Poprzedni temat «» Następny temat
?uszczyca - czy znacie takie słowo ???
Autor Wiadomość
Asienka 
Wysłany: Pon Paź 16, 2006 12:31   ?uszczyca - czy znacie takie słowo ???  



Dołączyła: 22 Lip 2004
Skąd: Aktualnie niewiem
Informuję, że odbyło się spotkanie założycielskie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na ?uszczycę"Psoriasis"wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę
w w w luszczyca.org, p l .Informacje na ten temat.
Danuta Lewandowska Zielona Góra gg2944719

Komunikat Komitetu Założycielskiego
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na ?uszczycę „Psoriasis”

7 października w Janikowie założone zostało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na ?uszczycę „Psoriasis”. Inicjatywa jego założenia zrodziła się na forum wymiany doświadczeń dla chorych na łuszczycę i ich rodzin „PSORIASIS”, funkcjonującym na stronie o adresie: w w w luszczyca.org, p l. Stowarzyszenie to zwiększyć ma intensywność i zasięg działań na rzecz pomocy ludziom dotkniętym tą chorobą.
?uszczyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Jest chorobą nieuleczalną i uciążliwą ale, co bardzo ważne niezakaźną. Charakterystycznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne lub zaróżowione, płaskie, o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości grudki, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską, mające czasem tendencję do zlewania się. Skóra w miejscu wykwitów jest swędząca, bolesna a w skrajnych przypadkach dochodzi do erytrodermii łuszczycowej, czyli uogólnionego stanu zapalnego skóry. Jedną z najbardziej dolegliwych odmian łuszczycy jest łuszczycowe zapalenie stawów, które to objawia się obrzękiem stawów, ich bolesnością oraz ograniczeniem swobody ruchu. Stawy są obrzęknięte i zdeformowane. W wielu przypadkach towarzyszy temu również wysięk.
Wśród osób, które znają tę chorobę jest ona traktowana jedynie jako "defekt kosmetyczny". Niestety, nie jest taką i stwarza więcej problemów niejednokrotnie zmieniając diametralnie życie chorego i jego rodziny. Obecnie liczbę chorych szacuje się na 2 do 4% populacji. Mimo to choroba jest skrzętnie ukrywana przez chorych, a mówienie o niej stało się tematem tabu. Doprowadziło to do powstania wielu stereotypów, a właściwa wiedza o chorobie jest w społeczeństwie znikoma lub wręcz żadna. Chory jest narażony na nieprzyjemne reakcje innych, pozostawiony sam ze swoimi problemami i odsunięty od uczestnictwa w wielu dziedzinach życia. Zdarza się, że objawy łuszczycy są przyczyną problemów zawodowych. Leczenie tej choroby jest długotrwałe, uciążliwe i w zdecydowanej większości przypadków kosztowne. Co ciekawe, nie jest ona ujęta w rejestrze chorób przewlekłych polskiego Ministerstwa Zdrowia. Niebagatelnym problemem towarzyszącym tej chorobie jest też częste u chorych poczucie niedowartościowania, popadanie w kompleksy – żyjemy przecież w świecie, w którym dominuje kult piękna, a trudno objawy łuszczycy uznać za estetyczne. Szczególnie istotny to problem dla osób, które przeżywają pierwszy atak choroby.
Potrzeba niesienia pomocy osobom chorym, a także ich rodzinom sprawiła, że podjęliśmy inicjatywę stworzenia organizacji zajmującej się tą kwestią. Do stowarzyszenia należeć mogą nie tylko chorzy. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy zechcą wesprzeć podejmowane przez nas działania, poprzez które chcemy pomóc chorym w ich normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Działalność stowarzyszenia obejmować ma informowanie społeczeństwa o problemach i potrzebach osób chorych, reprezentowanie środowiska w kontaktach z innymi instytucjami i organami państwa oraz poszerzanie wśród chorych wiedzy na temat metod leczenia i samej choroby. Jedną z podstawowych form działania będzie organizowanie pomocy wzajemnej i wymiany doświadczeń.
Liczymy też na współpracę z mediami. Świetną okazją by przybliżyć społeczeństwu polskiemu problemy osób dotkniętych łuszczycą może być zbliżający się Międzynarodowy Dzień Chorych na ?uszczycę – 29 października.



