dupiate forum

Nasze miasto - Żandarmeria pilnuje cywilów

Gmeras - Wto Gru 20, 2005 14:07
Temat postu: Żandarmeria pilnuje cywilów
Na ulicach Gliwic można spotkać już nie tylko policjantów i strażników patrolujących miasto. W okresie świąteczno-noworocznym naszego bezpieczeństwa strzec będzie dodatkowo 46 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Zyskali oni uprawnienia równe policjantom. Chodzi o podejmowanie interwencji wobec osób cywilnych. Wojskowi z Gliwic zostali również oddelegowani do pilnowania bezpieczeństwa na ulicach Częstochowy, Katowic, Krakowa, Bielska-Białej, Lublińca i Kielc.

Patrole żandarmerii mają się koncentrować głównie na zabezpieczeniu dworców, węzłów kolejowych, osiedli mieszkaniowych, okolic centrów handlowych, jak również miejsc kultu religijnego oraz masowych imprez. Żandarmi będą też czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przeciwdziałać kradzieżom, włamaniom, rozbojom, rozprowadzaniem środków odurzających. Zaplanowano również wspólne patrole z policjantami. Żandarmów poznamy po charakterystycznym umundurowaniu (w tym po czerwonych beretach) oraz odblaskowych kamizelkach. Na czas trwającej do 10 stycznia akcji Żandarmeria Wojskowa jest uprawniona m.in. do legitymowania i zatrzymywania cywilów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także mienia. Wojskowi mają także prawo dokonać kontroli osobistej oraz użyć w stosunku do nich wszystkich dopuszczonych prawem środków przymusu. Oczywiście osobie zatrzymanej przysługują wszelkie uprawnienia przewidziane dla osoby zatrzymanej przez kodeks postępowania karnego.

– W okresie świąteczno-noworocznym częściej dochodzi do tzw. przestępstw pospolitych. W związku z tym minister spraw wewnętrznych, w uzgodnieniu z ministrem obrony narodowej wystąpił do premiera z wnioskiem o skierowanie żandarmerii wojskowej do pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Premier przychylił się do tego wniosku – wyjaśnia podpułkownik Adam Jaskuła, szef sztabu oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, dodając że to ważne zadanie dla powstałego w tym roku oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach.

Dotychczas Żandarmeria Wojskowa posiadała takie uprawnienia wyłącznie w stosunku do żołnierzy. To pierwszy w historii tej jednostki przypadek skorzystania przez premiera z dającego takie możliwości paragrafu z ustawy o policji. Z wyliczeń wynika, że na ulice wszystkich miast Polski wyszło około 1500 żandarmów! Odpowiada to 15 proc. sił policyjnych „rzucanych” na ulice miast w okresie świąt i Nowego Roku.

Dorothea - Wto Gru 20, 2005 16:15

:D FAJNIE :D
Wongraven - Wto Gru 20, 2005 18:56

i tak powinno być przez cały rok !
W Tarnowskich Górach widziałem takowych z wilczurem.

Mariusz - Wto Gru 20, 2005 19:23

Przez cały rok to raczej niemożliwe. Oni mają co robić podczas lata i jesieni ...
Żołnierzy też powinny wyciągnąć z tych koszarów ... bo kija oni tam siedzą ?
Tak to by się przydali na coś przynajmniej.

Piotrulek - Wto Gru 20, 2005 19:50

Kapitalni faceci ci żandarmi,prawie 2 metry wzrostu,chlopy jak wielkie szafy,eleganckie

polowe umundurowanie i pomyskleć ,że za moich czasów nazywali sie WSW

(Wojskowa Służba Wewnętrzna) i nosili biale otoki na czapkach z munduru

wyjściowego i byli postarachem żolnierzy slużby zasadniczej...eeeeeech te czasu już

są prawdziwą historią... :D :D :D :D :D :D :D :D

Dorothea - Wto Gru 20, 2005 19:53

Piotrulek, az sie łezka w oku kreci
Piotrulek - Wto Gru 20, 2005 19:56

Dorothea napisał/a:
az sie łezka w oku kreci



może i nawet dwie łezki Dorotko

Krzysio - Wto Gru 20, 2005 23:01

wczoraj w zabrzu i katowicach widzialem te patrole, w gliwicach nie, ale moze dlatego ze wczoraj mnie nie bylo w centrum :P:P pomysl dobry, zawsze wiecej mundurowych na ulicy
kisia - Wto Gru 20, 2005 23:13

no i super :), napewno sie przydadzą. W okresie przedświątecznym dużo kieszonkowców się plącze, żandarmeria może ich spłoszy :)
Piotrulek napisał/a:
Kapitalni faceci ci żandarmi,prawie 2 metry wzrostu,chlopy jak wielkie szafy,eleganckie

to prawda :oczami: chyba musze jutro wyskoczyć na miasto ;) :hyhy:

Dorothea - Wto Gru 20, 2005 23:15

kisia, ja jutro nie moge, bede miała mały młyn w domu :niepewny:
p4cz3k - Wto Gru 20, 2005 23:21

kisia napisał/a:
dużo kieszonkowców się plącze,


wiesz, profesjonalisty nei wysrtasza...

