dupiate forum

Nasze miasto - Segregacja odpadów

kropka75 - Wto Maj 21, 2013 07:30
Temat postu: Segregacja odpadów
Ktoś już rozkminił ten temat?
Wie co, gdzie i jak?

A przy okazji - czy każde miasto ma swój pomysł na kolory i oznaczenia? W necie widuję całkiem sprzeczne z tym, co wydumały Gliwice.
Jak to jest?

kisia - Pią Maj 24, 2013 22:34

Wydaje mi się że kolory i oznaczenia powinny być ujednolicone, a każda gmina sama sobie tylko reguluje jak ta segregacja będzie się odbywać,wysokość oraz sposób naliczania opłat i ma do wyboru naliczanie od osoby, według ilości m³ wody lub ilości m² powierzchni mieszkalnej.

Jak dla mnie to absurd, żeby płacić od powierzchni bo jedna osoba mieszkająca na tej samej powierzchni co rodzina kilkuosobowa produkuje znacznie mniej śmieci.

Ja dostałam pismo ze spółdzielni Śródmieście i opłaty są przy
segregowaniu śmieci --------------- przy niesegregowaniu
za pow.do 60m2 - 0,30 zł/m2------------0,45 zl
od 60 do 90m2 - 0.20 zł/m2--------------0.30 zł
90 do 120 m2 - 0.10 zł/m2----------------0,15 zł
powyżej 120m2-----------------------------0,08 zł



Moja spółdzielnia na razie zakłada, ze wszyscy uczciwie będą segregować śmieci , więc na początku naliczą nam te niższe stawki. Ja jednak nie wierzę, że wszyscy bedą sobie zadawać trud i je segregować, zwłaszcza, ze nie jesteśmy tego nauczeni, a to nie jest takie proste jakby sie wydawało bo np nie każdy papier jest uznawany jako papier, w związku z czym bardzo szybko spółdzielnia zacznie naliczać wyższe opłaty bo wystarczy ze jedna osoba nie będzie tego robić i wszyscy lokatorzy będą odpowiadać solidarnie.

Jest jeszcze trochę niejasnych spraw w tej całej segregacji, np w czym mam wynosić papier czy obierki bo nie będę mogła tego robić w workach na śmieci, gdyż zrobione sa z plastiku :-0

kropka75 - Pią Cze 07, 2013 11:24

W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

***

A co do oznaczeń, to jednak nie jest tak samo, co mnie mocno dziwi.
My mamy odpady kuchenne w brązowym, są miasta, która mają w czarno/szarym, a my w takim mamy śmieci pozostałe, nie pasujące gdzie indziej.

Widziałam oznaczenia: metal - czerwony, plastik - żółty, my mamy oba w żółtym.
My mamy szkło w zielonym. Niektóre miasta mają białe szkło osobno, kolorowe osobno.
itd. itd.

Trzeba doktorat na tym zrobić. Zwłaszcza, gdy się mieszka w Gliwicach, a pracuje w innym mieście, gdzie są inne oznaczenia i firma segreguje śmieci. :oczami:

tier - Sro Cze 12, 2013 16:30

Najważniejsze, żeby ludzie nie wyrzucali bezmyślnie. Początki pewnie będą trudne, to kwestia czasu - przyzwyczaimy się.
Bot - Sro Cze 12, 2013 19:10

kropka75 napisał/a:
W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

W wydrążonym bochenku chleba :D

kropka75 - Czw Cze 13, 2013 07:15

Bot napisał/a:
kropka75 napisał/a:
W czym wynieść odpady kuchenne to też mnie frapuje. :)

W wydrążonym bochenku chleba :D

Buhahahaha

no tak, to bardzo ekologicznie będzie, na pewno nic nie będzie zalegać w "kompostowniku", na który to wyrzucą ;)

Notabene - gdzie jadą potem odpady kuchenne??

kisia - Pon Lip 01, 2013 01:18

no i mamy 1 lipca, a gdzie oznaczone śmietniki?
U mnie pozabierali prawie wszystkie stare i postawili same czarne bez jakichkolwiek oznaczeń i co ja mam do nich wrzucać ?

kajusiaw - Pon Lip 01, 2013 15:11

A u nas nadal nic nie ma, stoją tylko te same co były od początku.
Coś mi się wydaje, że ta cała segregacja to pic na wodę.
Będziemy płacić a koszy ni chu chu

Henio.eu - Wto Lip 02, 2013 00:25

U mnie kubeł opróżnili jak zwykle i zostało jak zwykle, choć zadeklarowana segregacja :/

Miasto chwali się, że to jedne z najniższych opłat w kraju... coś czuję, że niedługo dowiemy się, że mamy opłaty za wywóz niskie, ale mamy pakować śmieci w kolorowe worki - które musimy sobie kupić sami oczywiście za najniższą (bo jedyną w kraju) cenę i cały pomysł aby ludziom nie opłacało się wyrzucać śmieci do lasu szlag trafi... do tego jakaś opłata paliwowa do śmieciarki (lub tankowanie podczas opróżniania kubłów), opłata śmietnikowa (za parkowanie kubłów w śmietniku), opłata za kubeł, za kolor kubła... Podatek od nieruchomości - jeżeli budowie śmietnika użyto choć 1 cegły / 1Kg zaprawy no i opłata parkingowa za postój śmieciarki przed śmietnikiem podczas opróżniania!

