Poprzedni temat «» Następny temat
Kaleczone dla tradycji
Autor Wiadomość
Szamanka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 00:20   Kaleczone dla tradycji  



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Każdego roku 3 miliony dziewcząt i kobiet w Afryce Subsaharyjskiej, Egipcie i w Sudanie poddawanych jest zabiegom okaleczania zewnętrznych narządów płciowych. W imię tradycji.

Okaleczanie narządów płciowych dziewczynek jest głęboko zakorzenionym społecznym zwyczajem, który ma przyczynić się do podniesienia statusu społecznego kobiety. Rytuał ten nie jest zalecany w żadnej religii, ale uzasadnienie religijne jest częstym usprawiedliwieniem dla tych praktyk. Przede wszystkim jednak kluczowa jest presja społeczności. Poddanie zabiegowi dziewczynki wpływa pozytywnie na jej pozycję społeczną i atrakcyjność małżeńską.

- To jest norma, której należy przestrzegać. Dziewczyna musi być obrzezana, by ochronić swój honor i honor rodziny, szczególnie teraz, gdy dziewczyny uczęszczają na uniwersytety poza wioskami i mogą być narażone na mnóstwo zastraszających sytuacji - mówi kobieta ze wsi Abu Hashen w Górnym Egipcie. - Jeśli jej nie natnę, nikt jej nie poślubi. Wolałabym nie mieć córek, gdyż tak bardzo martwię się o nie - opowiada kobieta z plemienia Beni Amer we Wschodnim Sudanie.

W wyniku obrzezania kobieta do końca życia jest pozbawiona przyjemności z seksu, miesiączki trwają nawet 10 dni i niosą ze sobą straszny ból. W czasie nocy poślubnej mąż w większości przypadków musi użyć noża lub innego ostrego przyrządu. 2 miliony dziewczynek rocznie nie przeżywa zabiegu obrzezania. Umiera z wykrwawienia, albo zostaje zakażona wirusem HIV czy tężcem.


zrodlo net
Profil
PW Email Cytuj
Dorotka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 07:47     


Dołączyła: 25 Maj 2005
Skąd: ...
(...) dzikusy :mur:
Profil
PW Cytuj
Admike 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 07:49     



Imię: Adam (dla znajomych Adaś :-) )
Dołączył: 11 Sie 2005
Skąd: R-rz Brzezie/Wysoka
widziałem w niemieckiej telewizji program na ten temat.Przeciez to jest barabrzyństwo! I w obecnych czasach jeszcze do czegoś takiego dochodzi :zly: :mur:
Profil
PW Email www Cytuj
kobi 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 08:27     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
Admike napisał/a:
I w obecnych czasach jeszcze do czegoś takiego dochodzi

Zauważ, że te obecne czasy są tutaj a nie tam :/ Do nich nie dotarło jeszcze zbyt wiele. Spora część nie widziała nawet białego człowieka...
Profil
PW Email Cytuj
Admike 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 08:37     



Imię: Adam (dla znajomych Adaś :-) )
Dołączył: 11 Sie 2005
Skąd: R-rz Brzezie/Wysoka
masz rację kobi,niestety o tym aspekcie zapomniałem.Ale mimo to cała ta sprawa napawa mnie,delikatnie mówiąc,niesmakiem
Ostatnio zmieniony przez Admike Czw Gru 08, 2005 10:43, w całości zmieniany 1 raz  
Profil
PW Email www Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 10:15     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Dorotka napisał/a:
(...) dzikusy W mur


Dorotko...my dla nich rowniez jestesmy dzikusami...




kobi napisał/a:
Zauważ, że te obecne czasy są tutaj a nie tam Zdezorientowany Do nich nie dotarło jeszcze zbyt wiele. Spora część nie widziała nawet białego człowieka...

..

Kobi do nas tez nie dotaralo...nie znamy ich tak samo jak oni nie znaja nas...chcial bys nagle zeby jakis Murzyn wtracal Ci sie w zycie tylko dlatego ze sikasz na stojaco?


