Poprzedni temat «» Następny temat
Legalne okienka
Autor Wiadomość
MacSen 
Wysłany: Czw Sie 09, 2007 14:27     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Ech. ja nie rozumiem..po co licytujecie czy ktoś ma lewe pliki czy nie.
Ja się moge pochwalić..niemam :D
Ostatnio zmieniony przez MacSen Czw Sie 09, 2007 17:45, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Czw Sie 09, 2007 21:06     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Większość umów licencyjnych jest tak zakręcona że napewno prawie każdy ma coś takiego na sumieniu do czego możnaby się przyczepić!
Inną sprawą jest niska świadomość naszego społeczeństwa na temat praw autorskich - wszyscy są przyzwyczajeni do swobodnego kopiowania i kożystania... bo tak się u nas przyjęło.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Czw Sie 09, 2007 21:42     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
@ ziutek997
Cały numer polega na tym że większość tych umów licencyjnych nie czyta(ja zresztą też).
Przecież tam jest wyraźnie co możesz a czego nie możesz zrobić z danym produktem.
Ewentualnie przesiądź sią na jakieś OpenSource i stosuj licencje GPL albo LGPL i w tedy można wszystko albo prawie wszystko :D
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Pią Sie 10, 2007 10:20     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
No nie wiem czy tak znowu wyraźnie... tak jak większość umów prawnych tak i te są napisane często dziwnym językiem urzędowym i tak naprawdę nie zawsze do końca wiadomo co i jak interpretować...
Wiele przepisów jest też absurdalnych - np. gdy mam program w wersji jednostanowiskowej (np. office) to może z niego korzystać tylko osoba na którą został zarejestrowany. Czyli gdy z mojego komputera będzie chciała skorzystać np. moja Matka aby sobie coś przeczytać czy napisać jakiś prosty dokument również łamię warunki umowy licencyjnej. Podobne kwestie dotyczą płyt z muzyką czy filmami które przecież również krążą po naszych najbliższych.
Co prawda to za takie błahostki chyba nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej ale ukazuje to tylko że wiele przepisów jest po prostu nieżyciowych!
Ostatnio zmieniony przez ziutek997 Pią Sie 10, 2007 10:22, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Pią Sie 10, 2007 12:51     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Cytat:
No nie wiem czy tak znowu wyraźnie... tak jak większość umów prawnych tak i te są napisane często dziwnym językiem urzędowym i tak naprawdę nie zawsze do końca wiadomo co i jak interpretować...


Przesadzasz..ale niech Ci będzie.

Cytat:
Wiele przepisów jest też absurdalnych - np. gdy mam program w wersji jednostanowiskowej (np. office) to może z niego korzystać tylko osoba na którą został zarejestrowany. Czyli gdy z mojego komputera będzie chciała skorzystać np. moja Matka aby sobie coś przeczytać czy napisać jakiś prosty dokument również łamię warunki umowy licencyjnej.


No to tu widać nie rozumiesz pojęcia jednostanowiskowości.
Tu chodzi o to że dana kopia MS OFFICE jest przywiązana do jednego konkretnego komputera. A to czy ten komputer stoi u Ciebie czy u mamy ..czy u pana Kazia to to już nikogo nieinteresuje .
Podobnie jest przecież z WIndowsami OEM.Zresztą wszystko zależy od wersji licencji za jaką płacisz.


Cytat:
Podobne kwestie dotyczą płyt z muzyką czy filmami które przecież również krążą po naszych najbliższych.


Tu jest przepis który zwalnia rodzinę i bliskich z odpowiedzialności tak samo jak i twoich znajomych.Byle mieli oryginał a nie kopie..ot co .


Cytat:
Co prawda to za takie błahostki chyba nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej ale ukazuje to tylko że wiele przepisów jest po prostu nieżyciowych!


Wiesz... mnie się wydaje że Ty chyba w życiu nie przejrzałeś żadnej umowy licencyjnej...proponuje zacząć od tej najprostszej którą dostajesz razem z windą:D
Ostatnio zmieniony przez Szamanka Pią Sie 10, 2007 21:27, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Pią Sie 10, 2007 13:46     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Byś sie zdiwł
ziutek997 napisał/a:
Co prawda to za takie błahostki chyba nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej ale ukazuje to tylko że wiele przepisów jest po prostu nieżyciowych!

