Poprzedni temat «» Następny temat
Policja łapie piratów
Autor Wiadomość
Ana 
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 23:15   Policja łapie piratów  


Dołączyła: 29 Wrz 2005
Skąd: z niziołków:)
W Stalowej Woli sklepy z oprogramowaniem przeżyły istne oblężenie. Firmy na gwałt kupują legalne systemy i pakiety biurowe, a to wszystko dzięki nalotom policji, która u internautów szuka nielegalnego oprogramowania i pirackich nagrań.

Funkcjonariusze wkroczyli do mieszkań osób podejrzewanych o posiadanie nielegalnego oprogramowania i plików. Akcja zaczęła się od skontrolowania Stowarzyszenia Interblock skupiającego na osiedlu Młodynie przeszło sześciuset użytkowników internetu.

Policjanci zabrali stamtąd dwa komputery biurowe i najprawdopodobniej będą badać aktywność użytkowników sieci. Jeden z nich powiedział serwisowi Echo Dnia, że wiele osób korzystających z sieci wymieniało się w niej plikami, gdyż było to bardzo wygodne.

Na stronie Interblock pojawiła się informacja o akcji wraz z ostrzeżeniem dla użytkowników, aby nie korzystali z nielegalnego oprogramowania. Według danych stowarzyszenia, na chwile obecną zatrzymano komputery co najmniej 10 osobom, które zostaną jeszcze w tej sprawie przesłuchane.

Policja nie chce udzielać informacji o akcji. Janusz Woźnik, szef prokuratury, stwierdził jedynie, że nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że jest ona prowadzona.

Akcja policjantów spowodowała panikę. Niektórzy internauci chowają swój sprzęt do piwnic. Da się też zaobserwować nagłe zainteresowanie legalnymi programami. Piotr Malinowski z firmy Solin, cytowany przez Echo Dnia twierdzi, że w ciągu jednego dnia sprzedał 10 kopii systemu operacyjnego Windows, czyli tyle, ile zazwyczaj sprzedawał rocznie.

h t t p;//di, c o m, p l/news/15042,1.html

nie jest to rejon Gliwic coprawda, ale akcja miala/ma/ szeroko zakrojony zasięg, a kary szły w tysiącach :]
Profil
PW Cytuj
Major 
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 23:29     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Takie akcje się organizuje jedynie na firmy, a nie pojedynczych użytkowników. Chyba, że jest podejżenie o masowe piracenie i dystrybucje oprogramowania/muzyki czy innych tego typu produktów. Nikt nie będzie chodził po pojedynczych mieszkaniach i szukał czy aby przypadkiem ktoś nie ma piratów. Druga sprawa to kontrola osób podłączonych do sieci osiedlowych w których jest centralny serwer gdzie ludzie mogą wymieniać się plikami. Jeśli ktoś to sprawdzi i rzeczywiście będzie tam spory zasób pirackiego oprogramowania to potem już lecą po logach i wtedy rzeczywiście mogą trafić i do prywatnych mieszkań. Czego nikomu nie życze, bo kto z nas nie ma setek mp3 :P
Profil
PW Email www Cytuj
Ana 
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 23:40     


