Poprzedni temat «» Następny temat
Politechnika Śląska vs Akademia Ekonomiczna Katowice
Autor Wiadomość
GENE_ 
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 14:21   Politechnika Śląska vs Akademia Ekonomiczna Katowice  


Dołączył: 19 Mar 2012
Skąd: Gliwice
Witam.
Jestem tegorocznym maturzystą i mam kłopot z wyborem uczelni. Główny problem polega na tym, że sam do końca nie wiem co chciałbym studiować i z czym związać swoją przyszłość. W grę wchodzą dwie uczelnie Politechnika Śląska lub Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Ciągle się zastanawiam którą z nich wybrać. Bardzo często jest mowa, że potrzeba inżynierów, z drugiej zaś strony ekonomia też wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Praca po polibudzie kojarzy mi się z ciągłym siedzeniem nad czymś i liczeniem nie wiadomo czego, natomiast po ekonomii mam wrażenie większej kreatywności pracy (są to moje subiektywne odczucia i pewnie błędne z rzeczywistością).
Co sądzicie o wydziale informatyka i ekonometria czy są na nim przyszłościowe kierunki czy to taki pic na wode, po którym nie będziemy ani ekonomistami ani informatykami. Jeśli chodzi o polibude to jak na razie budownictwo wydaje się być w miare interesujące. Dodam, że z matmą i fizą radzę sobie przyzwoicie. Którą uczelnię lepiej wybrać, czy warto kierować się rankingiem, że politechnika była 15 a ekonomiczna 44 w zeszłym roku czy może te rankingi tak naprawdę nie mają większego znaczenia(h t t p;//w w w perspektywy, p l/index.php?option=com_content&task=view&id=3821&Itemid=835). Dość istotną sprawą są dla mnie też lektoraty. Jak to wygląda na obu uczelniach są 2 języki czy 1 i na jakim poziomie są prowadzone (nie chcę być filologiem, ale jak już się uczyć to pożądnie, a słyszałem, że polibuda wypada trochę kiepsko jeśli chodzi o języki).
Proszę doradźcie mi którą uczelnię wybrać oraz jaki kierunek opłaca się studiować i jest przyszłościowy. Wiem, że ostateczny wybór należy do mnie, ale zaczynam się już w tym wszystkim gubić. Każda rada będzie cenna i dziękuję za nią. :)
Ostatnio zmieniony przez GENE_ Pon Mar 19, 2012 15:46, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Alpha Centauri 
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 21:59     



Dołączył: 10 Lut 2007
Skąd: z klawiatury
Cześć GENE!
Ja jestem po informie na PolSl. Zacznę od ogółów. Zdecydowana większość studiów daje tylko podstawy i kierunki działania. Dużo trzeba pracować samemu, a i tak idąc do pracy zaczynasz nowy rozdział. Popatrz ilu ludzi dookoła pracuje niezgodnie z kierunkiem, który studiowali. A co dopiero lekkie zmiany czy doprecyzowanie w stylu z informy i ekonometrii na informatykę inżynierską, czy też na czystą ekonomię. Wszystko będzie zależeć od Ciebie i Twojego uporu. Ważne, żeby udało Ci się trafić (chociaż z grubsza) na to co lubisz.
PolSl...hmm.... nie jest oszałamiająca. Lektorat raczej średni (ale wiem to z drugiej ręki). Poziom naukowy...wiele zależy od prowadzących, ale poza architekturą to szału nie ma. Wydaje mi się, że PolSl to tak trochę powyżej średniej, ale daleko od czołówki. Co w sumie nie jest takie złe - nauka nie zabierze Ci całego czasu.
O AE mogę powiedzieć tylko tyle, że jest tam fajnie od strony administracyjno-organizacyjnej.
Co się opłaca studiować - co będzie za 5 lat to wróżenie z fusów moim zdaniem.
Jak będziesz bardziej zdecydowany na budownictwo, to pisz na priv, podpytam aktualnych studentów.
Powodzenia!
Profil
PW Email Cytuj
szada 
Wysłany: Sro Mar 21, 2012 18:10     


