Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kobi
Pon Sie 13, 2007 11:03
Karty graficzne
Autor Wiadomość
RaFeN 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 16:10   Karty graficzne  



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Ma ktoś może pojęcie co może być przyczyną palenia się kart graficznych? Bo mam z nimi sporo problemu. Jakiś rok temu dostałem komputer i odrazu po wgraniu systemu spaliła mi się karta graficzna. Kupiłem se nową, która spaliła mi się po 2 tygodniach. Oddałem ją na gwarancje i wymienili mi znowu na nową. Ltóra chodziła już długo aż nagle jakieś 1,5 miesiąca temu spaliła się. Znowu została wymieniona pochodziła mi tydzień i znowu się spaliła. Nie wiem co jest tego przyczyną. Czy płyta główna czy może monitor. Nic poza kartą nigdy mi się nie spaliło. Ostatnio oglądałem wtyczke od monitora i zauważyłem że brakuje jakiś 4 pinów. Nie wiem czy to od tego. Ale wcześniej miałem ten monitor podłonczony do innego kompa i nigdy mi nie padła karta graficzna. W serwisie twierdzą że płyta główna jest niby dobra. Nie wiem co robić narazie gwarancje mi uwzględniają tylko coś mnie trafia bo znowu będe minimum 2 tyognie bez komputera :/ POMÓŻCIE :)
Profil
PW www Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 19:13     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Po pierwsze załóż sobie acar jeśli takowego nie posiadasz, żeby chronił przed różnego rodzaju przepięciami z zewnątrz. Po drugie patrz co instalujesz ze sterowników i jakie parametry na karte są dawane. Po trzecie jeśli to ta sama płyta uszkadza karty graficzne to może trzeba ją wymienić.
Jak narazie to mi przychodzi na myśl. Zdaje mi się, że ta pierwsza opcja jest wysoce-prawdopodobna, chyba, że zasilacz masz jakiś lewy to też może być przyczyna. Może monitor ? :P
Profil
PW Email www Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 21:25     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Mam założony acar. Sterowniki instaluje te co mi dali do karty.
Major napisał/a:
Po trzecie jeśli to ta sama płyta uszkadza karty graficzne to może trzeba ją wymienić.
To ta sama płyta tylko w servisie twierdzą że płyta dobra co mnie dziwi. Bo cały czas płyta była główną podejżaną :P Tylko nie wiem czy monitor może palić karty i czy przeszkadza w czymś brak kilki pinów we wtyczce :)

Major napisał/a:
chyba, że zasilacz masz jakiś lewy to też może być przyczyna
O tym to nie mam pojęcia. Woże za każdym razem cąłego kompa a oni nei umieją dojść od czego to. Jedynie monitor jeszce u nich nei był :P
Profil
PW www Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 21:38     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
mozliwe ze to wina zasilacza a czy aby napewno palił by tylko karty ? :zdziwko:
Profil
PW Email Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 21:43     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Gmeras napisał/a:
mozliwe ze to wina zasilacza a czy aby napewno palił by tylko karty ?
Nie wiem, ale wydaje mi się że jakby od sasilacza to by się paliły też inne rzeczy(tak mi sie przynajmniej wydaje). Zna ktoś może jakiś dobry servis w gliwicach gdzie by się można było zapytać.
Profil
PW www Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Gru 28, 2005 22:48     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
W sumie to ja pracuje w sklepie komputerowym :rotfl: Zasilacz może być w zmowie z plytą głowną i jakieś strumienie mogą przyczyniać się do przepalania karty. Możliwe, że port na którym masz karte graficzną jest uszkodzony i coś powoduje jej przepalanie. Przepięcia mogą też iść z monitora, którego wcale nie muszą wzruszać, ale delikatną karte graficzną spali.
Profil
PW Email www Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Czw Gru 29, 2005 11:59     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Kurde cvzyli jednym słowem wymienić zasilacz monitor i płyte główna i bedzie dobże. Tylko z kąd ja na to wezme pieniądze :(
Profil
PW www Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 29, 2005 12:01     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
jak dla mnie to cos jest nie tak z plyta glowna...:=] ewentualnie (zalezy jaki masz zasilacz) niektore posiadaja kilka "wtyczek" poprostu je podmien i zobacz...ale jesli caly czas cos sie dzieje z karta...to wydaje mi sie ze nie jest to problem samej karty...lecz plyty a dokladnie portu...zobacz jeszcze jaki masz port.... X * agp ... moze w tym jest problem (ja sie na tym zupelnie nie znam :P - intuicyjnie radze;P)
Profil
PW Email Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Czw Gru 29, 2005 12:09     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
p4cz3k napisał/a:
ja sie na tym zupelnie nie znam

