Poprzedni temat «» Następny temat
Aikido
Autor Wiadomość
siebawie 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 00:17   Aikido  



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
Major zaczął o capoeira to ja może zarzuce temat AIKIDO. Piszcie, pytajcie, krytykujcie, chwalcie... co chcecie. Acha... zapraszam oczywiście na treningi : środy i piątki 18:30 do 20:00 grupa dorosła (macie dzieci?, to wyślijcie je wczesniej 17:00 do 18:30) Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych, Gliwice ul. Toszecka 25b
Profil
PW Cytuj
Aither 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 17:14     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
ja chce zaczac zabawe z aikido :) ale brak mi mobilizacji :) poza tym mam za duzo negatywnej energii aby cokolwiek trenowac :D w skrocie - pozabijalabym :D
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 17:28     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
Aither, no to ja czekam na ciebie :) możesz mnie pozabijać, jestem nieśmiertelny ;)
Profil
PW Cytuj
siebawie 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 17:30     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
... jeżeli kogoś interesuje historia, linki do stron o aikido lub wszelki inne rzeczy, dajcie tylko znać.
Profil
PW Cytuj
Aither 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 17:37     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
siebawie, znam historie Japoni dosc dobrze :) ale ze strony gejszy :) chetnie poszerze wiedze o aikido ;) a co do "przyjdz i zabij" muisz sobie na to zasluzyc :] nie ma tak za totalna darmoche :D ale moze przyjde :D bo interesuje mnie aikido od jakiegos czasu :D Rafalka mnie tym zarazila :D
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 21:50     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
...zasłużyć ??........ to może coś takiego (mała scenka rodzajow z wyimaginowanego treningu): "broń się nikczemniku boś niegodzien przebywać w jednym miejscu ze mną"............."zaiste prawdę powiadasz o wielka pani, niegodzien jestem by na Twej łaski dostąpić i życie me nic nie warte, nie zasługuję na nie". :P ;)
Profil
PW Cytuj
Aither 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 23:41     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
EeeeeeE :zdziwko: co brales? i dlaczego beze mnie ? :D heheheheeee....fajna scenka ale jak sie skonczyla ? :) baaardzo ciekawi mnie zakonczenie tej bajeczki :D
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 23:51     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
...to zależy jak ją pociągniesz dalej :hyhy: ......... a brać nic nie muszę żeby pisać takie rzeczy
Profil
PW Cytuj
Aither 
Wysłany: Pią Gru 23, 2005 23:55     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
siebawie, te te te bez pociagania mi tutaj :D LOL nie no co za propozycje :D heheheheee ale dalej czekam na pw na linki poglebiajace moja wiedze o aikido :)
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:00     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
Co to jest Aikido?

AI - harmonia, KI - siła wewnętrzna DO - droga, czyli droga do zharmonizowania siły wawnętrznej.

Aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego, w której głównym celem jest filozofia pojmowania życia. Powszechnie uważa się, że aikido jest czymś więcej, niż jednym z wielu systemów walki. Mówi się, że aikido to sztuka wojenna bez walki, a w technikach i sposobach poruszania splatają się elementy psychologii i filozofii.

Taktyka aikido polega na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni, rzutów itp. Płynność, precyzja i skuteczność ruchów sprawia, że dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami. Podstawą obrony jest zejście z linii ataku poprzez zwrot lub całkowity obrót ciała. Aikidoka nie przeciwstawia się ciosom napastnika, lecz unika ich. Umożliwia to obezwładnienie go, nagłe pozbawienie równowagi i przewagi, jaką dawał atak.

Aikido w mistrzowskim wykonaniu jest nie tylko bardzo skuteczną sztuką samoobrony, ale ma również niezwykłe wartości estetyczne. Z podziwem i zachwytem można przyglądać się finezyjnym ruchom mistrza, który odpiera najdziksze nawet ataki z niezwykłą płynnością i gracją.
Aikido jest sztuką niebywale trudną. .