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Skąd: gliwice
hey ja studuje akurat na chemicznych i co do jezykow u nas bylo tak ze na pierwszym stopniu jest jeden jezyk stopien zaawansowania nauki wynikal z tego jak sie wykazales na tescie wstepnym (mowie o ang) nie wiem jak wyglada to na innych wydzialach ale u nas po 2 latach nauki jest obowiazkowy egzamin teraz obecnie na ppoziomie B2 ale mozna zdawac wyzszy z tego co doszly mnie sluchy to na drugim stopniu mamy miec kolejny jezyk
Profil
PW Email Cytuj
tanguero 
Wysłany: Sro Mar 21, 2012 23:27     


Dołączył: 08 Gru 2007
Ekonomia, szczególnie na nieszczególnej uczelni, jaką jest katowicka AE, daje niezłe szanse na pozostanie bez pracy. Wydaje mi się, że absolwentów tych kierunków jest spora nadprodukcja.

Kierunki techniczne wydają się dawać dużo lepsze perspektywy. Szczególnie te trudne i pozornie mało atrakcyjne (dobra klasyczna mechanika, biologia molekularna, elektronika analogowa, itp.). Tam jest mała konkurencja na rynku pracy, w przeciwieństwie do np. informatyki, gdzie będziesz jednym z dziesiątków tysięcy. Jednakże, musisz się czymś głęboko zainteresować. Inaczej nie staniesz się w tym naprawdę dobry i skażesz się na przeciętność, nawet jeśli skończysz studia. Wybieraj więc kierunek pod kątem zainteresowań - jeśli ich nie masz, to szybko szukaj - ocena rynku pracy to sprawa ważna, ale jednak drugorzędna.

PŚ też jest uczelnią taką sobie (wiem, skończyłem ją). Zastanów się czy nie stać Cię na wyjazd ciut dalej - Politechnika Warszawska, Wrocławska oraz AGH to wyraźnie lepsze uczelnie. A jeśli ekonomia, to SGH (no, naprawde fajne uczelnie, to są w USA, ale tam bariera finansowa jest straszliwa).

Na naukę języków na uczelni za bardzo nie licz. Uczelniane lektoraty są bardzo mało skuteczne. Jeśli chcesz się nauczyć (a koniecznie chciej), to tylko szkoła językowa lub lekcje prywatne.
Profil
PW Email Cytuj
Alpha Centauri 
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 10:20     



Dołączył: 10 Lut 2007
Skąd: z klawiatury
tanguero napisał/a:
... w przeciwieństwie do np. informatyki, gdzie będziesz jednym z dziesiątków tysięcy. J


Miejsc pracy też jest bardzo dużo. Ale zgadzam się z Tobą, ideałem jest znaleźć coś co się lubi. I słusznie zauważyłeś, że nauka języków jest niezwykle istotna niezależnie od innych umiejętności. Czasy gdzie wystarczał angielski mijają. Myślę, że warto pójść w niemiecki lub ew. rosyjski.
Jeszcze słówko o wróżeniu na temat rynku pracy. Przykra prawda jest taka, że pracodawcy szukają osób z doświadczeniem. Absolwent po dobrych studiach z zerowym doświadczeniem często przegrywa z absolwentem po gorszych studiach, który coś tam wcześniej robił (i zgrabnie opisał to w CV). Jest to nieporównywalnie istotniejsze od tego, czy w liceum masz 3, czy 5 z matmy. Śmieszą mnie młodzi, którzy sami ledwo wyfrunęli na studia i mówią młodszym, że problemy w szkole zamykają jakieś drogi w życiu.
Pozdrawiam
Profil
PW Email Cytuj
tanguero 
Wysłany: Czw Mar 22, 2012 18:57     


Dołączył: 08 Gru 2007
Alpha Centauri napisał/a:
tanguero napisał/a:
... w przeciwieństwie do np. informatyki, gdzie będziesz jednym z dziesiątków tysięcy.