Moze takie poglady jakie mam nie sa zbyt przyjemne patrzac przez pryzmat przykladu jaki dala nam Szamanka...ale chcial bym zauwazyc jedynie...ze dla nich jest to tak samo oczywiste jak dla nas to ze gdy sie witamy podajemy sobei reke...czy tez gdy urodzi sie nam dziecko to je chrzcimy...pisanie ze barbarzyncy...oni maja wlasna kulture...przekazywana z ojca na syna...zyja tak od wiekow...gdybysmy chcieli za wszelka cene ich "ukulturowic" nic dobrego by z tego nie wyszlo...
Profil
PW Email Cytuj
kobi 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 10:24     



Imię: Bożydar :]
Dołączył: 31 Lip 2005
Skąd: G-ce
p4cz3k, dokładnie o to mi chodzi, ale nie rozwinąłem myśli :P
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 11:37     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
Ja rozumie...kultura-kultura...obyczaj-obyczajem.....kazdy kraj je ma...kazdy zakatek ziemi.

...tylko dlaczego w ten "obyczaj",wchodzi UNESCO.....chca bronic te dziewczynki,ktore cierpia,grozi choroba,umieraja.

Widzialam ten program w telewizji( podobnie jak Admike)...to bylo przerazajace.
Warunki,w ktorym odbywala sie "ceremenia",rece zalamywac.

p4cz3k, czy cierpisz podczas chrztu lub podanie reki?......nie chcesz nie idziesz droga,ktora narzucicli Ci rodzice,wybirasz swoja wiare i na nowo probujesz zyc......jezeli nie chcesz,reki nie podasz
...te dziewczynki nie maja wyboru....najgorzej,ze cierpia cale zycie.

W tej sprawie polecam tez ksiazke" Biala Masajka"....naprawde warto
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 13:23     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Szamanka wybacz...ale zdania nie zmienie...poprostu...urodzily sie w takiej kulturze...ich matki przez to przeszly...babki rowniez...popatrz co sie stalo z ameryka polnocna i poludniowa gdy tzw lepsza rasa - biali ludzie - chcieli za wszelka cene pokazac im lepszy swiat - tzw "cywilizowany".

UNESCO moze probowac zaprzestac temu procederowi...oczywiscie...ale wowczas ludy te jeszcze bardziej znienawidza nasza kulture...bo chyba nikomu by sie nie podobalo gdyby ktos wlazil z butami w jego zycie i zwyczaje...i nawet jesli UNESCO zakarze tego...to gwarantuje...ze nadal bedzie to mialo miejsce..!!

zabroniono w Indiach pogrzebow...znaczy sie...maz umieral...a wraz z nim chowano jego zywa zone...lecz proceder ten ma dalej miejsce...

wiele jest zwyczajow...z ktorymi my "tzw cywilizowani ludzie" nie potrafimy sie pogodzi albo inaczej poporstu nie rozumiemy...
Profil
PW Email Cytuj
Axel2006 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 13:46     


Dołączył: 05 Gru 2005
Skąd: Gliwice
p4cz3k, dobrze prawi dac Mu piwo :zdrowko:
Profil
PW Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 15:49     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
p4cz3k, a zauwazyles,ze coraz wiecej...matek,buntuje sie przeciwko temu?


Ci ludzie,choc innym wydaje sie,ze jeszcze daleko maja do cyliwizacji,zaczynaja inaczej rozumowac.
Kobiety nie chca byc tylko wlasnoscia meza,walcza takze o swoje prawo...dlaczego? skoro urodzily sie w takiej kulturze i znaja obyczaje i tradycje?

Zastanawiam sie tylko nad jednym.....w jakim celu to sie robi.

Gdy w Europie czyta sie artykul o biciu dzieci,narod sie wzburza...a moze to tez w imie tradycji...bo tak wychowany byl tatus i mamusia. :zly:

...tam tez cierpia dzieci....
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 16:00     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Szamanka i widzisz...jesli zaczynaja sie buntowac to okej...ale nie widzial bym sensu zeby za wszelka cene ingerowac w ich zycie...Szamanko mi chodzi tylko o jedna rzecz...aby nie nazucac na sile naszych zwyczajow...zeby za wszelka cene nie chciec cywilizowac tych ludzi...

Szamanka napisał/a:
Gdy w Europie czyta sie artykul o biciu dzieci,narod sie wzburza...a moze to tez w imie tradycji...bo tak wychowany byl tatus i mamusia. Zly


byl juz o tym temat...z ktorego wynikalo ze budzi to powszechne oburzenie...
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 16:05     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
p4cz3k,napisal
Cytat:
z ktorego wynikalo ze budzi to powszechne oburzenie...



i wlasnie oburzamy sie,gdy czytamy lub ogladamy w telewizji takie programy.

