Poprzedni temat «» Następny temat
Płace
Autor Wiadomość
m.w 
Wysłany: Pon Lip 23, 2007 09:00     



Imię: Marcin
Dołączył: 06 Kwi 2007
Skąd: Gliwice
Dla mnie komfort psychiczny, że co miesiąc jednak ta kasa będzie, jest ważny. Pewnie w małej firmie prywatnej dostałbym więcej, ale wolę tak, jak mam :) Siedzę te swoje godziny ustalone a jak wychodze do domu, to mam w mózgu luz, nie muszę sie martwić, czy klient mi zapłaci i pojadę na wakacje, czy nie.
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 11:09     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
z tym komfortem psychicznym ze kasa bedzie to racja :) mozna zarabiac duzo... ale trzeba zwrocic uwage na jedno od jakiej kwoty odprowadzane sa skladki emerytalne... dlaczego? Przyklad z zycia :) calkiem niedawno spotkalam goscia ktory jest na emeryturze, byl kierowca autokarow turystycznych :) jak jezdzil zarabial krocie ale emeryture ma bardzo mala cos kolo 700 :) wiec poszedl sie zapytac do ZUS dlaczego tak malo mu naliczyli po 30 latach jazdy autobusem turystycznym skoro on zarabial 5 razy wiecej... po czym kobita mu wyjasnila ze on mogl zarabiac tyle ale skladki pracodawca placil zawsze od najnizszej krajowej. I zonk... facet ma kiepska emeryture a jak pracowal to nie oszczedzal... dlatego przy placy trzeba zwrocic uwage z jakiej kwoty beda odprowadzane skladki bo mozna sie na tym przejechac :)
Profil
PW Email Cytuj
Alinka 
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 11:19     


Imię: Ala
Dołączyła: 01 Mar 2006
Skąd: TG->NYSA
ale wiekszosc zarabia ta srednia krajowa podstawe 600 zl.. moj tata tez ostatnio skladal papiery na kapital poczatkowy, wyniki dopiero za 3 lata dostanie jakie mu nalicza, ale babka powiedziala, ze oni wybieraja najbardziej korzystny wynik dla klienta.. moj tata najlepiej zarabial w latach 1970-2000 i powiedziala ze z tej kwiaty mu beda naliczac, a pracodawca zawsze bedzie naliczal najnizsze skladki na swoja korzysc.. pewnie.
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 11:23     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Alinka, tak ale facet zarabial prawie 3000 a skladki odprowadzane byly od kwoty 700 albo i mniej... wiec warto sie zainteresowac tym z jakiej sumy sa odprowadzane skladki :) moje sa na szczescie od brutto :) ufff :] moze 1000 bede miec emerytury :D
Profil
PW Email Cytuj
Alinka 
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 11:39     


Imię: Ala
Dołączyła: 01 Mar 2006
Skąd: TG->NYSA
no u mojego taty jest podobnie w chwili obecnej skladni ma odprowadzane od stawki jakies 600 albo 700 zl. a reszta pensji zalezy od przejechanych kilometrow.. a skladka z 600 zloty to cos kolo 50-100 zl. no to the best emerytura..
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 11:46     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
w sumie to i tak dorze ze w ogole sa odprowadzane... spotkalam sie z przypadkiem( znajomi znajomych miszung znajomych) ze facet przez 20 lat nie mial odprowadzanej skladki, przyszlo do obliczenia emerytury i nie mieli nawet z czego mu to wyliczac... dobrze ze zona ma wysoka emeryture gornicza :) tak to by facet biede klepal...
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 08:20     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
Jeśli chodzi o składki ZUS, to od ładnych paru lat pracodawca ma obowiązek przekazywania pracownikowi co miesiąc informacji o wysokości odprowadzonych składek (bodajże RMUA sie ten formularz nazywa). A jeśli ktoś nie dostaje, to się upomnieć powinien! Tym samym, okres bezwiednego oszukiwania pracowników już minął (przynajmniej w zamysłach prawnych).
Ale omijanie ZUS-u jest w dalszym ciągu dosyć atrakcyjnym procederem dla niejednego pracodawcy, ale i dla niejednego pracownika!... Przy pełnej świadomości po obydwu stronach :]