Dołączyła: 29 Wrz 2005
Skąd: z niziołków:)
uhm... zaczęło się od firmy... zachodzi podejrzenie, że akcję sprowokowala jakaś konkurencja... pod lupę poszły własnie sieci osiedlowe i radiowe. Psychoza doszła nawet do takiego etapu, że w sklepach nie tylko Stalowej Woli, ale też Niska czy Tarnobrzegu zabrakło legalnych windowsów... luzie wywozili komputery na wieś do rodzin lub znajomych ktorzy nie mają dostępu do sieci (sama mam w domu dysk i reklamówke płyt znajomego ) a uczniowie nosili dyski twarde w plecakach :]
Profil
PW Cytuj
trunks 
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 23:40     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
takimi akcjami to z jakies 2 lata temu straszyli. Pamietam, ze to byla prawie panika. Ludzie zaczeli chowac pirackie plytki gdzies po piwnicach i kupowac orginalne windowsy O_o. Oczywiscie okazalo sie to ściemą, bo nikt nie robił nalotow na prywatne mieszkania. Słyszalem, ze ktos nawet wyrzucił komputer przez okno, jak zobaczyl, ze policja do jego bramy weszła :)
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 11:34     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
trunks napisał/a:
Oczywiscie okazalo sie to ściemą, bo nikt nie robił nalotow na prywatne mieszkania.
nie do konca to prawda... w zeszym roku kolega mial "nalot" sprzatneli mu dwa kompy i pelno plyt cos kolo kilku tysiecy z muzyka grami i oprogramowaniem. Byl osoba prywatna nie mial firmy... jednak bardzo duzo sciagal... sadze ze Policja sie zainteresowala tym wlasnie ze wzgledu na to ze przez 24 h sciagal... moze nie robia najazdow na prywate... ale jesli sie okaze ze ktos na prawde przesadza ze sciaganiem to sie tym interesuja.
Profil
PW Email Cytuj
frohike 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 11:52     



Dołączył: 21 Lis 2004
Skąd: Gliwice
a mi sie wydaje ze dopiero jak bedzie podejrzenie nielegalnego udostepniania innym, nagrywanie innym to dopiero sie toba zainteresuja
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 13:31     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
wabikow moze byc wiele :) cynk kazdy moze przeciez dac :) zreszta kazdy moze byc zlapany nagrywarke sadze ze wiecej niz polowa ma...
Profil
PW Email Cytuj
Monique
[Usunięty]
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 15:30     

ja tez znam osobe ktora miala nalot na chate.. i tez wyniesli duzo ciezkwych rzeczy.. zreszta nie jedna osobe tka znam.. wlasnie mi sie przypomniala druga :)
Cytuj
Major 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 18:50     



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 19 Wrz 2005
Skąd: Londyn
Ja nie znam ani jednej (nie licząc firm) i śmiem twierdzić, że to niezłe ploty.
Profil
PW Email www Cytuj
tuchałowa 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 20:08     


Dołączyła: 16 Cze 2006
Skąd: Gliwice
trunks napisał/a:
takimi akcjami to z jakies 2 lata temu straszyli. Pamietam, ze to byla prawie panika. Ludzie zaczeli chowac pirackie plytki gdzies po piwnicach i kupowac orginalne windowsy O_o. Oczywiscie okazalo sie to ściemą, bo nikt nie robił nalotow na prywatne mieszkania. Słyszalem, ze ktos nawet wyrzucił komputer przez okno, jak zobaczyl, ze policja do jego bramy weszła :)

O nas też straszyli :przestraszony:
Ale właściwie to każdy ma pełno tego nielegalnego towaru w domu...
Profil
PW Email Cytuj
Krzysio
[Usunięty]
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 20:50     

Cytat:
Ale właściwie to każdy ma pełno tego nielegalnego towaru w domu...

czyzbys miala cos na sumieniu ? :D
Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 22:06     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Wiem z pewnego źródła (nie wnikajmy z jakiego) że policja monitoruje ruch w sieciach. Pomimo że nie słyszałem o jakiś kontrolach w prywatnych mieszkaniach w naszej okolicy to zdażają się telefony do firm internetowych o udostępnienie danych personalnych jakiś adresów IP :)
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 22:37     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
tuchałowa napisał/a:
Ale właściwie to każdy ma pełno tego nielegalnego towaru w domu

na czele z wydziałem PG.
Monique napisał/a:
wlasnie mi sie przypomniala druga
:D
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Lis 02, 2006 23:56     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
tuchałowa napisał/a:
Ale właściwie to każdy ma pełno tego nielegalnego towaru w domu...

ja tam prawie nic nie sciagam :roll:...serio...nie mam kiedy ;)

Aither napisał/a:
w zeszym roku kolega mial "nalot" sprzatneli mu dwa kompy i pelno plyt cos kolo kilku tysiecy

no jak ktos ma tyle tego i non stop sciaga to moga mu nalot zrobic...i słusznie wg mnie. To juz chamstwo, w koncu to kradziez. Pozatym po co komu tyle tego stuffu ? Czy on naprawde przejdzie te wszystkie gry, obejzy wszystkie filmy/seriale i bedzie sluchal wszystkich mp3 ? Ile by musial dziennie siedziec przy kompie...
Profil
PW Email Cytuj
Aither 
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 09:49     
Smoczyca



