dupiate forum

Dział Kulinarny - Wigilijne potrawy

kisia - Nie Lis 28, 2004 23:06
Temat postu: Wigilijne potrawy
Jakie potrawy pojawiają się u Was na stole w Wigilie i Swięta Bożego Narodzenia??
Asienka - Pon Lis 29, 2004 14:52

U mnie u mamy na wigilie jest barszczyk z uszkami, karpik, ziemniaczki ,kaspusta z grochem (mniam) :) Ze słodkości obowiazkowy sernik i makowiec :)

Czasmi kutia ale rzadko :D



A na ¦więta rosół z makaronem, kluski, rolada i modra kapusta :D

ANIUS - Pią Gru 03, 2004 11:19

A u mnie miedzy innymi pierogi ruskie,takie wyborne, przez mamusie robione:)

tylko, ze ....czesto jej sie nie chce ich lepic :twisted:

Moooni001 - Pią Gru 03, 2004 15:02

U mnie tradycja to: rosół z ryby z grzankami, karp (I inne rybki też), kapusta z grzybami, kartofelki. A na deser: makówki i moczka :D :D :D
akicia83 - Pon Gru 06, 2004 20:06

U mnie tradycja to barszczyk z uszkami,ziemniaczki,kapustka karp,filety-bo ja tam karpia nie lubie blee :D i podobnie jak poprzedniczka makowki mmm juz mi sie po nocach snia :rotfl:

a w Boze Narodzenie tradycyjny slaski obiad :D

frohike - Pon Gru 06, 2004 20:35

jesli chodzi o sama kolacje wigilijna to zawsze to samo czyli:

zupa grzybowa,

ziemniaczki,

kapusta z grochem,

karp,

kompot z suszonych owoców.



jak dla mnie nie ma swiąt bez karpia, wszystko inne z jedzenia sie nie liczy, no chyba ze jeszcze ciasto upieczone przez mamusie.

Mariusz - Pon Gru 06, 2004 20:55

Ja właśnie nie lubie ryb, wszystko przez ości ;-) Czasem skuszę się na łososia, ale karp odpada ! :)
True - Pon Gru 06, 2004 23:01

Cytat:
makowki mmm juz mi sie po nocach snia
nie tylko wam :rotfl:
kaszanna - Czw Gru 09, 2004 12:14

A u nas: zupa rybna z grzankami, groch z kapustą, karp w różnych postaciach i makówki.

Karpia uwielbiam właśnie ze względu na ości ;) Mogę sobie tak siedzieć i godzinkę: wybierać, obierać i jeść...

Asienka - Czw Gru 09, 2004 12:22

kaszanna napisał/a:


Karpia uwielbiam właśnie ze względu na ości ;) Mogę sobie tak siedzieć i godzinkę: wybierać, obierać i jeść...




I o to własnie chodzi :brawo:

kisia - Sob Gru 11, 2004 17:27

a u mnie jest oczywiście karpik, barszcz z uszkami lub pasztecikami, pierogi z grzybami i kapustą, groch z kapustą, coś ze śledzi, do picia susz, na słodko kutia i różne pyszne ciasta pieczone przez teściową. Pewnie sa jakies jeszcze inne potrawy ale na dzień dzisiejszy ich nie pamietam.Nie jestem jeszcze w transie przygotowań swiątecznych :D
S-A-S-I-K - Czw Gru 23, 2004 11:45

aaaaaaaa :!:
mmmmmmmmm

i_znowu_swieta_czyli_zacznie_sie_tycie :cry: :P

u_mnie_w_domu_tradycja_jest_jakos_dziwnie_okrojona
na-stole_pojawiaja_sie_ruskie_pierogi_barszczyk_rybka_ziemniaki_i_makowki_(od_zeszlego-roku :P )
mmmmmmmmmmmmmmmm
juz_nie_umiem_doczekac_sie_karpia
uwieeeeeeeeeeelbiam_pieczone_ryby
ale_jakos_lezki_do_oczu_mi_naplynely_jak_zauwazylam-ze_karp_ktory-wczoraj_buszowal_w_misce_....
kazdy-wie_co-z_nim_sie_sta :( lo

frohike - Czw Gru 23, 2004 13:44

oj ja zawsze jak kupuje karpia to chce aby go zabili na miejscu.