Przecież łatwiej namierzyć kolesia z nieoryginalnym oprogramowaniem niż złapać kieszonkowca.
wg. niektórych źródeł ok 60% OS w Polsce to piraty. Nie mówiąc o innych programach.
Zgodnie z litera prawa policjant może wejść do mieszkania jeśli podejzewa ze popełniono w nim przestępstwo.
Wyobraź sobie że właśnie do Ciebie przychodzą i co ...... 1 nielegalna mp3 i masz przestępstwo.
Profil
PW Email Cytuj
Aessa 
Wysłany: Pią Sie 10, 2007 14:13     



Imię: Paulina
Dołączyła: 21 Maj 2007
Skąd: Gliwice
Arex30 napisał/a:
Zgodnie z litera prawa policjant może wejść do mieszkania jeśli podejzewa ze popełniono w nim przestępstwo.
Wyobraź sobie że właśnie do Ciebie przychodzą i co ...... 1 nielegalna mp3 i masz przestępstwo.


Policjant nie może wejść sobie ot tak do czyjegoś mieszkania tylko dlatego, że podejrzewa, że popełniono w nim przestępstwo. No chyba, że go zaprosisz i wpuścisz, mieszkania są prywatne i nikt na siłę nie wejdzie jeśli nie ma na to zgody prokuratury. :) To tak samo jakbyś napisał, że Straż Miejska może sobie wsiąść do czyjegoś samochodu i odjechać gdzieś tam, bo auto było źle zaparkowane. :]
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Pią Sie 10, 2007 21:14     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
Aessa napisał/a:
Policjant nie może wejść sobie ot tak do czyjegoś mieszkania tylko dlatego, że podejrzewa, że popełniono w nim przestępstwo. No chyba, że go zaprosisz i wpuścisz, mieszkania są prywatne i nikt na siłę nie wejdzie jeśli nie ma na to zgody prokuratury.
nie musi mieć zgody prokuratury w przypadku gdy zachodzi podejrzenie popełniania przestępstwa ..........
Aessa napisał/a:
To tak samo jakbyś napisał, że Straż Miejska może sobie wsiąść do czyjegoś samochodu i odjechać gdzieś tam, bo auto było źle zaparkowane. :]

A to jest akurat zły przykład acz kolwiek widziałem jak odholowano pacjetowi pojazd bo źle był zaparkowany.
Koleś sie zdziwił jak auta nie było :D
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 11:00     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
MacSen napisał/a:
No to tu widać nie rozumiesz pojęcia jednostanowiskowości.


Nie no raczej Ty mnie nie zrozumiałeś :) Ja nie mówię tu o licencji OEM przypisanej do komputera. Mówię o licencji imiennej jednostanowiskowej (można zainstalować równocześnie tylko na jednym komputerze). Licencja przyznawana jest danej osobie i tylko ona może korzystać z tego oprogramowania. W tym wypadku podaję konkretny przykład a nie moje przypuszczenia :) Gdy wykupimy znacznie droższą licencję możemy rozszerzyć możliwość korzystania z oprogramowania przez więcej osób... :P


MacSen napisał/a:
Wiesz... mnie się wydaje że Ty chyba w życiu nie przejrzałeś żadnej umowy licencyjnej...proponuje zacząć od tej najprostszej którą dostajesz razem z windą:D


Sądząć po Twojej wypowiedzi mniemam że Ty w tej kwestii jesteś specjalistą i takie licencje to czytasz dla przyjemności ?? :]
Co prawda nie jestem znawcą tego tematu bo nie jest mi to potrzebne - jestem zwykłym użytkownikiem komputera i chcę po prostu z niego korzystać. Jednak gdy coś mnie bezpośrednio dotyczy i zwłaszcza jeśli muszę za to zapłacić to sprawdzam to dokładanie aby nie kupić kota w worku.
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 11:30     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Ziutek...Żebym jeszcze w tym nie siedział...ale masz pecha.
Ja tu na forum stworzyłem temat w którym zawieram wszelkie typy licencji. co prawda jeszcze tego nie ukończyłem ale akurat lic. jednostanowiskową tam zawarłem :D

h t t p;//w w w forumgliwice, c o m/viewtopic.php?t=3166

Zresztą nie istnieje licencja która by miała zapis że z danego produktu po zakupie może korzystać tylko Jan Kowalski. Weźmy taką sytuację. Kupiłem sobie np/ AutoCAD 2007 z licencją właśnie na jedno stanowisko. i złożyłem go na Laptopie.(no bo akurat mam tulko taki komputer) I naraz pewnego dnia ten laptop pożyczam tobie. No i co teraz ??? Wg twojego rozumienia złamałem prawo??? Nie nie złamałem. Do póki dany soft nie wypłynie z jednostki na której go zainstalowałem to można mnie cmoknąć. A laptopa mam prawo pożyczać komu chce i kiedy chce. I nic do tego policji ani innej instytucji typu BSA. :)
Ostatnio zmieniony przez MacSen Sob Sie 11, 2007 15:14, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Aessa 
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 14:23     



Imię: Paulina
Dołączyła: 21 Maj 2007
Skąd: Gliwice
Arex30 napisał/a:
nie musi mieć zgody prokuratury w przypadku gdy zachodzi podejrzenie popełniania przestępstwa ..........

