Poprzedni temat «» Następny temat
Jestesmy Z wami Czeczeńcy ! Też Kiedys Bylsmy W tak....
Autor Wiadomość
h0lek
Wysłany: Wto Wrz 07, 2004 03:08   Jestesmy Z wami Czeczeńcy ! Też Kiedys Bylsmy W tak....  


Dołączył: 30 Sie 2004
Skąd: Zatorze
Wiosną tego roku, wieczorem, nad rzeką Assa w Inguszetii siedziała przy ognisku grupka dzieci. Przeleciały nad nią dwa rosyjskie śmigłowce wojskowe, zawróciły, spuściły bombę. Ognisko się dopalało, oświetlając trzy trupy i kilkoro ciężko rannych. Niedługo potem patrzyłam w oczy matki jednego z zabitych chłopców. Patrzyłam też w oczy matki, która pochowała trzech synów, kilkunastolatków, przy tym - dwóch porwanych przez żołnierzy, a potem porzuconych gdzieś przy drodze, z wypatroszonymi wnętrznościami. Widziałam dzieci bez oczu i bez dłoni, okaleczone przez zabawki zrzucane na Czeczenię z rosyjskich śmigłowców. Widziałam dziewczynkę z dziurą w czaszce, pod którą pulsuje przykryty przezroczystą błoną mózg. Widziałam inną, zupełnie sparaliżowaną przez odłamek bomby, który utkwił gdzieś w okolicach kręgosłupa. Rozmawiałam z piętnastoletnim świadkiem rozpruwania brzuchów dwóm żywym chłopcom czeczeńskim, których wnętrzności pijani żołnierze rzucali psom...

...Te dzieci, gdy je kaleczono i zabijano, krzyczały zapewne głośniej niż dzieci ze szkoły nr 1 w Besłanie, ale miały mniej szczęścia: ich cierpienia to codzienność Czeczenii. Dzieci z Besłanu cierpią odświętnie, na oczach przyklejonego do telewizorów świata...

moro (6-09-2004 11:41)

...I choć w maju 1997 roku prezydent Jelcyn zawarł z Maschadowem pakt o pokoju, rosyjscy generałowie starannie przygotowywali odwet. Zamienienie sympatii, jaką świat żywił do tego niewielkiego, bohaterskiego narodu, na niechęć to jeden z głównych punktów tego planu. I oto jeszcze w 1996 r. tajemnicza ręka, która - jak się pó?niej okazało - należała do Czeczena, agenta FSB (dawna KGB) Adama Denijewa, gotuje śmierć sześciu lekarzom Czerwonego Krzyża... Inny kolaborant, Arbi Barajew, w dwa lata pó?niej obcina głowy czterem Anglikom i Nowozelandczykowi...

...Prysnął czar romantycznych, walczących o niepodległość rycerzy, ludzi honoru i gór. I o to chodziło. Zadanie zostało wykonane. Porwania należą już jednak do rzadkości. Te najgłośniejsze, jak choćby porwanie Ariana Erkla z organizacji Lekarze bez Granic, okazało się też akcją przeprowadzoną przez FSB, co zostało udowodnione...

Codzienność Czeczenii ostatnich lat nie wzrusza, bo jej nie oglądamy. Ludzie porywani z domów, torturowani, gwałceni, mordowani, rozrywani dynamitem nie trafiają na wizję ani w eter, bo Czeczenię szczelnie odizolowano od świata. Dziennikarz z kamerą wpuszczany jest tam od święta (np. na wybory) i pod ścisłą kontrolą...



ęłęóKRYSTYNA KURCZAB-REDLICH, Rzeczpospolita 6 września 2004
Profil
PW Email Cytuj
Volt
Wysłany: Nie Wrz 26, 2004 23:25     


Dołączył: 26 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Ogromny ruch w tym temacie wskazuje, jak bardzo się przejmujemy sytuacją w Czeczenii od czasu kiedy znikła z pierwszych stron gazet i ekranów telewizorów. :x



A od tego momentu działo się sporo.