Miejsc pracy też jest bardzo dużo.

Ale trudniej się przebić. Wszystko zależy od aspiracji - jeśli kogoś satysfakcjonuje praca np. klepacza kodu w PHP (czy w tym, co akurat będzie na tapecie za parę lat), czy jakiegoś admina paru serwerów, to czemu nie. Informatyka faktycznie wydaje się w miarę bezpieczna. Na ciekawe stanowiska jednak trzeba być już naprawdę dobrym.

Jeśli chodzi o języki, to chiński może być żyłą złota. Aż mnie kusi, żeby samemu się nauczyć :)
Profil
PW Email Cytuj
GENE_ 
Wysłany: Sob Mar 24, 2012 11:46     


Dołączył: 19 Mar 2012
Skąd: Gliwice
Hej, a czy mógłby się wypowiedzieć ktoś kto studiuje na AE jak wygląda nauka na tej uczelni i czy daje dobre perspektywy na przyszłość. Zastanawia mnie czy ten cały szał na to, że inżynierowie są potrzebni nie jest tochę przesadzony i sztucznie nakręcany łącznie z tym, że po innych uczelniach nietechnicznych bardzo ciężko znaleźć pracę. Czy jakiś absolwent AE mógłby napisać jak wygląda sprawa znalezienia pracy po tej uczelni w Polsce, ale także czy jest możliwość dobrej pracy za granicą.

tanguero napisał/a:
Ekonomia, szczególnie na nieszczególnej uczelni, jaką jest katowicka AE, daje niezłe szanse na pozostanie bez pracy. Wydaje mi się, że absolwentów tych kierunków jest spora nadprodukcja.

Czy AE rzeczywiście jest tak kiepska?
Ostatnio zmieniony przez GENE_ Sob Mar 24, 2012 11:51, w całości zmieniany 2 razy  
Profil
PW Email Cytuj
Harcerka 
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 14:30     


Dołączyła: 03 Gru 2005
Skąd: Gliwice
Ja skonczylam kilka lat temu AE, potem rowniez roczna podyplomówke.

moim zdaniem od conajmniej 10 lat nic sie na tej uczelni nie zmienilo:)
Znaczy wiekszosc wykladow nawet wyglada podobnie;)

Jak na moj gust - to latwe studia niezaleznie od kierunku.
\gwarancji pracy nie daje nic - po zadnej uczelni:)

ale dla tych ktorzy umieja pracowac i chca sadze ze rynek pracy jest laskawy.
Profil
PW Email Cytuj
Kath 
Wysłany: Wto Cze 19, 2012 11:59     


Dołączyła: 19 Cze 2012
Skąd: Gliwice
Hej,
Ja również jestem tegoroczną maturzystką i mam ten sam problem :) Całe liceum planowałam iść na politechnikę i zyskać tytuł inżyniera, a pod koniec 3 klasy zaczęły mi po głowie chodzić finanse i rachunkowość na UE w Katowicach. Dużo słyszałam o tym kierunku, głównie to że po nim nie ma co narzekać na pracę a finansistów zawsze brakuje. Do tego jest to najlepszy kierunek na UE z najwyższym progiem punktowym (123 w zeszłym roku). W końcu fir wygrało u mnie z logistyką, mam nadzieję że to dobra decyzja.
Profil
PW Email Cytuj
Dalia 
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 09:58     


Dołączyła: 19 Mar 2013
Skąd: Gl
Uważam, że ekonomia to bardzo przydatna wiedza i jak ktoś jest przedsiębiorczy to poradzi sobie w życiu w różnych dziedzinach (zwłaszcza jeśli chodzi o otworzenie własnej firmy). Stawiajcie na umiejętności a nie dyplomy :)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008