Poprzedni temat «» Następny temat
KosMoloGiA
Autor Wiadomość
De_Luca 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 15:21   KosMoloGiA  



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
jak powiedziała tak zrobiła- nie zobaczyłam żadnego działu pt. nauka (a może źle widzę??) wieć podpięłam to pod hobby, bo niestety studia kosmologiczne można traktować w tym kraju jedynie hobbystycznie, wyżyć z tego ciężko...
No to może zaczniemy od poprawki jaką do swojej teorii wprowadził Stephen Hawking pare lat temu... że materia z czarnej dziury może sie wydostać- zdeformowana, ale może... Ja tak uważałam od zawsze i wcale mnie ta zmiana przekonania Hawkinga nie zdziwiła. A wy co o tym myślicie?
Profil
PW Email Cytuj
Titanic 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 16:10     



Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Gliwice - Kopernik
Chodzi Ci o parowanie czarnych dziur, generację par cząstka-antycząstka na krawędzi horyzontu zdarzeń? Uważam, że to możliwe aczkolwiek zachodzi pytanie na ile efektywne?
Ile z czątek będzie miało wystarczającą prędkość by uciec? Liczyłbym raczej na to, że w wyniku zderzenia i ponownej anihilacji promieniowanie będzie zdolne opuścić czarną dziurę bo powstało już poza horyzontem zdarzeń.
Profil
PW Email Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 16:19     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
Uuuuu :niepewny: No ażtaka dobra to w tym nie jestem :dobani: Ale bede śledzić z zainteresowaniem :) :) :)
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 19:06     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Nawet jeśli się wydostanie materia z czarnej dziury to jak bardzo musiałaby być zdeformowana? Podobno wielkość czarnej dziury jest porównywalna z główką od szpilki.
Profil
PW Email www Cytuj
kobi 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 19:15     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
No dobra, załóżmy, że się wydostaje zdeformowana spod działania czarnej dziury. I co dalej? Próbuje wrócić choć w części do poprzedniego stanu? Rozrasta się? Jeżeli tak to traci pęd - jeśli będzie on za mały to wróci z powrotem. Ale jeśli uda się wydostać to co zaobserwujemy? Jeżeli jest to możliwe to takich materii wydostaje się mnóstwo - biorąc pod uwagę skalę wszechświata. Może więc to "widzimy", ale nie potrafimy rozpoznać?
Profil
PW Email Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 19:18     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
albo i mniejsza =P nieważne jak bardzo zdeformowana- chodzi o sam fakt że mimo wszystko może sie stamtąd coś wydostać...
Profil
PW Email Cytuj
Titanic 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 22:16     



Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Gliwice - Kopernik
Major napisał/a:
Podobno wielkość czarnej dziury jest porównywalna z główką od szpilki.


To zależy co rozumiesz przez wielkość czarnej dziury? Chyba samą osobliwość... Nawet nie wiem, czy da się to jakoś obliczyć.

Materia jest napewno zdeformowana bo nie jest tą samą materią, która wniknęła w jej wnętrze, powiem inaczej materia, której udało się wydostać z wnętrza czarnej dziury równie dobrze mogła być wchłonietym promieniowaniem.

kobi napisał/a:
Próbuje wrócić choć w części do poprzedniego stanu?

Nie wydaje mi się by mogła wrócić, zostaje przecież pozbawiona wszelkich informacji łącznie z kwantowymi chyba, że nie zdążyła osiągnąć osobliwości

Tu to opisano tak "Π•drzwi"
h t t p;//w w w math.uni.wroc, p l/~s129535/parowanie.html
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 23:06     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
nie slyszalem, zeby materia mogla wrócić z powrotem z czarnej dziury, dla mnie to sie wydaje niemozliwe. Chyba, zeby byla wypchnieta z czarnej dziury z odpowiednio dużą siłą, ale to bez sensu -_-.

Czarne dziury moga tez prowadzic do innych wymiarów...