nie miałbym sił aby zabic zwierzatko,

S-A-S-I-K - Czw Gru 23, 2004 19:21

u_mnie_w_rodzinie_zrobila_to_mama_
tata_jest-chyba_zbyt_slaby_psychicznie :P

a_na_miejscu_nie_zabijaja_juz_bo_za_to_sie_placi_kare_w_wysokosci_500_zl._podobno
taka_obeznana_jestem :P

frohike - Czw Gru 23, 2004 19:38

Cytat:
a_na_miejscu_nie_zabijaja_juz_bo_za_to_sie_placi_kare_w_wysokosci_500_zl._podobno


tez czytałem o tym jednakze powiem tylko tyle ze w tym roku nie zabijałem sam ryb wiec chyba zbyt duzo osób tego nie przestrzega :wink:

S-A-S-I-K - Czw Gru 23, 2004 21:39

hmmm_kurcze_to_na_sosnicy_ludzie_praw_nie_lamia :P
Uszatek - Czw Gru 23, 2004 21:50

O co chodzi z tymi makówkami ?? Pierwsze słysze...

A jeśli chodzi o mnie, to nie może być ¦wiąt bez śledzi w oleju i pierogów z kapuchą i pieczarkami / grzybami. Reszta nie ma znaczenia i tak nie ruszę :P W szczególności tego karpiowego paskudztwa :P

Asienka - Czw Gru 23, 2004 22:00

A u mnie w domku dzisiaj zapachy że ojej :D
Kapustka z grochem sie już pichci, a kapia nie musiałam zabijac bo mam znajomych co sami łowia i przywożą mi juz wypatroszone, i juz sie robi galareta, wywar z grzybków tez juz zrobiony................. kiedy bedzie jutro :D

I makówki zaczynam zaraz robić :D (pierwszy raz) mam nadzieje że sie udadzą

kisia - Czw Gru 23, 2004 23:00

Cytat:
O co chodzi z tymi makówkami ?? Pierwsze słysze...

Uszatek, bo Ty warszawiak jesteś to nie znosz ślunskich potaw (nie umiem pisać i mówić po śląsku)
a makówka to tradycjonalna bożonarodzeniowa śląska słodka potrawa .

h t t p;//w w w forumgliwice, c o m/rozmowy/viewtopic.php?p=9186#9186]specjalnie dla Ciebie Uszatku żebyś mial pojęcie co to makówki :D :D :D

mi osobiście makówki nie smakują

Frycek - Czw Gru 23, 2004 23:07

Cytat:
mi osobiście makówki nie smakują

Mi tez nie,sa za slodkie...uszatek polecam wyprobowac..moze dziwnie wyglada ale jak zrobisz...mmmmm

Uszatek - Czw Gru 23, 2004 23:24

No nie znam nie znam.. ale właśnie poznaję w ten sposób :) Dzięki za przepis, spróbuje :)
S-A-S-I-K - Pią Gru 24, 2004 13:35

ja_zdazylam_juz_troche_makowek_podjesc_od_rana :P

i_to_na_tyle_juz_sie_zamulilam_hehe :]

delfin - Pon Gru 27, 2004 02:33

Co do karpia to zabijaja na miejscu prawie w kazdym markecie. Nie wiem o co chodzi z tymi przepisami o zabijaniu zwierzat ale fakt jest faktem. Osobiscie nie przepadam za karpiem i wole pstraga.
Co do makowek to najsmaczniejsza potrawa w Swieta :-), a zebym nie mial za malo maku to moja kobieta robi kutie (jakies wschodnie danie) tez dobre :-)

kisia - Pon Gru 27, 2004 09:46

Cytat:
moja kobieta robi kutie (jakies wschodnie danie) tez dobre

uważam że kutia jest sto razy lepsza os makówek

LuKaSh - Pon Gru 27, 2004 10:27

Cytat:
uważam że kutia jest sto razy lepsza os makówek

A Ja nie jadłem ani tego, ani tego :D
no może makówki kiedyś spróbowałem ale nie dobre :D

Asia_:) - Pon Gru 27, 2004 11:32

mmmmmniam...
a u mnie w domciu to sie nie gotuje barszczu ani rybnej ani grzybowej tylko zupke na konopiu :P
taaaak na konopiu nazywa sie dosc smiesznie:
SIMINIOTKA :P :lol:
ale mi baaaardzo smakuje mniam
karp u nas to jest tak doprawiony ze w jezyczek szczypie
makowek jeszcze nie probowalam bo tyle tego na stole bylo
a ze u mnie swiateczne potrawy pichcone sa w ilosci jak dla wojska to pachnie nimi przez pol miesiaca :P
na sniadanko przez najblizszy czas sledzik w smietanie pycha :P

kaszanna - Pon Gru 27, 2004 13:43

Makówki słodkie?? Mniej cukru można dodać :twisted:
S-A-S-I-K - Pon Gru 27, 2004 18:46

eeee
to_kutia_jest_slodsza_przeciez...

