Poprzedni temat «» Następny temat
Nurkowanie
Autor Wiadomość
leszek 
Wysłany: Pon Maj 07, 2007 11:51   Nurkowanie  


Dołączył: 31 Paź 2006
Skąd: Gliwice
Witam

Przeszukałem forum ale nie znalazłem osób które się tym zajmują czy ich tu niema?
Ja uwielbiam ten sport, nurkuję w każdej wolnej chwili, to już nie jest hobby ale fascynacja :)
Każdy kto miałby ochotę pogadać lub spróbować zapraszam .

Pozdrawiam Leszek
Profil
PW Email www Cytuj
Bary i swinki 
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 09:09     



Dołączył: 05 Paź 2005
Skąd: Waryński
Ja zawsze miałem ochotę spróbować jak patrzyłem jak nurkują w Chorwacji ale to drogie trochę jest:)i przerażało mnie to że jak wypłyniesz szybciej niż Twoje bąbelki to będziesz miał chorobę ciśnieniową...
Profil
PW Cytuj
FlashMan 
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 12:01     


Dołączył: 15 Wrz 2004
Skąd: Polska
Leszku, bardzo fajnie, że założyłeś taki temat. Jeśli byś mógł, to napisałbyś może o tym ile taki sport kosztuje, ile kosztuje nauka w takiej szkole nurkowania? Jak drogi jest sprzęt, jego utrzymanie? Czyli prosiłbym o wszystkie najważniejsze sprawy związane z tym sportem. Z pewnością nie tylko mnie to zainteresuje. :)
Profil
PW Email Cytuj
veronica 
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 21:51     



Imię: Weronika
Dołączyła: 19 Mar 2007
Skąd: Gliwice
z nurkowaniem na wczasach jest troche sliska sprawa, jak chodzi o sprzet. Lepiej miec swoj wlasny i nie korzystac w wypozyczanego poniewaz bardzo latwo sie zarazic gruzlica!! Z takiego sprzetu korzysta na prawde mnostwo ludzi, ktorzy w wiekszosci sa amatorami i nie maja wprawy w oddychaniu przez aparat, strasznie sie dusza, kaszla i pluja w te rurki a co tam powstaje po pewnym czasie to juz kazdy sam sie domysla :P flee! gruzlica to nie przelewki
Profil
PW Email Cytuj
Kalka 
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 22:55     


Dołączyła: 30 Lis 2006
Skąd: Gliwice okolice
Nurkowanie to było zawsze moje marzenie... i chyba marzeniem pozostanie bo z tego co wiem z powodu różnicy ciśnień mogą się dziać różne rzeczy... i dlatego trzeba mieć końskie zdrówko ;)
Profil
PW Cytuj
leszek 
Wysłany: Sro Maj 09, 2007 08:07     


Dołączył: 31 Paź 2006
Skąd: Gliwice
Witam

Na początku chciałbym odpisać Veronice. Nie zgadzam się z tobą ponieważ, większość bakterii ginie w wodzie nawet aids (nie jest przenoszony tą drogą) więc nie ma obaw.
Poza tym sprzęt w bazie powinien być odpowiednio czyszczony i konserwowany. Ja tak robię.
Jest to naprawdę bezpieczny sport, pod warunkiem że wykonuje się go z głową jak wszystko zresztą co robimy.
Nurkowanie na Chorwacji sprawia dużo przyjemności i nie zapomnianych wrażeń, ale u nas w kraju też jest dużo ładnych miejsc. Ja akurat lubię kamieniołomy gdzie widoczność zazwyczaj jest ok 10m. Nasz Bałtyk to ogromny cmentarz wraków od 14 wieku przez wszystkie wojny Uboty i inne statki. Większość z nich jest nie odkryta.
Koszty też nie są ogromne, wszystko zależy jaki typ nurkowania obierzemy. Podstawowy kurs to koszt ok 1000zł w tym jest sprzęt, materiały, certyfikat międzynarodowy, opieka instruktora, gazy.
Koszty własnego sprzętu też nie są takie wygórowane. Za około 2000-3000zł można już kupić używany sprzęt (można też wypożyczać część lub całość ale wypożyczenie na dzień to około 100zł, trochę dużo lepiej kupić to za co za wypożyczenie najdrożej płacimy, przykładowy cennik: h t t p;//atlantis-pl, c o m/cennik,sprzet.html ), który jeszcze całkiem długo może nam posłużyć.
Koszty inne poza kursem licząc zwykły wyjazd i zakładając, że mamy własny sprzęt to opłata za bazę nurkową u nas w kraju ok 15zł, i nabicie butli 15-40zł zależy gdzie.
Także jak porównać z innymi sportami to nie wychodzi tak drogo :)
Poza tym nurkowanie to nie tylko taplanie się w wodzie ale praktycznie cały dzień spędza się z innymi, grille i inne atrakcje :).