Ja też :)
Musze z tym coś zrobić ale chciałbym wiemienić tylko przyczyne palenia sie kart a nie prawie wszystko :P:P
Profil
PW www Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 29, 2005 13:13     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
dorwij na forum Fenixa :=] on jest obcykany w tych sprawach, moze Ci pomoze :=]
Profil
PW Email Cytuj
loki 
Wysłany: Czw Gru 29, 2005 18:10     


Dołączył: 16 Cze 2005
Skąd: Gogolin
brak pinow we wtyczce monitora to normalna sprawa - nie ma sie czym przejmowac

zanim odpowiem na Twoje pytanie musisz zorientowac sie czy:
- plyta glowna i karta sa kompatybilne (wyjasniam to dosc obrazowo ponizej)
- masz zainstalowana najnowsza wersje BIOSu plyty glownej
- nie ustawiono w BIOSie na sztywno zbyt wysokiego napiecia dla portu AGP
- czy nie istnieje mechaniczny blad montazu (karta nie siedzi calkiem w slocie powodujac zawieszanie sie komputera, wypalanie stykow; czy styki w slocie AGP nie sa uszkodzone)


istnieja rozne wersje portow graficznych AGP (1.0 2.0 3.0) rozniace sie miedzy soba zarowno szybkoscia przesylu danych (pod wzgledem predkosci problemu nie ma poniewaz wszystkie standardy sa komptybilne w tyl, tz. karty x8 musza dzialac na plytach glownych x1,x2,x4 o ile tylko plyta glowna ma odpowiedni slot zdolny zasilic i zkomunikowac dana karte... i tu wlasnie rodzi sie problem), jak i napieciami zasialajacymi (odrazu napisze, ze istnieja nieliczne chipsety kart graficznych zdolne do pracy w kazdym standardzie zasilania na liniach sygnalowych AGP, np. RADEON 9200, 9500, 9700...):

AGP 1.0 - zasialanie linii sygnalowej 3,3V; karty AGP 1.0 pracuja w slotach plyt glownych produkowanych w standardach 1.0 oraz ewentualnie 2.0 i 3.0 (2.0 i 3.0 obsluzy taka karte o ile slot plyty glownej jest uniwersalny); standard AGP 1.0 obejmuje urzadzenia zdolne do transmisji danych z szybkosciami x1 i x2; karta AGP 1.0 nie moze zostac umieszona w slocie AGP plyty glownej przewidzianym do pracy tylko z napieciami 1,5V czy 0,8V

AGP 2.0 - zasialnie linii sygnalowej 1,5V; karty AGP 2.0 pracuja w slotach plyt glownych produkowanych w standardzie 1.0, 2.0 oraz ewentualnie 3.0 (1.0 obsluzy karte o ile zlacze karty jest uniwersalne, a 3.0 obsluzy karte o ile slot plyty glownej jest uniwersalny); standard AGP 2.0 obejmuje urzadzenia zdolne do transmisji danych z szybkosciami x1, x2 i x4; karta AGP 2.0 nie moze zostac umieszona w slocie AGP plyty glownej przewidzianym do pracy tylko z napieciami 0,8V

AGP 3.0 - zasialnie linii sygnalowej 0,8V; karty AGP 3.0 pracuja w slotach plyt glownych produkowanych w standardzie 3.0 oraz ewentualnie 1.0 i 2.0 (1.0 i 2.0 jest obslugiwane o ile zlacze karty jest uniwersalne); standard AGP 3.0 obejmuje urzadzenia zdolne do transmisji danych z szybkosciami x1, x2, x4 i x8.


zerknij na rysunki ponizej i napisz, ktora masz (lub ktora spaliles) karte graficzna (3 pierwsze rysunki) oraz jaka sytuacja wystepuje u Ciebie jesli chodzi o port na plycie wspolpracujacy z Twoja karta - pozostale rysunki:


A - karta graficzna AGP zasilana na linii sygnalowej napieciem 3,3V


B - karta graficzna AGP uniwersalna


C - karta graficzna AGP 3.0 (zasilana na linii sygnalowej napieciami 0,8V; 1,5V)






D - karta graficzna AGP 3.3V (x2) w slocie AGP 3.3V (x2)


E - karta graficzna AGP 3.3V (x2) w slocie AGP 1.5V (x4) (NIEKOMPATYBILNE)


F - karta graficzna AGP 3.3V (x2) w slocie uniwersalnym (x2/x4)


G - uniwersalna karta graficzna AGP (x2/x4) w slocie AGP 3.3V (x2)


H - uniwersalna karta graficzna AGP (x2/x4) w slocie AGP 1.5V (x4)


