dupiate forum

Wasze hobby - Akwarystyka

True - Nie Lis 07, 2004 16:23
Temat postu: Akwarystyka
`Dawno mnie tutaj nie było wiec sie grzecznie przywitam :beer:

mam ogolne pytanie ,czy ktos sie tym interesuje, ma, itd :) i moze znacie jakies sklepy ,hurtownie w Gliwicach i najblizszych okolicach zwiazanych z akwarystyka :mg:

ja wiem o ponizszysz ,a wybieram sie na zwiady :wink: , bo chce powrocic do tego wspanialego hmmm hobby.

bytomska

gch

lipowa w okolicy plusa na przecw kiosku(chyba jeszcze isnieje),byl jeszcze jeden ale chyba juz zamkniety

jagielonska (dom uslug)

tesco

kiedys bym napisal tutaj liste az do paska zadań ;),ale wiekszosc pozadnych sklepow pozamykali lub sie przeniosly , dlatego pytam, moze macie jakies namiary wiem ze jest gdzie na nowym swiecie hurtownia ,ale nie moge trafic bo nie znam namiarów :(

kisia - Nie Lis 07, 2004 16:32

jest jeszcze w lotosie taki malutki sklepik na piętrze nad delicją
kisia - Nie Lis 07, 2004 16:33

a i w Bytomiu w Plejadzie :)
kisia - Nie Lis 07, 2004 23:45

a co do hurtowni to jest , a przynajmniej kiedyś była w Piekarach ¦ląskich na ul. Bytomskiej
True - Pon Lis 08, 2004 00:42

zakosili opcje edytuj :lol: :wink:

jeszcze hurtownia jest ponoc na Nowy ¦wiat 3A w Gliwicach i chyba sie tam przejde obadac :mg:

Frycek - Pon Lis 08, 2004 09:41

Moj kolega zajmje sie akwarystyka w sensie "hurtowym"
kazidelko - Pon Lis 08, 2004 10:06

Jagiellońska na pierwszym piętrze w Domu Usług.Zawsze tam kupuję.
True - Pon Lis 08, 2004 13:02

Frycek napisał/a:
Moj kolega zajmje sie akwarystyka w sensie "hurtowym"




co masz dokladniej na mysli ? hoduje i sprzedaje ,jesli tak to jakie rybeczki :) ,lub moze prowadzi sklep i pzykladowo czy jest dostepne dla pojedynczych klientów...a tak malo tutaj akwarystow hmmm :(

Frycek - Pon Lis 08, 2004 16:43

Z tego co sie orientuje to wozi akwaria ,filtry itd..... ale to trzeba z nim pogadac osobiscie.
kisia - Wto Lis 09, 2004 12:05

na Pl Inwalidów był kiedyś :cry: przepiękny sklep zoologiczny :(
Moooni001 - Wto Lis 09, 2004 14:03

W Rzeczycach jest hurtownia rybek, bardzo tanie tam są, muszze sie znowu wybrac bo mam bardzo Zarłoczne molinezje i z 30rybek zostalo7, ale czekam az sie same pozjadają bo znowu bede stratna :D
True - Wto Lis 09, 2004 14:07

a Moni jakie masz akwarium i czy trzymasz cos oprucz zarlocznych molinezji :wink:
Moooni001 - Wto Lis 09, 2004 14:17

True, zostal mi jeszcze jaden mieczyk, jeden glonojad, dwa kiryski i trzy molinezje :)

W zeszlym tygodniu zjadly ostatnią neonke

Planuje sobie kupic kilka neonek, z 10 moze, bo one fajnie w nocy swiecą :D

Frycek - Wto Lis 09, 2004 14:32

Ja tez mam akwarium a w nim .........karpia :roll: tzn. mam taka dupna welonke ze dziwie sie ze takie moga byc........a oprocz tego rozne rybki
kisia - Wto Lis 09, 2004 18:53

ja tam trzymam rybki w lodówce ;) :twisted:
gregor¶l±sk - Wto Lis 09, 2004 18:56

ja miałem kiedyś w akwarium suma.Takiego zwykłego rzecznego.



Dobry był :lol:

MajkeL - Sro Lis 10, 2004 00:32

,a ja roztocza w dywanie ;-)
True - Czw Lis 11, 2004 12:00

a ja mam chyba ze 6 sloni na polce i co to ma wspolnego z tematem :? ,podobno nowy moderator tutaj jest ,jakos licho mu idzi eta robota :rotfl:
Efka - Czw Lis 11, 2004 19:41

heh ... hurtownia rybek jest na Nowym ¦wiecie ... bardzooo fajna hurtownia :) mam z niej wszystkie rybki no prawie wszystkie mam w domku 240 litrowe akwarium noo i jeszcze jedno ale takie malutkie heh :P
Toster - Czw Lis 11, 2004 22:40

Ja kiedyś miałem kolcobrzuchy kapitalne rybki.
True - Pią Lis 12, 2004 00:04

Efka napisał/a:
heh ... hurtownia rybek jest na Nowym ¦wiecie ... bardzooo fajna hurtownia :) mam z niej wszystkie rybki no prawie wszystkie mam w domku 240 litrowe akwarium noo i jeszcze jedno ale takie malutkie heh :P




jeee no to super :) , ja sie przygotowuje do 96l wczesniej mailem dlugi czas 36l ..aa wiekszego nie mam zabardzo gdzie postawic ,ani funduszy zabardzo ..no to sie chyba prejde na ten nowy swiat ,mozesz mi wytlumaczyc troszke w ktorym to miejscu jest mniej wiecej :)

kisia - Pią Lis 12, 2004 00:40

Cytat:
mozesz mi wytlumaczyc troszke w ktorym to miejscu jest mniej wiece




wydaje mi się że hurtownia jest na wysokoći przystanku autobusowego, za którym jest osiedle zubrzyckiego ale nie jestem tego pewna

Efka - Sob Lis 13, 2004 08:32

hmmmm... to jest obok Operetki ale idziesz w strone Dolnej Wsi :) i ta cala hurtownia jest w podworku ...ale z ulicy pisze co i gdzie tylko ze z tego co slyszalam ostatnio to jest jakos czynne od 14.00 polecammm :wink:
kisia - Sob Lis 13, 2004 15:41

no to sorki coś mi sie pomyliło :(
True - Sob Lis 13, 2004 17:39

a tak przy okazji moje akwarium mniejsze 60x23x31 jest do sprzedania jak by ktos chcial elegancki stan nie porysowane jedynie dno moze trozke od zwirku samo akwarium za 40zl :)
Efka - Sob Lis 13, 2004 22:57

heh .... a wogole jakie chcesz rybki ? :)
True - Sob Lis 13, 2004 23:52

ja lubie akwaria wielogatunkowe z duza iloscia roslinek czyli pospolite gatunki ktore mozna trzymac razem neonki , gupiki, molinezje, kardynalki,rozbora klinowa itp :)
frodo - Czw Lis 25, 2004 11:46

Mam akwarium z piranią :D
Aither - Pią Sie 05, 2005 10:41

hehehehe wiedzialam, ze gdzies tutaj jest ten topic :D
Gmeras - Pon Maj 15, 2006 11:16

poszukuje tani sklep z rybkami akwariowymi
p.s z zywymi :P

Dorothea - Pon Maj 15, 2006 18:06

Gmeras, w sosnicy jest sklepik z rybkami , Kameleon sie nazywa, drugi Skalar , tez rybki posiada
Gmeras - Pon Maj 15, 2006 21:34

Byłem własciwie w Kameleonie dzis i zostawiłem tam 25 zl bo Tanio ceny mniejsze nawet o 50% niz na miescie jesli chodzi o rybki
a ten skalar w podobnych cenach ? słyszałem ze jest na Reymonta tylko nie wiem w którym miejscu :]

Dorothea - Wto Maj 16, 2006 10:39

Gmeras napisał/a:
słyszałem ze jest na Reymonta tylko nie wiem w którym miejscu


jesli wiesz gdzie jest sklep Piotrulka to idąc dalej , prosto mijasz szklarza , potem sklep z bielizną i sklep z lampami i troszke dalej jest Skalar

Emi - Sro Sty 09, 2008 12:35
Temat postu: Spotkanie akwarystyczne


Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów zaprasza na styczniowe spotkanie akwarystyczne które odbędzie się

19 stycznia 2008 r. o godz. 16:00

w Centrum Organizacji Pozarządowych

przy ul. Brodzińskiego 4 w Zabrzu



Jako, ze jest to pierwsze spotkanie w tym roku, chcemy podyskutować nad planami i pomysłami działania GSA w nadchodzącym roku, a także podsumować rok ubiegły - liczymy na obecność członków GSA.
Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć sie więcej o naszym stowarzyszeniu i mieć wpływ na jego działalność.
Gorąco również zapraszamy wszystkich sympatyków akwarystyki chcących poznać innych akwarystów, poszerzyć swoją wiedzę akwarystyczną, powymieniać doświadczenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich akwarystów!

Azbe - Czw Lut 19, 2009 23:44

Gupikami sie zajmuje od kilku lat, od kilkunastu mam je w domu. ostatnio doszły mi jescze molinezje no i tak se trzymam akwarium, a jak już nic nie widać przez szyby to je czyszcze.. hahahaha
Deszcz - Wto Mar 10, 2009 18:49

Ja się zaczynam powoli wkręcać w "uprawę" rybek ;) W czwartek idę po akwarium, a raczej "słoik" - 25l :P
Wybieram się też w poszukiwaniu jakichś fajnych korzeni kory itp. Ewentualnie odwiedzę spożywczy z kokosami :D
Rybek nie mam, ale jak ktoś chce się swoimi podzielić, bo mu się za bardzo rozmnożyły to chętnie ;)

kisia - Wto Mar 10, 2009 21:41

moje służbowe rybki sie rozmnożyły i zrobiło sie tłoczno w akwarium, ale znając życie to pewnie część zginie śmiercią męczeńską, inne drogą kanibalistyczną i stan się wyrówna :( Nie pamiętam oczywiście jak sie nazywają ale jajeczka i maciupeńkie rybki trzymają w pyszczku, dopiero jak podrosną to je wypuszczają :D
Czarnulka - Wto Mar 10, 2009 22:42

kisia napisał/a:
jajeczka i maciupeńkie rybki trzymają w pyszczku, dopiero jak podrosną to je wypuszczają :D

O kurcze.....co to moga być za rybki? Nie slyszalam o czyms takim :zdziwko: Moze dlatego,ze od 15 lat welonki hoduję ... :P

kisia - Wto Mar 10, 2009 23:07

=CzArNuLkA=, poszukałam na necie, ta rybka to pyszczak :)
fajnie wyglądają te młode w pycholu, patrzysz w paszcze rybki, a tam 3 oczy na Ciebie patrzą :D

Deszcz - Sro Mar 11, 2009 00:10

=CzArNuLkA= napisał/a:
(...) od 15 lat welonki hoduję ... :P

?oo, to masz już znaczy się spore doświadczenie (hodujesz je od 6 roku życia? :szok: ), a nie masz jakiegoś zbędnego "wystroju" :P

Czarnulka - Sro Mar 11, 2009 07:59

kisia napisał/a:
=CzArNuLkA=, poszukałam na necie, ta rybka to pyszczak :)

Ach tak....bardzo ładne rybki ale strasznie wredne i nieprzyjazne :/ Dlatego ich nigdy nie mialam ;)
Dostalam Kiedys Pawie Oczko to mi zeżarł polowe rybek :( Nie miiałam wyrzutow,zeby spuscic go w kiblu.... choc teraz wiem,ze zle zrobilam,bo bym za niego sporo kasy dostala :P
Deszcz napisał/a:
?oo, to masz już znaczy się spore doświadczenie (hodujesz je od 6 roku życia?