Na początek tyle jak będziecie mieli inne pytania chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
Profil
PW Email www Cytuj
Tom@k 
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 21:02     



Dołączył: 18 Cze 2007
Skąd: z nieba^^
no to może ktoś coś napisze w tym temacie :)

jak ktoś nurkuje, to niech sie wypowiada, jakieś ciekawe przygody z tym związane, najdłuższe/najgłębsze nurkowania, najbardziej zapierające dech itp. itd.

Cytat:
Nurkowanie na Chorwacji sprawia dużo przyjemności i nie zapomnianych wrażeń, ale u nas w kraju też jest dużo ładnych miejsc.


to by się zgadzało, nurkowałem w Chorwacji 2 razy i było super, prawie nie do opisania, chociaż oczywiście dało by się.. :P

leszek napisał/a:
Ja akurat lubię kamieniołomy gdzie widoczność zazwyczaj jest ok 10m.


mm.. widze doświadczenie w nurkowaniu z Jaworzna albo czeskich Hermanic :D

leszek napisał/a:
Koszty własnego sprzętu też nie są takie wygórowane.


ale są wysokie, dlatego nie opłaca się kupować własnego sprzętu, jeśli ktoś regularnie nie nurkuje.

Cytat:
Poza tym nurkowanie to nie tylko taplanie się w wodzie ale praktycznie cały dzień spędza się z innymi, grille i inne atrakcje :) .


Co tu dużo mówić.. nurkowanie daje poczucie spełnienia, przezwyciężenia swoich leków, słabości, chwile zapomnienia i błogości... i właśnie za to kocham ten sport :)
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 16:13     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
ciekawe czemu temat umarł??
może dlatego?:

veronica napisał/a:
Lepiej miec swoj wlasny i nie korzystac w wypozyczanego poniewaz bardzo latwo sie zarazic gruzlica!! Z takiego sprzetu korzysta na prawde mnostwo ludzi, ktorzy w wiekszosci sa amatorami i nie maja wprawy w oddychaniu przez aparat, strasznie sie dusza, kaszla i pluja w te rurki a co tam powstaje po pewnym czasie to juz kazdy sam sie domysla :P flee! gruzlica to nie przelewki

po prostu sie roześmiałem po przeczytaniu. Żeby się zarazić gruźlicą, trzeba najpierw mieć kontakt z prądkami gruźlicy, a w przypadku nurkowania, myślę że szansa jest mniejsza, jak w trakcie nura dostać meteorytem w czaszkę.
plują w rurki, kaszlą, strasznie się duszą... :rotfl: W jakie rurki plują? W ustnik automatu? A duszą się czemu? Przez opory oddechowe? Współczesne automaty mają całkiem niewielkie opory. ech... :/
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 16:14     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
jeśli już jest się czego bać, pod tym względem rzecz jasna, to chyba tylko tzw. "zalanych skafandrów".
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 20:27     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Lama71 napisał/a:
jeśli już jest się czego bać, pod tym względem rzecz jasna, to chyba tylko tzw. "zalanych skafandrów".