h t t p;//w w w worldpsoriasisday, c o m/9_petition/index_pl.html wiecej tutaj
Profil
PW Email www Cytuj
Aither 
Wysłany: Pon Paź 16, 2006 13:55     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
niezbyt przyjemna choroba jak lezalam na dermatologii to tam prawie 90% ludzi z luszczyca. Ciezki zywot... wiekszosc ludzi bagatelizuje ten problem i do szpitala trafiaja z bardzo zaawansowana choroba. Dobrze ze powstaja takie organizacje uswiadamiajace problem :)
Profil
PW Email Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Pon Paź 16, 2006 14:08     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
i dobrze, że uświadamiają ludziom, którzy nie chorują i nie zetknęli się nigdy z tą chorobą u bliskich, że to nie jeste konieć świata, że nie trzeba tej osoby unikać, czuć obrzydzenia i obawiać się zarażenia. Często ludzi z łuszczycą spotyka wiele niesprawiedliwych i niezasłużonych przykrości - na przykład mojej dobrej koleżance odmówiono mnóstwo razy możliwości wchodzenia na basen, czy inne miejsca mimo że za każdymrazem ma zaświadczenie od dermatologa, że nic nie grozi innym uzytkownikom obiektu bo to nie jest "zaraźliwe" a kogos z mojej bliskiej rodziny parokrotnie nazwano "aidsem", "syfem" lub paroma innymi niewybrednymi wyzwiskami bo mimo schludnego wyglądu miał znamiona świadczące o chorobie. Kiedyś, jak byłam dzieckiem mówiło się o tej chorobie, dzieciom z tym schorzeniem częściowo albo w całości refundowano pobyt w czaasie wakacji na słoneczku (w ciepłym kraju - wtedy to była głównie Bułgaria) ponieważ ślady choroby znikają na słoneczku. Teraz jakoś wszyscy mają to głęboko w nosie.
Profil
PW Cytuj
Major 
Wysłany: Pon Paź 16, 2006 14:15     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Niestety świadomość na temat tej choroby jest znikoma. Czytając ten artykuł sam się o tym przekonałem. Nic nie wiedziałem o niej i zawsze mówiono mi, że łuszczyca jest zaraźliwa. Sam też ze strachem spoglądałem na osoby, które np dotknęły czegoś co zaraz sam miałem złapać.
Co do basenu to wcale się nie dziwie tym co go utrzymują. Pewnie ludzie, którzy zobaczyli by taką osobe w basenie, zaraz by z niego wyszły. Możliwe, że nigdy więcej by tam nie przyszli. W naszym kraju jest bardzo duża nietolerancja do osób chorych i innych niż normalnie się przyjmuje/widzi. Stąd takie przykrości spotykają upośledzonych, skrzywdzonych przez los ludzi.
Profil
PW Email www Cytuj
Aither 
Wysłany: Pon Paź 16, 2006 14:38     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
w szpitalu bedac i lezac z ludzmi z luszczyca to sobie porozmawialam z nimi o tym... dziwnie sa spostrzegani i wiekszosc z ludzi patrzy na nich z obrzydzeniem. Jednak podziwialam podejscie chorych ludzi do siebie do choroby i do innych ludzi, trzeba miec na prawde silna psychike zeby zniesc cos takiego, osobiscie bylam pelna podziwu za ich bezgraniczny optymizm :)
Profil
PW Email Cytuj
kaszanna 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 07:32     


Dołączyła: 28 Paź 2004
Skąd: Gliwice
Brakuje mi większego rozgłosu o azs. Dobrze że powstają takie stowarzyszenia.
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 10:37     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
tak sie zastanawialam ze ogolnie wiedza przecietnego czlowieka o chorobach jest znikoma nie liczac lekarzy oczywiscie... bo potem wychodza dziwne sprawy ludzie sa ponizani tylko dlatego ze sa na cos chorzy a drugi czlowiek nic nie wie o tej chorobie. Przykladowy zespol Downa... kto tak na prawde wie o tej chorobie na tyle duzo? Ja przyznaje ze nie wiem nic... zreszta o wielu chorobach nawet nie mam pojecia za wyjatkiem tego co sama mam :)
Profil
PW Email Cytuj
Dorothea 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 10:39     



