Poprzedni temat «» Następny temat
Halloween (??)
Autor Wiadomość
Olaa 
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 21:43     



Dołączyła: 31 Lip 2005
Skąd: Obrońców
kisia napisał/a:
chyba jednak wszyscy pozostali przy naszych świętach


i bardzo dobrze !! nie wiem po co musimy malpowac swieta od amerykancow, ale jesli to sie komus podoba to jego sprawa i nic do tego nie mam. Ja osobiscie nie obchodze swieta halloween, nie wyobrazam sobie stawiania zadnych dyn w moim domu, albo zeby kiedys moje dzieci biegaly po sasiadach za cukierkami :kwasny: dla mnie Wszystkich Swietych to Wszystkich Swietych, a nie zadne cyrkowanie.

katarzyna35k-ce napisał/a:
Polacy to najlepiej potrafia klepac paciorki i umartwiac sie i lamentowac . Obrobic tyłek na cmentarzu jakiejs znajomej.To my lubimy ...


Tu sie nie zgodze- myslenie stereotypowe widze ;) Oczywiscie moze czesc Polakow do takich nalezy, ale osobiscie nie uwazam tego swieta za smutne, modlitwy odrobine nie zaszkodzi za bliskich zmarlych, a i na cmentarz chodze z bliskimi w zupelnie innym celu niz podany powyzej :)
Profil
PW Cytuj
katarzyna35k-ce 
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 21:49     



Dołączyła: 09 Sie 2006
Skąd: katowice
Gmeras napisał/a:
katarzyna35k-ce, chodzi o to że jednak zapominamy o naszych Polskich świętach

wiesz kto bedzie chciał zapomniec to i tak zapomni nawet jak bedzie sie juz na stałe obchodziło halloween w PL.
Jacek_s napisał/a:
Mnie ciekawi ile czasu zajmie przyjscie na stale tradycjii amerykanskiej w nasza kulture

oto fragment artykułu ktory mowi o tych swietach

[i]Halloween obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada. W Polsce pojawiło się pod koniec lat 90. Bardzo popularne jest w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Ma ono symbolizować czas, kiedy zmarli opuszczają zaświaty i kontaktują się z żywymi. Podobnie jak święto Dziadów czy Zaduszek. Tego rodzaju święta mają głębokie korzenie i pojawiają się w wielu kulturach. Samhain to najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (31 października). Wierzono, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Święta typu Dziady, Zaduszki czy Halloween mają prawdopodobnie to samo podłoże.[/i]
Halloween

W naszym kraju święto to jest coraz bardziej popularne, choć wielu je krytykuje. Zapewne wiąże się to z tradycją obchodzenia u nas dnia Wszystkich Świętych 1 listopada, który ma poważny nastrój, w przeciwieństwie do Halloween.
Historia Halloween ma ponad 2000 lat, a jej początek tkwi w w religijnych obrzędach Celtów. Rokrocznie wieczorem 31 października druidzi - kapłani celtyccy - wyruszali w odwiedziny do okolicznych domostw, domagając się poczęstunku. Jeżeli ofiara zadowoliła kapłanów, zapalali przed domem świecę i wkładali ją do wyrzeźbionej w rzepie "głowy Jacka O-Lanterna", co miało chronić mieszkańców przed atakami złośliwych demonów. Jeśli poczęstunek był zbyt skromny, druidzi rzucali na dom klątwę.
Symbolem Halloween jest dziś wydrążona dynia ze światełkiem w środku, która ma przedstawiać dusze zmarłych. Obchody tego święta zaczynają się wieczorem i polegają na przebieraniu się za straszne postacie, zjawy, duchy. Przebrane dzieci odwiedzają domy sąsiadów i wypowiadają hasło TRICK OR TREAT - „Psikus albo poczęstunek”. Dostają wtedy słodycze, a tym, którzy wybierają „psikusa”, robią złośliwe żarty, na przykład smarują klamki pastą do zębów.
Popularne są też „Halloween party”, czyli imprezy spod znaku horroru. Od kilku lat organizowane są one również w Polsce. Młodzież w Stanach Zjednoczonych może też bawić się na tzw. Strasznych Farmach – specjalnie zaadaptowanych większych przestrzeniach, na których tworzy się odpowiednio groźne scenerie.
Dziady

