Poprzedni temat «» Następny temat
"Straszydło przy ulicy Zwycięstwa
Autor Wiadomość
kk 
Wysłany: Wto Sty 31, 2006 17:02   "Straszydło przy ulicy Zwycięstwa  



Imię: Krzysztof
Dołączył: 27 Sty 2006
Skąd: Gliwice
Witam

Czy ktoś się orientuje, jaki los czeka nieskończony od ponad ćwierć wieku budynek domu towarowego przy ul. Zwycięstwa?

Stoi tam i straszy od kiedy pamiętam. Najpierw przez wiele lat była konstrukcja, później ją trochę obniżyli, jeszcze później uzupełnili cegłami i oknami - ale wciąż zero wykończenia.

Ile jeszcze poczekamy na oddanie do użytku bądź wyburzenie?
Naprawdę, żeby przez tak wiele lat paskudzić centrum naszego pięknego miasta - wstyd !

Powołując się na odpowiedź forumowiczki "Dorotka", skierowaną do innego posta (mojego zresztą) :
"...prawdopodobnie go nie skończą bo budynek ma tak poważne wady konstrukcyjne, że ich naprawienie kosztowałoby więcej niż jego rozebranie i postawienie od nowa - ze względu na ogromne koszty jakoś nikt się nie spieszy. Teraz jest własnością firmy Radan, która usiłowała już go wielokrotnie sprzedać - z tego co wiem to bezskutecznie..."

zapytam, czy naprawdę nie ma żadnych przepisów (pewnie nie), które regulują takie paskudzenie przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście?

Wszyscy ruszą "swoje 4 litery" i obudzą się, pewnie dopiero wtedy, gdy ów budowla zawali się, grzebiąc kilkanaście a może i kilkadziesiąt przypadkowych, Bodu Ducha winnych przechodniów :(

Pozostaje mieć nadzieję, że tak się nie stanie.

Kończę, tą trochę pesymistyczną prognozą, spowodowaną zapewne wydarzenami ostatnich dni.