Dołączyła: 25 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Cytat:
zreszta o wielu chorobach nawet nie mam pojecia za wyjatkiem tego co sama mam
_________________


to samo jest ze mną, dopiero jak człowiek przebywa w szpitalu to spotyka ludzi i takie choroby o ktorych predzej nawet nie miał pojecia
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 10:58     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
mhm najgorzej jest chyba to jak czlowiek uswidamia sobie ze kiedys widzac chorego czlowieka "wytykal" go palcem drwil i szydzil... a potem sie okazuje, ze poznaje sie ludzi z ta choroba wlasnie tak jak mowisz w szpitalu na tym samym oddziale, poznajesz ich i dochodzisz do wniosku ze to tacy sami ludzie jak ty tylko ze sa chorzy... czlowieka ogarnia wstyd za samego siebie i ma sie zal ze nie bylo sie "madrym"
Profil
PW Email Cytuj
Dorothea 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 11:01     



Dołączyła: 25 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Aither napisał/a:
czlowieka ogarnia wstyd za samego siebie i ma sie zal ze nie bylo sie "madrym"


jesli ogarnia ten wstyd , to dobry odruch, wiadomo ze juz nigdy nikogo nie wysmiejesz.Mozesz nawet stac sie pomocny dla tych ludzi, mozesz podac pomocną dłon kiedy tego bedą potrzebowali.
Gorsza sytuacja jest wtedy, kiedy ktos wysmiewa i nie widzi w tym nic niedobrego............


Nigdy nie wiemy co w zyciu moze nas spotkac, dzis wysmiewamy a jutro mozemy byc wysmiewani
Profil
PW Email Cytuj
Asienka 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 11:09     



Dołączyła: 22 Lip 2004
Skąd: Aktualnie niewiem
TO może ja sie wypowiem bo zaczełłam ten temat :) a zaczełłam go dlatego, że należe do cudownego grona ludzi chorych na te chorobę

Aither napisał/a:
Ciezki zywot... wiekszosc ludzi bagatelizuje ten problem i do szpitala trafiaja z bardzo zaawansowana choroba. Dobrze ze powstaja takie organizacje uswiadamiajace problem :)


powiem że w wiekszości ludzie nie wiedza co im jest tym bardziej lekarze , ja przez 5 lat byłam leczona na grzybice i łupierz pstry i tez trafołam do szpitala w bardzo cięzkim stanie.


Są cięzsze choroby jak rak, choroby serca i sa on juz w miare wyleczalne, a łuszczyca pomimo swego 'wieku" (pierwsza wzmianka 480 rok pne) jest choroba nieuleczalną.


Niewiele ludzi wie że to ne tylko choroba skóry ale i stawów , mozna przez nią wylądowac na wózku lub nawet gorzej.


Dlatego chcąc poproawiać swiadomość ludzi, dołaczam sie do stowrzyszenia :) i nastepnym razem jak na mnie spojrzycie bedziecie wiedziec dlaczego czasem moje dłonie tak wygladają :) a nie puszczalu ukradkowe spojrzenia :)
Profil
PW Email www Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 11:13     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
Dorothea napisał/a:
to samo jest ze mną, dopiero jak człowiek przebywa w szpitalu to spotyka ludzi i takie choroby o ktorych predzej nawet nie miał pojecia
tak to jest chyba ze wszystkimi - rzeczywście poza lekarzami, albo hipochondrykami, którzy po jednym kichnięciu studiują encyklopedię zdrowia i okazuje się, że w zasadzie "mają" wszystko co tam opisano. W normalnych okolicznościach oczyw się otwierają głównie wtedy, gdy coś dotyka nas albo kogoś z naszych bliskich.

Mnie się tam bardzo podoba idea przedszkoli i szkół integracyjnych. Matik chodzi właśnie do takiego przedszkola i od początku niestraszne (i na szczęście nieśmieszne) są dla niego różne rzeczy - wie, że ludzie mogą jeździć na wózkach i dlaczego, że mogą być niewidomi, gluchoniemi albo dotknięci innymi nieszczęściami. Jedne dzieci pomagają innym, panie opowiadają im o tym, że ktoś jest inny i jakiej wymaga opieki. A w związku z tym, że mój synuś zadaje na ten temat mnóstwo pytań także w domu to mamusia "ignorantka" musiała się też co nieco douczyć w paru kwestiach. Tak było właśnie z dziećmi z zespołem downa, które też chodzą do tego przedszkola - na początku obawiałam się, że mogą być wobec innych dzieci agresywne czy coś takiego. Dopiero jak trochę poczytałam i popytałam to sę okazało, że nic bardziej błędnego nie mogło mi przyjść do głowy - aż mi było wstyd.
Profil
PW Cytuj
kaszanna 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 11:32     