Dzięki geniuszowi Morihei Ueshiby nastąpiła transformacja technik, które zamiast niszczyć zdrowie, poprawiały je. Ueshiba stworzył podwaliny pod sztukę walki, która wykorzystuje siłę przeciwnika przeciwko niemu w sposób harmonijny, nie uznający przemocy i uszkodzeń ciała. Techniki aikido, tego na najwyższym poziomie przypominają taniec, który kończy się specyficznym rzutem lub unieruchomieniem. W aikido istnieją uderzenia we wrażliwe miejsca na ciele przeciwnika, które jednak nie powinny zakłócić harmonii ruchu. Aikido do perfekcji opanowało omijanie siły, zgodnie zresztą z zasadami fizyki. Motorem ruchu w aikido są biodra, "rozrusznikiem" zaś głowa. Właściwa praca bioder w czasie techniki jest wyznacznikiem jej skuteczności. Wyluźnione ręce są tylko przekaźnikiem pomiędzy uke i tori (rzucanym i rzucającym), coś na kształt paska klinowego czy łańcucha rowerowego. Dłonie i przedramiona wykonują ruchy meguri (okrężne), które znacznie uefektywniają aikido. Aikidoka z reguły porusza się w krótkiej pozycji tzw. kamae wykonując ruchy tai sabaki, czyli zwroty i obroty ciała. Techniki aikido można podzielić na rzuty (nage waza), unieruchomienia (dźwignie - osae). Rzuty w aikido są efektem umiejętnego zmieniania dystansu (techniki rzutów irimi) oraz wykorzystania siły odśrodkowej (ura). Efekt technik aikido jest wprost "piorunujący" przy założeniu realnego, dynamicznego ataku. Ponieważ wykorzystujemy siłę ataku, trudno jest wykonać rzut przy nieudolnym, nierealnym, słabym ataku. Brak umiejętności atakowania jest głównym grzechem większości aikidoków, stąd też aikido postrzegane jest jako wyjątkowo trudna sztuka walki. Uprawiając aikido należy pamiętać o nauczeniu się właściwych ataków. Tylko one, pozwolą odczuć tori smak właściwie wykonywanej techniki. Pamiętajmy, że w aikido, sztuce defensywnej, reakcja jest wynikiem akcji.

Dźwignie (osae) to bolesne skręcenia nadgarstków, uciskanie splotów nerwowych, bądź dźwignie zakładane na barki i łokcie. Aikido słynie z dźwigni nadgarstkowych, które doprowadzone do perfekcji są bardzo skuteczne. W dobrym aikido techniki ucisków i dźwigni są podobne w działaniu do masażu akumpresury. Poprzez przekaz pozytywnej energii mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Techniki aikido wykonuje się w trzech różnych układach tzw. suwari waza - obaj ćwiczący siedzą, hanmi hantachi waza - broniący się siedzi, atakujący stoi, tachi waza - obaj stoją.

W aikido uczymy się posługiwać bronią: jo - kij długości ok. 120 cm, boken - drewniana atrapa miecza samurajskiego.
Studiowanie jo to kształcenie, ogólnie rzecz ujmując, koordynacja pracy stóp i rąk. Boken to nauka timingu (czyt. tajmingu), który jest jedną z najważniejszych umiejętności każdej sztuki walki.
Profil
PW Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:02     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
Historia Aikido Yoshinkan

Obecne Aikido ma swoje korzenie w daito aikijutsu , o którym się mówi, że było założone przez księcia Teijun, szóstego syna władcy Seiwa (850-880 AD). Syn księcia, Tsunemoto, zostało przekazane następnym pokoleniom rodziny Minamoto. Zanim sztuka dotarła do Shinra Saburo Yoshimitsu, młodszego brata Yoshiie Minamoto, zdawałoby się, że założenia obecnego Aikido zostały już ustanowione.Yoshimitsu był najwidoczniej człowiekiem o wyjatkowych umiejętnosciach. Jego drugi syn Yoshikiyo, żył w Takedzie w prowincji Kai, gdzie ostatecznie zaczęto go rozpoznawać po tej nazwie. Pózniej techniki były przekazywane na kolejne pokolenia jako tajemna sztuka Domu Takeda i zaznajomieni z nimi byli tylko członkowie rodziny i zaufani słudzy.W 1574, Takeda Kunitsugu przeniósł się do Aizu; techniki były już przekazywane tylko na potomków i były nazwane 'aizu han otome waza'.

Od tego czasu, sztuka ta pozostała wyłacznie samurajska sztuka i była przekazywana wewnatrz rodziny dopóki Japonia nie wyszła z odosobnienia w okres Meiji w 1868. W tym czasie Sokaku Takeda, głowa rodziny, rozpoczał nauczanie poza rodzina Takeda, znacznie podróżujac poprzez zjednoczona Japonię i ostatecznie osiedlajac się w Hokkaido. Jego syn Tokimune Takeda, otworzył daitokan dojo w Abishari, Hokkaido i kontynuował dalszy rozwój daito ryu aikijujitsu

Najwybitniejszym z uczniów Takedy był Morihei Ueshiba. Ueshiba sensei, człowiek żadkich zdolnosci, wniósł do daito ryu aikijutsu niezbędne składniki innych starożytnych szkół sztuk walki i dodał techniki swego własnego projektu by założyć współczesne aikido. Przez wiele lat Ueshiba sensei uczył i przewodził nad swoim dojo w Wakamoudho, Tokyo.

Jednym z najbardziej wyróżniajacych się uczniów Ueshiby był Soke Gozo Shioda, który założył Yoshinkan Aikido. Przyczynił się w wielkim stopniu do doprowadzenia do popularnosci, którym aikido się cieszy od końca wojny. Soke Gozo Shioda urodził się w 1915, był synem sławnego lekarza. Od wieku 18 lat studiował aikido u Ueshiby, założyciela aikido. Przez okres osmiu lat poswięcił się praktyce aikido i w rezultacie sam rozwinał i w końcu opanował sztukę. Nawet jako student okazywał jednoznaczna technikę i nadzwyczajny wigor, który okazał w póżniejszych latach swojego życia.