ANIUS - Wto Gru 28, 2004 16:15

hmm, no to teraz prosze mi powiedziec jaka jest roznica miedzy kutia, a makowkami? :)
Ja osobiscie na Swieta przygotowalam kutie...podobno makowki to tylko inna nazwa..
Byc moze sie myle :?

S-A-S-I-K - Wto Gru 28, 2004 18:31

z_tego_co_mi_wiadomo_kutia_jest-z_miodem_a_makowki_nie...

poza_tym_makowki_to_mak_przekladany_bulka
a_kutia_to_podobno_jednolita_masa...

ale_mmoge_sie_mylic :mg:

delfin - Wto Gru 28, 2004 23:11

ANIU¦ napisał/a:
hmm, no to teraz prosze mi powiedziec jaka jest roznica miedzy kutia, a makowkami?

Jest jak rzecze S-A-S-I-K
Makowki to glownie bulka, mak, mleko h t t p;//w w w forumgliwice, c o m/rozmowy/viewtopic.php?t=537]przepis tutaj
Kutia to glownie pszenica, mak, miod.
Smacznego :-)

kisia - Sro Gru 29, 2004 00:10

Makówki to danie śląskie główne składniki to bułka,mak, mleko, bakalie
Kutia to danie kuchni polskiej i ukraińskiej główne składniki to pszenica, mak, bakalie,

h t t p;//w w w forumgliwice, c o m/rozmowy/viewtopic.php?p=9559#9559]kutia dla porównania

kaszanna - Sro Gru 29, 2004 08:41

Hmm a ja zamiast mleka do makówek daję wodę (tzn. gotuję w wodzie mak). Nie jest takie slodkie i wydaje mi się że smaczniejsze.
Asienka - Sro Gru 29, 2004 14:19

Ja np do makówek nie dodaje cukru bo uważam że mió i bakalie są wystarczjąco słodkie :)
ANIUS - Sro Gru 29, 2004 15:02

dobrze wiedziec:) czyli mialam kutie, tak jak myslalam:) musze przyznac, ze byla smakowita :beer:
Lilly - Sro Gru 29, 2004 17:02

Moja wigilia sklada sie wylacznie z uszek, pierozkow, krokietow z grzybami, zupy grzybowej i kaszy z takowym sosem popijanym barszczem na wywarze grzybowym...

bo ryb poprostu nie znosze...

ANIUS - Sro Gru 29, 2004 19:27

ja nie znosze karpia, ze wzgledu na ...osci (jak kazdy) wiec w tym roku moja mama postawila na dwie rybki, na karpia dla siebie i na grenadiera dla nas:) dzieki temu i wilk syty i owca cala:P
Dana - Pią Gru 31, 2004 12:28

Wigilia mineła
nasmaczniejsze co jadłam po Wigilii
kromka z masłem i miodem/prosto od pszczołek/ - zapijana mlekiem /od krówki/

ANIUS - Pią Gru 31, 2004 12:35

mmm ja tez lubie dobry miodzik :D
Dana - Pon Sty 10, 2005 10:26

ANIU¦ mam dobry miodzik możemy się dogadać :D
ANIUS - Pon Sty 10, 2005 10:45

:lol: :lol: miodu mam dostatek w lodoweczce :beer:
Dana - Wto Sty 11, 2005 00:21

:beer:
Ten miodzik też lubie

S-A-S-I-K - Pią Sty 14, 2005 01:44

heh_miodzik_z_nuta_goryszy_hmmmm

najlepszy_z_sokiem_ :]

kisia - Pon Gru 26, 2005 23:41

no to co jedliście w święta :?: :D
Major - Wto Gru 27, 2005 00:07

Barszczyk z najwspanialszym dodatkiem do niego czyli uszkami, filety z ryby (ale nie typu paluszki rybne, bo to już lekka przesada:P ), pyszna kapustka z grzybami, ziemniaczki, makówki i hmm chyba tyle. W ostatni dzień świąt był na obiad rosół z makaronem, rolady i rybki.
Dorothea - Wto Gru 27, 2005 00:12