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Lut 2005
Skąd: Grottgera
ja sama ma w domu ok 1000 plyt roznej masci, zazwyczaj z wlasna dokumentacja ale trafi sie jakis film czy bajka mp3 nie mam bo muzyke mam oryginalna plytoteke... filmy? nie koniecznie :P
Profil
PW Email Cytuj
ziutek997 
Wysłany: Pią Lis 03, 2006 20:24     



Dołączył: 25 Cze 2005
Skąd: Obrońców Pokoju
Jak ktoś tyle ściąga to faktycznie zachodzi podejrzenie że może tym handlować albo cuś :P Pewno dlatego tacy ludzie są tez na celowniku policyjnym :)
Profil
PW Email Cytuj
MajkeL 
Wysłany: Czw Lis 09, 2006 22:11     



Dołączył: 28 Wrz 2004
Skąd: Gliwice - peryferia
Kod:
Nie ma masowych nalotów w Stalowej Woli

Policja w Stalowej Woli prowadzi sprawę karną w związku z podejrzeniem piractwa komputerowego. Niedawno policjanci w kilkunastu mieszkaniach na jednym z osiedli zabezpieczyli komputery. Z kolei, przed kilkoma dniami rzeszowscy policjanci ujawnili przypadek nieuprawnionego wykorzystywania w działalności gospodarczej programu komputerowego przez jedną z firm.

Na forach internetowych rozgorzały dyskusje na ten temat. Pojawiły się plotki o "zmasowanych" działaniach policji. Wreszcie od kilku dni otrzymujemy informacje o tym, że do mieszkań wchodzą tzw. "trójki", to znaczy prokurator, policjant i przedstawiciel firmy zajmującej ochroną własności intelektualnej. Te osoby mają rzekomo przeglądać zawartość komputera, a po znalezieniu nielegalnego programu nakładać mandaty, żądając natychmiastowej zapłaty.

Każda taka informacja o pojawieniu się "trójki" była skrupulatnie sprawdzona przez policjantów, i jak do tej pory, żaden sygnał nie znalazł potwierdzenia.

Jeśli do domu chce wejść ktoś, kto twierdzi, że jest funkcjonariuszem i chce wykonywać czynności służbowe, na przykład przeszukać mieszkanie, przejrzeć zawartość komputera, a nie potrafi się wylegitymować, należy zadzwonić na Policję. Kwestia kary za piractwo komputerowe pozostaje w gestii sądu, nie ma możliwości by funkcjonariusz nakładał grzywny po ujawnieniu dowodów.

O każdej natarczywej próbie wejścia do mieszkania osoby, która podaje się za funkcjonariusza lub urzędnika, a nie przedstawia legitymacji należy zawiadamiać policję, np. dzwoniąc na numer 997. Jeśli ktoś zachowuje się w taki sposób może być oszustem lub złodziejem.
Profil
PW Cytuj
Bot 
Wysłany: Czw Lis 09, 2006 23:42     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 28 Paź 2005
Skąd: z Marsa
Na wszystko jest sposób... np dysk masz zaszyfrowany np.: h t t p;//w w w cryptotech, c o m, p l/Produkty/SafeGuard_Easy,content.html]Safeguard'em i wszyscy mogą ci.. naskoczyć ;)
Profil
PW Email Cytuj
Appo 
Wysłany: Pią Lis 10, 2006 10:59     



Imię: Marek
Dołączył: 20 Maj 2005
Skąd: Gliwice
Z nakazem mogą Ci 'nakazać' odszyfrowanie ;)
Profil
PW Email Cytuj
Bot 
Wysłany: Pią Lis 10, 2006 18:09     



Imię: Mjeetek
Dołączył: 28 Paź 2005
Skąd: z Marsa
Appo, z nakazem to ja mam amnezje i hasła zapomniałem :)
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008