--
Pozdrawiam - KK
h t t p;//80x86.ovh.org
Ostatnio zmieniony przez kisia Nie Cze 24, 2007 00:05, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email www Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 13:09     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
Dlaczego władze miejskie tolerują obecność obskurnego
„drapacza chmur” w ścisłym śródmieściu Gliwic? Jak długo trzeba jeszcze czekać na dokończenie budowy
obiektu przy reprezentacyjnej ulicy miasta? - pytają liczni gliwiczanie. Ich krytyczne uwagi są w pełni zrozumiałe.
Budowla przy ul. Zwycięstwa 52 jest rzeczywiście architektonicznym straszydłem, lecz gliwicki samorząd nie ma, niestety, najmniejszego nawet wpływu na zmianę jego wyglądu.Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się prawie 30 lat temu. Jego
inwestorem była Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Gliwicach. W 1978 roku wykonano pierwsze prace ziemne przy budowie
Spółdzielczego Domu Handlowego „Merkury”. Projekt opracowany
w Biurze Studiów i Projektów Handlu Wewnętrznego i Usług w Warszawie (ul. Tamka 38) przewidywał stworzenie w centrum Gliwic
rozległego kompleksu handlowo-gastronomicznego (między ulicami
Zwycięstwa i 1 Maja) oraz nowoczesnej - na tamte lata - siedziby PSS „Społem”. Obszerny obiekt administracyjno-biurowy miał służyć potrzebom tej instytucji, która wówczas zatrudniała ok. 5 tysięcy osób i miała w swojej gestii prawie 360 sklepów i ok. 230 lokali gastronomicznych
(restauracji, barów, stołówek i jadłodajni).Życie zweryfikowało mocarstwowe plany spółdzielców. Zabrakło po prostu funduszy na realizację imponującego projektu. Do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zrobiono niewiele na placu budowy SDH. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku wstrzymało
zaś całkowicie inwestycję. Wznowiono ją dopiero w 1984 roku. Finansowanie zadania
było jednak nadal marne, co powodowało, że obiekt powstawał bardzo powoli. Przełom ustrojowy w 1989 roku nie zmienił sytuacji. Mozolne prace trwały 10 lat. Handlową
część inwestycji oddano wreszcie do użytku w 1994 roku. Udostępniono wtedy mieszkańcom Gliwickie Centrum Handlowe oraz rozmaite sklepy, placówki usługowe i lokal gastronomiczny w tzw. „łączniku” między GCH a niedokończonym obiektem administracyjno-
biurowym. Stalowy szkielet konstrukcji „drapacza chmur” ciągle straszył przechodniów. Jego właściciel - PSS „Społem” - nie zamierzał już jednak kontynuować inwestycji. Trudno się temu dziwić: spółdzielnia bezpowrotnie utraciła dawną pozycję, którą zajmowała wmieście w czasach PRL. Poważnie skurczył się majątek „Społem” (warto sobie uzmysłowić,
że obecnie PSS zatrudnia w mieście tylko ok. 300 osób i dysponuje zaledwie jednym lokalem gastronomicznym oraz skromną siecią 22 sklepów). Spółdzielcy nie potrzebowali zatem nowej siedziby. Zaczęli szukać kupca, któremu mogliby sprzedać obiekt. Ich starania przyniosły oczekiwany efekt.W kwietniu 1996 roku nieukończona budowla stała się własnością jednej z prywatnych
firm gliwickich. Nowy właściciel 9-kondygnacyjnego „wieżowca” o kubaturze 123 tysięcy
m3 miał sporo dobrych chęci. Stalowy szkielet konstrukcji zdołał nawet obudować betonowymi płytami, co wyraźnie poprawiło wygląd całości. W 1998 roku pojawiła się tam nawet duża kolorowa plansza, na której przedstawiono docelowy kształt obiektu. Na rysunku prezentował się on bardzo okazale. Niektórzy gliwiczanie byli przekonani, że będzie to nowoczesny hotel. Efektowne zamierzenia nie doczekały się jednak urzeczywistnienia,
a plansza z czasem zniknęła z budynku.W maju 2004 roku „drapacz chmur” po raz kolejny zmienił właściciela. Został sprzedany
Polskiemu Koncernowi Naftowemu „ORLEN” w Płocku. Do dziś zachowały się plany i rysunki z 2002 roku, z których można się dowiedzieć, jak w przyszłości miał wyglądać
obiekt przystosowany już do potrzeb regionalnej siedziby „ORLENU”. Zakładano
m.in., że na ostatniej kondygnacji (poddasze) powstaną sale konferencyjne oraz „bufet kanapkowy z miejscem widokowym”, zapewniającym możliwość podziwiania plpanoramy Gliwic z lotu ptaka. Projektowano budowę „przeszklonego szybu windowego”.
Autor ówczesnej dokumentacji napisał, że „zaprojektowany budynek przewyższa swoją wysokością sąsiednią zabudowę, lecz jest budynkiem narożnym i uzupełnia pierzeję
ulic”. W ten sposób próbował zapewne polemizować z powszechną w Gliwicach opinią, że 34-metrowy „wieżowiec” przy ul. Zwycięstwa pasuje do śródmiejskiej zabudowy,
jak pięść do oka. Pochodzący sprzed czterech lat pomysł wykorzystania budowli dość szybko stał się nieaktualny. Nowy prezes PKN „ORLEN” nie chciał - jak można przypuszczać - realizować
koncepcji swojego poprzednika. Do dziś nie ma sprecyzowanych planów w tej materii, choć wkrótce upłyną już dwa lata od nabycia przez koncern surowego obiektu. - Pragnę poinformować, że trwają obecnie prace mające na celu dokonanie ekspertyz: architektonicznej i stanu technicznego budynku. Wyniki prowadzonych badań i prac, które spodziewamy się uzyskać w ciągu najbliższych miesięcy, pozwolą na podjęcie decyzji
w sprawie docelowego przeznaczenia budynku - przekazała w ubiegłym tygodniu Beata Karpińska z Biura Prasowego PKN „ORLEN” S.A . Sytuacja jest paradoksalna. Potężny koncern ogólnopolski wydał przed dwoma laty
niemałą kwotę na zakup gliwickiego „drapacza chmur” i ciągle nie wie, co z nim zrobić.
Miejskie władze samorządowe nie mogą zaś ingerować w tę sprawę, bo „ORLEN” jest wyłącznym właścicielem obiektu i wieczystym użytkownikiem gruntu, na którym stoi niszczejąca z miesiąca na miesiąc budowla wznoszona z mozołem od 28 lat. Jak długo jeszcze będzie trwał ten skandal? Czy „ORLEN” chce w Gliwicach zyskać opinię złego gospodarza, który w ogóle nie troszczy się o swoje mienie?
Profil
PW Email Cytuj
Krzysio
[Usunięty]
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 13:26     