Cennik wywozu:
1. <60m2
- <60m2

2. 60-90m2
- <60m2
-60-90m2

3. 90-120m2
- <60m2
- 60-90m2
- 90-120m2

cena wywozu dla "dla lokali mieszkalnych o powierzchni większej niż 90m2 i nie większej niż 120m2" i w tej części czytam o cenie "0,30zł od 1m2 powierzchni do 60m2 włącznie"?
Skoro ceny są te same dla danego metrażu, to czy nie wystarczy tego raz napisać?
Czy nie prościej by było podać tabelę opłat x m - y zł? wystarczy przyjąć zaokrąglenie (obojętnie jakie) do pełnych metrów i każdy miałby gotowe. (chyba, że miasto chce jeszcze zarabiać - w końcu miasto musi przynosić zyski - na karach za nieprawidłowe obliczenie opłaty).

Pewnie w końcu dadzą worki bo nie sądzę, aby każdemu do domku dali 5 kubłów, tylko zastanawiam się, jak je będą rozdawać... (chyba, że kubeł dzielony w środku).
Co z tymi którzy będą segregować, a sąsiedzi będą im wrzucać wymieszane? Kubły na kłódkę? (ponoć mają być jakieś kary za zmieszane zamiast deklarowanych segregowanych).

Dajcie znać, jakby ktoś się czegoś dowiedział!!!

Gmeras - Wto Lip 02, 2013 17:52

wszystko o tym h t t p;//w w w nowiny.gliwice, p l/video,510,0
Bot - Wto Lip 02, 2013 19:24

Czyli na chwilę obecną jest po staremu..
michasc - Sro Lip 03, 2013 22:33

Witam tylko komu teraz płacić za śmieci . MIASTU CZY REMONDIS NIC NIE WIADOMO ???.
Henio.eu - Sro Lip 03, 2013 22:51

informator o nowych zasadach śmieciowych:
"Opłaty z tytułu odbierania śmieci trzeba będzie wpłacać na rachunek Miasta Gliwice"

"Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie z dołu bez wezwania, w łącznej wysokości za trzy miesiące kalendarzowe, w terminach:
za I kwartał do 15 kwietnia danego roku,
za II kwartał do 15 lipca danego roku,
za III kwartał do 15 października danego roku,
za IV kwartał do 15 stycznia następnego roku."

"Pierwszą opłatę za gospodarowanie odpadami należy uiścić do dnia 15 października 2013r."

tier - Czw Lip 04, 2013 00:18


:rotfl:
Coś się musi zmienić, żeby się nic nie zmieniło.
No, może poza jednym, do płacenia za wywóz śmieci będziemy używać nie monet, tylko banknotów (czyli do niebieskiego pojemnika! :rotfl: )

kropka75 - Czw Lip 04, 2013 08:02

Nie jest po staremu, bo jest burdel.

Na moim osiedlu były 4 nowe kubły w każdym śmietniku.
Teraz są po dwa. Stare, brudne i obrzydliwe rozpadówy jakieś, czarne.

Nikt nic nie wie. Zsypy zamknięto.
Jeden wielki chlew.

Wcześniej chociaż był kosz na plastik, a teraz (...).
Trzymam te butelki puste i wku.... się, że muszę je wyrzucić do wspólnego kosza, bo zaraz nie będę się mogła w domu ruszyć.

Yeti - Czw Lip 11, 2013 15:32

kajusiaw napisał/a:
A u nas nadal nic nie ma, stoją tylko te same co były od początku...
Przypadkiem, wczoraj, u samych źródeł, tyle że nie gliwickich, usłyszałem, że w chwili obecnej nie ma na rynku (w skali międzynarodowej) takiej ilości kolorowych pojemników, jakie są potrzebne w związku z naszą (polską) reformą. Trzeba je dopiero wyprodukować. Sytuacja się powinna ustabilizować dopiero za dwa, trzy miesiące.

kisia napisał/a:
Jak dla mnie to absurd, żeby płacić od powierzchni...
To tylko jeden z absurdów w tym "śmieciowym" temacie, ale...
jeśli nie od metrażu, to:
...albo od osoby - ale możliwości ustalenia liczby osób, od których opłatę należałoby naliczać, budzi spore wątpliwości...
...albo np proporcjonalnie do zużycia wody - system być może najrozsądniejszy, a jednocześnie budzący najwięcej kontrowersji.