Wielu, zwłaszcza duchowni, krytykuje Halloween, wskazując na jego pogańskie korzenie. A przecież w Polsce też mamy podobne, również pogańskie, święto – Dziady, popularne dzięki dramatowi Mickiewicza. Obrzęd, który opisuje w swoim utworze Mickiewicz, sięga swymi korzeniami odległych czasów pogańskich, ale jeszcze w czasach współczesnych poecie święto to nadal obchodzono w wielu powiatach Litwy. Obchodzono je po kryjomu, bowiem zwyczaje te były już wówczas tępione przez Kościół.
Autor wspomina o tym w przedmowie do „Dziadów”: „W teraźniejszych czasach, ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, pospólstwo więc święci Dziady tajemnie w kaplicach i pustych domach niedaleko cmentarza.”
Pogański obrzęd Dziadów przetrwał w tradycji ludowej, został jednak wzbogacony o nowe elementy. Na dawne tradycje pogańskie nałożył się system chrześcijańskich wierzeń, symboli, praktyk: „Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyścowym.”
Dziady wywodzą się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Ich zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Dziady obchodzono dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią. Aby ułatwić duszom zmarłych znalezienie drogi, zapalano ogniska. Pozostałością tego są znicze. Wierzono też, że zmarłych należy ugościć, więc zostawiano im jedzenie.
Ten zwyczaj również przejęliśmy. Współcześnie organizujemy stypy. Dusze wzywano podczas obrzędu, odbywającego się w opuszczonym miejscu kultu (kaplicy, kościele) lub na cmentarzu. Obrzędowi przewodniczył Guślarz (Koźlarz, Huslar), wzywający dusze zmarłych przebywających w czyśćcu, aby powiedziały, czego potrzeba im do osiągnięcia zbawienia i aby posiliły się z żywymi. Taki opis znajdziemy u Mickiewicza.
Współczesnym „odpowiednikiem” Dziadów są Zaduszki – oczywiście z uwzględnieniem religijnego kontekstu. Jednakże do dzisiaj na terenach wschodniej Polski, Białorusi, Ukrainy i części Rosji kultywowane jest wynoszenie symbolicznego jadła, w dwójniakach, na groby zmarłych. W Krakowie co roku odbywa się tradycyjne Święto Rękawki (Rękawka), bezpośrednio związane z pradawnym zwyczajem wiosennego święta przodków.
zrodło:polska, p l
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 23:02     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
a ja nie mam nic przeciwko Halloween:)
uwazam ze to fajna sprawa:)

smierc to przejscie do dalszego zycia:) a ja wierze w zycie wieczne...
wiec chetnie wezme przyklad z obywateli Meksyku i naucze sie od nich jak nie rozpaczac za bardzo po smierci....

juz nie wspomne jak to ludzie "nasi" sie wykosztowuja na kwiaty idac na groby a potem przez caly rok zlamanego kwiatka tam nie stawiaja:))

niby smieszne ale to wlasnie nasze - polskie:))))))

:) heh:) nie wspominajac juz ze kwiatki postawione na grobach o 10 rano wedruja ponownie na stoiska i zostaj ponownie sprzedane;))
po co taka szopka;) hmmm:)
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Czw Lis 01, 2007 23:45     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
katarzyna35k-ce napisał/a:
Czemu nie mamy przyjmowac swieta od innych narodow skoro to nic złego , wrecz przeciwnie ,daje radosc ?