Tak :) Akwaria w moim domu sa odkad mnie jeszcze na swiecie nie bylo,a ja sama dopomnialam sie o rybki w przedszkolu :P Ale nie mam nic zbednego niestety,przykro mi :( Zawsze wszystko,co zuzyte, lądowalo w koszu.

Mamma20 - Sro Mar 11, 2009 16:44

Ja jak ja,ale mój facet uwielbia ryby,i naprawdę się na tym zna,właśnie dzisiaj kupiliśmy akwa z pokrywką 63L.Jest super,pewnie będzie tam ok.5 gupików,może neonki i mieczyki...Mnie sie cholernie bocja podoba,ale nie wiem jak to wyjdzie...
Ishikawa - Sro Mar 11, 2009 16:48

Pokazcie fotki swoich akwariów :) Mi sie podbaja takie wypasione akwaria na pol sciany, ale mam juz zolwia wiec miejsca juz niemam :P
Ale jak ktos ma do sprzedania zlota rybke z kompletem zyczen to biore w ciemno :hyhy:

Czarnulka - Sro Mar 11, 2009 17:32

Eeee...ja nie mam sie czym wielce pochwalic ;)
Ale w przyszlosci jak (mam nadzieje) bede miala swoj dom to sobie kupie takie meeeeega :D I pana co bedzie mi je sprzatal :P

Mialam taka rybcie, 4 lata mi zyla,skubana zachowywala sie jak piesek wytresowany,ale zdechla jednego lata :( Bylo strasznie goraco i dolewanie wody chlodniejszej 2 razy dziennie nic nie dalo :(

Deszcz - Sro Mar 11, 2009 21:58

Idę jutro odebrać akwarium :)
Dzisiaj kupiłem żwirek i było WIELKIE płukanie - w sumie zeszło mi na to 4 godziny, jeszcze kamyczki wyczyściłem, a jutro biegiem po pracy odebrać, kupić roślinki i urządzać mieszkanko dla rybek. Czekam jeszcze tylko na cały sprzęt - filtr i takie tam ;)
Tydzień hodowania samego akwarium i biegiem po rybki ;)
Jak już będę coś mógł pokazać to umieszczę zdjęcie :P

Deszcz - Pią Mar 13, 2009 08:09

Udało mi się wczoraj urządzić akwarium, brakuje w nim jeszcze filtra i jednej kryjówki i oczywiście najważniejsze... rybek ;)
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/cd55144530509576.html

Czarnulka - Pią Mar 13, 2009 09:07

Przytulnie :D Bedzie sie rybkom podobało :)
Azbe - Sob Mar 14, 2009 09:24

jak ktoś chce młode molinezje to mam do oddania bo się kitrają w roślinach a jak wypływają to duże robią sobie z nich przekąskę i tak :)
trunks - Sob Mar 14, 2009 11:30

o qrde nie slyszalem jeszcze o przypadkach kanibalizmu wśród rybek akwariowych O_o
Czarnulka - Sob Mar 14, 2009 12:48

trunks, to wybadaj Pawie Oczko o ktorym pisalam. Zje Ci 10 rybek w tydzien skurczybyk :znudzony:
Azbe - Sob Mar 14, 2009 12:58

=CzArNuLkA= napisał/a:
trunks, to wybadaj Pawie Oczko o ktorym pisalam. Zje Ci 10 rybek w tydzien skurczybyk :znudzony:



u żyworodnych to normalne.

Ale jak ktoś chce to moge te molinezje odrzucić i tak zajmują dużo miejsca jak podrosną :P

Czarnulka - Sob Mar 14, 2009 17:04

Ja zostaje przy swoich złotkach i sreberkach :) Chociaz moim odwiecznym marzeniem sa paletki..
Deszcz - Nie Mar 15, 2009 00:19

Wieczorem w niedzielę zabieram się i zjem kokos ;) Potem muszę go w jakiś sposób przygotować do włożenia do akwarium. Czy robiliście już kiedyś jakieś "czary" z kokosem: wygotować w roztworze soli, namaczać ileś czasu ? :niepewny:
Azbe - Nie Mar 15, 2009 10:07

o.O zadziwiłeś mnie. :wstyd: :wstyd: :wstyd: :wstyd: :wstyd:
Deszcz - Sob Mar 21, 2009 22:30

No to nowa odsłona akwarium, ostatnie dni bez rybek.
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/07263a7d1682804c.html

Wsadziłem łupinę z kokosa, będą się miały gdzie rybki chować ;) Jeszcze tylko nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa jedna z roślinek, którą kupiłem - może Ktoś z Was będzie wiedział? - Po lewej ta roślinka w "doniczce" co to ? :niepewny:

Mamma20 - Sob Mar 21, 2009 22:40

Nie wiem,ale mój miał tą roślinę w akwa,po miesiącu mu zgniła,teraz mamy ją w doniczce i ma się dobrze ;) Wydaje mi się że to nie jest wogóle roślina akwariowa...
Deszcz - Nie Mar 22, 2009 23:37

Mamma20, roślinka jak do tej pory trzyma się bardzo dobrze, nie ma żadnych oznak, wskazujących, żeby miała "paść" - ale nadal nie wiem co to jest i jak dokładnie hodować ?
Deszcz - Pon Mar 23, 2009 13:14

Już wiem co to - Dracena, dziękuję jednej z osób za pomoc. Mamma20, miałaś rację :) To coś nie nadaje się do akwarium (według encyklopedii roślin), tylko dlaczego w takim razie sprzedają to jako roślinkę akwariową ? :zdziwko:
Mamma20 - Wto Mar 24, 2009 09:27

Nie ma sprawy ;) A no to już inna kwestia...oni uwielbiają wciskać ludziom,coś co im nie schodzi,a nie liczą się z tym że np.rybka może ucierpieć...Mam tu na myśli w duzej mierze sklepy zoologiczne :(
Deszcz - Wto Mar 24, 2009 22:54

To skoro mam już ustaloną kwestię roślinki, to teraz następne...
Mierzę już kilka dni pH wody w akwarium i w różnych innych źródłach, oto wyniki:
- akwarium - ph 8
- kranówka - pH 8
- niegazowana 5l "tesco" - pH 8
- niegazowana 5l "biedronka" - pH 8
- zdemineralizowana - pH 6.

Jaką ja mam lać wodę do tego akwarium, bo narazie nie udało mi się przez podmianki na zdemineralizowaną zbić tego pH :niepewny:

Czarnulka - Wto Mar 24, 2009 23:00

Deszcz, a ja mam takie pytanie...jakie rybki Ty masz zamiar wpuscic do swojego akwarium? :D :P
Azbe - Sro Mar 25, 2009 00:20

Deszcz napisał/a:
To skoro mam już ustaloną kwestię roślinki, to teraz następne...
Mierzę już kilka dni pH wody w akwarium i w różnych innych źródłach, oto wyniki:
- akwarium - ph 8
- kranówka - pH 8
- niegazowana 5l "tesco" - pH 8
- niegazowana 5l "biedronka" - pH 8
- zdemineralizowana - pH 6.

Jaką ja mam lać wodę do tego akwarium, bo narazie nie udało mi się przez podmianki na zdemineralizowaną zbić tego pH :niepewny:





Kranówkę prosze pana, najlepiej niech sobie odstoi koło 2 dób. Do tego w zoologicznym kupić coś takiego jak "antichlor" kolo, użyć zgodnie z instrukcją.

Reszta zależy już od tego jakie ryby sie wciepnie do niego - chcesz młode molinezje? bo zaczynają mi sie panoszyć łajzy za bardzo.

Czarnulka - Sro Mar 25, 2009 00:34

Tak wlasnie patrze na te wspolczynniki i zaczynam sie zastanawiac czy jestem wyrodna "pania" skoro moje rybcie zyja w kranowie, ktora jesynie jest troszke "oczyszczana" z tego calego syfu...
Ale podoba mi sie Twoje zaangazowanie :D

Azbe - Sro Mar 25, 2009 07:46

=CzArNuLkA= napisał/a:
Tak wlasnie patrze na te wspolczynniki i zaczynam sie zastanawiac czy jestem wyrodna "pania" skoro moje rybcie zyja w kranowie, ktora jesynie jest troszke "oczyszczana" z tego calego syfu...
Ale podoba mi sie Twoje zaangazowanie :D



zależy od ryb, np skalary czy jakieś egzotyczne ryby prawdopodobnie w niedługim czasie po wpuszczeniu do wody by zdechły.



ten artykulik przeczytałem, mniej więcej się sprawdza, przynajmniej co do południowo amerykańskich - bo takie u mnie pływają ;)

h t t p;//w w w akwa.aip, p l/przyklad.html

Mamma20 - Sro Mar 25, 2009 09:46

Nam facet w zoologicznym w malawi powiedział że powinno lać się pół na pół,połowa zwykłej wody,połowa wody destylowanej...Nie jest droga,bodajże 4zł,ale nie wiem za ile litrów,chyba 5l.Nasza woda jest zbyt twarda dla ryb,i dlatego powinno się lać tak pół na pół
Czarnulka - Sro Mar 25, 2009 18:20

No ja jak juz mowilam mam welonki,ale moj kumpel ma skalary i roznica taka,ze woda odstaje sie 3 dni a nie dwa i zyja :zdziwko:
Azbe - Sro Mar 25, 2009 19:36

Mamma20 napisał/a:
Nam facet w zoologicznym w malawi powiedział że powinno lać się pół na pół,połowa zwykłej wody,połowa wody destylowanej...Nie jest droga,bodajże 4zł,ale nie wiem za ile litrów,chyba 5l.Nasza woda jest zbyt twarda dla ryb,i dlatego powinno się lać tak pół na pół



może i można mieszać wode opół na pół, ja sie u nikogo z takim czymś nie spotkałem. Raczej antichlor + klarownik + odkażacz wchodziły tylko w gre i jakieś 2 dni stania wody - to wszystko.

Wiadomo niektóre ryby są bardziej wymagające więc takie coś może nie wystarczyć.