A wogle to jest tez teoria, ze czarne dziury wogle nie istnieją i ja byłbym bardziej skłonny w to uwiezyc, bo istnienie np. takiego czegos jak "osobliwość" gdzie siła grawitacji jest "nieskonczenie wielka" jest dla mnie nierealne. Dlatego ja wierze w tzw. "grawastary", o ktorych mozecie poczytać tu: h t t p;//wwwnt.if.pwr.wroc, p l/kwazar/rokfizyki2005/146780/Czarne%20dziury%20nie%20istnieja.html
Profil
PW Email Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 23:11     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
nom ciężko uwierzyć w takie pojęcia jak nieskończoność, wieczność etc. są zbyt idealistyczne. Ale rozważając czyto teoretycznie osobliwość trzeba przyjąć jakieś założenia i przyjęcie takiego jak np. że jej masa dąży do nieskończoności wydaje się uzasadnione... A czy to jest zgodne z prawdą? Raczej za naszego życia sie już nie dowiemy bo trzeba by taką czarną dziurę zbadać bezpośrednio... Póki co bazujemy na przypuszczeniach- niestety
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 23:18     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
"Małe jest prawdopodobieństwo, że przebędzie znaczniejszą odległość z prędkością większą od światła, ale może pokonać z taką prędkością wystarczająco dużą odległość, aby wydostać się z czarnej dziury"

To zdanie jest również ciekawe, bo do pewnego czasu twierdzono, że nic nie może poruszać się z wiekszą prędkością od światła. Jednak okazuje się, że nawet pewne cząsteczki (których nazwy już nie pamiętam) emitowane ze słońca mają żywotność około 0,7ms czy jakoś tak, a są w stanie dotrzeć do ziemi. Stwierdzono wtedy, że cząstaka taka jednak może poruszać się z większą prędkością, lub też cząstka porusza się z prędkością równą światłu lub też troche większą co powoduje jej jakby (niefachowo ujmując) zatrzymanie rozwoju. Dzięki czemu cząstka dociera do ziemi.
Profil
PW Email www Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 23:28     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
A słyszeliście o teorii Einsteina, która mówi o tym, że wszechświat ma struktóre falistą. To znaczy tak jak na ziemi istnieją góry, doliny itp tak we wszechświecie są one tylko nie widoczne dla naszego oka. I możliwe, że gdybyśmy wiedzieli jak np przelecieć nad fałdą to moglibyśmy wielokrotnie szybciej dotrzeć do innych punktów wszechświata.
Profil
PW Email www Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 23:31     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
ja gdzieś nawet miałam hipotetyczny rysunek takiej struktury... (to chyba było to)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Lut 23, 2006 15:01     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
co do budowy wszechswiata to mnie przekonuje teoria superstrun :).
A w czarne dziury jak pisalem nie wierze, tylko w grawastary (bo odkrył je polski naukowiec, a ja lubie to co polskie :D)
Profil
PW Email Cytuj
Krzysio
[Usunięty]
Wysłany: Czw Lut 23, 2006 15:18     

trunks napisał/a:
a ja lubie to co polskie :D

czysta zimna polska tez pewnie :rotfl:

hmm a moze zalozymy forumowy instytut badan ds. czarnych dziur ? :P
Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Czw Lut 23, 2006 17:26     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
taa teoria strun mnie też przekonuje. Ciekawe ile z tego w co wierzymy jest prawdą...
Profil
PW Email Cytuj
Titanic 
Wysłany: Pią Lut 24, 2006 17:23     



Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Gliwice - Kopernik
Mnie te grawastary nie przekonują, wymagają wprowadzenia dodatkowej siły (czegoś w rodzaju nowego stanu materii) taka dodatkowa stała kosmologiczna - wymysł, który miał zapobiegać inflacyjnemu modelowi wszechświata. Na razie tej siły nie znamy...

Natomiast struny, hmmm... bardzo możliwe, że tak jest z tymi zwiniętymi wymiarami.
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Lut 24, 2006 23:17     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
no wlasnie nic z tych rzeczy narazie nie jestesmy w stanie na 100% udowodnic, wiec nie ma duzego pola do dyskusji :oczami:
Profil
PW Email Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Pią Lut 24, 2006 23:18     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
no ale jeślibyśmy nie dyskutowali to ni nic nowego nie wymyślimy. Trzeba wymieniać poglądy, poprawiać teorie a może do czegoś dojdziemy....
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Pią Lut 24, 2006 23:24     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
to co sądzicie o takiej teorii?

Jest duża analogia między układami słonecznymi, a atomami i elektronami krążącymi wokól nich. Może sa one takimi małymi układami, a w dużym oddaleniu wiele układów które są galaktykami tworzą materie. Może jest tak samo z naszym wszechświatem, który w bardzo dużej skali jest jakąś materia olbrzymiego układu.
Profil
PW Email www Cytuj
De_Luca 
Wysłany: Pią Lut 24, 2006 23:26     



Dołączyła: 28 Gru 2005
Skąd: Żernica CitY
Jezu- przytoczyłeś właśnie moją teorie wszechświata..... Nigdzie o tym nie czytałam ale kiedyś sobie pomyślałam że tak właśnie musi być.... gdzieś Ty to wyczytał?? oskarże ich o kradzież myśli =P
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008