dupiate forum

Um Gliwice - WYMIANA DOWODÓW OSOBISTYCH!!!

Frycek - Wto Lis 29, 2005 02:09
Temat postu: WYMIANA DOWODÓW OSOBISTYCH!!!
W związku z pojawiającymi się ostatnio w mediach informacjami o nakładaniu kar na osoby, które we właściwym terminie nie wymienią swoich dowodów osobistych, warto wyjaśnić, że wszystkie „książeczkowe” dowody osobiste ważne są do końca 2007 roku. Nie przewiduje się wymierzania żadnych kar za niedopełnienie obowiązku ich wymiany przed tym terminem – informuje Wydział Spraw Obywatelskich UM w Gliwicach. Proces wymiany dowodów osobistych powinien być rozłożony w czasie. Jeżeli ktoś nie zdąży uporać się z tym zadaniem do końca bieżącego roku, to w styczniu przyszłego roku nadal będzie mógł posługiwać się swoim dotychczasowym dokumentem. Nie należy przejawiać tu żadnej paniki.

Do końca bieżącego roku powinny zostać wymienione dowody osobiste wydane w latach 1981-1991. Do końca przyszłego roku trzeba zaś wymienić dokumenty z lat 1992-1995. Wszystkie osoby, które do tej pory nie wymieniły jeszcze swoich dowodów wydanych w latach wcześniejszych, tj. przed 1981 rokiem, nie powinny jednak odkładać załatwienia tej sprawy na ostatnią chwilę. Lepiej zrobić to odpowiednio wcześnie, bo gwałtowne spiętrzenie wniosków pod koniec wyznaczonego na 2007 rok terminu, spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na złożenie wniosku i odbiór przygotowanego dowodu, a co za tym idzie, konieczność oczekiwania w długich kolejkach do właściwych stanowisk w Urzędzie Miejskim.

Wnioski o wymianę dokumentu należy składać osobiście w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze UM, na stanowiskach „DOWODY OSOBISTE”. Odpowiednie formularze oraz informacje o wymaganych załącznikach dostępne są na stanowisku „INFORMACJA” lub na stronie internetowej urzędu w w w um.gliwice, p l w dziale „Wirtualne Biuro Obsługi”.

Szczegółowych informacji udzielają także pracownicy referatu dowodów osobistych w UM pod numerami telefonów: 231-24-80, 239-12-39, 239-13-40, 239-13-44, 239-13-45, 239-12-46, 239-11-28.

Gmeras - Wto Lis 29, 2005 12:48

ja dzis odebralem swoj dowodzik:ok:
Dana - Wto Lis 29, 2005 16:23

ja po świętach odbieram nowy dowód osobisty -----i znów osiemnaście latek :oczami:
Piotrulek - Wto Lis 29, 2005 20:14

Dana napisał/a:
znów osiemnaście latek



ale tylko na 10 latek...tym razem Dana... :D :D :D

kisia - Wto Lis 29, 2005 23:01

ja mam dwa dowody :D
Piotrulek - Czw Gru 01, 2005 15:54

Jeśli chodzi o fakt nakazu wymiany dowodu osobistego,podobnie jak prawa jazdy,moim zdaniem,tylko w takim glupim i ślepym kraju jak Polska może być nakazem i to nakazem platnym przez obywatela,bo co innego gdyby to państwo fundowało i to bezterminowe...a u nas...ech szkoda gadać
Appo - Pią Gru 02, 2005 00:11

kisia napisał/a:
ja mam dwa dowody


PL i NIEM ? Bo 2 Polskich nie wolno mieć... Zabronione Karnie :/

Gmeras - Pią Gru 02, 2005 15:11

mozna m,iec np po zmianie nazwiska :]
Tobi - Pią Gru 02, 2005 18:37

Piotrulek dobrze prawi - a co jeśli ktoś nie będzie miał kasy na obowiązkowy nowy dowód hę?
hunrid - Pią Gru 02, 2005 19:40