Każdy z systemów, z jakiego nasza gmina mogła skorzystać, powoduje, ze ktoś na tym zyskuje, a ktoś traci, ktoś się oburza, a ktoś cieszy...

vkimi - Czw Lip 11, 2013 17:40

Yeti napisał/a:

...albo np proporcjonalnie do zużycia wody - system być może najrozsądniejszy, a jednocześnie budzący najwięcej kontrowersji..


to, że kąpię dzieci po przyjściu do domu z piaskownicy nie oznacza, że ubrania wyrzucę na śmieci więc miałbym płacić za coś, z czego nie skorzystałem ? na pewno nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie

Henio.eu - Czw Lip 11, 2013 19:25

od ilości osób... no tak ile może wyprodukować śmieci dwoje osób... mieszkających w willi!!! pamiętajmy, że obecny system to nie tylko śmieci z domu, ale również ogrodu! małe mieszkania raczej rzadko mają duże ogrody, a w dużych domach z wielkimi ogrodami rzadko mieszka dużo osób.

Tak jak pisze Yeti, żaden z tych systemów nie mógłby zadowolić każdego.

Wszyscy za to możemy ponarzekać na wysokość stawek :) i sposób ich liczenia.

tier - Czw Lip 11, 2013 22:14

Yeti napisał/a:
Przypadkiem, wczoraj, u samych źródeł, tyle że nie gliwickich, usłyszałem, że w chwili obecnej nie ma na rynku (w skali międzynarodowej) takiej ilości kolorowych pojemników, jakie są potrzebne w związku z naszą (polską) reformą. Trzeba je dopiero wyprodukować. Sytuacja się powinna ustabilizować dopiero za dwa, trzy miesiące.

Tia... dobra ściema nigdy nie jest zła.... IMHO to wymówka, o ustawie wiadomo nie od dziś.
Może wystarczy chcieć i pomyśleć??
Jeśli faktycznie jest to prawda, że trzeba poczekać aż je wyprodukują, to nic nie stało na przeszkodzie, żeby kupić farbę i co czwarty, piąty pojemnik pomalować na odpowiedni kolor.
:P

Henio.eu - Czw Lip 11, 2013 22:38

taaa... tylko na czas oczekiwania na dostawę?
pewnie jest na to jakiś paragraf o krótkotrwałym użyciu i wynikającej z tego niegospodarności, choćby farba była za darmo od sponsorów (trzeba by zapłacić podatek od darowizny) a ludzie pomalowali je w czynie społecznym :)

tier - Nie Lip 14, 2013 23:03

Zostawmy czyny społeczne na coś społecznego. Gdybym zarządzał firmą śmieciową, która wygrała przetarg i była zobowiązana do postawienia pojemników do segregacji - a faktycznie nie byłoby możliwości ich zakupu na czas, to kupiłbym farbę i kazał pomalować część istniejących pojemników, żeby się do czasu dostawy wywiązać się z warunków przetargu.
kropka75 - Wto Lip 23, 2013 09:28

Co do sposobu naliczeń, to tu nigdy nie będzie zadowolenia.

Samotna starsza pani w 3 pokojach wkurza się, bo praktycznie nie produkuje śmieci.
Fakt, wody też mało używa, zwłaszcza odkąd ma licznik...

Ale ta sama pani w kawalerce też nie będzie zadowolona, gdy policzą od osoby, bo nie chce płacić tyle ile sąsiadka siedząca na 70m.

W domach większość śmieci pochodzi z powierzchni i z ogrodów. Ale nie są to śmieci kuchenne, głównie jakieś opakowania przemysłowe, do mycia, czyszczenia, malowania, konserwacji itd. Sporo narzędzi, rękawiczek i tego typu rzeczy.
Pan z domu jednorodzinnego i pan z kawalerki jedzą raczej tyle samo.

Nie ma tu idealnego rozwiązania. Niestety.

