Poprzedni temat «» Następny temat
Tatarska Szurpa
Autor Wiadomość
wojtek631 
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 00:31   Tatarska Szurpa  


Dołączył: 08 Sty 2011
Oglądając naszą rodzimą telewizję zauważyłem że wiele stacji telewizyjnych emituje programy w których są wątki kulinarne.
Przyrządza się tam potrawy delikatnie mówiąc wykwintne i ekskluzywne a produkty których się tam używa są tak wyszukane i drogie że nawet średnio zamożną rodzinę na nie nie stać.
Nie wiem jaki cel mają producenci tych programów, czy chodzi o uświadomienie zwykłych ludzi o ich ubóstwie, czy nieudolności w zarabianiu pieniędzy.
Chciałbym dzisiaj podąć przepis na potrawę którą jadałem u Krymskich Tatarów będąc swego czasu na Krymie ( Ukraina ).

Potrawa nazywa się " SZURPA " ( zupa )
Gramatura składników jest tak naprawdę nieznana i nie ważna, dlaczego - bo tamtejsze gospodynie nie zawsze mogą sobie pozwolić na te same składniki.
Przepis;
-mięso - oni używają tłustej baraniny ( ale może być wieprzowina albo wołowina )
mięso dzielimy na tyle kawałków ilu ludzi będzie jadło ( każdemu 1 kawałek )- do dużego garnka ( najlepiej grubościennego ) wlewamy olej i rozgrzewamy do wysokiej temperatury ( Tatarzy sprawdzają temperaturę wrzucając do oleju zapałkę, jak zapałka się zapali to temperatura jest dobra ) i wrzucamy do niego kawałki mięsa ( będzie troszkę pryskało ) i czekamy jak się przyrumieni wtedy mieszamy i znowu przypiekamy i tak z każdej strony.
- cebula ( ok. jedną trzecią wagi mięsa ) Kroimy na ćwiartki i lekko podsmażamy.
-woda - zalewamy mięso i cebulę tak żeby wszystko pokryła. Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy temperaturę gotując wszystko na małym ogniu do momętu aż mięso będzie na pół miękkie.
Pozostałe składniki tj.
-papryka - jedna dwie lub trzy jak kto woli ( czyścimy z nasion i dzielimy na tyle kawałków co mięsa ) dodajemy do garnka
- ziemniaki małe - po trzy na osobę (jak są duże kroimy na mniejsze kawałki ) dodajemy do garnka
- czosnek- dwie średnie główki w całości ( nie obierane tylko z wierzchu oczyszczone ) dodajemy do garnka
- pomidor - jeden dwa lub trzy kroimy jak paprykę dodajemy do garnka
- kapusta opcjonalnie - ( może być albo nie ) dwa liści przekrojone jak papryka
-sól, pieprz - dodać troszkę a po 10 minutach gotowania uzupełnić do smaku
-papryka w proszku słodka - 1 małą łyżeczkę
dolać wody do poziomu aż przykryje wszystko i gotować aż ziemniaki będą miękkie ( ale nie mogą się rozpadać )
Całość rozlać do dużych misek rozdzielając zawartość wszystkim po równo
Do Szurpy jakaś surówka no i oczywiście chleb.

Nawiązując do wstępu podałem tu przepis na potrawę bardzo smaczną, pożywną i BARDZO TANI?.

Ja robię tę potrawę będąc na działce w garnku do pieczenia ziemniaków i oczywiście na ognisku ( jak Tatarzy )
Pozdrawiam serdecznie
wojtek631 w w w gotowaniedomowe.blogspot, c o m
Profil
PW Email www Cytuj
Czarnulka 
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 00:56     


Dołączyła: 16 Wrz 2004
Skąd: z piekła rodem
Brzmi bardzo smacznie :) Aż wypróbuję :D
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008