A co według ciebie jestem smutny ?? :) Dzisiaj mam szczesliwy dzień :rotfl:
Krzysio - Pią Gru 02, 2005 21:32

bez przesady, 30 zl to nie majatek :] no ale panstwo musis zarabiac oczywscie na wszystkich :P mogli by sie poratowac i sponsora dac na dowod, np jakis browar :P wtedy by mogbyc bezplatne :P
Tobi - Pią Gru 02, 2005 21:36

Bzyki - majątek nie majątek jest to sprawa indywidualna. Dla mnie nie, dla innego może to być nie do przejścia. Co powiesz o matce samotce wychowującej czwórkę dzieci, która z opieki społecznej dostaje wszystkiego 450 zł / miesiąc? Czy wtedy 30 zł to nie majątek?
Krzysio - Pią Gru 02, 2005 22:35

w sumie, masz racje dla takiej osoby to moze byc problem, ale dla wiekszosci raczej nie powinno byc probleme zrobienie nowego powodu, no chyba ze sie nie chce stac w kolejce
Piotrulek - Sob Gru 03, 2005 11:13

Bzyki napisał/a:
bez przesady, 30 zl to nie majatek



dla ciebie to nie majątek,ale nie jeden rencista przelicza te darmowo wydane pieniądze na mleko ,ser i bułki...trzeba pamiętać,że wymiana ma być co 10 lat :dobani: :dobani:

Marysia - Czw Lip 06, 2006 23:48

Gdybym miała coś powiedzieć matce wychowującej samotnie 4 dzieci - to bym sie tylko zapytała po jej tyle dzieci skoro nie ma ich z czego utrzymac- chyba już wcześniej wiedziała / po pierwszych dzieciach/ że nic nie ma , więć powinna ogranoczyć tą ilosc- chyba że tak chce , ale to jej decyzja nikt jej nie dał w prezencie tych dzieciaków- a swoją drogą szkoda dzieci , że maja taką nieodpowiedzialna matke!
kisia - Pią Lip 07, 2006 00:02

Marysia, po pierwsze zwróć uwagę ze Tobi podał przykład matki samotnie wychowujacej dziec, po drugie ludzkie losy różnie sie układaja, kiedyś byc może nie miał problemu z utrzymaniem dzieci
Cytat:
a swoją drogą szkoda dzieci , że maja taką nieodpowiedzialna matke

cos bym Ci powiedziała ale cenzura tego nie przepuści :kwasny:
a tak poza tym to temat o dowodach a nie o ocenianiu matki samotnie wychowujacej dzieci

frohike - Pią Lip 07, 2006 00:28

kisia napisał/a:

cos bym Ci powiedziała ale cenzura tego nie przepuści
a tak poza tym to temat o dowodach a nie o ocenianiu matki samotnie wychowujacej dzieci


kisiu ale czesto jest tak ze patologiczne rodziny pijakow maja duzo potomkow ktore pozniej ciezko wykarmic

statystycznie im bardziej wyksztalcona rodzina tym ma mniej potomstwa

kisia - Pią Lip 07, 2006 01:45

przypominam ze to temat o dowodach

Krzysiu tylko ze matka sobie sama tych dzieci nie zrobiła, ale później niestety sama musi je utrzymac i dla niej 30 zł na wymiane dowodu może stanowić problem.

frohike - Pią Lip 07, 2006 03:58

kisia, to moje wtracenie dotyczylo tylko tego co zacytowalem, nawet nie czytalem co sie dzialo wczesniej w temacie :)
Yeti - Pią Lip 07, 2006 07:43

Ja mój dowód osobisty powinienem wymienić już w ubiegłym roku, ale mi jakoś nie po drodze było... a może sentyment jakiś mi nie pozwalał pożegnać się z ostatnim dokumentem, gdzie widnieję jako "kawaler" ;)

W tym roku jednak zamierzam to zrobić, bo ja jestem grzeczny chłopczyk :]