Tyle tego było, ze nie wiem czy wszystko wymienie...., barszczyk z uszkami, pierozki z kapustą i grzybkami, karp w galarecie, kutia, makowki, zupa grzybowa, kapusta z grzybami, rolady, duzo roznych sałatek, pyszne ciasta, sledzie w roznych postaciach..., ufff i nie wiem co jeszcze?
trunks - Wto Gru 27, 2005 14:26

no to fajnie
Szamanka - Wto Gru 27, 2005 16:59

Wigilia oczywiscie tradycyjnie....rybka,kapusta z grochem i grzybkami pyszne ziemniaczki wymieszane z maselkiem i mleczkiem barszczyk ( niestety bez uszek), makowki ktore z rak mojej babci wychodza najlepiej....no i pyszne pierogi z kapusta i grzybkami

w swieta byla kaczuszka ( pochwale sie,ze sama pieklam :hyhy: ) piersi indycze


i oczywiscie pyszne wypieki....to tygryski lubia najbardziej

kisia - Wto Gru 27, 2005 19:30

Asia_:) napisał/a:
zupke na konopiu Jezyk
taaaak na konopiu nazywa sie dosc smiesznie:
SIMINIOTKA

Asia_:), ja wiem że to było rok temu ale czy mogłabyś coś więcej o tej zupce powiedzieć :?: a może podałabyś przepisik w topiku
h t t p;//w w w forumgliwice, c o m/rozmowy/viewtopic.php?t=512]świąteczne gotowanie-baza przepisów :D

p4cz3k - Wto Gru 27, 2005 23:06

a ja w tym roku z wielu wzgledow mialem bardzo symboliczna wigilie: jesli chodzi o potrawy to : oczywiscie byl karpik, kapusta z grzybami, pierogi rowniez z grzybami, barszczyk i uszka, buraczki, kompot z suszu,

chyba taki zestaw mi odpowiada...wszsytko zostalo zjedzone...nic nie zostalo i nic sie nie zmarnowalo...

Major - Wto Gru 27, 2005 23:11

No tak i kompocik z suszonek obowiązkowy na lepsze trawienie :D

Popieram to co p4cz3k napisał. Nie ma dużo, ale nic się nie marnuje, a i tak każdy syty i ledwo dojada to co na talerzu.

Ana - Sro Gru 28, 2005 13:48

Major napisał/a:
Nie ma dużo, ale nic się nie marnuje

podczas tych świąt to chyba niemożliwe :) ale nikt u nas nie narzeka jak przez kolejne trzy dni dwa razy dziennie je uszka z barszczem czzerwonym :D :D

A co do potraw, w tym roku mieliśmy tradycyjnie właśnie barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, ziemniaczki z rybą (nie karp :P ) i kapustą, salatkę z pieczarkami i serem, kluski z makiem a do tego wszystkiego kompocik z suszu :D mhhmmmm... pycha było :D

cinque - Sro Gru 28, 2005 14:05

Ana napisał/a:
nikt u nas nie narzeka jak przez kolejne trzy dni dwa razy dziennie je uszka z barszczem czzerwonym



u mnie też nie :D :P

Admike - Sro Gru 28, 2005 14:12

kisia napisał/a:
no to co jedliście w święta


droga kisiu lepiej bym zrobił jakbym napisał,czego nie jadłem - mniej tego będzie... :D ;)

Ana - Sro Gru 28, 2005 16:46

cinque napisał/a:
Ana napisał/a:
nikt u nas nie narzeka jak przez kolejne trzy dni dwa razy dziennie je uszka z barszczem czzerwonym



u mnie też nie :D :P

a dzisiaj wrócilam do domu i już nie było :rozpacz: :zalamany: :rozpacz: :zalamany: :rozpacz: :zalamany: :rozpacz:

kisia - Sro Gru 13, 2006 23:36

a tak sobie odświeżam topik :)
Asienka - Czw Gru 14, 2006 08:50

JA CHCE JUż BARSZYK Z USZKAMI :D
Monique - Czw Gru 14, 2006 09:19

aaaaaaa ja chce pierogi.. pierogi z kapusta i grzybami.. barszczyk jest ble :)
Jacek13 - Czw Gru 14, 2006 10:02