Henio.eu - Czw Lip 25, 2013 20:11

malowanie koszy... wystarczy nalepić odpowiednie nalepki inne miejscowości tak mają np. Bielsko-Biała (tam jest system segregacji na mokre i suche, a plastiki, papier, szkło to stoją tylko na osiedlach tak jak w Gliwicach przed 1VII... i chyba do dzisiaj).
sebek - Pią Lip 26, 2013 16:24

Głupoty się u nas robi. W DE segregacja jest banalnie prosta. W większych sklepach jest maszynka, do której wrzuca się butelkę plastikową a maszynka wydaje nam ojrasy które poszły na kaucję. Jak oddajesz papier to też dostajesz jakiś tam zwrot kasy. Sprytnie, prosto, bez zbędnych naciąganych przetargów i bez robienia śmietnika z 50 kubłami pod własnym oknem. U nas zawsze za wszystko muszą się zabierać od za przeproszeniem dupy strony. Ja osobiście nie mam prawie wcale odpadów w postaci plastiku ( więc po kij mam płacić za segregację plastiku ?! ) skoro nie kupuję prawie niczego w plastikowych opakowaniach. A jak już są, to zawsze mógłbym je zanieść do takiej maszynki jak to w DE mają. Kolejna sprawa, nie będę oddawał papieru, bo zużywam go na inne cele, po za tym nie kupuję gazet bo ich nie czytam. Kolejny "punkt programu" za który muszę płacić a który kompletnie mi nie jest potrzebny.

A teraz pytanie dla mnie osobiście najważniejsze. Pytam się, co mam zrobić z popiołem w środku lata, skoro mój piec grzeje cały rok, jak geniusze wpadli na pomysł, że popiół będą odbierać tylko zimą ?

Debilizm w tym kraju już dawno osiągnął apogeum, teraz pytanie kiedy to wszystko runie, bo czas po temu najwyższy...

krystian - Sob Lip 27, 2013 17:46

bo tak to wlasnie jest... My jak cos zmieniamy to z pelnym rozmachem. Nawet kubly musza byc kolorowe. A to niestety wiaze sie z kosztami. Najproszty i najtanszy sposob- kubly czarne i naklejki. Sposob dziala w innych krajach i nie rozumiem czemu u nas mialby sie nie przyjac.
Odpady kuchenne- ja osobiscie tego dziadostwa nie zbieram. Laduje to w koszu, bo jakos nie usmiecha mi sie miec szczurow i innej zwierzyny pod domem

Solid_Wood - Pon Lip 29, 2013 12:35

Dopytałem znajomego o ten sposób - tzn. czarne kubły i naklejki. Jaka odpowiedź? Z nowymi kubłami to by jeszcze wyszło, ale stare ktoś musiałby wymyć... chętnych brak :-)
krystian - Nie Sie 04, 2013 09:20

super... czyli jest miejsce na rynku dla nowej dzialalnosci gospodarczej!! mycie koszy na smieci.
vkimi - Pon Sie 26, 2013 15:48

mnie rozbraja napis na kubłach NIE KRADNIJ ŚMIECI
sebek - Sro Sie 28, 2013 12:01

A u mnie odkąd się ta cała segregacja zaczęła, to jest tylko więcej syfu. W domu muszę trzymać kilka kubełków, na dworze leżą worki. Fajnie odbierają terminowo. Ale gdyby tak jeszcze dali dodatkowe kubły na resztę śmieci to bym się nie pogniewał. No a co do popiołu to sprawa dalej nie rozwiązana :zalamany:
vkimi - Sro Sie 28, 2013 17:52

ha syf to i u mnie na osiedlu nie mówiąc że mamy po jednym pojemniku na każdy surowiec i wiecznie są pełne. a jeszcze bardziej mnie śmieszy to jak widzę pracowników opróżniających wszystkie kubły do jednej śmieciarki
sebek - Czw Sie 29, 2013 12:50

U nas na szczęście jeżdżą co kilka dni zbierając dany typ śmieci.
vkimi - Sob Sie 31, 2013 17:59

tak sobie myślę, że jeszcze ze dwa pokolenia przeminą zanim to zacznie działać jak należy
sebek - Sob Sie 31, 2013 21:13

Wystarczy usunąć z rządu tych, co nie mają pojęcia o tym co robią i temat sam się rozwiąże. U nas receptą na wszystko jest tworzenie ustaw, zamiast obserwacji tego, jak należałoby bezboleśnie dany temat rozwiązać i aby mogło to na prawdę działać tak jak powinno.
vkimi - Nie Wrz 01, 2013 17:38

mi bardziej chodziło o to, że ludziom może jeszcze być trudno się tego nauczyć i dopiero dzieci naszych dzieci będą tego uczeni od początku i stanie się to normalniejsze
sebek - Pon Wrz 02, 2013 15:22

Pomyśl. Prosty sposób na butelki czy to szklane, czy to PET. Wystarczy do każdej butelki dać 1zł kaucji. I gwarantuję ci, że żadnej butelki w rowie nie znajdziesz. w DE kaucja za butelkę szklaną wynosi 0,25E na chwilę obecną ;)

Nie trzeba zmiany pokoleń. Wystarczy dać ludziom odczuć po kieszeni różnicę (ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i wszystko samo się zmieni. Jak ktoś będzie musiał dać na kaucję za 6 1,5 litra butelek aż 6zł, to na pewno puste ładnie przyniesie z powrotem, bo to już 1/3 nowej takiej paczki.

