Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kisia
Pią Paź 06, 2006 01:30
Światła mijania
Autor Wiadomość
Niedźwiedź 
Wysłany: Wto Lip 14, 2009 12:10     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
vkimi, nikt ine bierze pod uwagę faktu zwiększania liczby pojazdów na polskich drogach :) Ani podziału na wypadki (i stłuczki) które wydarzyły się za dnia a które po zmroku.
Dopiero po uwzględnieniu tych dwóch i rozszerzeniu statystyki o stłuczki (kolizje w których nie było rannych) możemy racjonalnie i pragmatycznie ocenić zasadność jeżdżenia 24 na dobę na światłach mijania.
Profil
PW Email www Cytuj
vkimi 
Wysłany: Wto Lip 14, 2009 21:47     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
ale mnie nie o to chodzi...bo tego to świadom jestem, tylko gdzie ci zabawni zgorzali zwolennicy zapalonych świateł co swoje racje tak mnożyli ;) :rotfl:
Profil
PW Email Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Wto Lip 14, 2009 22:37     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
vkimi napisał/a:
tylko gdzie ci zabawni zgorzali zwolennicy zapalonych świateł co swoje racje tak mnożyli

A po co sie odzywac skoro swiatla sa? Bo nie za bardzo rozumiem tej... "prowokacji"?
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Wto Lip 14, 2009 23:18     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
vkimi, dokładnie tak jak czarnulka pisze - po co mamy się ujawniać i manifestować swoje poglądy, bić w tarabany etc skoro obecny stan rzeczy w pełni nas zadowala.
Mi się jeździ lepiej gdy są zapalone światła niż gdy te światła nie są zapalone.
Zaś jeżeli ktoś by chciał podjąć jakąkolwiek dyskusję na temat tego problemu to niech najpierw rozważy przytoczone przeze mnie powyżej argumenty.
Profil
PW Email www Cytuj
vkimi 
Wysłany: Czw Lip 16, 2009 22:26     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
Czarnulka napisał/a:
vkimi napisał/a:
tylko gdzie ci zabawni zgorzali zwolennicy zapalonych świateł co swoje racje tak mnożyli

A po co sie odzywac skoro swiatla sa? Bo nie za bardzo rozumiem tej... "prowokacji"?



bo ponoć zastanawiają się jaki to ma sens i czy tego obowiązku nie znieść.

Niedźwiedź napisał/a:
Mi się jeździ lepiej gdy są zapalone światła niż gdy te światła nie są zapalone.

domyślam się, że nie chodzi Ci tu o swoje umiejętności i komfort jazdy
Profil
PW Email Cytuj
krystian 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 03:04     


Dołączył: 05 Wrz 2005
Skąd: Gliwice
w kwietniu minely 2 lata od wprowadzenia tego obowiazku, a wy go dalej walkujecie?:P mnie sie tak spodobal ten pomysl, ze swiatel uzywam tez poza granicami kraju. szczegolnie gdy swieci slonce.
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 11:20     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
vkimi, zastanawianie się nad zniesieniem obowiązku jazdy na światłach i jakiekolwiek dyskusje na ten temat miałby sens tylko i wyłącznie po dokonaniu analizy wypadków przy uwzględnieniu czynników przeze mnie wyżej wymienionych.

vkimi napisał/a:
domyślam się, że nie chodzi Ci tu o swoje umiejętności i komfort jazdy

Chodzi mi tu tak o wspomaganie moich umiejętności jak i o większy komfort jazdy jak i o ogólnie podniesiony poziom bezpieczeństwa jak i o fakt że zauważam wcześniej inne pojazdy.

Nadmienię również że wole taki obowiązek niż stan przed wprowadzeniem tegoż. Gdy pozostali kierowcy różnie sobie interpretowali zapis odnośnie trudnych warunków pogodowych i niedostatecznej widoczności (przez co czasami przy ostrej burzy czy wczesnym rankiem można było dostrzec pojazdy bez świateł)
Profil
PW Email www Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 12:13     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
vkimi napisał/a:
bo ponoć zastanawiają się jaki to ma sens i czy tego obowiązku nie znieść.

A ilu takich znalazłes? Bo ja dzis jadac nie zauwazylam poczatkowo srebrnego golfa jadącego po drugiej stronie,tak sie swiecil przez slonce-nie mial swiatel.
vkimi napisał/a:
domyślam się, że nie chodzi Ci tu o swoje umiejętności i komfort jazdy