Monique napisał/a:
barszczyk jest ble
A co to za wigilia bez barszczu?????????? :dobani: :dobani: :dobani: :dobani: :dobani: :dobani:
De_Luca - Czw Gru 14, 2006 11:14

heee całkiem tradycyjna śląska (tak mi sie wydaje) ja nigdy nie zaznałam barszczu na swojej wigilii.. zawsze jest karpik (dla wybredzioli czyt. mnie, zastępczo jakiś filet z mintaja czy czegos podobnego) zupa grzybowa,dla wybredzioli (czyt. mojej babci grysik), kapusta z grochem, jakaś tam jeszcze kapusta z einbryną, moczka, makówka i na bank zapomnialam o wielu rzeczach =) apropo mojej wigilii podoba mi sie np. dzielenie bułką (żeby nam nigdy nie zabrakło), śmietaną, jabłkiem (żeby niy spotkać tego gizda myłka i zawsze trefić do doma) i w ogóle te takie świąteczne tradycje.. =)
kisia - Sob Gru 16, 2006 01:13

Jacek13 napisał/a:
A co to za wigilia bez barszczu??

normalna, jak każda inna, nie każdy ma barszcz na wigilie. Zupa grzybowa tez jest tradycyjną potrawa wigilijną, prawda ?

Jacek13 - Nie Gru 17, 2006 12:51

kisia napisał/a:
Zupa grzybowa tez jest tradycyjną potrawa wigilijną, prawda ?
Tylko jestem ciekawy z jakich grzybów ją robili starowiercy.W Izraelu nie rosną grzyby ze względu na klimat. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
kisia - Pon Gru 18, 2006 00:42

Jacek13, a do barszczu co podajesz chyba uszka z GRZYBAMI
kisia - Pią Gru 07, 2007 22:08

odświeżam topik, moze nowe osóbki coś napiszą ? :)
Lama71 - Sob Gru 08, 2007 00:24

kurde, kisia trafiłaś w dychę
mam taki problem - znacie jakieś miejsca - knajpki, firmy cateringowe itp. gdzie można zakupić jakieś wigilijne jedzenie? Rybska jakieś itp?? Małżonka się niepokoi :) znaczy się wymyśliła, że zamiast robić, kupimy. Ale idzie o takie sprawdzone firmy.

kisia - Sob Gru 08, 2007 00:43

Lama71, nie wiem nie korzystałam nigdy. Moja świąteczna firma cateringową jest zazwyczaj teściowa, robi bardzo dobre potrawy :)
Jakie potrawy Cię interesują? jakie bywają w Twoim domu ?

Lama71 - Sob Gru 08, 2007 01:12

co mamy? Taki raczej standard. Karp w galarecie i smażony. Barszcz z uszkami, pierogi ruskie, z kapustą i grzybami, mięchem. hm... z takich tradycyjnych to jeszcze kutia (nie wiem jak to się inaczej nazywa - taki mak tarty z orzechami, miodem, peczakiem, rodzynkami, sernik, późno już, jakoś nie kojarz już więcej. Ale wiem, że ja z tej ilości raczej tylko degustuję, nie da się przejeść tego. No, poza barszczem i pierogami. I karpiem w galarecie.
A u Ciebie??

Jacek13 - Sob Gru 08, 2007 14:07

Lama71 napisał/a:
mięchem.

Mięso na wigilię???????????????????????????????????????????????????????????????? :zdegustowany: :zdegustowany: :zdegustowany: :zdegustowany: :zdegustowany:

katarzyna35k-ce - Sob Gru 08, 2007 14:25

Jacek13 napisał/a:
Mięso na wigilię????????????????????????????????????????????????????????????????

Jacku od jakiegosc czasu jest dopuszczalnemieso białe na wigilii.

Lama71 - Sob Gru 08, 2007 14:40

Jacek13 napisał/a:
Mięso na wigilię?

oj czepiasz się. Pewnie że nie. Ja mięchem nazywam również ryby. Przeczytałem jeszcze raz cąłego wczorajszego posta, i faktycznie tak to brzmi.
A tak na marginesie, powiem, że mnie posty ani ziębią ani grzeją. DLa mnie to fanaberia i nic więcej.
A tak na marginesie - je się pierogi z kapustą i grzybami Jak ktoś kiedyś zbierał grzyby, czyścił itd to wie co dalej mógłbym napisać. Ale nie napiszę, bo są i tacy, co w błogiej nieświadomości powinni pozostać :przestraszony:

dzierlatka - Wto Gru 13, 2011 19:38

barszcz z uszkami + krokiety z kapustą kiszoną i grzybami
karp smażony na masełku,ziemniaki ,kapusta kiszona z jabłkami,groch z kapustą,kapusta zasmażana z grzybami,karp w galarecie,karp po żydowsku,śledzie w śmietanie z jabłkiem i porą,śledzie marynowane, śledzie opiekane,makowiec,sernik i ukochana KUTIA !!!



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group