Lamo bo to wcale nie jest tani sport. Ja się swego czasu wkręciłem do takiego klubu KALMAR ( raczej mnie tato tam wkręcił) I na pierwszych zajęciach instruktor pierwsze czego nam się kazał nauczyć to to że POD WODę NIE SCHODZI SIę SOLO nie ważne czy to metr czy 10 metrów pod wodę solo się nie schodzi. A wtóre to koszty... na "wtedy" porządny kompletny akwalung no sorry ja was kosztował prawie 5000pln. Zresztą samo utrzymanie całego tego ustrojstwa w idealnym stanie niestety nie należy do tanich. A przede wszystkim to do tego trzeba mieć zdrowie po byku ( i nie chodzi tu o to że na powierzchni ten sprzet waży " troche")

I tyle było moich perypetii z nurkami teraz to tylko Fajeczka maseczka płetewki( zegarek z timerkiem błyskającym) i na bezdechu te 3 minutki dam rade wytrzymać pod woda, :]
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 08:17     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
MacSen napisał/a:
i na bezdechu te 3 minutki dam rade wytrzymać pod woda,

W statyce czy dynamice??
MacSen napisał/a:
A wtóre to koszty... na "wtedy" porządny kompletny akwalung no sorry ja was kosztował prawie 5000pln

to są mity, bajki i legendy.
Porządny, nowy sprzęt, taki, który na P1 Ci starczy i możesz sobie z nim spokojnie nurkować nawet w naszych bajorkach, i mam na myśli automat z okto, plus jacket plus na dodatek flaszeczka, za jakieś 3 tys. możesz mieć. I mówię tu o markowym automacie, jak choćby apeksik. Jeśli nie zależy Ci na na byciu pod wodą modnym, akceptujesz sprzęt używany (po przeglądach rzecz jasna), to spokojnie możesz zejść do połowy tych kosztów. Trzeba dodać jeszcze oczywiście skafander. I tu ceny są wyższe, ale bez przesady. Nowy ok. 700-1000 , oczywiście mokry, jak używany.. to zależy.
MacSen napisał/a:
POD WODę NIE SCHODZI SIę SOLO nie ważne czy to metr czy 10 metrów pod wodę solo się nie schodz

To prawda. Choć ja na bezdechu schodziłem i schodzę, ale wyrobiłem w sobie takie coś jak zdrowy rozsądek.
Jak ze sprzętem schodzisz, to więcej krzywdy możesz sobie zrobić, na 10 metrach, niż na 20, choć to trochę jak paradoks brzmi.
MacSen napisał/a:
A przede wszystkim to do tego trzeba mieć zdrowie po byku

jedyne, co musisz mieć, to prostę przegrodę nosową, żebyś ciśnienie wyrównał, Ale jak nurkujesz free, to wiesz o co chodzi. I NIC więcej. Jak masz dobrego partnera, to mógłbyś w gruncie rzeczy nawet pływać nie umieć.

Jedyne, co tak naprawdę musisz mieć, to rozsądek. Zdrowy rozsądek, i opanowanie. To nie woda Cię zabije, tylko panika.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 09:23     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Co do bezdechu to dynamika.
Mówisz mity i bajki…Patrząc na ceny samych butli to mi się wydaje że się wiele nie pomyliłem
LUXFER Butla S080 200bar ( 950pln a to tylko sama butla z zaworem) a gdzie reszta ????
Zaś co do pomysłu z sprzętem używanym … wolę nowy. Co do mody to jest mi to Tito szczególnie ze nawet na co dzień nie jestem modny.
Przegroda nosowa mówisz prosta… uśmiał byś się gdybyś wiedział co mnie z owego kursu zdyskwalifikowało
Zresztą ja się nie znam mi te prawie trzy minutki stykają pod woda.
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Sro Maj 20, 2009 08:02     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
MacSen napisał/a:
Co do bezdechu to dynamika.

no no... przyznam, że dynamika 3 min, to całkiem nieźle. Jak głęboko schodzisz?

MacSen napisał/a:
Patrząc na ceny samych butli to mi się wydaje że się wiele nie pomyliłem
LUXFER Butla S080 200bar ( 950pln a to tylko sama butla z zaworem) a gdzie reszta ? ?

wiesz, tak sobie policzyłem, zupełnie bez specjalnego wyszukiwania, kombinowania, polowania na okazje:
butla - to jedno spokojnie możesz kupić używane, oczywiście z nowym zaworem.
1) Butla jest albo dobra, albo nie, nie jak automat. Albo przejdzie testy, albo ją rozerwie. Więc butla - można 12 - 15 l kupić za jakieś 600-700 zł
automat: tu można nieźle kombinować. Ale chcesz nowy, więc ok.
2) - Mares Rover 12 - w Decatlonie można kupić za 850 zł plus pocto - teżw tym sklepie - MARES Oktopus MV - 379
3) Jacket - Master Lift Sport 899 zł (choć w zasadzie i bez niego byś sobie poradził, ale niech będzie że wygodnie ma być.
Suma jaka wychodzi? - 2829 zł.
Plus manometr, jakieś 300 zł. Wychodzę mniej więcej na 3 tys.
I Masz nowy sprzęt, na dodatek drogiego Maresa.
albo zamiast maresa:
Automat: Scubatech R2 Pro Ice+Octo+Konsola - 1099 - tu już masz manometr

