Poprzedni temat «» Następny temat
meldunek stały jako opiekun osoby starszej
Autor Wiadomość
paablof 
Wysłany: Sro Lip 08, 2009 17:15   meldunek stały jako opiekun osoby starszej  


Dołączył: 15 Mar 2009
witam

mam takie pytanie: czy meldunek stały w mieszkaniu u osoby spoza rodziny daje mi jakieś prawa do mieszkania w nim?będzie sporządzony akt notarialny ze w zamian za opiekę nad ta osoba ja uzyskam meldunek stały a co w przypadku kiedy ta osoba umrze??nadal będę mógł w tym mieszkaniu mieszkać?jest to mieszkanie spółdzielcze NIE własnościowe!!!
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pią Lip 10, 2009 08:17     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
czy meldunek stały w mieszkaniu u osoby spoza rodziny daje mi jakieś prawa do mieszkania w nim
Z tego co wiem to tylko na czas zycia tej osoby

będzie sporządzony akt notarialny ze w zamian za opiekę nad ta osoba ja uzyskam meldunek stały
I pewnie jeszcze marzenie że mieszkanie przypadnie opiekunowi

a co w przypadku kiedy ta osoba umrze??nadal będę mógł w tym mieszkaniu mieszkać?jest to mieszkanie spółdzielcze NIE własnościowe!!!
Nie wiem czy dobrze przepisy zrozumiałem ale to jest tzw"widzi mi sie" właściciela mieszkania. Równie dobrze może być w akcie notarialnym ujęte że mieszkanie przechodzi na Ciebie niezależnie od rodziny w chwili śmierci lub osoba taka zapisuje klauzule że możesz mieszkać tylko do chwili jej zgonu + 3 mies na wyprowadzkę
I właśnie po wielu akcjach z opiekunami które widziałem i u siebie w rodzinie i u znajomych jestem w stanie akceptować i dopuszczać tylko wersję drugą.
Jak najbardziej zgodną z prawem
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Pią Lip 10, 2009 08:42     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
z tego co wiem, takie mieszkanie może dziedziczyć jedynie ktoś, spokrewniony w czymś co nazywają linią prostą z osobą, na która wystawiony jest akt najmu. Akt notarialny możesz sobie mieć, ale nic Ci nie daje, bo przedmiot umowy nie jest własnością żadnej z osób które będą ujęte w akcie.
Inna sprawa, to to, jak podejść do wmeldowania kogoś takiego, kto został legalnie zameldowany. Z tego co wiem, spółdzielnia czy wspólnota, czy cokolwiek jest właścicielem, będzie się starać sądownie usunąć lokatora. Ale... no właśnie. A jak zameldujesz tam matkę z dzieckiem ?
Ale odziedziczyć mieszkania nie możesz.
Możesz za to spróbować je wykupić na tę osobę, sporządzając akt notarialny, że mieszkanie w zamian za opiekę i opłatę związaną z wykupem, przechodzi po śmierci osoby będącej w posiadaniu tego mieszkania, na Twoją własność. Ale to rozwiązanie się sprawdzi tylko, jeśli wszystkie osoby są uczciwe. A z tym bywa niestety różnie.
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Pią Lip 10, 2009 21:59     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
paablof napisał/a:
czy meldunek stały w mieszkaniu u osoby spoza rodziny daje mi jakieś prawa do mieszkania w nim
potwierdzam to co pisze MacSeen
paablof napisał/a:
a co w przypadku kiedy ta osoba umrze??nadal będę mógł w tym mieszkaniu mieszkać?jest to mieszkanie spółdzielcze NIE własnościowe!!!

Dostaniesz 3 miesiące na wyprowadzkę.

Lama71 napisał/a:
Możesz za to spróbować je wykupić na tę osobę, sporządzając akt notarialny, że mieszkanie w zamian za opiekę i opłatę związaną z wykupem, przechodzi po śmierci osoby będącej w posiadaniu tego mieszkania, na Twoją własność. Ale to rozwiązanie się sprawdzi tylko, jeśli wszystkie osoby są uczciwe. A z tym bywa niestety różnie

Lama71 można najpierw wykupić a potem podpisać umowę dożywocia która jest związana z przeniesieniem własności mieszkania i powstaniem służebności osobistej użytkowania mieszkania przez osobą nad którą właściciel od tej pory jest zobowiązany utrzymywać pieczę. Prostsze, bezpieczniejsze i łączy się z bezpośrednim przejściem własności nieruchomości.
Niestety umowy dożywocia nie można połączyć z spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu (a z takim mamy tutaj z tego co widzę do czynienia). Bez wykupienia/ przekształcenia na spółdzielcze własnościowe się nie obejdzie.
Profil
PW Email www Cytuj
paablof 
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 09:59     


Dołączył: 15 Mar 2009
dzięki..
więc nic tylko...się pociąć
dla banku mam za małe dochody...a dla miasta za duże...na mieszkanie..z drugiej strony nie zamierzam brać kredytu na 30lat bo kto wie czy będę miał tyle czasu prace...
naprawdę coś nie tak jest z tymi mieszkaniami..jedni sobie je wykupili za grosze a inni całe życie będą od nich wynajmować..
a wogóle można się teraz zapisać do jakiejś spółdzielni czy innego podobnego tworu aby za jakiś czas otrzymać mieszkanie?
opcja TBS tez na nic ...trzeba mieć minimum 3000 zł aby móc się starać o mieszkanie 2-3 pokojowe..porażka..
a co z tymi pustostanami?jest ich masa..pytałem sąsiadów czy może ktoś wykupił mieszkanie i wyjechał..ale niby mieszkania są puste..niczyje...może sie włamać i mieszkać :P i starać się o jakieś zalegalizowanie tego procederu ??
Profil
PW Email Cytuj
Niedźwiedź 
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 16:07     



Dołączył: 06 Cze 2005
Skąd: Centrum
paablof napisał/a:
starać się o jakieś zalegalizowanie tego procederu
Zasiedzenie - jedyna opcja ale to jest 20/30 lat :P
paablof napisał/a:
a co z tymi pustostanami?jest ich masa..pytałem sąsiadów czy może ktoś wykupił mieszkanie i wyjechał..ale niby mieszkania są puste..niczyje...może sie włamać i mieszkać
Z tego co mi się kojarzy to jest/była lista chętnych na mieszkania do remontu. Może warto było by się przejść i popytać co i jak :)
Profil
PW Email www Cytuj
paablof 
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 18:41     


Dołączył: 15 Mar 2009
taaa...jest lista mieszkań do remontu..ale ta są przetargi i to w cale nie są ceny zaniżone lecz porównywalne do cen mieszkań z tz, drugiej ręki które nie wymagają totalnego remontu..
jest pod górkę.. :wstyd:
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008