury i jest ich kilkanascie.. Lub mozna samemu jesli sie potrafi..
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 10:47     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
ale w momencie gdy chciałabym przejsc z ksiazki np na rozliczenie vat to musze zamknąć firmę i utworzyć ja na nowo... Nie wiem... jeszcze poczytam ale nie wiem co z tego wybrać

Nikaa, wypisywanie f-r to nie jest problem jest masa programów ktore fobią to za Ciebie :)
Profil
PW Email Cytuj
espi 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 11:18     



Imię: Ania
Dołączyła: 06 Gru 2004
Skąd: z mamy ;)
Możesz być vatowcem będąc na książce przychodów i rozchodów. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Wybierasz albo ryczałt albo książkę. Będąc na książce możesz też przejść później na liniowy bez zamykania firmy.
Koszty założenia działalności są niewielkie (choć to też w sumie kilkaset złotych ale raz), natomiast spore są koszty jej prowadzenia. Wprawdzie będąc zatrudniona na etacie zusowi płacisz dodatkowo tylko składki zdrowotne, ale to jest stały koszt czy działalność przynosi dochód czy nie. Tak samo konto firmowe. Warto rozważyć gdzie je założyć bo opłaty w różnych bankach są baaaardzo różne.
I jak będziesz szła do urzędu miejskiego zarejestrować działalność gospodarczą musisz mieć listę wykonywanych przez tę nową firmę działalności. Nie ma czegoś takiego jak "zaznaczanie" i musisz się z tym liczyć, a nie potem na szybciora wymyślać. Przynajmniej tak było w Gliwicach jeszcze całkiem niedawno. Poza tym niektóre rodzaje działalności narzucają automatycznie sposób opodatkowania. Można być szewcem na ryczałcie, ale już sklepu na ryczałcie mieć nie możesz i tu musi być książka.
Zakładanie firmy to dość skomplikowana sprawa. Warto sobie dobrze wszystko przemyśleć.
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 11:24     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Myślę już od roku ;D i się za to zabrać nie mogę :D jak widzę te komplikacje co gdzię iść to mnie szlag trafia :D ale muszę się przemuc :) Dzięki ;) sądzę ze najpierw pójdę do Urzedu miejskiego niech dadzą mi wszystko co mają a ja to w domku poczytam na spokojnie :D a jak nie ściągnę sobie to ze strony UM :D
Profil
PW Email Cytuj
Nikaa 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 17:18     


Dołączyła: 25 Lut 2010
Nie musisz byc przygotowana odrazu mozesz isc pobrac druczki i isc z nimi do domu aby wlasnie sobie wpisac kody i dobrze przemyslec czym bedzie zajmowac sie twoja firma..

Tu masz odnosnie Kodow ktore wpisujesz..
h t t p;//w w w stat.gov, p l/Klasyfikacje/

Tu sobie wyszukaj.. i wpisz jak najwiecej..
I nie jest to skomplikowane..
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 18:08     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
nie mówię ze to skomplikowane zaszeregować działalność ;) tylko kwestia "drogi" :]
Profil
PW Email Cytuj
Nikaa 
Wysłany: Sro Cze 30, 2010 21:31     


Dołączyła: 25 Lut 2010
Aither, Nie mowie o Twojej wypowiedzi.. Naprawde nie taki wilk straszny.. W jednym okienku w urzedzie dowiesz sie wszystkiego i dadza Ci odpowiednie druki.. A pozniej juz tylko przemyslec wypelnic i oddac do odpowiednich instytucji..
A i pamietaj ze jesli otwierasz pierwszy raz firme.. to masz znizke na ZUS
I moze jesli masz jakis plan na biznes.. to warto poczytac o dotacjach z urzedu pracy.. maja ciekawe opcje.. tylko ze sie troche trzeba popytac..
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008