Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Frycek
Nie Sty 07, 2007 12:59
Historia piłki nożnej w Gliwicach
Autor Wiadomość
efen 
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 21:33   Historia piłki nożnej w Gliwicach  


Dołączył: 18 Wrz 2006
Skąd: Gliwice
kiedy powstał pierwszy klub, początki piłki, jej dalszy przebieg, co sie działo przed woja i po wojnie...itd
Profil
PW Email Cytuj
efen 
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 21:38     


Dołączył: 18 Wrz 2006
Skąd: Gliwice
nie wiem czy wszyscy wiedzą ale tóż po wojnie(jeszcze w 1945roku) pierwsza drużyna która powstała w Glwiicach to ks "Jaskółczanka" która znajdowała sie na Sikorniku... Kolory sztandarowe tej drużyny to szafir i amarant - tradycyjne lwowskie barwy(drużyne założyli m. in. lwowiacy). KS "Jaskółczanka" stał się podobno zawodniczym fundamentem powołanej w lecie 1945 roku Gliwickiego klubu sportowego "Piast".

Druga ciekawostka- w Gliwicach przed wojną istniała drużyna która(powstała w 1910r) nazywała się Vorw?¤rts Gleiwitz/VfB Gleiwitz/Vorw?¤rts-Rasensport Gleiwitz/Raspo Gleiwitz/Sportvereinigung Vorw?¤rts-Rasensport Gleiwitz (w zależnosci od okresu). Drużyna ta zdobyła w sezonie 1935/1936 4 miejsce w mistrzostwach Niemiec! W latach 20 i 30 zdobywała liczne mistrzostwa Ślaska(po stronie Niemieckiej-razem chyba 8-10 miestrzostw górnego śląska), a latach 30 wręcz królowała na Śląsku! Kilku piłkarzy występowało nawet w reprezentacji Niemiec.
Dodatkowo drużyna z Gliwic w klasyfikacji ogólnej z lat 1933-1944 zdobyła 10 miejsce w Niemczech! Wyprzedzajac takie drużyny jak Hertha BSC Berlin, TSV 1860 M?źnchen, SG Eintracht Frankfurt, FC Bayern M?źnchen, BV Borussia Dortmund. Drużyna z Glwic była wówczas najlepszą drużyna na Śląsku i żadna inna nie mogła jej dorównać(po stronie Niemieckiej). Nie wiadomo jak by potoczyły sie losy tej drużyny gdyby miasto należało do Polski. Można tylko gdybać. Napewno dobrze by sobie radziła ponieważ piłkarze z Gliwic dobrze radzili sobie w meczach niemieckiej reprezentacji górnego śląska z drużyną polskiej reprezentacji górnego śląska.

Jeżlei ktokolwiek ma więcej informacji na temat drużyny z Gliwic sprzed wojny to prosze o napsianie o tym...także jezeli ktos ma najświezsze informacje to niech też pochwali sie wiedzą
Profil
PW Email Cytuj
Krzysio
[Usunięty]
Wysłany: Sro Sty 03, 2007 06:41     

ja wiem tylko ze jestem kolejnym wcieleniem lubanskiego :D
Cytuj
efen 
Wysłany: Sro Sty 03, 2007 23:47     


Dołączył: 18 Wrz 2006
Skąd: Gliwice
mamy sie smiać czy płakać?
Profil
PW Email Cytuj
Tonio 
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 08:27     



Dołączył: 02 Lis 2005
efen, nie widziales co Bzyczek potrafi z pilka wyprawiac, do tego jest z Sosnicy jak Podolski (Lubanski chyba zreszta tez), ma pilkarskie nazwisko i z tego co sie kiedys chwalil stały kontakt z Kazimierzem Górskim :rotfl:

A tak poza tym to z Gliwic wywodzi sie wielu pilkarzy...
Profil
PW Email Cytuj
frohike 
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 11:56     



Dołączył: 21 Lis 2004
Skąd: Gliwice
Tonio napisał/a:
do tego jest z Sosnicy jak Podolski


wczesniej na forum pisalismy ze mieszkał na św. Marka a to jest boczna Tarnogórskiej
Profil
PW Email Cytuj
Tonio 
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 01:13     



Dołączył: 02 Lis 2005
frohike, no to jakies info nie teges... jego babcia do teraz w Sosnicy mieszka...

Wiesz co wiem gdzie jest św. Marka dluzej niz ty zapewne... to ja mieszkam na Zatorzu zreszta calkiem niedaleko św.Marka a ty jestes tu raczej tylko gosciem :rotfl: w sumie tez w niedalekiej okolicy tej ulicy :P
Profil
PW Email Cytuj
frohike 
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 11:56     



Dołączył: 21 Lis 2004
Skąd: Gliwice
Tonio, moja bacia mieszka w Leszczynach co nie swiadczy ze ja tam mieszkam :P

Tonio napisał/a:
to ja mieszkam na Zatorzu zreszta calkiem niedaleko św.Marka a ty jestes tu raczej tylko gosciem


współczuje ze się tutaj wychowałeś :P
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 13:01     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
Wracamy do tematu :P :offtopic:
Profil
PW Email Cytuj
efen 
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 22:47     


Dołączył: 18 Wrz 2006
Skąd: Gliwice
"Historia piłki nożnej w Gliwicach"-prosze pisać rzeczy tylko w tym temacie
Profil
PW Email Cytuj
piastg-ce 
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 13:11     


Dołączył: 29 Paź 2007
Skąd: Gliwice
Cytat:
Tutaj zamieszczam mój filmik o historii fusbalu we Glywicach do 1945r.
Film zrobiłem już pół roku temu ale chciałem go dokończyć tzn pokazać historie gliwickiej piłki aż do dzisiejszych czasów. Niestety zabrakło mi chęci i czasu bo zaczęła sie uczelnia, sesja itd. Jak tylko będe miał czas to go dokończę.
Mam nadzieję, że spodoba się chociaż części kibiców, w szczególności licze na tych interesujących się historią.
Pojawiło się kilka błędów jak np to, że Piast powstał 19 czerwca 1045 roku a nie 18.
Przepraszam też za brak polskich liter. Miała to być tylko próba przed prawdziwym filmikiem. Miałem poprawić błędy i dokończyć go. Jednak jak już pisałem - leń jestem;p

h t t p;//pl.youtube, c o m/watch?v=Ce5a0trih9s
Ostatnio zmieniony przez piastg-ce Czw Lut 21, 2008 13:12, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008