W cywilizowanych krajach, takie tematy rozwiązuje się metodą kija i marchewki. U nas tylko kijem, u tu leży cały problem.

vkimi - Pon Wrz 02, 2013 18:01

ja wiem jak to w de funkcjonuje i wiem, jestem świadom że nawet jak leniwy wyrzuci butelkę do kosza zaraz znajdzie się zbieracz skarbów śmietnikowych i ją wyciągnie i opchnie. ja to wiem i znam. chodzi mi o to że niektórzy nie wiedzą/ nie rozumieją/ albo po prostu mają w (...) i ciężko im się nastawić na segregację a służby muszą się nauczyć odpowiednio tym wszystkim gospodarować bo póki co widzę chaos. i chodzi mi o to, że następne pokolenie uczone od lat najmłodszych będzie w tym wszystkim lepiej funkcjonować i też pewnie będzie to trochę inaczej wyglądać. póki co wszystko się przeciera póki jest nowe.



widziałem w naszym kraju sklepy z takimi samymi automatami na butelki jak w marketach na zachodzie tylko, cholera, zapomniałem gdzie he he skleroza nie boli na szczęście

tier - Pon Wrz 02, 2013 23:30

sebek napisał/a:
Pomyśl. Prosty sposób na butelki czy to szklane, czy to PET. Wystarczy do każdej butelki dać 1zł kaucji. I gwarantuję ci, że żadnej butelki w rowie nie znajdziesz. w DE kaucja za butelkę szklaną wynosi 0,25E na chwilę obecną ;)

Sposób z kaucją jest dobry, ale nie jest wolny od wad ( jak wszystko).
sebek napisał/a:
Jak ktoś będzie musiał dać na kaucję za 6 1,5 litra butelek aż 6zł, to na pewno puste ładnie przyniesie z powrotem, bo to już 1/3 nowej takiej paczki.

Pomyśl: masz 3 dzieci, którym do szkoły codziennie dajesz półlitrową wodę np. z dyskontu - do ceny 0,59 dolicz 2 razy większą kaucję! :mur:
3 butelki dziennie to 15 w tygodniu. A dzieci - jak to dzieci - czasem pustą przyniosą, czasem zapomną, czasem potłuką lub wyrzucą do śmietnika. Pewnie, że ze śmietnika hasiomaszkytniki sobie wyciągną, sprzedadzą i kupią sobie za to jakiegoś bełta - ale w w takim przypadku więcej wydasz na sponsorowanie śmieciarzy, niż na napoje dla dzieci!

vkimi - Wto Wrz 03, 2013 15:19

prawda to

ja jak mogę unikam kupowania produktów w butelkach czy w szkle także tego typu odpadów u mnie w domu jest prawie wcale. he he za to 80% wszystkich odpadów to zużyte papersy :rotfl:

moja starsza pociecha nie jest jeszcze w wieku szkolnym ale na jakieś tam dłuższe wypady czy wycieczki napój czy herbatkę dostaje w bidonie, w skali miesiąca wychodzi to taniej
a woda z kranu jest lepsza i zawiera więcej minerałów niż ta z butelek

sebek - Sro Wrz 04, 2013 07:39

tier napisał/a:
sebek napisał/a:
Pomyśl. Prosty sposób na butelki czy to szklane, czy to PET. Wystarczy do każdej butelki dać 1zł kaucji. I gwarantuję ci, że żadnej butelki w rowie nie znajdziesz. w DE kaucja za butelkę szklaną wynosi 0,25E na chwilę obecną ;)

Sposób z kaucją jest dobry, ale nie jest wolny od wad ( jak wszystko).
sebek napisał/a:
Jak ktoś będzie musiał dać na kaucję za 6 1,5 litra butelek aż 6zł, to na pewno puste ładnie przyniesie z powrotem, bo to już 1/3 nowej takiej paczki.

Pomyśl: masz 3 dzieci, którym do szkoły codziennie dajesz półlitrową wodę np. z dyskontu - do ceny 0,59 dolicz 2 razy większą kaucję! :mur:
3 butelki dziennie to 15 w tygodniu. A dzieci - jak to dzieci - czasem pustą przyniosą, czasem zapomną, czasem potłuką lub wyrzucą do śmietnika. Pewnie, że ze śmietnika hasiomaszkytniki sobie wyciągną, sprzedadzą i kupią sobie za to jakiegoś bełta - ale w w takim przypadku więcej wydasz na sponsorowanie śmieciarzy, niż na napoje dla dzieci!