Powiesz super oszczędny zestawik?. Wcale nie. Jakbym to ja składał, zainwestowałbym w automat. Kupił nieco lepszy, choć ten w zupełności, podkreślam w zupełności starczy CI na rekreacyjne nurkowanie. Jak nie nurkujesz pod lodem, w zimnym morzu, to nie masz się czego bać z czyms takim.
Jeszcze raz podkreślam, te ceny zestawów to mity. A powiem CI jeszcze, że warto butli nie kupować, tylko pożyczać. Brać w bazie pełną butlę. Wypożyczenie na dzień wychodzi 20 zł. Plus powietrze rzecz jasna.Ale za powietrze i tak musisz płacić. Ale jak kupisz kombinezon zamiast butli, to do rekreacyjnego nurkowania na początek CI w zupełności wystarczy.

MacSen napisał/a:
uśmiał byś się gdybyś wiedział co mnie z owego kursu zdyskwalifikowało

ja mówiłem jedynie o przesłankach medycznych, nie mówię o różnych psychicznych problemach, tkwiących w człowieku. Ale zaryzykuję stwierdzenie - jak umiesz zejść powiedzmy na 6-7 m na bezdechu, wytrzymać tam z 10-15 sek., i wyjść bez urazu ucha, to śmiało możesz nurkować.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Czw Maj 21, 2009 21:42     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Lama ja nie wiem jak ty to liczysz mi ciągle wychodzi prawie 5000. No chyba to że tak jak sprzęt komputerowy traktuję zawsze średnio/wysoka półka.
Zaś co do uzywek...jakoś mam ograniczone zaufanie do takiego sprzętu bo widać jest jakiś powód że właściciel go sprzedaje. Może przesadzam ale wole dmuchać na zimne

Ale pomijając sprawę cen... jako sport/hobby to to jest świetne i czy to robisz na ABC czy profesjonalnie to już nie jest ważne byle dobrze się przy tym bawic :D No co mam rację czy nie ???
Profil
PW Email Cytuj
Lama71 
Wysłany: Czw Maj 21, 2009 22:33     



Dołączył: 29 Sie 2006
Skąd: Gliwice
MacSen napisał/a:
No chyba to że tak jak sprzęt komputerowy traktuję zawsze średnio/wysoka półka.

to tak nie działa. Kupujesz komputer, gdy schodzisz, na głębokości, wymagające dekompresji. Albo bierzesz tablice dekompresyjne.
Jak nurkujesz na miksach, to kupujesz kompa na miksy, albo bierzesz tablice dekompresyjne.
Wtedy sprzęt wyjdzie Ci.. w sumie ciężko policzyć.
Ja mówię o normalnym rekreacyjnym nurkowaniu, do 20 metrów, w normalnej wodzie, jeziorko jakieś. Albo Egipt. Wtedy żaden z górnej półki CI nie potrzebny,
Ale dla przykładu:
masz górną półkę - Sherwood Maximus, automat prawie doskonały. Wiesz ile kosztuje? I i II stopień, bez octo można kupić w sklepie za hmm..1755 zł. Do tego octo pewnie z 500. Ale to naprawdę kosmos jest. Lodowate wody, nur wyłącznie w suchaczu.
Co do używek, jesteś po prostu przewrażliwiony. Chcesz nurkować głębiej, kupujesz lepszy sprzęt, a starego się pozbywasz. Dajesz do przeglądu i do żyda.
A propo, Jak kupujesz Maximusa, masz bodaj wieczysty, albo 30 letni darmowy serwis. Mogę się mylić co do czasu, bo z czapy piszę.
MacSen napisał/a:
Jako sport/hobby to to jest świetne i czy to robisz na ABC czy profesjonalnie to już nie jest ważne byle dobrze się przy tym bawic

dokładnie tak, święte słowa.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008