Podejrzewać może każdy, sąsiad, policjant, to bez różnicy, jeśli nie chcesz wpuścić go do domu to nie wejdzie.

Arex30 napisał/a:
A to jest akurat zły przykład acz kolwiek widziałem jak odholowano pacjetowi pojazd bo źle był zaparkowany

Odholowanie to akurat nic dziwnego, ja pisałam o ingerencję w czyjąś własność czyli WEJŚCIE przez nieuprawnione osoby do samochodu.

Sorry za off topic.
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 23:35     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Hmm.. ale Ty chyba nadal mówisz o licencji typu OEM przypisanej faktycznie do sprzętu. A ja mówię o licencji imiennej - program mogę sobie zainstalować na różnych komputerach (ilość tych komputerów określa właśnie w licencji ilość stanowisk). Jak zmienię komputer również ponownie mogę na nim legalnie zainstalować ten sam program. Bo licencja należy do mojej osoby a nie do sprzętu - i zotała wypisana na moje nazwisko.

jeśli będę się nudził to może znajdę w wersji elektronicznej taką licencję to zamieszczę tutaj linka :)
Profil
PW Email Cytuj
MacSen 
Wysłany: Nie Sie 12, 2007 06:29     



Imię: Matthias
Dołączył: 01 Paź 2006
Skąd: Schlesien/Gleiwitz
Ziutek 997 z całym szacunkiem..wyobrażasz sobie co by było gdyby licencja była imienna? Owszem była by droższa od każdej innej ale producent w życiu by na sofcie opartym na takowej licencji nie zarobił. Zresztą mam takie durne uczucie że takiej licencji niema.
Wyobrażasz sobie np. firmę Autodesk by na takiej licencji rozprowadzała Autocad-a wartego parę tysięcy pln,- :rotfl: Czy też innego softu.

Nie to by było chore taka licencja... :zdziwko:
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Pon Sie 13, 2007 09:00     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Okej... rozstrzygnę ten spór wstawiająć kilka linijek tekstu ze strony Microsoftu...
wybrane odpowiedzi z działu "Naczęstse pytania":

Jest dożywotnia:
Cytat:
Co się dzieje z moja licencją po zmianie komputera, zmianie pracy, zmianie nazwiska?
Licencja jest ważna dożywotnio.

Jest jednostanowiskowa:
Cytat:
Na ilu komputerach mogę w tym samym czasie zainstalować Office?
Tylko na jednym komputerze.

Może sostać zainstalowane na dowlonym komputerze:
Cytat:
Czy program wiąże się na stałe z jednym tylko komputerem?
Nie, oprogramowanie można zainstalować na innym komputerze, ale dopiero po odinstalowaniu go z dotychczasowego komputera.

I jeszcze to:
Cytat:
Jaka jest różnica pomiędzy Office w EduAkcji a Office box dla nauczycieli?
Wersja Office box dla nauczycieli jest trójstanowiskowa i nie jest związana licencją imienną. Natomiast licencja Microsoft Office EduAkcji jest imienna i uprawnia do korzystania wyłącznie przez właściciela na jednym komputerze.


MacSen napisał/a:
Owszem była by droższa od każdej innej ale producent w życiu by na sofcie opartym na takowej licencji nie zarobił.

Podobnie sprawa wygląda z licencją w wersji Box - nie jest imienna, jest dożywotnia i można ją odsprzedać, odstąpić i może z niej kożystać kto chce. Ogroniczeniem jest jedynie liczba stanowisk na których może być równocześnie zainstalowane.

MacSen napisał/a:
Ziutek 997 z całym szacunkiem..wyobrażasz sobie co by było gdyby licencja była imienna?

Nie muszę sobie wyobrażać... wystarczy że wejdę na stronę Micsrosoft :P :rotfl:
Ostatnio zmieniony przez ziutek997 Pon Sie 13, 2007 09:09, w całości zmieniany 3 razy  
Profil
PW Email Cytuj
Arex30 
Wysłany: Czw Lip 03, 2008 16:59     



Zaproszone osoby: 10
Imię: Arkadiusz
Dołączył: 18 Lip 2006
Skąd: Gliwice
A czy nie lepiej jest kupic niż piracić ?
Profil
PW Email Cytuj
super_sonic 
Wysłany: Wto Lip 08, 2008 22:38     


Dołączył: 10 Sie 2006
Skąd: gliwice
istnieją licencje imienne, z tego co wiem microsoft office dla szkol oferowany jest z takimi licencjami. tak samo niektore programy antywirusowe (np kaspersky) oferowane sa rowniez w ramach licencji imiennej.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008