Putin ogłosił, że to Czeczeńcy (jako ogół) są winni, że będzie walczył z terroryzmem wszelkimi dostępnymi metodami (i "zachód" mu przyklasnął :x ), a polskim mediom dostało się za "złe przedstawianie wydarzeń".



A tragedia Czeczeńców trwa. Ale jak to mówi Putin to "sprawa wewnętrzna Rosji" i nikogo nie powinna obchodzić. Jak widać nie obchodzi :(
Profil
PW Cytuj
gregor¶l±sk
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 16:22     


Dołączył: 27 Wrz 2004
Skąd: ?abędy
A nie sądzicie że tragedia Irakijczyków też trwa.Są w tej samej sytuacji co Czeczenia.A tragedia Afganistanu?

Tylko nikt o tym nie mówi ani nie pisze bo to jest teraz nasz wielki brat zza oceanu.
Profil
PW Cytuj
h0lek
Wysłany: Czw Wrz 30, 2004 18:43     


Dołączył: 30 Sie 2004
Skąd: Zatorze
gregorśląsk napisał/a:
A nie sądzicie że tragedia Irakijczyków też trwa.Są w tej samej sytuacji co Czeczenia.A tragedia Afganistanu?

Tylko nikt o tym nie mówi ani nie pisze bo to jest teraz nasz wielki brat zza oceanu.




cooo ???



jaka tragedia Iraku ???



jaka tragedia Afganistanu ??
Profil
PW Email Cytuj
Volt
Wysłany: Czw Wrz 30, 2004 20:13     


Dołączył: 26 Lip 2004
Skąd: Gliwice
Trudno obecną sytuację w Iraku nazwać dobrą. Gdybym miał szukać jaki porównań to kojarzy mi się tylko powojenna polska z niedobitkami grasujących banderowców i band szabrowników. Tyle, że tych "niedobitków" w Iraku jest stanowczo za dużo. Nie sądzę, że życie w kraju gdzie co chwile organizowane są zamachy terrorystyczne było zupełnie spokojne i szczęśliwe.



Afganistan też do oazy spokoju nie należy.



Jednak w obydwu powyższych przypadkach widać zaczątki unormowania spokojnego życia, czego nie można powiedzieć o Czeczenii.



W Iraku pomimo wszystko gospodarka się rozwija, ludzie mają pracę, powstały pierwsze organy władzy państwowej ("sejm" i rząd tymczasowy powstałe w wyniku uchwalenia tymczasowej konstytucji) oraz siły porządkowe (policja).



Co będzie dalej - pożyjemy - zobaczymy
Profil
PW Cytuj
h0lek
Wysłany: Pią Paź 01, 2004 00:45     


Dołączył: 30 Sie 2004
Skąd: Zatorze
Volt napisał/a:
Trudno obecną sytuację w Iraku nazwać dobrą. Gdybym miał szukać jaki porównań to kojarzy mi się tylko powojenna polska z niedobitkami grasujących banderowców i band szabrowników. Tyle, że tych "niedobitków" w Iraku jest stanowczo za dużo. Nie sądzę, że życie w kraju gdzie co chwile organizowane są zamachy terrorystyczne było zupełnie spokojne i szczęśliwe.



Afganistan też do oazy spokoju nie należy.



Jednak w obydwu powyższych przypadkach widać zaczątki unormowania spokojnego życia, czego nie można powiedzieć o Czeczenii.



W Iraku pomimo wszystko gospodarka się rozwija, ludzie mają pracę, powstały pierwsze organy władzy państwowej ("sejm" i rząd tymczasowy powstałe w wyniku uchwalenia tymczasowej konstytucji) oraz siły porządkowe (policja).



Co będzie dalej - pożyjemy - zobaczymy




i poza tym maja wolne kraje - nieokupywane, niepodlegle i uniezaleznione od nikogo (przynajmniej nie w takim stopniu jak Czeczenia od Rosji)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008