dupiate forum

Dział Kulinarny - Młode ziemniaki, a stare...

FlashMan - Wto Kwi 24, 2007 15:35
Temat postu: Młode ziemniaki, a stare...
Witajcie. Chciałbym się zapytać Was jaka jest różnica/różnice, pomiędzy młodymi, a starymi ziemniakami? Dzisiaj będąc w sklepie jedna pani nie chciała przy kasie wziąć ziemniaków, dowiedziawszy się, ze są młode... Dla mnie zawsze ziemniaki to ziemniaki... Byłbym wdzięczny za rozwiązanie mojego problemu... Pozdrawiam! :)
Marzena - Wto Kwi 24, 2007 16:17

Są droższe :P poza tym z młodymi może być problem przy robieniu np. placków ziemniaczanych...i je się je w całości (najlepiej z koperkiem :]) , bo inaczej wychodzi "stłuczona maź" :P
Arex30 - Wto Kwi 24, 2007 16:18

Marzena napisał/a:
najlepiej z koperkiem
i kwaśnym mlekiem
p4cz3k - Wto Kwi 24, 2007 17:30

mlode ziemniaki maja w sobie duzo wiecej wody :) w koncu nie byly zmuszone do przelezenia calej zimy w magazynie czy tez piwnicy :)

to co pisze Marzena jest oczywiscie racja ... gdy zetrzemy mlode ziemniaki na placki to powstanie z nich taka papka ktora sie do niczego w sumie nie nadaje :)

mlode ziemniaki sa napewne lepsze do ugotowania i zjedzenia tak jak przedmowcy napisali :)

no i mlode ziemniaki na talerzu sa zolciutkie :P a nie blado sine - przynajmniej tak mialem gdy mama mi podala :]

kisia - Wto Kwi 24, 2007 17:49

Marzena napisał/a:
z młodymi może być problem przy robieniu np. placków ziemniaczanych
lub klusek, kopytek itp ponieważ młode ziemniaki mają w sobie dużo wody. Młode ziemniaki to te które maja bardzo cieniutką skórkę,tak cieńką, ze można ją zeskrobać zamiast obierac, sa twarde, jędrne tak jak wszystko co młode ;)
Basiorek - Wto Kwi 24, 2007 17:51

młode ziemniaki... mmm :oczami:
są bardzo delikatne, sądzę, że bardziej lekkostrawne od starych i smakują wyjątkowo.
Nie obiera się ich, tylko lekko zeskrobuje cieniutką skórkę. W sumie to można ugotować i ze skórką :D

Mariusz - Wto Kwi 24, 2007 19:31

kisia napisał/a:
jędrne tak jak wszystko co młode ;)

Nawiązujesz do kobiecych piersi i pośladków ? :P

Piotrulek - Wto Kwi 24, 2007 19:34

Dzisiaj widzialem w sklepie warzywny, młode ziemniaki po 3,60zł/kg
kobi - Wto Kwi 24, 2007 19:58

No i najważniejsze - nie nadają się do ruskich :/
trunks - Wto Kwi 24, 2007 21:09

młode są oczywiscie droższe, gorzej sie obiera (a razej skrobie) i nie nadają sie do przetarcia czyli plackow, pierogów itp...
stare juz gdzies w maju są za to nie za smaczne...

Arex30 - Wto Kwi 24, 2007 21:28

z tego co sie orientuje to w młodych ziemniakach jest mniej tej no skrobi dlatego som takie wodniste i nie nadajom sie do innego przetworzenia jak tylko do podania w całości
Piotrulek - Wto Kwi 24, 2007 21:36

łłłłłłłłoooooooo matko,przeca całą cudownością tych mlodych ziemniaczkow jest ich smak,wielkość,zapach i rowniez to ,ze sa tylko do szybkiego zjedzenia poki gorące z koperkiem,jajeczkiem sadzonym i kefirkiem na popitkę...a do ruskich,kopytek i reszty wygniotow to tylko stare ziwemniaki slużą...ale mam smaka na powyższy zestaw...
Arex30 - Wto Kwi 24, 2007 21:48

Piotrulek, ie przejmuj sie
Ja też

kisia - Sro Kwi 25, 2007 08:32

trunks napisał/a:
stare juz gdzies w maju są za to nie za smaczne

ale w maju sa za to juz smaczne i pyszne młode polskie ziemniaczki.
Nie chodzę po targu i sklepach warzywnych, ale wydaje mi się ze te ziemniaczki które teraz sa sprzedawane jako młode, to nie są nasze Polkie młode ziemniaczki, a przynajmniej nie takie z pola. Ale może jestem w błedzie :niepewny:

Zafira - Sro Kwi 25, 2007 08:57

Piotrulek napisał/a:
gorące z koperkiem,jajeczkiem sadzonym i kefirkiem na popitkę...

ales mi smaka narobił, chyba po powrocie z pracy zakupię powyższy zestaw do konsumpcji :D

a co do starych ziemniakow to dla mnie ich glowna zaleta jest to, ze mozna z nich zrobic frytki! :D a ja jestem bardzo frytkożerna, ale tylko takie frytki jadam, ktore sie wlasnorecznie robi, mrożonki odpadaja :)

trunks - Sro Kwi 25, 2007 13:46

kisia napisał/a:
te ziemniaczki które teraz sa sprzedawane jako młode, to nie są nasze Polkie młode ziemniaczki

to prawda, one nie są polskie, tylko z jakiegos Cypru czy Tunezji

Anula - Sro Kwi 25, 2007 14:07

Żebyśmy ,mieli nasze polskie młode teraz to chyba musieliby je w grudniu sadzic, a to chyba niemożliwe :) te na targu i w warzywniakach to nie nasze, dlatego takie niedobre :)
Dorothea - Sro Kwi 25, 2007 14:24

bo ziemniaki ogolnie są niedobre
ja ich nie lubie

trunks - Sro Kwi 25, 2007 15:20

jak mozna nie lubic kartofli - toż to podstawa naszej kuchni (choc pochodzą z ameryki :)) ;)
desperado - Sro Kwi 25, 2007 20:10

trunks napisał/a:
jak mozna nie lubic kartofli - toż to podstawa naszej kuchni (choc pochodzą z ameryki
pyry pyry sa super .
Anula - Sro Kwi 25, 2007 20:13

ja tez uwielbiam pod kazda postacia :) młode, stare, frytki, placki, i inne
magusia24 - Sro Kwi 25, 2007 21:24