Dołączyła: 28 Paź 2004
Skąd: Gliwice
Asienka napisał/a:
Dlatego chcąc poproawiać swiadomość ludzi, dołaczam sie do stowrzyszenia :) i nastepnym razem jak na mnie spojrzycie bedziecie wiedziec dlaczego czasem moje dłonie tak wygladają :) a nie puszczalu ukradkowe spojrzenia :)


O widzisz Asienko, te denerwujące spojrzenia. Wystarczy się zapytać, przecież to nie wstyd czegoś nie widzieć. Swoje dzieciństwo wspominam koszmarnie, te spojrzenia, szepty. Przecież nie muszę przyczepiać sobie etykietki na czoło że mam taką czy inną chorobę.
Azs, podobnie jak łuszczyca, jest równie ciężką chorobą skóry, a ludzie nawet nie wiedzą co oznacza ten skrót.
Profil
PW Email Cytuj
Asienka 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 11:34     



Dołączyła: 22 Lip 2004
Skąd: Aktualnie niewiem
Atopowe zapalenie skóry :) ja wiem :)

Też byłam o to podejrzana :)
Profil
PW Email www Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Paź 17, 2006 12:12     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
mhm to jak ja... przez 20 lat "leczylam" sie na zmiane pigmentu w skorze co wg mojego dermatolora to nic groznego tylko naturalna utrata pigmentu skornego czyli skora robi sie jasniejsza (Majki Jackson by mi pozazdroscil) ale jak sie okazalo przy badaniach wojskowych blad lekarza mogl mnie kosztowac zycie... sklerodermia jest rowniez nieuleczalna i co gorsza smiertelna choroba (jak przy kazdej chorobie istnieje takie prawdopodobienstwo) w zeszlym roku przesiedzialam miesiac w szpitalu, bylam dla lekarzy fenomenem bo rozwoj tej choroby u mnie sie zatrzymal a co dla nich dziwniejsze w krwii nie znaleziono przeciwcial, przez miesiac co kilka dni badania krwii moje rece wygladaly jak rece narkomana. No ale a propos spojrzen... za kazdym razem jak odslonily mi sie plecy i ktos zobaczyl "blizny" to bylo takie dziwne uczucie... widac ze ciekawi kogos "co to jest" a innych wrecz odrzuca "coby sie nie zarazic"... a jak m am tlumaczyc co to za choroba... to po prostu wole ignorowac te pytajace spojrzenia, mnie zaoszczedzi wspomnien a osobie drugiej przypiluje przynajmniej ciekawosc... niestety wynik badan histopatologicznych dalej jest dla mnie nie osiagalny... jestem w satalym kontakcie z pewnym lekarzem na emigracji dostalam namiary na niego z stowarzyszenia sklerodermi i uwarzam ze pierwsza rzecza jaka sie robi (czlowiek wystraszony i spanikowany gdy lekarze wykupuja juz Ci miejsce na cmentarzu) to jest szukanie pomocy w stowarzyszeniach internetowych... powinno byc ich wiecej... to jest bardzo pomocne
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sro Paź 18, 2006 03:06     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Znam kilka osób cierpiących na tą chorobę i im współczuję. Lekarze sa bezradni, bo ciężko leczyć chorobę jak nie zna się jej przyczyny. Każda z tych osób stosuje inne metody diety, maści,fotochemioterapie, ale te metody chyba tylko zaleczają miejsca zajęte chorobą. Jak już wydaje się ze zaczyna być lepiej to ponoć wystarczy przeziębienie by choroba się zaogniła :( Do tego dochodzi jeszcze reakcja ludzi. Czasami patrzą na chorą osobę jak na trędowatą. Syna mojej znajomej nie przyjęto do szkoły cukierniczej (chyba) bo pani dyr słyszała od kogoś ze jest to zarażliwe i nie pomogło zaświadczenie od dermatologa. wiem że też mają problemy na basenie, plaży w saunie, dlatego bardzo dobrze że powstało takie stowarzyszenie, należy ludzi uświadamiac na czym polega ta choroba i że nie muszą się izolować od osób chorych na łuszczycę.
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Wto Lip 10, 2007 21:37     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
h t t p;//kobieta.interia, p l/zdrowie/choroby/news/luszczyca-daj-szanse-lekarzowi,881624]Wygrac z luszczyca
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008