Za takie same pieniądze z kieszeni pracodawcy można dostawać 1500 zł na rękę z pełnym ZUS-em, albo 2000 zł z ZUS-em odprowadzonym od najniższej stawki. A im większe pieniądze, tym większe korzyści!... Przy wypłacie rzędu 2500 zł na rękę (z pełną składką), ominięcie ZUS-u pozwala brać prawie 3500 zł. Nic więc dziwnego, że niejedna osoba, jeśli ma możliwość wyboru, to nie martwi się zbytnio przyszłą emeryturą, rentą, czy wysokością chorobowego... co najmniej dopóki jest piękna, młoda i zdrowa. :)

m.w napisał/a:
Dla mnie komfort psychiczny, że co miesiąc jednak ta kasa będzie, jest ważny.
...stabilizacja i gwarancja dochodu, to nie tylko komfort psychiczny! To również bardzo wymierna korzyść dla osób, które za zarabiane pieniążki muszą żyć dzisiaj, ale i myśleć o jutrze,... to jest możliwość zakupów ratalnych, przyzwoitych kredytów,... możliwość planowania przyszłości.
Ostatnio zmieniony przez Yeti Wto Lip 31, 2007 08:21, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 12:26     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Yeti, no wlasnie poki piekna i mloda :) ale potem sie swiadomosc konczy o tym ze skladeknie ma czlowiek sie przyzwyczaja do tego ze "duzo" zarabia i nie mysli o tym ze na emeryturze nie bedzie mial kasy... a potem co ? przychodzi do naliczania podstawy emerytury i sie okazuje ze ledwo na czynsz mieszkania starczy :)
Yeti napisał/a:
obowiązek przekazywania pracownikowi co miesiąc informacji o wysokości odprowadzonych składek

teoretycznie... u nas w zakladzie tego nie wystawiaja, podstawa ma byc pasek... a co gorsze paski nie sa zadnym "potwierdzeeniem" ze skladki zostaly odprowadzone :P i tutaj zonk mozna na wlasna reke dowiadywac sie w ZUS czy sa odprowadzanie :)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 14:20     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
do emerytury to pewnie nie dozyje heh....a ZUS i tak za pare lat bedzie bankrutem...to co teraz tam wplacamy to idzie na biezace emerytury
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 16:14     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
Aither napisał/a:
no wlasnie poki piekna i mloda ale potem sie swiadomosc konczy o tym ze sklade knie ma czlowiek sie przyzwyczaja do tego ze "duzo" zarabia i nie mysli o tym ze na emeryturze nie bedzie mial kasy... a potem co przychodzi do naliczania podstawy emerytury i sie okazuje ze ledwo na czynsz mieszkania starczy

Żyje w Polsce całe pokolenie ludzi oszukanych!... żyje równolegle z takimi, co ich kosztem biorą emerytury, których oglądać nie powinni!... Wot, pozostalość po czasach, z którymi nasz kraj musi sobie poradzić... Rzeczywistość dramatyczna i oburzająca!...
Jednakże nad tymi, co im się spodobało mieć dużo i nie myślą... ja bym się tam nie użalał! Oni swoje "pięć minut" już mieli!... A niektórzy nie mają ich nigdy!...

Aither napisał/a:
teoretycznie... u nas w zakładzie tego nie wystawiaja...
Jestem wielce zdziwiony... Samego aż mnie to wkurza, bo zbierając to przez kilka lat jest już tego cały segregator, a nie wiadomo po co mi to... Podobnie mają wszyscy członkowie mojej rodziny, jak i kilku znajomych, co zapytałem,... nawet tacy pracujący w bardzo marnych prywatnych firmach. Mało tego, od czasu do czasu dostaję również zbiorcze zestawienie z ZUS-u o wysokości składek, oraz z funduszu emerytalnego. Wydaje mi się więc, że istnieje dzisiaj możliwość pełnej kontroli tych składek przez pracownika. A o ile wiem, Aither, twój pracodawca nie jest z tych ostatnich oszustów... ;)

trunks napisał/a:
do emerytury to pewnie nie dozyje heh....a ZUS i tak za pare lat bedzie bankrutem...to co teraz tam wplacamy to idzie na biezace emerytury
Twoje obawy, niestety, w dużej mierze są uzasadnione, trunks, chociaż aż tak czarno to raczej nie będzie wyglądalo!...
Jak już zostaniesz emerytem, to ZUS nada Ci prawo przechodzenia na czerwonym świetle i... ZUS nie zginie! ;)
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 11:31     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
Yeti napisał/a:
dostaję również zbiorcze zestawienie z ZUS-u o wysokości składek, oraz z funduszu emerytalnego

zgadza sie ja tez to dostaje :) ale czasem bywa ze na chwile obecna chcesz wiedziec czy splywaja skladki :) wiec wystarczy przejsc sie do zus i zrobia wydruk co i jak bylo placone :)
ZUS nie mzoe zbankrutowac :D moga go jedynie zreformowac :D ale nie padnie to Pnastwowy organ a one nie bankrutuja :)
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 14:51     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
a jak nie bedzie mial kasy na wyplacanie emerytur to co ?
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 17:52     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
trunks, to znaczy ze panstwo nie ma pieniedzy na wyplacanie emerytur. Jesli chcesz miec pewniejsza emeryture wplacaj na prywatne fundusze i jesli dana firma w przeciagu kilku lat nie padnie, to bedziesz mial to na co sobie zapracowales.
Profil
PW Email www Cytuj
Piotrulek
[Usunięty]
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 19:24     

