Poprzedni temat «» Następny temat
Oświadczenie woli :)
Autor Wiadomość
pscoua 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 22:38   Oświadczenie woli :)  


Dołączyła: 26 Lis 2005
Skąd: Gwardii
"Nie zabieraj swych organów do nieba, tam wiedzą, że one potrzebne są tylko tutaj..."


'Jednym z czynników ograniczających ilość przeprowadzanych w naszym kraju transplantacji jest brak organów pobieranych od zmarłych dawców a wiec osób, wobec których komisja medyczna orzekła śmierć pnia mózgu. Choć polskie prawo transplantacyjne przyjęte w 1995 roku przez polski parlament przyjęło rozwiązanie tzw. zgody domniemanej. Zgoda domniemana polega na możliwości zgłoszenia za życia swojego sprzeciwu wobec pobrania w krytycznym momencie organów i komórek do transplantacji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Jeżeli tego nie uczynimy chirurdzy mają pełne prawo bez zgody rodziny do pobrania organów i komórek. Przyjęto jednak praktykę każdorazowego pytania najbliższych o zgodę na pobranie.

Niestety wiele rodzin nie zezwala na „okaleczenie” - w ich mniemaniu- swoich bliskich. Twierdza, np. że zmarły mówił im iż był przeciwny idei transplantacji, że nie zostanie zbawiony jeżeli trafi do nieba niekompletny itp. Wynika to z niskiej świadomości naszego społeczeństwa, braku głębszych zasad wyznawanej wiary i olbrzymiego w naszym kraju kultu zmarłych.

Akcja poprzez rozdawanie druczków „Oświadczenia woli” ma do spełnienia trzy zadania.

1. Wywołać w mediach temat transplantacji i zwrócić na niego uwagę społeczeństwa.

2. Cel główny to wywołanie przez osoby wypełniające „Oświadczenie woli” dyskusji w rodzinie i jasne wyrażenie swego stanowiska. W naszym kraju dyskusja o śmierci jest niezwykle trudna i uważana za tabu.

3. Czynnik psychologiczny. Myślimy, że w chwili krytycznej rodzina, której ginie osoba najbliższa, a która zna wolę zmarłego ( była przecież gorąca rozmowa w rodzinie) nie będzie sprzeciwiała się pobraniu organów i komórek do transplantacji. W takim momencie nie działamy przeciw i wbrew ukochanej osoby.'

h t t p;//w w w przeszczep, p l


Ja zamówiłam taki druczek i w tej chwili dysponuję pięcioma (dostałam 8, ale 3 kolejne znalazły już właścicieli), więc jeśli ktoś byłby zainteresowany - mówcie, dam, możecie się dołączyć do akcji! :)
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 22:56     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
pomysl ten jak najbardziej popieram...i sam chcialem brac w tym udzial...kiedys byla taka podobna akcja tylko ze nie z druczkami tylko z tatuazem...mialo to na celu nie afiszowanie sie tym...tylko w jakims dyskretnym miejscu...praktycznie dla wiekszosci nic nie znaczacy rysunek...juz bylem umowiony na wizyte...aby...miec cos takiego zawsze przy sobie...niestety nei wypalilo...
Profil
PW Email Cytuj
pscoua 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 23:02     


Dołączyła: 26 Lis 2005
Skąd: Gwardii
Nigdy nie jest za późno :) Tu nie chodzi o jakiś protest, czy coś. Tu chodzi o "oświadczenie woli", tzn czy zgadzasz się na pobranie Twoich narządów po śmierci :)
Ja naturalnie jestem za! :)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 00:13     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
ja oczywiscie tez sie na to zgadzam w koncu jak umre to po co mi one, a może kogos uratuje
Profil
PW Email Cytuj
Piotrulek
[Usunięty]
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 09:32     

Dzięki takiej akcji,mój brat żyje,mial przeszczepioną wątrobę w calości 3 lata temu w Klinice na Banacha w Warszawie i teraz się śmieje,on i lekarze,że jedyny organ w jego organiźmie czyli wątroba jest od pozostalych mlodsza o 8 lat.Dawcą był 28 letni mężczyzna. :D
Cytuj
Admike 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 10:55     



Imię: Adam (dla znajomych Adaś :-) )
Dołączył: 11 Sie 2005
Skąd: R-rz Brzezie/Wysoka
warto wziąć w tym udział,bo co mi po moich organach,jak już mnie tu nie będzie??
Profil
PW Email www Cytuj
pscoua 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 10:58     


Dołączyła: 26 Lis 2005
Skąd: Gwardii
Dokładnie tak :)
Na Spotkanko Forumowe przyniosę druczki/książeczki, jeśli ktoś będzie chciał, to sobie weźmie :)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 14:46     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
no to widze działasz aktywnie :)
Profil
PW Email Cytuj
pscoua 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 15:04     


Dołączyła: 26 Lis 2005
Skąd: Gwardii
trunks, coś "dobrego" trzeba robić w życiu - chociaż raz na jakiś czas ;)
Profil
PW Email Cytuj
Gmeras 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 15:39     



Imię: Piotr
Dołączył: 02 Sty 2005
Skąd: Lotników
pscoua, ja zamawiam jeden i nie oddaj go nikomu juz pozostało ci jedyne 4 :]

zawsze chciałem taki druczek ale zawsze miałem lenia by cos takiego załatwic :]

wiec mysle ze przyniesiesz dla mnie jedlen był bym wdzieczny :]
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 22:08     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Ja się tylko obawiam polskiej służby zdrowia i tych kolesi o ambunaców. Jeszcze zauważą co za książeczke mam i mnie w drodze pokroją mimo, że głowa tylko bolała.
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Sob Gru 10, 2005 00:07     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
spokojnie najpierw cie znieczulą pawulonem wiec nic nie poczujesz ;)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008