Czarnula ale 3 dni odstania są lepsze niż 2 - wiesz? ;)

Deszcz - Sro Mar 25, 2009 21:21

Zostawiłem wodę... niech sobie postoi - sprawdzę w weekend ;)
Jak to początkujący... w moim "słoiku" jest dość wysoka temperatura 26÷28°C - pracujący filtr tak jakoś ją podgrzewa o 2÷3°C no i zapalona świetlówka też pewnie podnosi choć trochę temperaturę. Znacie jakieś rozsądne sposoby (bez wrzucania kostek lodu do wody), żeby obniżyć temperaturę ? Przeczytałem gdzieś w Internecie, że akwaryści montują sobie wiatraczki do chłodzenia procesorów w pokrywie i efekty przynosi takie rozwiązanie :oczami:

Tak w ogóle to mam pół łupiny z kokosu - jakby ktoś chciał :D

=CzArNuLkA=, się tu proszę nie nabijać z mojego zaangażowania :P

Czarnulka - Czw Mar 26, 2009 00:37

Azbe napisał/a:
Czarnula ale 3 dni odstania są lepsze niż 2 - wiesz? ;)

Moje złotki nie narzekają :P
Deszcz napisał/a:
=CzArNuLkA=, się tu proszę nie nabijać z mojego zaangażowania :P

Alez źle mnie zrozumiales, ja naprawde podziwiam :) :P

trunks - Czw Mar 26, 2009 07:41

=CzArNuLkA= napisał/a:
Moje złotki nie narzekają

bo ryby i dzieci głosu nie mają....a przynajmniej ta pierwsza część jest prawdziwa ;)

Azbe - Czw Mar 26, 2009 07:51

=CzArNuLkA= napisał/a:
Azbe napisał/a:
Czarnula ale 3 dni odstania są lepsze niż 2 - wiesz? ;)

Moje złotki nie narzekają :P



ale na co w końcu miały by narzekać? piszesz ze 3 dni stoi im woda, więc to lepsze niby niż miała by odstać tylko 2 :) a jak stoi 2 to sie krzywda nie dzieje, może i 1 dzień soibie stać ale wtedy nie jest aż tak ustabilizowana lepiej dla pewności mieć 2 dni za sobą.




Deszczu jak żarówka i filtr mogą aż tak nagrzać akwarium? nie masz ty czasem gdzieś tam jeszcze grzałki?? A pH to sie ustala zależnie od rodzaju ryb jaki sie ma, niektóre przy 8 będą zdychać w męczarniach :) :) :cwaniak:

Deszcz - Czw Mar 26, 2009 10:45

Azbe napisał/a:
Deszczu jak żarówka i filtr mogą aż tak nagrzać akwarium? nie masz ty czasem gdzieś tam jeszcze grzałki?? A pH to sie ustala zależnie od rodzaju ryb jaki sie ma, niektóre przy 8 będą zdychać w męczarniach :) :) :cwaniak:

Sam się dziwię tą wysoką temperaturą. Grzałkę mam, ale ustawiony termostat na 22°C i ona w ogóle się nie załącza. Jak nie miałem filtra, tylko grzałkę i świetlówkę to temperatura wody była 23÷24°C i wtedy grzałka się załączała - więc działa prawidłowo.

Rybki przewiduje się coś z bardziej przyzwyczajonych do pH 8:
- neon innesa,
- danio tęczowy,
- danio pręgowaty,
- kirysek lamparci.

Planuję jeszcze roślinki dodać, żeby ładniej wyglądało, chyba, że do wtorku aż tak mi Kabomka wyrośnie ;)

Czarnulka - Czw Mar 26, 2009 11:22

Azbe napisał/a:
ale na co w końcu miały by narzekać? piszesz ze 3 dni stoi im woda, więc to lepsze niby niż miała by odstać tylko 2 a jak stoi 2 to sie krzywda nie dzieje, może i 1 dzień soibie stać ale wtedy nie jest aż tak ustabilizowana lepiej dla pewności mieć 2 dni za sobą.

Pisze,ze moim welona stoi 1,5-2 dni :P A 3 dni kumplowi ktory ma skalary i wszystko z nimi ok ;)

Azbe - Czw Mar 26, 2009 14:15

to jest mały problem w takim razie. Nie da się jakoś żarówki odsunąć - czy jest stałe miejsce (bo widzialem obudowe, niektóre mają możliwość odsuwania światła)? albo filtra zmienić na inny?? albo akwarium nie stoi przy kaloryferze czy coś takiego?


z tego co tu patrze po stronkach to kirysek jest przyzwyczajony na takie podobne temperatury. Neoknki najżywsze były przy około 22-23* (tyle mam u siebie ustawione w akwarium). Danio też raczek AŻ TAK ciepłej wody nie potrzebują.


z pH możesz sie pobawić w zakwaszanie. W sumie jak nic nie zrobisz, tylko chloru sie pozbędziesz i jakichś zawiesin metali ciężkich to nic sie rybom nie stanie, ale przy odpowiedniejszym pH będą po prostu więcej młodych naruchiwać ;)

Deszcz - Pią Mar 27, 2009 23:37

Akwarium stoi na szafce z dala od jakiegokolwiek źródła ciepła i niestety nie mam w jaki sposób odsunąć świetlówki (energooszczędna 9W).

Odnośnie do rybek to z temperaturą dużo liczba gatunków mi odpada, trzeba przeorganizować obsadę, może do:
- brzanka odeskowa: 22÷30°C
- bystrzyk pięknopłetwny: 23÷27°C.


Nie mogę nic z tym pH zrobić, odstana czy nie woda i tak lipa. Wymieszałem 50-50 zdemineralizowaną i kranówkę i było jakieś 7,5 pH :P

Azbe - Pią Mar 27, 2009 23:42

z takimi gatunkami nie mogę Ci nic doradzić bo nie znam sie na nich :)

a do zmieniania poziomu pH są specjalne specyfiki dostępne w akwarystycznych, ale 7-7,5 to takie uniwersalne jest

Deszcz - Sob Mar 28, 2009 22:44

Azbe napisał/a:
a do zmieniania poziomu pH są specjalne specyfiki dostępne w akwarystycznych, ale 7-7,5 to takie uniwersalne jest

To ja teraz na taki SZALONY pomysł wpadłem:
- mam zakwasić wodę, no to użyję jakiegoś naturalnego zakwaszacza - otworzyłem lodówkę i JEST !!! - cytryna :D Zmieszałem litr wody i 5 kropli soku z cytryny i zbadałem pH: wyszło 7÷7,5 :P

Co myślicie o wlaniu 125 kropli soku z cytryny do 25l wody ? :D

Azbe - Nie Mar 29, 2009 19:20

warto spróbować :D :D :D :D :D :D
Czarnulka - Nie Mar 29, 2009 19:24

Deszcz napisał/a:
Co myślicie o wlaniu 125 kropli soku z cytryny do 25l wody :D

Tylko moze wpusc do takiej wody jakies tansze rybki ;)

trunks - Nie Mar 29, 2009 20:40

=CzArNuLkA=, kazde zycie powinno byc tyle samo warte.....normalnie jakas dyskryminacja biednych rybek ;p
Czarnulka - Nie Mar 29, 2009 22:39

Wiedziałam, że ktoś może to tak odebrać... nie o to mi chodziło :) Tylko nie mam pomysłu co by tam wpuścić,żeby nie było AŻ TAK szkoda ;)
Deszcz - Pon Mar 30, 2009 12:02

Zgadzam się, że każdej rybki szkoda.
Przedyskutuję mój pomysł z "cytryną" ze znawcami, poznałem taką jedną Panią w zoologicznym na Sikorniku - bardzo sympatyczna i chętnie daje dobre rady - ciekawe co na to powie.
W środę zabieram się za zakupy, na pewno będzie ślimaczek do zjadania glonów :P
Może ktoś z Was chce połówkę łupiny z kokosu - została ? ;)

Mamma20 - Pon Mar 30, 2009 20:50

Za ile?Ja bym chyba chciała,Jeszcze zapytam mojego M. ;)
Deszcz - Wto Mar 31, 2009 21:57

Mam mojego pierwszego mieszkańca akwarium :hyhy:
To jeszcze nie rybka (te w weekend będę miał), ale jest super - ślimak Ampularia. Jak na ślimaka to porusza się szybko i żwawo, zjada chyba wszystko, począwszy od nie lubianych glonów, do zdechłych rybek. Ten ślimak to taki "odkurzacz" trochę ;) Co ciekawe, napisali, że jest całkowicie głuchy - i jak tu na niego krzyczeć, że jak tyle je to będzie gruby ? :D

kisia - Wto Mar 31, 2009 22:01

Deszcz, to on Ci wszystkie roślinki zje :przestraszony:
Deszcz - Wto Mar 31, 2009 23:09

kisia, nie bój nic, on zjada tylko zwiędłe roślinki, żywych i zdrowych nie rusza - to jest właśnie jego ogromna zaleta ;)
Czarnulka - Wto Mar 31, 2009 23:24

Inteligent :P
Deszcz - Sro Kwi 01, 2009 06:32

Ale mam radochę z tego ślimaka :hyhy:
?azi i łazi po tym akwarium, przed chwilą był nabrać powietrza przy powierzchni wody - świetny lejek z wody robi :P
Kto by pomyślał, że można tak lubić ślimaka :D

Czarnulka - Sro Kwi 01, 2009 07:22

Deszcz, to może Ty juz nie potzrebujesz rybek ?:P
Deszcz - Sro Kwi 01, 2009 09:54

Czarnulka, tak się zastanawiam nad hodowlą ślimaków :D
Tak całkiem serio to chyba dzisiaj idę po pracy do akwarystycznego, ale zobaczymy o której będę mógł wyjść z pracy :)

PS. ?adne zdjęcie

Czarnulka - Sro Kwi 01, 2009 15:35

Jezuu :D What did you exactly mean? :D I think it's better to write in English today,nobody will twist the words :P I hope so..