I - uniwersalna karta AGP (x2/x4) w uniwersalnym slocie AGP (x2/x4)


J - karta graficzna AGP 3.0 (x4/x8) w slocie AGP 3.3V (x2) (NIEKOMPATYBILNE)


K - karta graficzna AGP 3.0 (x4/x8) w slocie AGP 1.5V (x4)


L - karta graficzna AGP 3.0 (x4/x8) w uniwersalnym slocie AGP 3.0 (x4/x8)

zrodlo:
support.ati, c o m
agpforum.org
Ostatnio zmieniony przez loki Pią Mar 24, 2006 18:05, w całości zmieniany 2 razy  
Profil
PW Email Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 17:04     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
loki napisał/a:
plyta glowna i karta sa kompatybilne (wyjasniam to dosc obrazowo ponizej)
Tak są
loki napisał/a:
- masz zainstalowana najnowsza wersje BIOSu plyty glownej
Tego nie wiem
loki napisał/a:
nie ustawiono w BIOSie na sztywno zbyt wysokiego napiecia dla portu AGP
Chyba nie nie bawiłem się w biosie na tym kompie

loki napisał/a:
czy nie istnieje mechaniczny blad montazu (karta nie siedzi calkiem w slocie powodujac zawieszanie sie komputera, wypalanie stykow; czy styki w slocie AGP nie sa uszkodzone)
To chyba też odpada pnieważ spaliły mi się 4 karty w ciągu roku spaliły mi się 4 karty graficzne.
loki napisał/a:
zerknij na rysunki ponizej i napisz, ktora masz (lub ktora spaliles) karte graficzna (3 pierwsze rysunki) oraz jaka sytuacja wystepuje u Ciebie jesli chodzi o port na plycie wspolpracujacy z Twoja karta - pozostale rysunki:
Taką spaliłem wcześniej C - karta graficzna AGP 3.0 (zasilana napieciami 0,8V; 1,5V) a teraz taką B - karta graficzna AGP uniwersalna(tak mi się wydaje bo już nie moge zobaczyć bo komp jest w servisie . A z tych obrazków z tymi płytami to do żadnego mi nie pasuje wcześniej pasowałby ten L - karta graficzna AGP 3.0 (x4/x8) w uniwersalnym slocie AGP 3.0 (x4/x8) a teraz ostatnio to była chyba uniwersealna agp x8 a płyte mam agp x4/x8. Tylko tyle wiem :(
Profil
PW www Cytuj
loki 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 17:58     


Dołączył: 16 Cze 2005
Skąd: Gogolin
no to juz cos wiemy :)

czy pamietasz moze typ swojej plyty glownej? czy po uszkodzeniu karty plyta glowna przy probie uruchomienia sygnalizowala "pikaniem" niesprawnosc podsystemu grafiki?

czy kojarzysz uszkodzenie karty z jakims zdarzeniem, np. poprawiales kabel od monitora, byly jakies skoki napiecia w sieci, pojawil sie jakis charakterystyczny dzwiek, przesuwales komputer, wylaczyles monitor, a po wlaczeniu juz bylo po karcie... itd...?

czy uszkodzenia wystepowaly zawsze w podobnych okolicznosciach? czy usterka powstawala podczas pracy komputera (komputer wylaczal sie normalnie), czy moze przy probie uruchomienia komputera lub jego zamykania?

czy komputer i monitor zasilane sa z jednej listwy zasialajacej (acara)?


blad montazu moze byc przyczyna wielu klopotow... mialem przypadek kiedy karty graficzne "palily sie" bo obudowa komputera wykonana byla dosc niedokaldnie i po przykreceniu sledzia karty do budowy jej zlacze elektryczne siedzialo w slocie lekko ukosnie... na tyle jednak poprawnie aby na poczatku dzialac i na tyle niepewnie aby po pewnym czasie wysunac sie uszkadzajac karte w losowych momentach...
Profil
PW Email Cytuj
Tobi 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 18:51     



Imię: Tobiasz
Dołączył: 13 Cze 2005
Skąd: Katowice
Loki jestem pełen uznania dla fachowego podejścia do sprawy. :padam:
Profil
PW Email www Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 18:54     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
loki napisał/a:
czy po uszkodzeniu karty plyta glowna przy probie uruchomienia sygnalizowala "pikaniem" niesprawnosc podsystemu grafiki?
Nie
loki napisał/a:
czy kojarzysz uszkodzenie karty z jakims zdarzeniem