Piotrulek napisał/a:
z koperkiem,jajeczkiem sadzonym i kefirkiem na popitkę
Az mnie ochota na taki obiadek naszla.
Ale to prawda teraz w sklepach jeszcze nie ma naszych polskich mlodych ziemniaczkow. A one sa najsmaczniejsze :P

daniela - Czw Kwi 26, 2007 09:15

ja powiem krótko: uwielbiam ziemniaki pod każdą postacią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ok: :super: :hyhy: :D :padam:
FlashMan - Czw Kwi 26, 2007 09:44

Dziękuję Wam bardzo za wszystkie odpowiedzi. Wszystkie wątpliwości zostały zmazane. :)
Dorothea - Czw Kwi 26, 2007 11:08

trunks napisał/a:
to podstawa naszej kuchni (


podstawa wlasnie, taki zapychacz,dlaczego nie jemy wiecej warzyw, surówek, przeciez to jest 100 razy lepsze..., człowiek przynajmniej nie czuje sie zapchany

kaszanna - Czw Kwi 26, 2007 13:36

Ja też nie przepadam za ziemniakami. Jedynie przeróbki typu placki czy frytki, no i młode ziemniaki są w porządku. Nie znoszę piure z ziemniaków.
trunks - Czw Kwi 26, 2007 13:40

Dorothea napisał/a:
dlaczego nie jemy wiecej warzyw

przciez kartofel to warzywo ;)

Dorothea napisał/a:
surówek, przeciez to jest 100 razy lepsze

owszem, surówki są dobre i jedno nie przeszkadza drugiemu - przeciez na obiad zazwyczaj sie je jakies mieso + ziemniak + surówka :).

Dorothea - Czw Kwi 26, 2007 15:32

trunks, ale polaczenia ziemniaka z miesem to zabojstwo, od tego sie tyje.
kisia - Czw Kwi 26, 2007 15:51

zarówno młode ziemniaczki, jak i inne młode warzywka sa pyszniutkie :)
trunks - Czw Kwi 26, 2007 22:07

Dorothea napisał/a:
trunks, ale polaczenia ziemniaka z miesem to zabojstwo, od tego sie tyje

Dorothea, ale samo mieso sie nie godzi - to zbytnia rozpusta ;)

Dorothea - Pią Kwi 27, 2007 10:58

trunks napisał/a:
ale samo mieso sie nie godzi - to zbytnia rozpusta



wiec jestem rozpustna i to juz od wielu lat, ale powiem Ci ,ze bardzo dobrze mi z tym ;)

HELGA - Pią Kwi 27, 2007 12:36

Ja tez juz dwno temu oduczyłam sie jesc ziemniaki jak zachodzi taka potrzeba zastepuje je ryzem i kasza ale kawał miesa i surówka w zupełności wystarcza i nie wstaje od stołu z wydętym brzuszkiem ;)
kisia - Nie Kwi 29, 2007 03:14

trunks napisał/a:
to prawda, one nie są polskie, tylko z jakiegos Cypru czy Tunezji

te co teraz sprzedają sa polsie ale spod folii i nie smakuja tak jak z pola
Anula napisał/a:
Żebyśmy ,mieli nasze polskie młode teraz to chyba musieliby je w grudniu sadzic
wystarczy posadzić w marcu, a w czerwcu już sa młode :)
Szamanka - Pon Kwi 30, 2007 19:27

Takie mlode ziemniaczki nie trzeba ze skorki " zdzierac" wystarczy tylko troszke z wierzchu zeskrobac i zajadac bez jakichkolwiek dodatkow
Jagoda - Pon Cze 04, 2007 18:50

No i może trochę śmietanki, kefiru... :)
kisia - Nie Cze 10, 2007 02:05

i już mamy nasze polne młode ziemniaczki :), pyszne, zółte ziemniaczki :D
Arex30 - Nie Cze 10, 2007 08:58

wczoraj obiad ... mniam
młode ziemniaczki + fasolka szparagowa + mizeria + zsiadłe mleko

zanalzłem super sposób na czyszczenie młodych ziemniaków.
Może nie jest profesjonalny ale przynajmniej skuteczny

Krzysio - Nie Cze 10, 2007 12:12

eee tam ja wolę kartofle :rotfl:
trunks - Nie Cze 10, 2007 14:48

i to najlepiej armenskie :P
Krzysio - Nie Cze 10, 2007 18:47

na tym forum sami nacjonaliści :>
trunks - Nie Cze 10, 2007 23:04

a jakże - prawdziwi Polacy ;)
Krzysio - Nie Cze 10, 2007 23:47

trunks, sugerujesz, że w Polsce nawet ziemniaki są ksenofobami? :P
trunks - Nie Cze 10, 2007 23:56

oczywiście - a nawet kartofle i pyry ;)....hehe sam widzisz - kazdy region ma swoją nazwe na to najpopularniejsze warzywo :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group