Ja to doskonale rozumiem, ale czy to dzieci wywalają najwięcej śmieci ? Po za tym założę się, że jak dziecko będzie mogło opchnąć pustą butelkę za 1zł to ją opchnie po cichu żeby na coś kasę nazbierać. Nawet nie wiesz jak dzieciaki potrafią kasę liczyć :hyhy: Po za tym, ja nigdy do szkoły wody w butelkach nie nosiłem, bo po co, jak na miejscu można było kupić herbatę po 30gr szklanka.

Renattta - Pon Paź 14, 2013 10:43

vkimi napisał/a:
mnie rozbraja napis na kubłach NIE KRADNIJ ŚMIECI


Taki napis to do TELEEKSPRESU :))))) przynajmniej sie ludzie w kraju uśmieją

a tak powaznie- są takie napisy? Ja ne zauważyłąm nigdzie

vkimi - Pon Paź 21, 2013 07:03

widziałem je w kilku miejscach na śląsku gdzie się rzucało w oczy bo specjalnie się za tym jakoś nie rozglądam he he mnie przy zubrzyckiego takie napisy widnieją, z początku się z tego śmiałem i nie kumałem co to za kradzież jak to śmieci moje-twoje czyli własność nasza i mogę je dać byle komu nie koniecznie zakładowi bo posortowane i moża sprzedać itd.... nawet w uwadze i wiadomościach było o tym głośno bo zakłady oprócz tego że kasują nas wszystkich od wywozu to jeszcze obracają naszymi posegregowanymi śmieciami skąd mają dodatkową kasę.

osobiście mi się to nie podoba że zarabia na mnie na jednym towarze i sklepikarz i śmieciarz i państwo dwa razy ale nie ma tego złego bo 95% moich śmieci to obierki i pampersy po dzieciach. plastiku, makulatury i szkła praktycznie nie ma

gumiś - Pon Lis 25, 2013 10:59

Segregowanie jest wg mnie po częsci głupotą.
koniuszko - Wto Cze 03, 2014 19:19

gumiś - możesz uzasadnić swoją wypowiedź?
Głupotą dla mnie jest zatrudnianie firm do segregacji, niejednokrotnie widziałem jak podjeżdża śmieciarka i wszystkie kontenery wpakowała do siebie, ludzie segregują w kontenery a na koniec i tak zabierają mieszane

Silesian - Sro Cze 04, 2014 12:09

może nie głupota, ale często syzyfową pracą. gdy połowa sąsiadów ma to gdzie i rzuca jak popadnie...
kropka75 - Sro Cze 04, 2014 13:05

sebek napisał/a:
A u mnie odkąd się ta cała segregacja zaczęła, to jest tylko więcej syfu. W domu muszę trzymać kilka kubełków, na dworze leżą worki. Fajnie odbierają terminowo. Ale gdyby tak jeszcze dali dodatkowe kubły na resztę śmieci to bym się nie pogniewał. No a co do popiołu to sprawa dalej nie rozwiązana :zalamany:


Zmień piec na gazowy. ;)

kropka75 - Sro Cze 04, 2014 13:06

sebek napisał/a:
Po za tym, ja nigdy do szkoły wody w butelkach nie nosiłem, bo po co, jak na miejscu można było kupić herbatę po 30gr szklanka.


Wow, burżuj! :D

Za moich czasów piło się w szkole kranówę. :D

kisia - Sro Cze 04, 2014 13:42

sebek napisał/a:
co do popiołu to sprawa dalej nie rozwiązana
wrzucasz do pojemnika odpadów komunalnych / pojemnika na odpady zmieszane.
U mnie stoją i na papier, szkło, plastik/metal i odpady niesegregowane. Płacimy wszyscy nadal jak za odpady segregowane, a panie wścibskie, te wszystko wiedzące, zalegające w oknach i przed tv na kanale "monitoring osiedlowy", bezczelnie usiłują zaglądać do worków jak się z którą jedzie w windzie. Potrafią nawet zapytać czy się segreguje :przestraszony:

sebek - Pon Cze 09, 2014 16:52

kisia napisał/a:
sebek napisał/a:
co do popiołu to sprawa dalej nie rozwiązana
wrzucasz do pojemnika odpadów komunalnych / pojemnika na odpady zmieszane.
U mnie stoją i na papier, szkło, plastik/metal i odpady niesegregowane. Płacimy wszyscy nadal jak za odpady segregowane, a panie wścibskie, te wszystko wiedzące, zalegające w oknach i przed tv na kanale "monitoring osiedlowy", bezczelnie usiłują zaglądać do worków jak się z którą jedzie w windzie. Potrafią nawet zapytać czy się segreguje :przestraszony:


Zadałbym proste pytanie : "czy pani segreguje ? A mogę zaglądnąć do Pani worka ze śmieciami ? "

kropka75 napisał/a:
sebek napisał/a:
A u mnie odkąd się ta cała segregacja zaczęła, to jest tylko więcej syfu. W domu muszę trzymać kilka kubełków, na dworze leżą worki. Fajnie odbierają terminowo. Ale gdyby tak jeszcze dali dodatkowe kubły na resztę śmieci to bym się nie pogniewał. No a co do popiołu to sprawa dalej nie rozwiązana :zalamany:


Zmień piec na gazowy. ;)


Jeszcze mnie nie porąbało żeby się na gaz przerzucać. Jak ktoś mieszka na 50 metrach to sobie gazem może palić do woli, ale nie jak masz do ogrzania cały dom. Szkoda kasy, taniej wyszłoby nawet na oleju opałowym. Póki co mam piec na ekogroszek i jest w miarę spoko, około 6 ton na zimę wystarcza.

kisia - Sro Cze 11, 2014 14:43

sebek napisał/a:
Zadałbym proste pytanie : "czy pani segreguje ?
to też takie pytanie jedna usłyszała
sebek napisał/a:
A mogę zaglądnąć do Pani worka ze śmieciami ?
to mnie za bardzo nie interesuje, ale kiedyś przyłapałam jedną że wrzuciła butelkę po oleju do plastiku, no i powiedziałam jej parę słów :D
sebek - Sro Cze 11, 2014 20:05

kisia napisał/a:
sebek napisał/a:
Zadałbym proste pytanie : "czy pani segreguje ?
to też takie pytanie jedna usłyszała
sebek napisał/a:
A mogę zaglądnąć do Pani worka ze śmieciami ?
to mnie za bardzo nie interesuje, ale kiedyś przyłapałam jedną że wrzuciła butelkę po oleju do plastiku, no i powiedziałam jej parę słów :D



Jak pisałem, gdyby na wszystko była kaucja, to ludzie jak głupi by segregowali i sami w zębach do punktów odbioru zanosili jak na zachodzie. Niestety, w PL do każdego tematu trzeba się zabierać jak "pies do jeża" i do tego od du..y strony :dobani:

vkimi - Czw Cze 12, 2014 18:30

kaucja kaucją ale jaki ma sens segregacja jak to wszystko trafia do jednej śmieciarki ?
sebek - Czw Cze 12, 2014 19:01

Ma o tyle, że jak jest to w osobnych workach, to jednak jest już prostsze pogrupowanie tego na miejscu. Nie mniej jednak dla mnie segregowanie na takiej zasadzie jak to jest w PL jest paranoją. Prościej w mieście uruchomić miejsce odbioru makulatury, szkła, plastiku i wszystkie te materiały miałyby narzuconą kaucję. Temat rozwiązałby się sam. Nie chcesz oddawać ? Twoja kasa, twoja sprawa. Chcesz zaoszczędzić, to pojedziesz raz w miesiącu na skup i po temacie. W DE oraz NL masz przy wszystkich marketach maszyny które odbierają butelki czy to plastikowe czy szklane. W zamian dostajesz wydruk, który dajesz w kasie przy zakupach i o tyle ile na tym wydruku jest, o tyle maleje twój rachunek podczas zakupów. Proste i bez zbędnych ustaw i innych pierdół. Trzeba tylko myśleć, ale z tym w naszym kraju zawsze były problemy.
tier - Pią Cze 13, 2014 22:49

vkimi napisał/a:
kaucja kaucją ale jaki ma sens segregacja jak to wszystko trafia do jednej śmieciarki ?

Sorry, ale to w moim prezkonaniu brzmi jak mantra tych, którym się nie chce. Fakt, że kiedys przyuważyłem, że przyjeżdzą jedna ciężarówka po śmieci segregowane (nie w Gliwicach). Tylko, że ja zauważyłem, że paka tej ciężarówki było podzielona na 3 części, do których trafiły śmieci z odpowiednich pojemników, a po drugie - vikmi - spojrzyj sobie kiedyś do losowo wybranego pojemnika na posegregowane odpady. Założę się o dobre wino, że w każdym zauważysz śmieć z innej bajki. To jedno. Drugie to to, że łatwiej. jak sądzę oddzielić w sortowni zmieszany ze sobą papier od szkła i makulatury, niż od wszystkich, niesegregowanych śmieci komunalnych. Trzecie to to, że (w moim przekonaniu) gliwickiemu Remondisowi nie zależy na tym, żeby wszyscy segregowali śmieci. Wnioskiuje po tym, że Remondis przedsiębiorcy,z którym współpracuje w temacie wywozu śmieci przez cały rok nie zaproponował NIC, ale to kompletnie NIC, żeby segergował swoje śmieci (nie jestem pewien, czy cena za wywóz się nie zwiększyła - ale poza tym nie zmieniło się kompletnie nic!!!

Niezależnie od tego, uważam, że segregacja ma sens!