Nigdy nie spaliła mi się na włonczonym koputerze. Zawsze jak komputer uruchamiał się ponownie.
loki napisał/a:
czy komputer i monitor zasilane sa z jednej listwy zasialajacej (acara)?
tak
loki napisał/a:
blad montazu moze byc przyczyna wielu klopotow
Ale ja sam tej karty nie wkładam robią to "fachowcy" z serwisu więc nie wiem. JA przy tym komputerze niczego nie ruszam bo sie boje że się coś popsuje. Wcześniej miałem inny komputer i ten sam monitor i wszystko działało pięknie, z tm od pierwszego dnia problemy :(
Profil
PW www Cytuj
Dorothea 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 19:24     



Dołączyła: 25 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
I tak nic z tego nie rozumiem ,ale skoro Tobi, mowi,ze jest fachowo to i ja to potwierdzam :D .
Najwazniejsze aby doszli do problemu i go rozwiazali.....
Profil
PW Email Cytuj
loki 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 21:08     


Dołączył: 16 Cze 2005
Skąd: Gogolin
to znaczy rozumiem, ze restartujesz komputer i w momencie kiedy monitor ma zostac wlaczony ponownie Ty widzisz czarny ekran, a system normalnie laduje sie dalej (slychac jedno "pikniecie" z plyty glownej)?... jesli tak to sklaniam sie ku teorii, ze:

1. uszkodzony jest w sposob dosc "wredny" zasilacz portu AGP umieszony na plycie glownej(zdjecie ponizej)


wersja z przetwornica po lewej lub same stabilizatory po prawej

zrodlo: chip, p l

2. uszkodzony jest BIOS plyty glownej (sproboj update'u) - malo prawdopodobne


szkoda ze nie podales typu posiadanej plyty glownej

generalnie domowym sposobem byloby najprosciej pozyczyc od kogos dobra plyte glowna (niekoniecznie najnowsza, wazne aby byla sprawna na 100%) i uruchomic na niej Twoj system... jesli po miesiacu problem nie wystapi to Twoja plyta glowna (ta powodujaca problemy) jest glownym podejrzanym i nadaje sie do wymiany ewentualnie naprawy (jak juz tam zadecyduje serwis)

jesli usterka wystepuje tak czesto jak u Ciebie, a komputer lub przynajmniej plyta glowna jest na gwarancji to stanowczo domagaj sie wymiany - unikaj polsrodkow
Ostatnio zmieniony przez loki Pią Gru 30, 2005 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
RaFeN 
Wysłany: Pią Gru 30, 2005 21:11     



Dołączył: 20 Wrz 2005
Skąd: Sośnica
Wielki dzięki. Jestem wdzięczny za pomoc. NA gwarancji to ja mam tylko karte graficzną. Nie znam nikogo kto am pożyczyć płyte główną która by miała AGP x8. Sprubuje wymienić płyte główną.
Profil
PW www Cytuj
SVPAM 
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 21:50     



Dołączył: 14 Mar 2006
Skąd: Na Atlantyku GPRS
Tobi napisał/a:
SVPAM uśmiechnij się ;)



eeee o co Ci chodzi.
Znamy się bo niekojarzę jakoś twarzy:) ze zdięcia z nikim znajomym:) ???
A może poprostu... z dużo mleka wypiłem :)


Loki.
Jedna rzecz Mam w domu dwa kompy.
W moim był ostatnio 9800pro AGP8x(teraz jest x800GT AGP8x) i wg Ciebo to on powinien działać na AGP1x???

Jedyne co było to czarny monitor.
Wiem jedynie że AGP 8x można wstawić w 4x ale w 2x i 1x to pierwszy raz takie coś słysze

Przecież AGP8x i AGP1x to przede wszystkim inne napięcia i zupełnie inna konstrukcja.
Ati wyraźnie zaleca aby karty AGP8x/4x wsadzać do takich samych portów
Wiem że nvidia kiedyś próbowała to unifikowac ale im niewyszło to nazbyt dobrze.

Jak dla mnie koleś poprostu ma strzelonego motherborda i jedyne rozsądne rozwiązanie to wymiana i kupienie porządnego zasilacza powiedzmy Tagan albo Chieftek i nowej płyty.
Bo to co on opisuje to przynajmniej dla mnie wygląda jak Codegen który słynie z ogromnych róznic napięciowych np. zamiast 12V/5V na molexie miałem 14V/8V
To i cięzko żeby karta nie puszczała dyma przy takich napięciach.
Ewentualnie może być tak jak piszesz napięcie w biosie ustawione na inne niż standard.
A to oznacza że gostek bawił się nieudolnie w tuning i skopał sprawę.

A wogle to jaki model karty i płyty on ma??? Bo możemy sobie gadac i nic nie uradzimy.
Profil
PW Email Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 21:52     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
on tu nie zagląda ale kompa ma sprawnego ale nie wiem co mu zrobili ale karta mu sie juz nie pali :]
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008