Thank you :)

Deszcz - Czw Kwi 02, 2009 13:00

Robił Ktoś z Was może światło nocne do akwarium?
Chodzi mi po głowie zrobienie dwóch niebieskich diod. Podobno niebieskie światło uspokaja rybki, a już na pewno im nie szkodzi ;)
Problem polega na tym, że raczej słaby ze mnie elektronik i nie wiem w jaki sposób podłączyć takie diody, żebym mógł zasilać je z sieci "220V" (oczywiście poprzez jakiś zasilacz).
Niby można takie rzeczy kupić, ale skoro można zrobić, to wolałbym sam się pobawić w "młodego technika" ;)

Bot - Czw Kwi 02, 2009 19:13

Deszcz, możesz kupic gotowca np:

h t t p;//w w w swistak, p l/a4029342,Blekitne-Akwarium-Nocne-Podswietlenie-A12-x-LED.html

albo zrobić samemu:

h t t p;//solniczka.republika, p l/jak%20powstawal/nocne/nocne.htm

Deszcz - Pią Kwi 03, 2009 07:54

khaman, p l, dzięki za linki.
Zdecydowanie wolę to zrobić sam. Byłem już nawet w sklepie elektronicznym i kupiłem dwie diody z oprawkami. Zasilacz z tego co pamiętam mam w domu. Jak kupowałem diody, to sprzedawca powiedział, ze skoro będę zasilał 12V, to da mi diody na 12V i nie będzie potrzebny rezystor :niepewny: Nie za bardzo znam się na elektronice, więc musiałem zaufać ;)

Bot - Pią Kwi 03, 2009 13:58

To jeszcze zwróć uwagę na zasilacz. Nie może to być taki od halogenów bo on ma ustalony minimalny pobór prądu. Musi być taki mały do gniazdka albo transformator ale od mocy 0W. Te zwykłe przy za małym poborze prądu mają skoki napięcia nawet do 18V.
Deszcz - Pią Kwi 03, 2009 21:13

Mam zdjęcie mojego ślimaczka, się ładnie ustawił do obiektywu:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/cbbdcee9a7db22e8.html

Rybki też już pływają, sztuk 3, ale trudno złapać je na zdjęciu ;)

Czarnulka - Sob Kwi 04, 2009 10:30

O jakiego ładnego kussika posyła :D
Deszcz - Sob Kwi 04, 2009 14:28

Całuśny jest, to do mnie wysyłał, więc chyba to "kobieta" ;) Zapracował sobie i w przyszłym tygodniu dostanie chyba towarzysza/kę.
Byłem dzisiaj w zoologicznym w Tesco - naprawdę duży jest tam dział akwarystyczny i mają duży wybór rybek, ale tych które ja szukam nie było :|

kisia - Czw Kwi 09, 2009 08:57

Deszcz, w Forum i Arenie tez są zoologiczne
Azbe - Czw Kwi 09, 2009 09:04

na zubrzyckiego na końcu pawilonów od strony tyłu jest zoologiczny, w sumie to wszystko tam zawsze mieli co trzeba

na nowym świecie kiedyś był akwarystyczny (Za przystankiem) ale chyba już go nie ma od hoho... ale wrazie czego można sprawdzic


ewentualnie zostaje allegro, p l może ktoś z niedaleka sprzedaje i omżna osobiscie podjechać wybrać to co nas interesuje :P :P

Deszcz - Czw Kwi 09, 2009 11:51

Na Nowym Świecie jest cały czas za przystankiem PKM zoologiczny i do niego mam tak jakby najbliżej.
Za to na Zubrzyckiego to tak jakoś przechodziłem tydzień temu wokoło tego pawilonu i nie mogłem znaleźć, więc czy aby nie zlikwidowali ? :niepewny:
Znalazłem rybki, które mogę mieć w Forum i jak tylko uporam się z temperaturą, to idę po nowych mieszkańców akwarium ;)

Azbe - Czw Kwi 09, 2009 21:01

sam koniec pawilonów zubrzyka zaraz od strony bloku. (chyba 1 czy 2 drzwi, jakoś tak)


a jak nie to ta jak mówisz forum :) zreszta na sikorniku idz sie zapytaj gdzie są zoologiczne, tam będą wiedzieć najlepiej :hyhy:

Deszcz - Czw Kwi 09, 2009 21:11

Rodzinne strony też odwiedzę bo może tam ciekawe rybki znajdę.
Póki co...
Mam nowy "śmigający" wiatraczek. Okazało się, że poprzedni był wadliwy i nie potrafił osiągać odpowiednich prędkości obrotowych. Zasilacz mam z regulacją, więc mogę regulować zarówno prędkość obrotową wentylatora jak i natężenie oświetlenia nocnego ;)
W święta będzie okazja i poskładam cały układ :)

Deszcz - Nie Kwi 12, 2009 20:36

Instalacja chłodzenia zakończona sukcesem. Teraz jeszcze tylko poczekać muszę na pomiary efektywności działania ;) Przy okazji zamontowałem sobie jedną niebieską diodę LED, będą miały rybki w nocy delikatne światełko ;)
Takie mały wynik tu:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/3f0f385e65c161fc.html

Deszcz - Sro Kwi 15, 2009 07:56

Mam nowych lokatorów :) :) :)
Kupiłem wczoraj 3 żwawiki czerwieniaki. Małe to takie wśród danio, nazwa myląca, bo to prawie w ogóle się nie przemieszcza, tylko sobie w wodzie "stoi". Jak na razie chyba są jeszcze wystraszone, ale ładnie uzupełniają zbiorniczek swoimi czerwonymi ogonkami :hyhy:

Azbe - Wto Kwi 21, 2009 16:39

na zubrzyka dalej tam z tyłu na pawilonach jest ten zoologiczny, kumpela z bloku obok mówiła że otwarty ciągle :)



Szukam jakiegoś małego akwarium jak ktoś ma do odrzucenia, nie duże 5-10 litrowe - dało by rade coś zdziałać??

Emi - Czw Kwi 23, 2009 21:04

Hej,
Fajnie, ze jest tu kilku akwarystów. już myślałam, że jestem tu sama bo temat staaaaary i nic się nie działo.

A to mój widok z kanapy wieczorem:


Frycek - Czw Kwi 23, 2009 21:06

Fenomenalne akwarium :) Pewnie duzo pracy przy takim??
Emi - Czw Kwi 23, 2009 21:08

Nie specjalnie. Jakieś 3 minuty dziennie (nawożenie) i pół godziny raz w tygodniu (podmiana części wody i wycięcie zbyt rozrastających się roślin).

Jakby ktoś potrzebował jakiejś rady w sprawach akwarystyki to służę pomocą w miarę swoich możliwości :)

sebek - Czw Kwi 23, 2009 21:09

eeeeee, ja nie wnikam co się dzieje jak nie ma prądu przez caly dzień, mam nie miłe doświadczenia z akwarystyką, na to trzeba czaaaaaaaaasu, auto mniej wymagające :P

z ciekawości, co tam pływa u ciebie?

Emi - Czw Kwi 23, 2009 21:13

Akurat w przypadku tego akwarium nic by się nie stało aczkolwiek wiele zbiorników poważnie taką awarię odchoruje.

Na tym zdjęciu są 2 akwaria, które stoją obok siebie. W jednym pływają zwinniki jarzeńce, czarne gupiki z mojej hodowli, cierniooczki khula, otoski, krewetki red cherry i amano a w drugim tym z tyłu paletki, zbrojnik L-168, zbrojniki niebieski, kiryski agassiza, kiryski pandy i kiryski nanusy.

sebek - Czw Kwi 23, 2009 21:19

niezła kolekcja :)
Deszcz - Czw Kwi 23, 2009 21:51

Emi, widok robi wrażenie, jak tak sobie zerknąłem teraz na moje, to bardzo małe mam :P Obsadę masz rzeczywiście ciekawą, mnie najbardziej podoba się przygotowana "dekoracja" z roślinek - Świetna robota.
Już się zastanawiałem nad drugim akwarium, bo mam jeszcze jedno nie używane w chwili obecnej 25l, ale kompletnie nie mam gdzie go postawić, bo dwa obok siebie się nie zmieszczą.
Tymczasem planuję zakup nowej roślinki, tym razem czegoś w odcieniu czerwieni, tylko muszę się zagłębić w literaturę i coś odpowiedniego wybrać. Może potraficie mnie coś polecić? :)

Emi - Czw Kwi 23, 2009 23:20

A możesz coś więcej napisać o akwarium? Przydałoby się: oświetlenie, parametry wody, sposób nawożenia, podłoże (żwir czy coś jeszcze), litraż, czy nawozisz w jakiś sposób węglem (CO2, w płynie)?
Deszcz - Pią Kwi 24, 2009 07:15

Emi napisał/a:
A możesz coś więcej napisać o akwarium? Przydałoby się: oświetlenie, parametry wody, sposób nawożenia, podłoże (żwir czy coś jeszcze), litraż, czy nawozisz w jakiś sposób węglem (CO2, w płynie)?

W zasadzie wszystkie informacje można by znaleźć we wcześniejszych postach, ale w skócie i bez szukania wygląda to tak:
Akwarium: 25l
Podłoże: żwirek bazaltowy
Oświetlenie: świetlówka 15W
Napowietrzanie: ok. 10 godzin dziennie
pH: 7,0÷7,5
GH: ok. 7
Podmiany wody: co tydzień zdemineralizowana 5l
Rośliny: moczarka i kabomba
Zwierzęta: 3xdanio pręgowane, 3x żwawik czerwieniak i 1 ampultaria
Nawożenie: BRAK
CO2; w maju mam zamiar zrobić małą "bimbrownię"

Emi - Pią Kwi 24, 2009 12:23

Więc tak:

Podłoże jest trochę jałowe bo to tylko sam żwirek, warto wsunąć roślinom pod korzenie kulki gliniano-torfowe (np marki jbl do kupienia w sklepie), oświetlenie też nie porywa jeśli to jest ta żarówka, którą masz na zdjęciach (osobiście wymieniłabym ją na osrama, ma lepsze widmo). Jeśli chodzi o napowietrzanie to rośliny nie są zbytnio zachwycone bo wolą CO2 w wodzie niż powietrze a CO2 dostarczają np ryby. Jak napowietrzasz to usuwasz CO2 z wody. Jeśli akwarium jest obsadzone roślinami to napowietrzanie jest zbędne bo CO2 jest zużywane przez rośliny. Masz tam jakiś filtr? Jeśli podmieniasz wodę tylko wodą zdemineralizowaną to pozbywasz się w takim wypadku wielu cennych dla ryb i roślin minerałów. Przydałoby się mieszać tą demineralkę z kranówką bądź mineralizować np HydroMineralem.

Jeśli chcesz się porywać na jakieś czerwone rośliny, które są w większości wypadków dość wymagające pod względem światła i nawożenia to możesz spróbować np z ludwigią repens, rotalą rotundifolią/indicą lub bordowymi odmianami echinodorusów i cryptocoryn. One powinny dać radę u Ciebie :)

Lama71 - Pią Kwi 24, 2009 15:59

normalnie w szoku jestem.
Emi, mogłabyś troche więcej zdjęć wrzucić tych akwariów, albo link do nich. Przyznaję, że mnie normalnie zaszokowała zarówno wielkość, jak i sam wygląd. Mieszkasz w bloku? Czy taka masa wody nie ma wpływu na podłogę? na czym one stoją, na jakichś stojakach? Szafkach? Wiesz, ja nie znam sie zupełnie na tym, po prostu podoba mi sie to co zobaczyłem, więc wiesz, pytania pewnie durne, ale ciekawi mnie to.

Deszcz - Pią Kwi 24, 2009 20:42

Emi napisał/a:
(...) oświetlenie też nie porywa jeśli to jest ta żarówka, którą masz na zdjęciach (osobiście wymieniłabym ją na osrama, ma lepsze widmo).