dzizys nie wiedzialem ze to cos od 28 lat buduja :szok: :rotfl: no ale tak, czego sie spodziewac po polsce :D
Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 13:28     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
Bzyki napisał/a:
dzizys nie wiedzialem ze to cos od 28 lat buduja
szczeze ja tez nie wiedziałem myslałem ze od ok 10 lat :D
Profil
PW Email Cytuj
kk 
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 17:03     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 27 Sty 2006
Skąd: Gliwice
Gmeras napisał/a:
Bzyki napisał/a:
dzizys nie wiedzialem ze to cos od 28 lat buduja
szczeze ja tez nie wiedziałem myslałem ze od ok 10 lat :D


Od dzięsięciu lat, to "de-budują" :)
Jak pamięcią sięgam, a więc od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych, budynek ten (a właściwie szkielet) był wyższy (miał całe 10 pięter).
W połowie ubiegłego dziesięciolecia, obniżyli go troszkę, a następnie wypełnili cegłami. Później wprawili okna - no i sie skończyło :)

... ciekawe, ile jeszcze dziesięcioleci wytrzyma :P

--
Pozdrawiam
Krzysztof K.
k_konopacki@tlen, p l
tel: 607532284
ICQ: 118815089
GG: 1183795

h t t p;//80x86.ovh.org
Profil
PW Email www Cytuj
Krzysio
[Usunięty]
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 17:06     

kk napisał/a:
... ciekawe, ile jeszcze dziesięcioleci wytrzyma :P

raczej chyba ile ciegiel bedzie musialo spac aby go rozebrali lub wykonczyli :P ja stawiam ze cala sciana sie zawali na ul zwyciestwa :P ot taki pesymistyczny scenariusz, podloze jakies ladunki czy cos :D
Cytuj
kk 
Wysłany: Nie Lut 26, 2006 17:27     



Imię: Krzysztof
Dołączył: 27 Sty 2006
Skąd: Gliwice
Bzyki napisał/a:
kk napisał/a:
... ciekawe, ile jeszcze dziesięcioleci wytrzyma :P

raczej chyba ile ciegiel bedzie musialo spac aby go rozebrali lub wykonczyli :P ja stawiam ze cala sciana sie zawali na ul zwyciestwa :P ot taki pesymistyczny scenariusz, podloze jakies ladunki czy cos :D


... tylko daj znac wcześniej, żebym przypadkiem tamtdy nie przechodził.

A swoją drogą, to chyba jedyne rozwiązanie. Co prawdz wymaga poświęcenia kilku bądź kilkudziesięciu istnień ludzkich, ale obserwując "modne ostatnio" zawalenia - ti chyba jedyna droga. Smutne ale prawdziwe ( w tym kraju przynajmniej )

--
Pozdrawiam
Krzysztof K.
k_konopacki@tlen, p l
tel: 607532284
ICQ: 118815089
GG: 1183795

h t t p;//80x86.ovh.org
Profil
PW Email www Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008