Major napisał/a:
jesli dana firma w przeciagu kilku lat nie padnie, to bedziesz mial to na co sobie zapracowales



a jeśli padnie to obudzisz sie z ręką w nocniku i tak nic nie bedziesz mial z tego.
Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 21:09     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
hmm a z tego co słyszalem, to kasa z II filaru bedzie do ZUS zas wplacana teraz i okazuje sie, ze kasy tym firmom brakuje, bo gdzies zainwestowaly i przepadla....oczywiscie nie wszystkim, ale w sumie jest mniej niz wplynelo :niepewny: nic juz nie wiem kto i ile mi potrąca i co z tego bede mial :zdegustowany: co za padaka, najlepiej zbierac na koncie kase na stare lata
Profil
PW Email Cytuj
Piotrulek
[Usunięty]
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 21:10     

trunks napisał/a:
co za padaka, najlepiej zbierac na koncie kase na stare lata



i tego ci w tym państwie nie wolno...
Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 21:16     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
jescze zobaczycie jak kaczory nas z torbami puszczą, bo zajmuja sie gierkami zamiast gospodarką.....tylko miec nadzieje, ze LiD wygra wybory i wyprowadzi nas z kryzysu...
Profil
PW Email Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 21:17     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
trunks napisał/a:
LiD
??? Chyba zartujesz?
Oni juz pokazali jak sie wyprowadza polske z kryzysu. Tak nas wyprowadzili ze duza czesc mlodych ludzi wolala wyjechac z kraju, zreszta nie tylko mlodych ludzi.
Profil
PW Email www Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 22:24     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
wyjechali z kraju, bo weszlismy do unii i mogli legalnie robic na wyspach i tyle, to nie ma nic wspolnego z rządami sld. Smiem twierdzic, ze jak juz taki ma byc powód, to wiecej osob do wyjazdu skłania obecny rząd, ktory nas osmiesza na arenie miedzynarodowej i nie tylko. LiD zrobi porządki w panstwie jak SLD zrobilo po AWS...
Profil
PW Email Cytuj
Yeti 
Wysłany: Czw Sie 02, 2007 06:23     



Dołączył: 17 Sie 2005
Skąd: Gliwice
Dajcież spokój z tym politykowaniem, chłopaki!... Co za różnica, która banda pobiera diety?... Najwyżej taka, że jedni są smutniejsi, a za innych bardziej by się wstydzić trzeba było (bo to w końcu nasi reprezentanci wybrani w demokratycznych wyborach). Tak czy siak, kto by tam nie był, to popłakać się można!...
Na szczęście, gospodarka ma swoje mechanizmy i swoją siłę napędową... polityka zahacza o nią tylko, ale nie kieruje, nie rządzi nią!...
Polityka jest jak wiatr, a gospodarka jak okręt, ale nie żaglowiec! ;) (wiatr może przeszkadzać lub pomagać, ale okręt ma swoje stery, swoje silniki,... i swój kurs!)

Państwo jest gwarantem, że emeryturę dostanie każdy kto w nim zapracował na nią!... A ja mogę zagwarantować, że będzie to emerytura skromna, bo takie - póki co - mamy realia!...
...i wcale sie tym nie przejmuję!... Te lepsze pieniądze potrzebne są przede wszystkim tym, którzy mają rodziny na utrzymaniu, którzy budują i utrzymują swoje gniazda, kształcą się, budują domy, muszą wysłać dzieci na wakacje, itd... a emerytura na znacznie niższym poziomie pozwala na utrzymanie porównywalnej stopy życiowej!

Piotrulek napisał/a:
i tego ci w tym państwie nie wolno...
Ależ wolno, Piotrulku!... Nawet jest zalecane!... Nie wolno jedynie pomijać składek ZUS-owskich, które są gwarancją (między innymi) podstawowego wymiaru emerytury. Częściowo już te środki są przekazywane do funduszu emerytalnego, który można samemu sobie wybrać, a przy tym nie tracić gwarancji państwowych za działania tego funduszu. Można również zadbać o lepsze pieniążki na starość, czy to w ramach systemu emerytalnego (tzw. trzeci filar), czy też w każdy inny (legalny) sposób.

...i Bóg mi świadkiem, nie chciałbym widzieć tego kraju, gdyby jego obywatelom dać pełną swobodę w tym zakresie!
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008