Zgadza się, najpierw kupiłem zwykłą prostą świetlówkę, a potem poczytałem jaką "jasność" powinna mieć i w maju wybieram się po taką 6400÷6500K :)
Emi napisał/a:
Jeśli chodzi o napowietrzanie to rośliny nie są zbytnio zachwycone bo wolą CO2 w wodzie niż powietrze a CO2 dostarczają np ryby. Jak napowietrzasz to usuwasz CO2 z wody. Jeśli akwarium jest obsadzone roślinami to napowietrzanie jest zbędne bo CO2 jest zużywane przez rośliny.

Przez dwa dni w ogóle nie napowietrzałem, żeby sprawdzić jak roślinki będą na to reagowały - nic specjalnego się z nimi nie działo. Po dwóch dniach zacząłem napowietrzać po ok. 10 godzin i rośliny, a przede wszystkim moczarka rośnie jak szalona, non stop jakieś nowe pędy wypuszcza.
Emi napisał/a:
Masz tam jakiś filtr? Jeśli podmieniasz wodę tylko wodą zdemineralizowaną to pozbywasz się w takim wypadku wielu cennych dla ryb i roślin minerałów.

Tak mam filtr wewnętrzny, oczywiście włączony 24h/7dni i przez niego przy okazji napowietrzam. Przez podmianę zdemineralizowaną, udaje mi się utrzymać stałe parametry wody, a przede wszystkim GH, bo z pH cały czas walczyłem, żeby obniżyć. Dodając takąwodę nie wygląda na to, żeby ryby nie były zadowolone :oczami:

Emi napisał/a:
Jeśli chcesz się porywać na jakieś czerwone rośliny, które są w większości wypadków dość wymagające pod względem światła i nawożenia to możesz spróbować np z ludwigią repens, rotalą rotundifolią/indicą lub bordowymi odmianami echinodorusów i cryptocoryn. One powinny dać radę u Ciebie :)

Dzięki za radę, w sprawie roślin, ale nasuwa mi się jeszcze taka niepewność:
ludwigi (repens) niby do 22°C, a u mnie zazwyczaj 23÷25°C, nie chciałbym, żeby zaczęła czernieć albo gnić. Rotala wygląda całkiem przyjemnie, ale wolałbym coś z trochę większymi liśćmi i echinodorus borowy byłby tutaj chyba najlepszy, tylko nie wiem w jakich warunkach najlepiej go trzymać (?).

Zastanawiam się jeszcze nad małym "trawnikiem" na kamieniu i ewentualnie korzeniu i łupinie, ale z czego zrobić i co łatwo dostać w sklepach ? :)

Deszcz - Sob Kwi 25, 2009 15:19

Azbe napisał/a:
na zubrzyka dalej tam z tyłu na pawilonach jest ten zoologiczny, kumpela z bloku obok mówiła że otwarty ciągle :)

Jakieś nie aktualne te info, bo już chyba pół roku tam nie ma zoologicznego.

Wrzuciłem kilka nowych zdjęć mojego małego "słoiczka":
- małe przemeblowanie: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/9b32c26899b261c9.html
- nowi mieszkańcy: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/a1b123b0de099273.html
- wielka wyżerka: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/513ca8bf4d67c828.html

W poniedziałek idę na Sikornik do sklepu, bo mają przyjechać nowe świeże roślinki :) :) :)
Jak tylko nabędę coś nowego, to mam zamiar wywalić kabombę, bo ostatnio ślimak ją polubił i często przy czubkach przegryza łodygę :kwasny:

Emi - Pon Kwi 27, 2009 14:21

Jeśli chodzi o napowietrzanie to proces długofalowy i w 2 dni przeważnie nic się nie zobaczy. Takie są moje doświadczenia :)

Używając do podmian tylko i wyłącznie wody demineralizowanej, po dłuższym czasie (np kilka miesięcy) jesteś w stanie prawie całkiem pozbawić wodę wapnia co nie wpływa zbyt dobrze na choćby muszlę Twojego ślimaka (może zacząć korodować).

Możesz sprawdzić tą ludwigię, u mnie rosła przy 26 st. Żabienice to z reguły są bardzo wytrzymałe rośliny. Do dobrego rozwoju potrzebują dość grubej warstwy żyznego podłoża. Warto więc pod jej korzenie wcisną kulkę gliniano - torfową z minerałami (do kupienia w sklepie zoo, najlepsze marki jbl).

Trawnik na łupinie, korzeniu i kamieniu najłatwiej uzyska za pomocą mchów wodnych. Jak będziesz kiedyś w okolicach kopernika to daj znać wcześniej to Ci dam od siebie bo w piątek akurat czystki robiłam w akwarium.

Emi - Pon Kwi 27, 2009 14:27

Lama, te akwaria nie są duże. Stoją oba obok siebie na dwumetrowej szafce w dużym pokoju. Jedno ma 160 l a drugie 144 l. Wersalka z 3 dużymi osobami waży tyle samo :)

Z przodu ta 160 wygląda tak:

h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/0d75fe6ba11057f6.html]

Emi - Pon Kwi 27, 2009 14:27

Link do większego obrazka:

h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/0d75fe6ba11057f6.html

Lama71 - Pon Kwi 27, 2009 18:56

normalnie :szok:
Powiedz mi jeszcze jedną rzecz, te akwaria mają jak widzę spora powierzchnię, i temp. pewnie pow. 20 stopni. Zatem parowanie wody jest spore. Czy to nie powoduje powstawania jakiegoś grzyba na ścianach czy czegoś podobnego?
Ale przyznam.. no szczęka do ziemi :)

Emi - Wto Kwi 28, 2009 07:42

To prawda. Temperatura wody w tych zbiornikach to w jednym 28 a w drugim 29 st. Przed odparowywaniem wody z akwariów chroni pokrywa choć nawet jak miałam akwarium otwarte bez pokrywy (miałam belkę oświetleniową ok 20 cm ponad powierzchnią wody) to i tak wilgotność w moim domu była względnie mała. Można by spokojnie powiedzieć, ze taka ilość wody nie jest w stanie spowodować grzyba czy czegoś podobnego w moim mieszkaniu. Przypuszczam, że aby w domu przez akwarium pojawił się grzyb czy pleśń trzeba by mieć dużo większą ilość akwariów i to bez pokryw i w ogóle nie wietrzyć mieszkania. Ba! Nawet jestem w stanie stwierdzić, że akwarium spowodowało poprawienie się mikroklimatu w moim domu zwłaszcza w zimie, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i powietrze jest strasznie suche przez kaloryfery.
Arex30 - Wto Kwi 28, 2009 09:15

A ja mam pytanie.
U mnie w lecie czasem w domu panuje temperatura 30 stopni ( mieszkamy na poddaszu ). jak to sie maoże mieć do rybek ?

Emi - Wto Kwi 28, 2009 09:39

To zależy jakie to rybki. Niektóre niezbyt dobrze tolerują zbyt wysoką temperaturę. W większości dają radę lecz wysoka temperatura może znacząco wpływać na długość ich życia. Jeśli masz problem w lecie ze zbyt wysoką temperaturą proponuję zamontować sobie chłodzenie w akwarium. Można to zrobić za pomocą wentylatorków do komputera i małego zasilacza uniwersalnego 3-12V (wszystko do kupienia na allegro albo w sklepie z elektroniką) albo jeśli majsterkowanie jest Ci obce można się zaopatrzyć z taki wentylatorek:

h t t p;//w w w allegro, p l/item614835920_wentylator_akwarystyczy_nowosc.html

Lama71 - Wto Kwi 28, 2009 12:44

Emi napisał/a:
Można to zrobić za pomocą wentylatorków do komputera i małego zasilacza uniwersalnego 3-12V

mała uwaga. Tym sposobem nie schłodzisz wody poniżej temperatury otoczenia, a jak pisał Arex30 - ma 30 stopni w domciu, zatem woda będzie miała temp. co najmniej taką, jak otoczenie, nie niższą.
jak chcesz obniżyć, poniżej temp. otoczenia, musisz mieć skądś coś, o niższej temp. I rozwiązanie jest, tyle że potraktuj to jak idea, nie gotowe rozwiązanie:
elementem chłodzącym może być np. to:
h t t p;//w w w proline, c o m, p l/sklep.php?prodid=SWIFT+MCW5002-A
do tego podłączasz wodę z kranu, a wyjście do umywalki, zlewu... Mała ilość wody zimnej spowoduje, że obniżysz temperaturę. Element mocujesz kilka 2 -3 cm., pod powierzchnia wody.

Emi - Wto Kwi 28, 2009 16:01

No cóż, szczerze mówiąc to muszę popytać ale koledzy z morszczakami schładzają całkiem dobrze tymi wentylatorkami wodę.

Lama, ten element odpada dla mnie z 3 powodów:
1. jest z miedzi z miedź jest bardzo szkodliwa dla organizmów wodnych
2. nie chciałabym mieć czegoś takiego w zbiorniku z powodów estetycznych
3. akwarium musiałoby stać blisko źródła wody i spływu

W ekstremalnych warunkach można założyć chłodziarkę akwariową. Działa podobnie do lodówki. Wykorzystuje się ją m.in. w dużych akwariach morskich ale to już koooooszta.

Może lepiej wpuścić do akwarium ryby, którym nie przeszkadza wysoka temperatura :) ?

PS. U mnie też nieźle grzeje bo mam mieszkanie od strony południowej i przez lato temperatura w akwariach ma ok 30-32 st.

Lama71 - Sro Kwi 29, 2009 15:21

Emi napisał/a:
koledzy z morszczakami schładzają całkiem dobrze tymi wentylatorkami wodę.

co to są mrszczaki? Schładzać możesz tylko wtedy, gdy istnieje różnica temperatur, to podstawowe prawo fizyki.
Wentylatorkiem możesz schłodzić, jeśli dmuchniesz na akwarium, które będzie np. w nasłonecznionym miejscu. Ale w przypadku jak opisałaś, zintensyfikujesz jedynie parowanie wody, nic więcej.

Co do sposobu chłodzenia, to oczywiście jedynie idea, nie sposób. Chłodziarka akwariowa za kilka złotych.

Emi - Sro Kwi 29, 2009 15:59

Morszczaki to potocznie akwaria słonowodne.

Mało kto ma w domu 30 st na stałe więc można wykorzystywać chłód nocy i poranka. W dzień można puszczać wentylatory aby nie dopuścić do nagrzewania się od lamp.