Yoshinkan Aikido było jako pierwsze nauczane w Tsukado Hachiman,w okolicach Tokyo, i stamtad rozeszło się do Yoyogi, Koganei, i wreszcie doKamiochiai, Shinjuku, gdzie dzisiejsze Honbu Dojo rezyduje.Istnieje przynajmniej 100 szkół Yoshinkan AIkido w całej Japonii, sztuka ta jest też przktykowana w wielu innych krajach. Dostojnicy , którzy odwiedzali honbu dojo to Robert Kennedy i jego żona w 1962, księżniczka Anglii Aleksandraw 1962 i ksiażęJaponii Hironomiya w 1987. Oni wszyscy spotkali Gozo Shiodę i przypatrywali się jego demonstracjom.

Jednak mimo stopniowego wzrostu w członkowstwie, ograniacja pozostała niewielka. Planowanie i zarządzanie stało się trudne dlatego podjęto decyzję aby przekształcić się w fundację. Celem stało się tworzenie funduszy z pożytkiem dla młodych ludzi. W 1989, Soke Shioda Gozo z pomocą Dr. Freda Haynes'a i Marka Bakera, zaczęl;i pracować nad stworzeniem Międzynarodowej Federacji Yoshinkai Aikido (International Yoshinkai Aikido Federation, IYAF ). Powstała bezpośrednia potrzeba, ponieważ federacja jako hierarchiczna struktura Yoshinkanu w każdym kraju stwarzała zastój. Przez stworzenie federacji, honbu dojo mogło wyznaczać instruktorów bezpośrednio. Ci instruktorzy mogli mieć bezpośredni kontakt z honbu dojo, wzmacniając związek pomiędzy poszczególnymi członkami i honbu dojo zachowując płynność informacji.

Do 1990 , IYAF była w pełni ustalony przez Soke Gozo Shiodę. Kuranari, Minister Spraw Zagranicznych Japonii, został prezydentem IYAF'u. W czerwcu 1990 w Kanadzie, miało miejsce spotkanie komisji koordynacyjnej. Instruktorzy odznaczeni najwyższymi danami byli obecni na tym zebraniu, które odgrywało rolę forum, gdzie każdy mógł przyjść celem wymiany poglądów i pracy nad spójnością filozofii dla IYAF pod kierownictwem Soke Gozo Shiody. Pierwszy rok był wyznaczony jak czas analizy potrzeb i jako sprzężenie zwrotne od wszystkich uczestników Yoshinkanu na całej arenie międzynarodowej. Dzięki temu procesowi stworzone zostały lokalne zarządzenia IYAF'u. W 1991 komisja koordynacyjna została rozwiązana. Stanowisko Kurinari stało się jedynie oficjalne a IYAF stał się federacją w nazwie i czynie.
Siedemnastego czerwca 1994, Soke Gozo Shioda odszedł w wieku 78 lat. Zapewnił dynamicznej sztuce Yoshinkan Aikido łącznik z czysto efektywną metodą nauczania, która jeśli jest ćwiczona z dobrym duchem, powinna zapewnić ciągły wzrost silnej techniki Yoshinkan na przyszłość.
Profil
PW Cytuj
Aither 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:03     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
siebawie napisał/a:
Motorem ruchu w aikido są biodra, "rozrusznikiem" zaś głowa. Właściwa praca bioder w czasie techniki jest wyznacznikiem jej skuteczności


ile trzeba miec w biodrach aby zaczac trenowac aikido ? :)

poza tym ladna litania :D nie zaskoczyles mnie tymi wiadomosciami juz je znam :) ale dziekuje za spelnienie mojej zachcianki :D
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:12     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
o tak tytułem krótkiego wstępu. a o to link do pewnej strony, na której znajduje się obrazek (dział download, grupa obrazki i obrazek pod tytułem "budo babe"-2 od lewej u góry) - taka mała zachęta z mojej strony do trenowania aikido ;)
Profil
PW Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:13     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
heh...co ja ci ty będę linkami sypał? google-----> yoshinkan aikido i amy wszystko ;p
Profil
PW Cytuj
praz 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:13     


Dołączyła: 25 Sie 2005
Skąd: stąd
trenowalam miesiąc, ale godzinna rozgrzewka przed godzinnym treningiem troszke mnie zniechecila :)
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:13     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
OooO super a gdzie link ? :D
Profil
PW Email Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:16     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
łłłłłłłeeeeeeeeeeeee........linka nie wkleiłem (h t t p;//w w w aikidoyoshinkan.kgb, p l/) dział - humor
Profil
PW Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:17     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
sorka moja nieuwaga :)
Profil
PW Cytuj
Major 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:17     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
hyh własnie tez o ten link miałem spytać :D
Profil
PW Email www Cytuj
siebawie 
Wysłany: Sob Gru 24, 2005 00:18     



Dołączył: 22 Gru 2005
Skąd: Trynek-Waryńskiego
praz, to gdzie ty chodziłeś?....godzina rozgrzewki? to nie kiokushin
Profil
PW Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008