Nie chodzi tu o doroslych...ich nawet moga w to "imie tradycji"do diabla puscic( przepraszam)...ale powtarzam,to sa dzieci.
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 16:14     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Szamanka od dawien dawna dzieci staly na straconej pozycji - w zaleznosci od kultury...mialy bardziej przechlapane lub tez mniej...


w starozytnej sparcie...wrzucano je do wody...jesli unosily sie na powierzchni mogly egzystowac dalej...jesli nie to albo sie topily...albo zabierano je nad przepasc...i zrzucano je ... maluchowi jego ojciec w odpowiedni sposob obwiazywal tors linami aby inne partie miesni mogly sie rozwijac...tak samo w azji...male stopki ... przeciez to tez byla katorga...? w sredniowiecznej europie (przeciez juz niby cywilizowanej) najwieksza umieralnosc byla wlasnie wsrod najmlodszych...

Szamanko...czlowiek w ogole jest dziwna istota...niby jestesmy tacy inteligentni...rozwinieci...potrafimy zbudowac komputer wielkosci zegarka na reke...a nie potrafimy szanowac zycia...
Profil
PW Email Cytuj
Szamanka 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 16:15     



Zaproszone osoby: 2
Imię: Beti( dla znajomych)
Dołączyła: 22 Lip 2005
Skąd: kiedys Gliwice
:mur: :mur: :mur: ale nie zyjemy w sredniowieczu :zalamany:


dla mnie to jednak wszystko straszne
Profil
PW Email Cytuj
p4cz3k 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 16:18     



Imię: Marcin
Dołączył: 08 Lip 2005
Skąd: Gliwice - Asnyka
Szamanka ja to dostrzegam...ze dla nas jest niezrozumiale...ze tam dzieci cierpia...jesli matki sie buntuja...(z wlasnej woli...to moze zrozumialy...to jest wlasnie ewolucja...do pewnych rzeczy nalezy dojsc samemu...aby zrozumiec..a. nie tylko przyjac jako prawde objawiona...!!)


Szamanka napisał/a:
W mur W mur W mur ale nie zyjemy w sredniowieczu Zalamany


czasem jak patrze co sie dzieje w kolo...to mam wrazenie ze zyjemyw takim sredniowieczu XXI wieku
Profil
PW Email Cytuj
trunks 
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 18:11     



Imię: Jakub Piotr Aleksander :]
Dołączył: 24 Maj 2005
Skąd: z nienacka
juz nie raz pisalem, ze nie lubie arabusów, bo dla mnie to prymitywni ludzie i tyle. Moze i nie nalezy ingerowac w te ich durne tradycje, ale i tak jak ktos ma takie powalone tradycje, to świadczy tylko o nim i ja nie mam do nich szacunku...
Profil
PW Email Cytuj
kisia 
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 01:42     



Imię: 2x5,3x7,3x9,4x7,3x4,1x2 :P
Dołączyła: 01 Lip 2004
Skąd: Gliwice
to jest straszny, okrutny rytuał, nie poparty nawet żadną religią, wszystko sie we mnie buntuje gdy o tym słyszę i należy dążyć do zaprzestania takich praktyk, ale Pączek ma po cześci racje, nie można na siłę narzucać im naszej tradycji czy zwyczajów. Moża i powinno się edukowac te kraje, uświadamiać że jest to bardzo krzywdzące, okalecza kobiety psychicznie i fizycznie. Cała ludność danego kraju powinna zrozumiec ten problem, bo same tylko zakazy wiele nie zmienia, nadal bedzie kwitło podziemie. Na siłe nic się nie zrobi. Z tego co wiem UNICEF ma opracowany program dzięki któremu, mogłyby nastapić zmiany w myśleniu tych ludzi.
Profil
PW Email Cytuj
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Themes: junFresh & Silk icon

Akcje Charytatywne - Pomogliśmy

Zbiórka dla Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach

Sprzęt dla Kliniki Patologii Noworodka w Zabrzu

Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Gliwicach

Zbiórka dla Hospicjum w Gliwicach






Ważne wydarzenia

I Urodziny Forum
II Urodziny Forum
III Urodziny Forum
IV Urodziny Forum
V Urodziny Forum


Jestem w Katalogu Ciekawych Stron - Zapraszamy!
Wyróżnienia
ForumGliwice.com - GWIAZDOR


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008