Dorothea - Wto Gru 20, 2005 23:23

p4cz3k, masz race, a pozatym przeciez Oni nie chodzą za wszystkimi ludzmi , tylko spacerują po ulicach
Frycek - Sro Gru 21, 2005 00:31

Wczoraj widzialem juz patrole mieszane zandarmeri i policji
kisia - Sro Gru 21, 2005 00:40

p4cz3k napisał/a:
wiesz, profesjonalisty nei wysrtasza...

p4cz3k, pewnie tak ale nieprofesjonalistów przegonią, a przed świętami takich tez jest pełno , kuszą ich wypchane portfere ludzi udających sie na przedświąteczne zakupy :/

Szamanka - Sro Gru 21, 2005 12:08

Mysle,ze to dobry pomysl z tymi " przystojniakami "
Cytat:
Kapitalni faceci ci żandarmi,prawie 2 metry wzrostu,chlopy jak wielkie szafy


tylko co by nie okazali sie tylko dobrym wizerunkiem miasta a bandyci i tak swoje.

Nie wiem czy taka " szafa" budzi postrach na miescie ( mozliwe,ze wsrod dzieci)

ale miejmy nadzieje,ze bedzie w mare spokojnie :D



a tak na marginesie,chetnie bym ich sobie obejrzala? :hyhy:

ziutek997 - Sro Gru 21, 2005 16:27

No kręci się ich naprawdę dużo.. policjanta dzisiaj nie widziałem.. a w drodze z Placu Piastów na Polibudę i spowrotem spotkałęm kilka patroli ŻW
Krzysio - Sro Gru 21, 2005 20:28

Cytat:
a tak na marginesie,chetnie bym ich sobie obejrzala? hyhy

ja mam za oknem ok. 60 :P:P

Cytat:
No kręci się ich naprawdę dużo.. policjanta dzisiaj nie widziałem.. a w drodze z Placu Piastów na Polibudę i spowrotem spotkałęm kilka patroli ŻW

a ja ich widzialem nawet w sosnicy :super: ale obawiam sie ze szli po ziemniaki do warzywniaka a nie na patrol :P:P

Piotrulek - Sro Gru 21, 2005 20:36

Bzyki napisał/a:
ja mam za oknem ok. 60



powinieneś czuć się bardzo bezpieczny...

Krzysio - Sro Gru 21, 2005 21:58

i to jeszcze jak :D:D w sumie i bez nich jest bezpiecznie u mnie, ale jakos tak lepiej jak stoi ladny nowy blok niz jakas rudera gdzie sie cpuny i zule schodza :]
asik - Czw Gru 22, 2005 10:40

ja też widziałam panów z ŻW :) aż czterech:)
Piotrulek - Czw Gru 22, 2005 13:59

asik napisał/a:
aż czterech:)



a wiesz dlaczego 4?????????? :D :D

Dorothea - Czw Gru 22, 2005 16:21

Piotrulek, ja nie wiem...., dlaczego czterech???
Tobi - Czw Gru 22, 2005 21:17

Widać, że kaczki doszły do władzy.
Piotrulek - Czw Gru 22, 2005 21:57

Dorothea napisał/a:
ja nie wiem...., dlaczego czterech



Bo jeden umie pisać,drugi umie czytać,a dwaj pozostali to obstawa inteligencji,...to taki kawal kiedyś podczas stanu wojennego był o milicjantach,bo chodzilo 2 gliniarzy i 2 wojskowych,pisaty i czytaty t obyli wojskowi,a gliny to obstawa,można się trochę pośmiać...

glewitz - Sob Gru 31, 2005 14:51

a ja już dawno nie widziałem ani ŻW ani policji. Zresztą strażaków też dawno niewidziałem :P
jasiu101 - Sob Gru 31, 2005 15:12

A ja widzialem wczoraj wóz ŻW :P dawno tez niewidzialem policjantow :P:P
Krzysio - Sob Gru 31, 2005 17:54

mieszkasz w sosnicy i jeszcze sie dziwisz ? :zdziwko: :rotfl:
Piotrulek - Sro Sty 04, 2006 20:42

Muszę wam powiedzieć,że dzisiaj ,pomimo tego,że święta i sylwek się już dawno skończyly to dzisiaj widziałem rownież mieszane patrole,jedne gliniarz i jeden żandarm...mile to dla oka
Rafalka - Sro Sty 04, 2006 20:50

Po moich osiedlowych drogach w sylwestra tez widzialam mieszane patrole.
Wychodzily nawet z auta i interweniowaly. :)

Piotrulek - Sro Sty 04, 2006 20:53

Rafalka napisał/a:
Wychodzily nawet z auta i interweniowaly



jakbym był żandarmem i widzalbym taką laskę jak ty,moja droga,to z chęcią bym interweniowal również...naprawdę... :D :D :D :D

Rafalka - Sro Sty 04, 2006 20:57

Interwencje widzialam tylko i wylacznie z okna .:rotfl:

Sylwestra spedzilam chora w domu :(

Piotrulek - Sro Sty 04, 2006 21:00

Rafalka napisał/a:
Sylwestra spedzilam chora w domu



biedaczko ,wspólczuję...

rafal - Sro Sty 04, 2006 22:55

czesc Rafalka :) powiedz a coz to byla za interwencja ! i w sylwestra bylas chora no biedactwo :zalamany:

no wiecie czy rzeczywiscie tak strasznie bylo u was w nowy rok ? bo ja myslalem ,ze tylko u mnie w Chorzowie jest czasem dym

kurde ja pamietam latka 80 i nie chcial bym do nich wracac! :rotfl: :rotfl:

manexxl - Nie Sty 22, 2006 23:59

WSW (Wojskowe Służby Wewnętrzne)
Spotkałem się też z innym rozwinięciem tego skrótu.
WSW (Wiadro Szmata Woda) i nie żebym drwił, jestem byłym żandarmem :)

wolf - Sro Sty 25, 2006 10:28

Ja w tamtym tyg spotkalem ich na dworcu o 22 sie krecili i bardzo dobrze. zamiast kisic w koszarach lepiej zeby osiedla i miasto patrolowali. :luka:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group