Oj jakbym miała na stałe 30 st to chyba zafundowałabym sobie klimę :)

sebek - Sro Kwi 29, 2009 16:04

Lama, tylko jak użyjesz radiatora o odpowiedniej powierzchni i wentylatora to schłodzisz wodę mimo tego że otoczenie ma wyższą temperaturę ;)
Emi - Sro Kwi 29, 2009 16:06

To jest chłodzenie wodne więc da radę bo woda w kranie ma przeważnie dość niską temperaturę.
Lama71 - Sro Kwi 29, 2009 17:52

sebek napisał/a:
Lama, tylko jak użyjesz radiatora o odpowiedniej powierzchni i wentylatora to schłodzisz wodę mimo tego że otoczenie ma wyższą temperaturę

no tak, w sumie bez sensownie założyłem, że do tego, aby temp. obniżyć, potrzeba różnicy temperatur. Ale... Zawsze się człowiek czegoś ciekawego dowie. Nie koniecznie nauczy rzecz jasna.

sebek - Sro Kwi 29, 2009 18:45

bardzo wydajną metodą są ogniwa Peltiera (półprzewodniki), utrzymują stałą różnicę temperatur pomiędzy jedna a druga stroną ogniwa. załóżmy że strona zimna ma 10 stopni a ciepła 40, jeśli schłodzisz stronę ciepłą do 10 stopni, to po stronie zimnej będzie 10-30=-20, ogniwa może nie sa jakieś specjalnie drogie, ale niestety baaardzo "prądożerne" używa sie ich do ekstremalnego chłodzenia ;)
Emi - Sro Kwi 29, 2009 18:56

30 st w mieszkaniu to dość ekstremalne warunki więc tu mogłyby się sprawdzić. A tak a ciekawości, ile prądu to "żre"?
krzys - Sro Kwi 29, 2009 19:05

ja miałem akwa na 400l i żadnych problemów nie miałem w pokoju na 1 piętrze ...
Deszcz - Sro Kwi 29, 2009 19:34

Jak już pisałem, na poprzedniej stronie, z powodzeniem służy mi wentylatorek z komputera. Potrafi dobrze mieszać powietrze nad wodą i w pomieszczeniu. W 2 godziny bez problemu o 1,5°C obniża temperaturę. Konstrukcja własna:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/3f0f385e65c161fc.html

W najbliższych dniach zmieniam świetlówkę i dokładam odbłyśnik ;)

sebek - Sro Kwi 29, 2009 19:36

Emi napisał/a:
30 st w mieszkaniu to dość ekstremalne warunki więc tu mogłyby się sprawdzić. A tak a ciekawości, ile prądu to "żre"?


90 watowe ogniwo o wymiarach 40x40mm bierze około 10 amper, więc sporo :), koszt takiego ogniwa około 30-35zł

sebek - Sro Kwi 29, 2009 19:38

zapomniałem dodać ze zasilane napięciem stałym 15-16 volt, czyli trzeba jeszcze zrobić zasilacz odpowiednio wydajny, który wiadomo też ma swoje straty ;)
Emi - Sro Kwi 29, 2009 19:55

Deszczu, czy ten wentylator włącza Ci się razem z lampą czy tylko "na żądanie"? Właśnie jestem w trakcie zakładania wentylatorów do mojego roślinnego bo przez świetlówki strasznie się woda grzeje.
Emi - Sro Kwi 29, 2009 20:00

Koledzy wykorzystują przerobione termoregulatory RT2 do sterowania wł/wył wentylatorów. Też się nad tym zastanawiałam żeby temperatura nie skakała w zbiorniku bo to też nie jest za dobre.
Deszcz - Sro Kwi 29, 2009 20:27

Emi, mam osobny włącznik do wentylatora. Ten pomysł z wykorzystaniem termoregulatora to jest na prawdę dobry, tylko musiałbym gdzieś poczytać jak przerobić pod inne urządzenie. Mam nie używaną grzałkę, więc urządzenie już jest :)
Emi - Sro Kwi 29, 2009 22:23

Takie przerobione RT-2 można za grosze kupić na allegro. Sama mam w planie taki zakup bo niestety nie mam zacięcia do elektroniki.

Zobacz tu:

h t t p;//w w w allegro, p l/item618788774_termoregulator_termostat_do_chlodzenia_akwarium.html

Deszcz - Czw Kwi 30, 2009 20:10

Zastanawiam się nad wymianą tej żarówki i poczytałem, że najlepiej z dotychczasowej 15W 2700K wymienić na 15W 6400-6500K ("zimne światło"), tylko nie bardzo udało mi się taką żarówkę znaleźć w gliwickich sklepach :/
Ma ktoś z Was informacje gdzie można takie nabyć w okolicach?

sebek - Sro Maj 06, 2009 09:34

a może zamiast świetlówki lepiej zastosować FLUX (taka odmiana diody led) o białym zimnym kolorze, połączysz odpowiednio to będzie to pobierało jakieś 20mA (nawet licznik tego nie zauważy) a światła masa, koszt jednego fluxa 6000 mcd to około 1,5 zł, ja ostatnio zakupiłem 100 sztuk zeby przerobić oświetlenie w aucie, jak to dobrze zrobisz to nawet nie poznać że pod kloszem nie ma żarówki tylko fluxy ;)
Emi - Sro Maj 06, 2009 10:07

Tylko jaki wpływ ma to światło na rośliny?
sebek - Sro Maj 06, 2009 10:19

hmmm, trzeba by przetestować, tak sobie myślę ze skoro świetlówka działa na zasadzie pobudzania luminoforu przez uderzajace elektrony, a flux na zasadzie emitowania kwantu energii przy przejściu pomiędzy powłokami elektronowymi elektronu, to wg mnie powinno działać :)
Emi - Sro Maj 06, 2009 10:26

Zawsze można sprawdzić.
Lama71 - Czw Maj 07, 2009 08:21

sebek napisał/a:
a flux na zasadzie emitowania kwantu energii przy przejściu pomiędzy powłokami elektronowymi elektronu, to wg mnie powinno działać

przyznam, że też się kilka razy zastanawiałem, jakie to ma skutki. Bo problemem jest tu chyba to, jak bardzo monochromatyczne światło powstaje w takim fluxie. Ja mam w mieszkaniu jedną taka lampkę, i przyznam że choć patrzeć w prost na nią raczej ciężko, z racji natężenia światła, to to światło, padając na powierzchnię inną niż biała, jakby znika. Z roślinkami może właśnie tak być, będą miały jasno, ale dla nich będzie to jak noc, bo światło o tej długości może im zupełnie nie odpowiadać. jak ktoś ma pryzmat, mógłby sprawdzić, czy to światło się rozszczepia.
Moje odczucie jest takie - oświetlenie dawane przez taką lampkę, jest nieadekwatne do jasności, jaką daje taka lampka.

Emi - Czw Maj 07, 2009 16:25

Jakbym miała taką lampke to sprawdziłabym jak to sie ma do roślin ale niestety nie mam. Jak macie to proszę sprawdźcie to. Najlepiej na talerzyku z rzeżuchą schowanym w ciemnej szafce albo w pudle. Zapalać na 12 h tam tą lampkę i po kilku dniach będziemy mieli odpowiedź jak takie światło wpływa na rośliny. Kontrolnie rzeżuchę należałoby posadzić pod żarówką i w świetle dziennym. Jak rzeżucha urośnie to ok a jak nie bardzo to dalej możemy sobie tym oświetlać barki i szafki.
Deszcz - Czw Maj 07, 2009 17:03

Poszukują żarówki nadal nie trafiłem na taką jaka by mi odpowiadała, więc postanowiłem, że zrobię odbłyśniki, takie "made by HAND".
Zna ktoś z Was przystępne sposoby, żeby zrobić takie cudeńka ? ;)

sebek - Czw Maj 07, 2009 17:49

jest chrom w postaci farby, do malowania pistoletem, niestety nie jest to tania zabawa, jak co to w Tychach malują taką metodą, zawsze można pociąć lustro odpowiednio i pokleić odbłyśniki albo wyciagnać jakiś odbłyśnik z lampy samochodowej (najlepiej tylnej)
Emi - Czw Maj 07, 2009 18:26

Ja znam 2 tanie i dość łatwe do zrobienia sposoby:

1. Wyklejenie obudowy lustrzaną folią samoprzylepną (do kupienia w papierniczych, w sklepach z zaopatrzeniem dla reklamy, w marketach budowlanych i z wyposażeniem wnętrz).

2. Zrobienie odbłyśnika z przeciętych na pół wzdłuż puszek po piwach. Tanio, szybko i przyjemnie w trakcie pracy :hyhy:

sebek - Czw Maj 07, 2009 18:35

to jak już się bawicie z tymi puszkami to proponuję po posklejaniu użyć filcu na wiertarce i pasty polerskiej do aluminium, połysk jak lustro można uzyskać
Deszcz - Pią Maj 08, 2009 14:27

Pomysł z tymi puszkami mi się podoba :P
Idę zaraz do Carefoura rozejrzeć się za taka tasiemką :) Wieczorem chwila na zabawę będzie więc może to coś złoże :)

Deszcz - Sob Maj 09, 2009 14:09

Kolejny odcinek serii "młody technik" miał tytuł: "Zaklej, a nie przyklej się". Kupiłem arkusz srebrnego papieru przylepnego i na szybko okleiłem pokrywę, w akwarium zrobiło się jaśniej :)
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/3f0eb0ad26ee3965.html

sebek - Nie Maj 10, 2009 16:34

to teraz pokaz swoje akwarium ;)
Deszcz - Nie Maj 10, 2009 19:41

Aktualnie akwarium wygląda tak:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/1b81cb88e339eb45.html

Ale będzie jutro nowa świetlówka kompaktowa 6500K, udało mi się znaleźć w Gliwicach :oczami:

sebek - Nie Maj 10, 2009 20:37

niezłe, na oko wygląda mi na jakieś 100 litrów, widze ze też masz slimaki :D ja miałem, niestety jak żółwie podrosły to pozjadały ślimaki i chciały sie dobrać do glonojada który miał wtedy już jakieś 5cm długości, o roślinkach nie wspominam :D
Deszcz - Pon Maj 11, 2009 06:27

sebek, taa 100l :D :D
Przecież to "słoik" jest.
Będzie mały remoncik w akwarium, mam już 3 nowe korzenie (jeden za duży nie zmieści się) i porozkładam je pod kątami na ściankach, a potem nowe rośliny, to tak jakoś pusto to wygląda. ?upinę kokosu chcę wyrzucić, bo średnio mi tutaj pasuje ;)

Emi - Pon Maj 11, 2009 06:59

Deszczu, zmniejsz średnicę żwirku to będzie na większe wyglądać, posadź rośliny drobnolistne, zrezygnuj z dużych ryb i ślimaków na rzecz drobniejszych zwierzaków. Są pewne triki, które się stosuje w małych akwariach aby uzyskać wrażenie większego zbiornika ;)
Emi - Pon Maj 11, 2009 07:09

Zgadnij ile litrów mają te akwaria?

h t t p;//images20.fotosik, p l/381/65af8348982e878f.jpg]

A to?

h t t p;//images41.fotosik, p l/59/fac895665aad0993.jpg]

A to?

h t t p;//images50.fotosik, p l/19/ba386d35e68345c6.jpg]

Deszcz - Pon Maj 11, 2009 10:26

Emi napisał/a:
Deszczu, zmniejsz średnicę żwirku to będzie na większe wyglądać, posadź rośliny drobnolistne, zrezygnuj z dużych ryb i ślimaków na rzecz drobniejszych zwierzaków. Są pewne triki, które się stosuje w małych akwariach aby uzyskać wrażenie większego zbiornika ;)

Chętnie bym się pozbył tych moich 3 danio, tylko nie ma komu oddać - poszukam jeszcze chętnych :)
Odnośnie do wymiany żwirku, to zastanawiałem się nad tym, by wymienić go na żwirek 1÷3mm o zaokrąglonych krawędziach, to jakiegoś kiryska będę mógł władować do zbiornika. Tylko jeśli będę wymieniał żwirek, czy nie potrzeba jakiegoś "czasu przechodniego" żeby się dostosował do panujących warunków ?
Ampultarie bym chciał zostawić, ewentualnie kupić małą (choć i tak urośnie), bo świetnie zjada pojawiające się czasem glony u mnie.

