Poprzedni temat «» Następny temat
Kompania Weglowa bedzie producentem paliwa?
Autor Wiadomość
Aither 
Wysłany: Sob Lis 05, 2005 15:13   Kompania Weglowa bedzie producentem paliwa?  
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Kompania Węglowa SA zamierza zbadać realność i opłacalność ewentualnej budowy na Śląsku zakładu, który produkowałby z węgla paliwa silnikowe.

Jeżeli analizy udowodnią, że jest to opłacalne, następnym krokiem będzie poszukiwanie inwestora zainteresowanego tym przedsięwzięciem.

"Ten temat nie jest nowy, ale nie został dotychczas rzetelnie zbadany. Chcemy wiedzieć, na ile możliwy, opłacalny i bezpieczny byłby taki projekt i pod jakimi warunkami. Dopiero wówczas będzie można rozstrzygnąć, czy jest to perspektywiczny kierunek działania" - powiedział w środę PAP prezes firmy Maksymilian Klank.

Technologia produkcji z węgla benzyny i oleju napędowego jest stosowana w Republice Południowej Afryki, gdzie koncern SASOL wytwarza - według informacji przytoczonych przez Klanka - ok. 150 tys. baryłek takiego paliwa dziennie, zużywając na to ok. 80 tys. ton węgla. Paliwo sprzedawane jest w sieci stacji benzynowych, stanowiąc znaczącą część miejscowego rynku.

Republika Południowej Afryki jest jednym z nielicznych krajów, gdzie z węgla kamiennego produkowane są paliwa płynne. Potrzebne do tego instalacje karbochemiczne powstały w czasie embarga na dostawy ropy naftowej i paliw płynnych, nałożonego przez ONZ

[laboratoria, p l]

Widaome jest ze przy rosnacych cenach ropy naukowcy szukaja innych drog aby nam kierowcom bylo wygodnie... naped elektryczny wciaz jest nieosiagalny dla przecietnego Kowalskiego... wiec czy rozwiazaniem bedzie produkcja paliwa z wegla? W europie Polska ma najwieksze zloza tego materialu, ktore wg analitykow wystarcza na kolejne 300 - 400 lat eksploatacji... ropy na calym swiecie maxymalnie do 60 lat... Czy to mozliwe aby Polska w przyszlosci stala sie potega paliwowa jaka teraz sa panstwa z polaciami pol naftowych?
Co sadzicie o tym wszystkim? Powinnismy zajac sie taka produkcja czy czekac az kazdy samochod stanie na srodku drogi...
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sob Lis 05, 2005 17:47     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
ciekawi mnie technologia produkcji...
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sob Lis 05, 2005 20:49     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Jak dla mnie pomysł brzmi dobrze i o ile ma przynieść dobrą alternatywe dla paliw ropopochodnych to tym lepiej dla nas. Napędy elektryczne obecnie są za drogie jak już w artykule wspomniano to w drodze do rozpowszechniania tego źródła węgiel może być dobrą przejściową formą. Pożyjemy zobaczymy.
Profil
PW Email www Cytuj
Aither 
Wysłany: Sob Lis 05, 2005 23:00     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
trunks, z tego co wygrzebalam poki co nie jest konkretnie podany sposob obrobki wegla i przetworzenia go w forme plynna... sama zaciekle tego szukam... jak znajde to wrzuce to :)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sob Lis 05, 2005 23:30     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
wiem, ze wegiel mozna zgazowac i gaz wykorzystac jako paliwo, ale jak postac płynu otrzymać to sie nie orientuje
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 17:30     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Pewnie za pomocą jakiejś substancji rozpuszczają węgiel i wyciągają z tego poprzez proces filtracji jakieś odpowiednie składniki, ale tak do końca to sam nie mam pojęcia jak to może się odbywać.
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 18:45     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
juz wiem - tak jak mi sie wydawało, węgiel jest najpierw zgazowywany, a otrzymany gaz generatorowy jest zamieniany na paliwo płynne w synteza Fischera-Tropscha....nawet miałem to na wykladach ze zgazowania, ale zapomnialem :P
Profil
PW Email Cytuj
Witold 
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 20:39   Plynne paliwo z węgla  



Dołączył: 14 Wrz 2004
Skąd: Gliwice
Niemcy produkowali takie paliwo płynne z węgla podczs 2 wojnyświatowej i to niedaleko bo w Kędzierzynie. A alianci nawet usilowali zbombardowac te zakłady Po wojnie zaniechano produkcji bo była nieopłacalna . Witold
Profil
PW Cytuj
Major 
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 22:07     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Wtedy mogła być nieopłacalna. Obecnie technologie są tak rozwinięte, że takie pozyskiwanie paliwa nie dość, że może się zwracać to i pewnie przyniesie im zyski. Ciekawe za ile lat zaczną taką produkcje :P
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Nie Lis 06, 2005 23:35     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 25 Maj 2005
Skąd: z nienacka
wiem, ze niemcy w czasie wojny jeździli na holtzgas, pochodzący ze zgazowania drewna
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Lis 09, 2005 19:43     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Znalazlam :)

Synteza Fischera-Tropscha to proces pozwalający na wyprodukowanie z gazu generatorowego paliw płynnych. Jest to reakcja katalityczna podczas której z wodoru i tlenku węgla powstają węglowodory:

alkohole
2nH2 + nCO --> CnH2n+1OH + (n-1)H2O
aldehydy i ketony
(2n-1)H2 + nCO --> CnH2nO + (n-1)H2O
kwasy karboksylowe
(2n-2)H2 + nCO --> CnH2nO2 + (n-2)H2O
olefiny
2nH2 + nCO --> (CH2)n + nH2O
alkany
(2n-2)H2 + nCO --> CnH2nO2 + (n-2)H2O .
W syntezie Fischera-Tropscha otrzymuje się mieszaninę węglowodorów parafinowych oraz olefin a także alkohole, aldehydy, ketony. Skład produktów zależy od składu gazu syntezowego, zastosowanego katalizatora (żelazo z domieszkami, kobalt) oraz parametrów procesu (ciśnienie, temperatury, czas styku gazu i katalizatora).

[drewnozamiastbenzyny, p l]

:) z tego co wiem to poki co to nie jest to produkcja ekonomiczna... jednak na pewno 1 l takiej benzyny kosztowalby ok 3 zl... to znacznie mniej niz teraz :)
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Lis 09, 2005 20:36     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Ale obecnie kosztuje dużo mniej bo coś koło 2zł. Tylko wszystkie podatki zwiększają jego cene :)
Profil
PW Email www Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Lis 09, 2005 20:40     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
zgadzam sie z Toba...
Jednak koszt spadlby znacznie... obecnie barylka ropy na rynku swiatowym osiagnela juz 60 USD... gdzie koszt jednej barylki "weglowego" paliwa wzrastal by mniedzy 20 a 25 USD... czyz nie jest to znacznie mniejszy koszt ? :) Uwazam ze najwieksza bolaczka jest inwestycja po prostu nie ma sponsorow a nasza Kompanie nie stac aby sfinansowac takie przedsiewziecie w 100%
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008