A Ty w ogole masz prawko,ze sie tam spytam?
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 12:33     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Pomysł jest o tyle dobry że wprowadził proste przejrzyste zasady - nie trzeba się zastanawiać czy warunki są takie że światła powinny być już włączony czy nie etc... jeszczre tylko kwestia dopasowania konstrukcji samochodów do tych wymagań - ale powoli już pojawiają się samochody ze światłami do jazdy dziennej :)
Profil
PW Email Cytuj
vkimi 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 22:37     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
nooo i jak się ładnie dyskusja narodziła ;)


tja, to, że widać wcześniej inne pojazdy nie podlega dyskusji. Szkoda tylko, że 'część' kierowców światła ma ustawione jedno w las a drugie w niebo.
Profil
PW Email Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 23:23     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
Ale o co Ci teraz chodzi o ustawienie swiatel czy o swiatla w ogole? :/
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Lip 17, 2009 23:32     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
chyba o ustawienie świateł.
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 02:07     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
kisia, sęk w tym że vkimi, rzuca tematami dyskusji dość swobodnie. Dlatego zasadne wydaje się pytanie Czarnulki, czy chodzi koledze o ekologie, bezpieczeństwo, przestrzeganie zasad (bądź Desuetudo), czy też pomimo przestrzegania nie w pełni poddanie się regulacji.
Profil
PW Email www Cytuj
vkimi 
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 08:42     



Imię: Woody
Dołączył: 03 Kwi 2007
Skąd: Zubrzyckiego
czy ustawienie świateł nie jest jedną z licznych kwestii 'ogólnie świateł' a i nawet bezpieczeństwa ?
Profil
PW Email Cytuj
perko 
Wysłany: Sob Lip 18, 2009 10:27     


Dołączył: 18 Lip 2009
Mi tak samo jeździ się lepiej ze świadomością tego iż jestem dobrze widoczny a w lato przy dużym mocnym słońcu też nie ma dobrej widoczności i światła są potrzebne.
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Nie Lip 19, 2009 01:32     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
perko napisał/a:
w lato przy dużym mocnym słońcu też nie ma dobrej widoczności i światła są potrzebne.
i nie przeszkadzają, jak sądziło się na początku, gdy ten przepis wprowadzali.
Profil
PW Email Cytuj
sebek 
Wysłany: Czw Lip 23, 2009 20:08     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
nie czytam całego tematu, bo mi się nie chce, ale mogę powiedzieć jedno (swego czasu latem bardzo dużo latałem na trasach samochodem) światła załączone nawet w bardzo słoneczny dzień znacznie poprawiają naszą widoczność, szczególnie w dni kiedy na prawdę jest upał i ludzie są rozkojarzeni
Profil
PW Email Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Czw Lip 23, 2009 21:59     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
sebek napisał/a:
nie czytam całego tematu, bo mi się nie chce, ale mogę powiedzieć jedno (swego czasu latem bardzo dużo latałem na trasach samochodem) światła załączone nawet w bardzo słoneczny dzień znacznie poprawiają naszą widoczność, szczególnie w dni kiedy na prawdę jest upał i ludzie są rozkojarzeni

Dokładnie. Dlatego nie rozumiem tych wszystkich przeciwników :looka:
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Pią Lip 24, 2009 06:47     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
Czarnulka, no bo przecież to jest zwiększone spalanie o całe 0,5 % !!!!111 jak ty możesz tego nie pojmować... Oczywiście te osoby nie mają nic przeciwko klimatyzacji, radiu, elektrycznym szybom czy też montowaniu skomplikowanych systemów audio które przecież chodzą na wodę.
Profil
PW Email www Cytuj
sebek 
Wysłany: Pią Lip 24, 2009 21:08     



Dołączył: 28 Paź 2008
Skąd: daleka
Niedźwiedź napisał/a:
Czarnulka, no bo przecież to jest zwiększone spalanie o całe 0,5 % !!!!111 jak ty możesz tego nie pojmować... Oczywiście te osoby nie mają nic przeciwko klimatyzacji, radiu, elektrycznym szybom czy też montowaniu skomplikowanych systemów audio które przecież chodzą na wodę.


i tu trafiamy w sedno, to jest typowe "polaczenie" , a co do tej klimy, mam przyjemność jeździć obecnie punciakiem od rodziców z klimą, jechałem na trasie dwa tygodnie temu oraz tydzień temu, na początku jechałem bez klimy i wychodziło mi spalanie :

20,2 km z litra paliwa - w zaokrągleniu wychodzi 4,83 litra na 100km ( 3 osoby na pokładzie + bagaż i jazda typowo ekonomiczna) potem załączyłem klimę i komp pokładowy zaczął pokazywać 19,9 km z litra paliwa, więc jak na 100 km drogi zrobię 1,5-2 km mniej tylko z powodu że klima chodzi to można powiedzieć że mieści się to w granicy błedu statystycznego (choć muszę przyznać że z załączoną klimą silnik 1,2 8v jest zdecydowanie mniej elastyczny i gorzej się "kręci" na obroty" ) i jednak wolę jechać w schłodzonej kabinie i być bardziej wypoczętym i skoncentrowanym ....

jesli chodzi o wzrost spalania z powodu świateł, to się da odczuć ale przy samochodach typu żuk, nysa itd (ogólnie samochody lat 60-80) tylko nawet jak spali te 0,5 litra więcej na 100km to to jest całe 2,5 zł na 100km które czasem moze uratować życie
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008