Jesli chodzi o te zbiorniki, no to pierwszy wygląda na mały, ale ten drugi to tak na 54 albo 60l

Emi - Pon Maj 11, 2009 12:37

Podczas wymiany żwirku robi się tzw potocznie połowiczny restart. Polega on na tym, że wylewa się całą wodę do wiader (nie wylewamy tej wody tylko ją zachowujemy), wyciąga przy tym ryby oraz filtr i uruchamia się to wszystko w wiadrze żeby nie miało przestojów. Wyciąga się stary żwirek zostawiając trochę syfku na dnie (ok 5 mm) ze starego podłoża. Można posypać też dno akwarium 2-3 kapsułkami Baktozymu, pomoże to w szybszym dojrzewaniu podłoża choć wg mnie odrobina starego syfku z poprzedniego podłoża sprawdza się równie dobrze. Wsypujemy nowe podłoże, zalewamy starą wodą w ok 60-70%. Sadzimy rośliny. Resztę dolewamy świeżą wodą jak podczas zwykłej podmiany. Uruchamiamy filtr, wpuszczamy ryby i już. Przez pierwsze 2 tygodnie staramy się nie przekarmiać ryb. Warto także mierzyć wartości NO2 choć przeważnie taki właśnie półrestart z zachowaniem starej wody i aktywnych biologicznie wkładów w filtrze przechodzi bezbólowo a ryby nie muszą czekać na ponowne dojrzewanie zbiornika.

Pierwszy zbiornik ma 3,75 l a drugi i trzeci 12 l ;)

Deszcz - Sob Maj 16, 2009 17:40

Idą za namową Emi, postanowiłem zrobić małą modyfikację wielkości rybek i granulacji żwirku.
Cała zabawa ze stworzeniem nowego podwodnego, zamkniętego w "4 ścianach" świata, zajęła mi ok. 4 godziny.
Poniżej zdjęcia:
* stare akwarium:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/68ebcb791d2658b0.html

* nowe akwarium:
h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/c7f6b96da788a7a7.html

Emi - Sob Maj 16, 2009 21:25

No no... wygląda o wiele lepiej :)
Mamma20 - Nie Maj 17, 2009 08:41

Emi, Widzę że trochę sie orientujesz w akwarystyce,w związku tym mam takie pytanie. Czy nie wiesz czy gdzieś tu w Gliwicach bądź okolicach można kupić rzadkie gatunki xiphophorus chodzi mi szczególnie o xiphophorus nigresiss?
Emi - Nie Maj 17, 2009 09:22

Niestety nie wiem. Nigdy się za mieczykami specjalnie nie rozglądałam ale mogę podpytać znajomych hodowców.
kisia - Nie Maj 17, 2009 22:25

Mamma20, można podzwonić po sklepach i popytać ;)
Agabie74 - Czw Lis 19, 2009 19:45

Witam :) Mam akwarium od początku października - kupione w prezencie dzieciakom:) Wszystko było ok ale niestety mamy kulawe szczęście do rybek - pewnie dlatego, że każdy w rodzinie chciał bez konsultacji z nami zrobić dzieciom prezent w postaci ładnych rybek :chytry: Cóż.. w efekcie były: prętnik, 2 brzanki, 2 mieczyki, kilka danio, 4 przeźroczki, 2kirysy, 4 molinezje czarne, 2 molinezje żółte, bojownik, glonojady, mułojady i 2 skalary. I tu podejrzewam problem... pani w sklepie była ździwiona, że bojownik jeszcze żyje :szok: Juz nie mam przeźroczek, 1 molinezji, skalara, 1 danio i mieczyka, a dziś znalazłam szkilelet jakiejs rybki (chyba danio). Podejrzewam o żarłoczność mojego pięknego czarnego skalara i nie wiem co robić :(( chciociaz czyatłam że molinezje też bywają żarłoczne.
Prosze o radę, bo mamy niezły bigos :(
pozdrawiam

Agabie74 - Czw Lis 19, 2009 20:03

aa chciałbym jeszcze dodac że z moich ostatnich doświadczeń wiem że super tani i z profesjonalną obsługa jest sklepik zoo na Lipowej (taki żółty barak), natomiast sklepu na Jagiellońskiej już nie ma, a ten na Nowym Świecie koło przystanku jest bardzo drogi :( . Nie polecam też tych w marketach - drogo i znajomi mówią że rybki często bywają chore. NOO jest to oczywiście moja subiektywna ocena :)
Gmeras - Czw Lis 19, 2009 21:08

molinezje są to bardzo miłe i towarzyskie rybki nie zwalaj na nich winy jedne z łatwiejszych ryb dla początkujących akwarystów

z tego co tu widzę masz rożne podłoża jedne rybki lubią ciepłą wodę inne chłodniejsza inne z wyższym ph inne z mniejszym inne dno skalne drugie bogatą roślinnosc

p.s samo akwarium i woda z kranu nie wystarcza ;)

polecam duzo stron o akwarystyce znajdziesz tam dużo ciekawych artykułów jak dobierać rybki i czego będą potrzebowały oraz ile czasu będziesz musieć im poświecić :)

Emi - Pią Lis 20, 2009 09:16

A jakiej wielkości jest to akwarium? Możesz napisać cos o filtracji? Czy robisz czasowe, częściowe podmiany wody? Napisz coś więcej o swoim akwarium. Spróbujemy pomóc :)
Miciu - Pon Mar 01, 2010 14:41

Sprzedam kilak rodzajow roslin z mojego baniaczka zainteresowanych prosze o kontakt ;)

Oferowane rośliny pochodzą z tego baniaczka
h t t p;//img30.imageshack.us/i/20100205487.jpg/]

Rośliny:
Eleocharis vivipara - trawka
Cena za sztuke 0,20 gr
h t t p;//img690.imageshack.us/i/778v.jpg/]

EGERIA DENSA - MOCZARKA KANADYJSK
Cena za sztuke 2,00zł
h t t p;//img688.imageshack.us/i/egeriadensa.jpg/]

HYGROPHILA DIFFORMIS
Obecnie brak
h t t p;//img693.imageshack.us/i/h170hygrophiladifformis.jpg/]

Cabomba caroliniana - moczarka
Cena za sztuke 1,50zł
h t t p;//img30.imageshack.us/i/cabombacaroliniana.jpg/]

Myriophyllum Mattogrossense
Cena za sztuke 2,50zł
h t t p;//img688.imageshack.us/i/myriophyllummatogrossen.jpg/]

lrepens
Obecnie Brak
h t t p;//img44.imageshack.us/i/lrepens.jpg/]


Cena za sztuke 2,00zł
h t t p;//yfrog, c o m/j4720uj

Mech Jawajski
Cena za 1 gałązke 1zł (wielkość rózna)
h t t p;//img51.imageshack.us/i/260pxwillowmoss.jpg/][img]h t t p;//img51.imageshack.us/img51/5405/260pxwillowmoss.th.jpg[/img

Deszcz - Czw Kwi 15, 2010 18:45

Dawno mnie tu nie było :)
Wracam i od razu, szukam "dobrych rąk" ;)
Mam do oddania dwie rybki żwawik czerwieniak, wielkość ok. 4,5cm.
Zdjęcie dostępne tutaj: h t t p;//w w w fotosik, p l/pokaz_obrazek/pelny/6e84b5cb08eb4f73.html
Opis tutaj: h t t p;//w w w superakwarium, p l/zwawik-czerwieniak-id503.html

Kontakt poprzez e-mail: deszcz_cool@poczta.onet, p l

Emi - Sro Cze 16, 2010 20:31

Jakby ktoś miał ochotę to mam trochę ziela z akwarium na zbyciu:

h t t p;//w w w allegro, p l/item1084220065_zestaw_duzych_roslin_za_dyszke_od_akwarysty.html
h t t p;//w w w allegro, p l/item1080629737_glossostigma_glosia_50_szt_likwidacja_trawnika.html

lesioc - Pią Gru 31, 2010 01:53

To może w ramach odświerzenia wątku pochwalę sie niedawno zmajstrowanym akwaterrarium dla mojego żółwia wodnego. W zbiorniku płwyają również ryby.. więc pod akwarium też się raczej klasyfikuje :D. Nawet ampularie były... niestety zbyt zasmakowały gadzinie i długo nie przetrwały.

Zbiornik ma 240l.. zalany jest mniej więcej do 2/3 objętości.

Wyposażenie
* filtr kubełkowy zewnętrzny połączony z instalacją podżwirową + dodatkowa pompa o zmiennym kierunku pracy (napowietrzająca / przepłukujca żwir).
* tło strukturalne własnej produkcji (styropian + cement) zawierające wyspę dla żółwia oraz filtr hydroponiczny
* torchę roślin przystosowanych do hodowli emersyjnej - stanowią filtrownie biologiczne i dodatkowy pokarm dla żówia

Obsada:
* zółw wodny pseudemys concinna concinna (w sezonie zimowym, lato spędza w oczku wodnym w ogrodzie)
* pielęgnica miodowa - ostała mi się jedna sztuka z poprzedniej hodowli
* stado molinezji


Zdjęcia akwaterrarium - przepraszam za kiepska jakość, ale dopiero się uczę fotografować akwaria ;)

Pierwsze można znacznie powiększyć po kliknięciu ;)

h t t p;//farm5.static.flickr, c o m/4089/4987642154_723f2c8615_o.jpg]









i lokatorzy:






Emi - Pią Gru 31, 2010 11:51

To zdjęcie:



jest po prostu świetne! :ok:

Żółw nie dobiera się do molinezji? [/quote]

lesioc - Pią Gru 31, 2010 13:38

Ten mój żółw wyraźnie preferuje zielenine. Niby jest wszsytkożerny, i za młodu powinien preferowac mięso dopiero w starszym wieku powineń sie przestawić bardziej na rośliny, ale ten mój egzemplarz od małego jak ma do wyboru rośline i mięso.. zawsze wybierze rosliny. vegetarianin mi się trafił :D

Z dużymi rybami.. tak jak własnie z tą pielegnicą co na zdjęciu... to wyraźnie zachodzi co jakiś czas ustalanie rewirów w akwa.. dochodzi wtedy do lekkich spięć... ryby podszczypują go w ogon albo atakują frontalnie w nos (tak jak na zdjęciu). Żółwiowi to przez jakies 2-3 dni w ogóle nie przeszkadza i generalnie zawsze je ignorował. W końcu jednak nie wytrzymuje i rozstawia towarzystwo po kątach... i ma spokój na jakiś 2 miesiące. Niestety ze starej hodowli pielęgnic została mi sie tylko ta jedna staruszka (zresztą wykluła sie u mnie w akwa) .... a teraz nie potrafię jej nigdzie dokupić towrzystwa. Jakos miodowe wyszly z mody chyba :(

Mniejsze ryby w ogóle gadziny nie zaczepiają, ani on na nie nie poluje. Chyba że jakaś padnie, wtedy - że się tak wyrażę - posprząta. Ale nigdy nie poluje na żywe.