Dlatego, że mamy własne święto? Naszymi przodkami nie byli Celtowie - to raz. A dwa: Halloween jest jedną wielką komercją, tak jak i wiele innych amerykańskich zwyczajów. Kto tego zakosztował na własnej skórze, ten wie o co chodzi ;)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 00:05     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
kobi napisał/a:
Halloween jest jedną wielką komercją, tak jak i wiele innych amerykańskich zwyczajów
no tak juz jest skonstruowany świat, ze jak sie da na czymś zbić kase to sie to robi i to nie tylko ma sie do amerykańskich świąt. Tak jest wszedzie, na wszystkim ludzie potrafią zbijac kase
Profil
PW Email Cytuj
madziar 
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 06:46     



Dołączyła: 21 Sty 2006
Skąd: Gliwice
katarzyna35k-ce, nie wiem czemu się tak zacietrzewiłaś? Ja nikomu nie bronię obchodzic halloween, ramadanu czy czego tam chce. Mówię, że nie widzę żeby halloween się u nas przyjęło. Wszystkich Świętych to nie chodzenie po grobach i obgadywanie sąsiadek. Zresztą w czasie halloween pewnie też zdaża się np. amerykanom kogoś obgadać, to nie wyłącznie nasza cecha narodowa. Mówię o tym, że Wszystkich Świętych jest piękną tradycją zadumy i spotkania rodziny nad grobami bliskich. A halloween u nas nie widziałam, co nie znaczy że mam coś przeciw, wolny kraj. A ja po prostu nie obchodzę i tyle. Święta teraz staja się ogólnie komerchą, tylko od nas zależy czy będa tylko imprezą, czy może jednak "jako to zawrzdy było" - będą miały swoją duszę.

A i opowiedz nam Kasia jak tam było na Twoim Halloween, bo u mnie tradycyjnie, spokojnie, jak to na Wszystkich Świętych (nikogo nie obgadałam ;) ).
Ostatnio zmieniony przez madziar Pią Lis 02, 2007 06:52, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 10:54     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Jak by nie bylo, glosno i wyraznie bawimy sie tez we Walentynki, ktore nijak nie naleza do polskich obyczajow, wiec dlaczego tak negatywnie nastawiamy sie na Halloween
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Sob Lis 03, 2007 00:28     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Szamanka napisał/a:
dlaczego tak negatywnie nastawiamy sie na Halloween
zapewne z powodu zbiegania sie z naszym polskim świętem Wszystkich świętych, które ma charakter 180 st. inny niz halloween
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Sob Lis 03, 2007 11:16     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
Szamanka napisał/a:
wiec dlaczego tak negatywnie nastawiamy sie na Halloween

kobi napisał/a:
Dlatego, że mamy własne święto?

Proponuję pójść dalej i przenieść Święto Niepodległości na 4. lipca ;)
Profil
PW Email Cytuj
katarzyna35k-ce 
Wysłany: Sob Lis 03, 2007 14:12     



Dołączyła: 09 Sie 2006
Skąd: katowice
kobi napisał/a:
Proponuję pójść dalej i przenieść Święto Niepodległości na 4. lipca

e no Ty juz jak cos powiesz.... nikt nie chce aby znesc nasze siweta ale tak jak przyjeły sie walentynki tak mogło by sie przyjac halloween
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Sob Lis 03, 2007 15:05     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
mysle ze kwestia jest tu raczej tych wesolych swiat:))))

a nie sztywnych narodowych:)))
jak mowi katarzyna:) przyjely sie walentynki to nie rozumiem dlaczego nie skorzystac rowniez z Halloween:)
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 11:56     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
katarzyna35k-ce napisał/a:
ale tak jak przyjeły sie walentynki tak mogło by sie przyjac halloween

To dwie różne sprawy. Nie mieliśmy nic podobnego do Walentynek a Halloween kłóci się z naszym świętem ;) Nie przyjmujmy niczego co może wyprzeć nasze tradycje :P
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 16:53     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
kobi napisal
Cytat:
Halloween kłóci się z naszym świętem


dobrze mysle, ze Halloween bawia sie 31 pazdziernika, a na groby odwiedzamy 1 listopada.

Jakos nie widze powiazania, bo mozna dac glupi przyklad,...jesli 31 wypadnie w sobote, to nikt mi ciemnoty nie wcisnie do glowy, ze dyskoteki swieca wtedy pustkami a w knajpach jest tylko kelner.....samo przez sie mowi, ze jest to normalny dzien...dla niektorych odpoczynku, dla innych zabawy z ta roznica, ze troche krotsza, bo nie do rana.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008