Vikmi - nie pytaj, co segregacja zrobi dla Ciebie - pytaj co Ty możesz zrobić dla segregacji śmieci! :rotfl:

kisia - Nie Cze 15, 2014 01:19

tier napisał/a:
Remondis przedsiębiorcy,z którym współpracuje w temacie wywozu śmieci przez cały rok nie zaproponował NIC, ale to kompletnie NIC, żeby segergował swoje śmieci (nie jestem pewien, czy cena za wywóz się nie zwiększyła - ale poza tym nie zmieniło się kompletnie nic!!!
Niestety tak jest, że firmy nie muszą segregować śmieci, a cena za wywóz, jeżeli chodzi o moją firmę, się nie zmieniła.
vkimi - Sro Lip 02, 2014 17:07

tier - nie wiem, na jakiej podstawie stwierdzasz że czegoś mi się nie chce ??


dla mnie segregacja to nie problem i nie jestem przeciwnikiem. chyba mas po prostu do mnie jakiś awers ? ;)

sebek - Sro Lip 02, 2014 17:46

A ja wam powiem, teraz większość czasu mieszkam za granicą. Kaucje na poziomie 0,25 euro za butelkę po wodzie mineralnej, to norma. Wszyscy oddają. U nas by się nie przyjęło ? ;)
vkimi - Sro Lip 02, 2014 18:11

pewnie, że by się przyjęło. tylko po co ludziom dać tą możliwość...
tier - Czw Lip 03, 2014 16:06

vkimi napisał/a:
tier - nie wiem, na jakiej podstawie stwierdzasz że czegoś mi się nie chce ??

vkimi - na jakiej podstawie stwierdzasz, że napisałem, że Ci się niechce?? W moim poscie można przeczytać:
tier napisał/a:
Vikmi - nie pytaj, co segregacja zrobi dla Ciebie - pytaj co Ty możesz zrobić dla segregacji śmieci! :rotfl:

Dodam tylko, że emotikonem :_rotfl: chciałem mówiąc kolokwialnie "puścić oko", żażartować w tym temacie, trawestując propaństwową wypowiedź Kennedyego (tutaj: prosegregacyjną) ;)
vkimi napisał/a:

dla mnie segregacja to nie problem i nie jestem przeciwnikiem. chyba mas po prostu do mnie jakiś awers ? ;)

:zdziwko:
Wręcz przeciwnie - lubię dyskutować, a to, że się w czymś nie zgadzamy, to zupełnie inna sprawa.

vkimi - Pią Lip 04, 2014 08:45

tier napisał/a:
w moim prezkonaniu brzmi jak mantra tych, którym się nie chce


no stąd mi się to wzięło. źle zrozumiałem, proszę o wybaczenie :)

ja tam jestem za segregacją ale nie lubię robić czegoś bez sensu np w tym wypadku jeżeli śmieci są faktycznie mieszane w jednej śmieciarce. kiedyś na jakimś wysypisku usłyszalem że to całe segregowanie mija się z celem bo i tak wszystko trzeba na jedną taśmę wysypać.

sebek - Pią Lip 04, 2014 11:19

Jak pisałem, nie do końca. Bo masz worki pełne jednego i tego samego ustrojstwa. Nie mniej jednak, w mojej gminie jeżdżą osobne pojazdy.
vkimi - Wto Lip 08, 2014 08:47

dobra, ale załóżmy że śmieciara na pace w innym worku ma coś ostrego i rozcina inne wory lub przy prasowaniu one pękają. są też kubły ogólne gdzie odpady są wymieszane i też trafiają do jednej śmieciarki
tier - Wto Lip 08, 2014 13:33

Odpady z pojemników do segregacji nie są zgniatane w śmieciarce.
Łatwiej oddzielić od siebie plastik, szkło i papier, niż wybierać te odpady zogólnych śmieci.

Mówąc (czyli pisząc) drukowanymi literami - łatwiej posegregować literki A B i C ze zbioru literek A B i C, niż wybierać je z całego alfabetu...
:cool:

vkimi - Sro Lip 09, 2014 07:42

i tu się mylisz bo są zgniatane. często na osiedlu stałem rano za śmieciarą i widziałem co sie wyprawia

(ewentualnie coś przez ostatni miesiąc mogło się zmienić, bo przesiadłem się na rower)

sebek - Pią Lip 11, 2014 07:15

U mnie nie zgniatają. Jeździ samochód z paką i ładują na pakę. W jednym tygodniu plastik, w innym szkło, w jeszcze innym makulaturę ;)
kozik262 - Wto Lip 12, 2016 13:48

Na moim osiedlu firma wyworząca odpady dostarcza odpowiednie pojemniki i worki na śmieci. Dzięki temu nie ma żadnego problemu z sortowaniem śmieci.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group