Wczesniej miałem zółwie czerwonolice... tamte to świetnie polowały i na pewno takie stadko rybek dlugo by sie nie utrzymało przy życiu.

Emi - Pią Gru 31, 2010 15:00

Widać, ze "Pan i władca" hehe. Tło robiłeś sam bo jest bardzo ciekawe. Zwłaszcza te balkoniki na rośliny.
Emi - Pią Gru 31, 2010 15:01

Tzn miało być "Tło robiłeś sam bo jest bardzo ciekawe??"
lesioc - Pią Gru 31, 2010 17:32

Tak, tło jest domowej roboty. Stelaż ze żłobionej. 3cm grubości, płyty styropianowej. Do niego doklejane za pomocą silikonu akwarystycznego rózne dodatki, jak korytko na filtr hydroponiczny w górnej części, nieco poniżej taka platforma po której rozlewa się woda, jeszcze niżej (z lewej strony) podbudówka pod wyspę gdzie żółw się wygrzewa (a jednoczesnie zasłonka dla pompy i grzałki), oraz koszyki na rośliny.

Styropianowa konstrukcja wyglądała tak:


Potem styropian został pokryty kilkoma warstwami szybkoutwardzalnej, wodoodpornej zaprawy cementowej (Cerseit CX5) dzięki natryskiwaniu za pomocą ropownicy i kompresora.





Na sam koniec całość została pomalowana farbami akrylowymi, tak , aby jak najwierniej przypominała natruralną fakturę kamienia



Całość jest w sumie dość prosta do zrobienia i niezbyt droga (w porównaniu z gotowymi tłami). Szczególnie polecam jak ktoś chce sobie uatrakcyjnić akwarium czy terrarium o długości tla przekraczającej 1m (czyli jakieś 200l i większe). Koszta mojego tła nie przekroczyły z cała pewnością 100zł. Pracy też nie ma dużo, choć jest mocno rozciągnięta w czasie (trzeba czekać po kilkanaście godzin aż kolejne warstwy wyschną) - wychodzi jakieś 20min dziennie przez około 2 tygodnie.

Efekt natomiast fantastyczny - przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Do tego dochodzi jeszcze możliwość przygotowania pod konkretnych mieszkańców (wyspy dla zółwi, groty dla ryb czy gadów, wodospady, kosze i platformy dla roślin) oraz maskowanie instalacji wodnych i elektrycznych - ja np mam schowane w wyżłobieniu za tłem rurki od filtra zewnętrznego zaciągającego wodę z instalacji podżwirowej (przy żółwiach tylko taka filtracja się sprawdza), schowane woreczki z żywicą jonowymienną do zmiękczania wody, wspomnianą dodatkową pompę, przewody elektryczne i rurki doprowadzające powietrze i CO2, czujnik termostatu, i tym podobne elementy osprzętu.

Koszyki na rośliny faktycznie są przygotowane... niestety rosnąć tam będzie mogło cokolwiek tylko w lecie jak żółw będzie na dworze na wakacjach ;)... teraz nic się tam zielonego nie ostanie żywe. Za to doskonale sprawdzają się do zamocowania ozdobnych korzeni (w akwariach to nie problem, ale w akwaterrariach gady przesuwają takie niezamocowane korzenie bez najmniejszego problemu po całym zbiorniku).

Dobrze sprawdza się korytko w górnej części gdzie wpuszczana jest woda powracająca z filtra zewnętrznego. Rosną tam płożące rośliny w emersie - tylko korzenie zanurzone w wodzie, reszta zwisa w kierunku wody. Co urosnie zbyt długo i znjdzie się w zasięgu żółwia jest oczywiście zaraz przycinane, ale początek łodygi zawsze się ostanie i może z niej odbić nowy pęd. Stanowią w ten sposób - oprócz zielonej ozdoby - filtr hydroponiczny redukujący ilość azotanów w wodzie.

Tutaj mam pytanie czy ktoś zna gatunki roślin wodnych o typowo płożących się łodygach? Szukam nowych roślin do eksperymentowania z hodowlą emerysjną tak aby maksymalnie uatrakcyjnić to akwaterrarium (i jednocześnie dietę gadziska :) ) Szczególnie zalezy mi na roslinach o bardzo intensywnym i szybkim wzroście.

Emi - Sob Sty 01, 2011 17:20

lesioc napisał/a:
Tutaj mam pytanie czy ktoś zna gatunki roślin wodnych o typowo płożących się łodygach? Szukam nowych roślin do eksperymentowania z hodowlą emerysjną

Chodzi Ci o coś takiego jak trzykrotka, cissus czy epipremnum? To nie są rośliny wodne ale dobrze rosną w hydroponikach. Niestety nie wiem czy są jadalne....

lesioc - Sob Sty 01, 2011 21:11

Emi napisał/a:
Chodzi Ci o coś takiego jak trzykrotka, cissus czy epipremnum? To nie są rośliny wodne ale dobrze rosną w hydroponikach. Niestety nie wiem czy są jadalne....


Chodzi o coś podobnego do hodowli hyroponicznej... ale nie końca tego samego. W hydroponice podłoże jest zwilżane okresowo, nawadnia się je, a następnie rośliny pobierają część wody, pozostała część odparowywuje i dzięki temu korzenie pozostają przez jakiś czas suche i mogą się napowietrzyć. W ten sposób można hodować bardzo wiele roślin typowo lądowych - sam mam w takiej uprawie trochę doświadczenia.

W moim akwarium jest korytko wypełnione grubszym żwirkiem, gdzie woda przepływa nieprzerwanie gdyż pochodzi z zewnętrznego filtra kubełkowego. W takim mokrym podłożu korzenie wielu roślin - tak jak tych które wspomniałaś - po prostu po kilku dniach zgniłyby i uśmierciły całe rośliny. Do takiej hodowli nadają się rośliny z przybrzeżnej strefy zbiorników wodnych, lub rzek czy bagien. Takie rośliny albo naturalnie rosną na powierzchni mając zalane korzenie, albo są to rośliny wodne które mają tak zwane formy emersyjne (inaczej rosna pod wodą , a trochę inaczej zaczynają rosnąc po dotarciu do powierzchni i wyrośnięciu ponad taflę wody.

Generalnie większość roślin akwariowych ma formę emersyjną... niestety niewiele z nich jest roślinami płożącymi :(. Jak na razie bardzo ładnie rosnie u mnie tojeść rozesłana (lysimachia), okazało się też, że dwie domiany mchu wodnego też bardzo ładnie wyglądają nad powierzchnią. Ale jakoś ciągle mi tam mało zielonego i chętnie dosadziłbym tam coś jeszcze :)

Emi - Pon Sty 03, 2011 15:25

lesioc napisał/a:

W moim akwarium jest korytko wypełnione grubszym żwirkiem, gdzie woda przepływa nieprzerwanie gdyż pochodzi z zewnętrznego filtra kubełkowego.


Właśnie o coś takiego mi chodzi, nie o okresowe wysuszanie. Rośliny, które podałam dobrze znoszą te warunki i bardzo dobrze rosną w takim korytku, zwłaszcza epipremnum. Dobrze też rośnie w ten sposób dracena sanderiana i skrzydłokwiat. Korytko takie warto wysypać keramzytem zamiast żwirkiem, wtedy powierzchnia do osiedlania się pożytecznych bakterii jest dużo większa.

Jeśli już koniecznie chcesz tam sadzić rośliny wodne w emersie to spróbuj glossostigmę. Całkiem ładnie rośnie na powietrzu i ślicznie kwitnie.

Seboos - Wto Wrz 20, 2011 12:40

Miło nam poinformować iż wspólnie z Urzędem Miasta Zabrze Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów organizuje wystawę akwarystyczną "Mały Wielki Świat - Akwarium" w dniach 17 do 25 września 2011 r.
w Domu Harcerza przy ul. Wolności 350a



Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy!
W tygodniu ogólna prelekcja o utrzymaniu i pielęgnacji akwarium dla szkół i przedszkoli

W najbliższy weekend również prelekcje i inne atrakcje

24.09 - sobota

10:00 - rozpoczęcie 3 części wykładów
10:15 - 10:30 - przywitanie uczestników 3 części sympozjum
11:00 - 12:30 - "Wypławki" - Tadeusz Zuber
14:00 - 15:30 - "Krewetki w akwarium słodkowodnym" - Szymon Nowrot
15:30 - 17:00 - Luźne pogawędki akwarystyczne
17:00 - zakończenie 3 części wykładów

18:00 - spotkanie integracyjne

25.09 - niedziela

10:00 - przywitanie uczestników 4 części wykładów
11:00 - 13:00 - "Rośliny akwariowe, które znamy bardziej lub mniej - systematyka, ich miejsce w akwarium i sposoby dbania o ich kondycję" - Zdzisław Nalepka
13:00 - 14:00 - rozstrzygnięcie konkursów akwarystycznych i rozdanie nagród
14:00 - 15:30 - "Kilka słów o kiryskach" - Sebastian Josiek
15:30 - 17:00 - Porady akwarystyczne udzielane przez członków GSA
16:30 - zakończenie 4 części wykładów
17:00 - zakończenie wystawy

więcej na h t t p;//w w w gsa.org, p l/forum/viewtopic.php?f=31&t=6229

adrian - Sro Kwi 18, 2012 12:41

ja się interesuje akwarystyką, mam 3 akwa, ale kupuję głównie na allegro
Emi - Wto Maj 08, 2012 13:42
Temat postu: 4 Śląski Weekend Akwarystyczny w Katowicach
Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów ma zaszczyt zaprosić wszystkich sympatyków akwarystyki na 4 Śląski Weekend Akwarystyczny w Katowicach, który odbędzie się 12-13.05.2012 w MDK "Zawodzie" przy ul. Marcinkowskiego 13.



Więcej info na stronie stowarzyszenia: w w w gsa.org, p l

cihy_82 - Czw Sty 09, 2014 20:14

Witam.
Ma ktoś może księżniczki z burundi?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group