... tyle, że ciągle mi nie po drodze!... ;) ;) ;)

ps.: dla osób, które faktycznie muszą liczyć się z każdym groszem, taka wymiana dowodu osobistego oznacza nieco większe wydatki, aniżeli tylko te 30 zł... bo trzeba jeszcze do fotografa pójść, być może trzeba dojechać do urzędu i to kilka razy (po wniosek, z wnioskiem, po odbiór dowodu). A gdy sprawa dotyczy kobiety, to zanim pójdzie do fotografa, to to jeszcze fryzjer obowiązkowo,... i jakaś bluzka nowa by się przydała!... W końcu to zdjęcie przez dziesieć lat później może spędzać sen z oczu...

frohike - Pią Lip 07, 2006 14:36

Yeti napisał/a:
Ja mój dowód osobisty powinienem wymienić już w ubiegłym roku, ale mi jakoś nie po drodze było... a może sentyment jakiś mi nie pozwalał pożegnać się z ostatnim dokumentem, gdzie widnieję jako "kawaler"

W tym roku jednak zamierzam to zrobić, bo ja jestem grzeczny chłopczyk

... tyle, że ciągle mi nie po drodze!...


kiedys bylo tak ze dziurkowali stary dowod i mogles go sobie wziasc na pamietke. Po przediurkowaniu pewnie nadal bedzie widoczny napis kawaler :P

kisia - Pią Lip 07, 2006 15:13

Cytat:
kiedys bylo tak ze dziurkowali stary dowod i mogles go sobie wziasc na pamietke

a teraz ucinaja róg dowodu i też daja na pamiątke ( chyba), poza tym zawsze można powiedziec że sie stary dowód zgubiło ;)
Cytat:
może sentyment jakiś mi nie pozwalał pożegnać się z ostatnim dokumentem, gdzie widnieję jako "kawaler

w nowych dowodach w ogóle nie wpisuja stanu cywilnego, wiec w przypadku mężczyzn nie wiaomo czy kawaler czy nie :)

Bot - Pią Lip 07, 2006 21:49

kisia napisał/a:
mężczyzn nie wiaomo czy kawaler czy nie

No a kto komu w dowód zaglada :P A poza tym można po obrączce rozpoznać :]
Ja juz dawno mam nowy bo stary nie wytrzymał próby czasu i się rozleciał (albo ja taki stary jestem albo mi się tak po kieszeniach wymiętolił). Ale i tam czeka mnie wymiana wkrótce :suchy:

Major - Pią Lip 07, 2006 22:30

a kto nosi obrączki ? Chyba nie każdy, więc to słaby wyznacznik.
Piotrulek - Sob Lip 08, 2006 15:22

Major napisał/a:
a kto nosi obrączki


ja nosilem caly miesiąc po śłubie czyli 19 lat temu,o Boże ile to czasu juz marnuję życie :dobani: :dobani: :dobani: ;) ;) ;) :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz:

Jacek13 - Sob Lip 08, 2006 18:14

Piotrulek napisał/a:
bez przesady, 30 zl to nie majatek
Do tego 70 prawo jazdy + zdjęcia i 150 zł nie twoje.Jak byś miał 596 zł.renty to byś wiedział co to znaczy.To tylko w tak powalonym kraju wymienia się ważne dokumenty.Oczywiście na koszt podatnika :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly:
Yeti - Pon Lip 10, 2006 10:23

Yeti napisał/a:
a może sentyment jakiś mi nie pozwalał pożegnać się z ostatnim dokumentem, gdzie widnieję jako "kawaler".
kisia napisał/a:
w nowych dowodach w ogóle nie wpisuja stanu cywilnego, wiec w przypadku mężczyzn nie wiadomo czy kawaler czy nie.
khaman napisał/a:
No a kto komu w dowód zaglada? A poza tym można po obrączce rozpoznać!

Ach!... :zakrecony: ... Ale to nie chodziło o to, żeby przed kimś kawalera udawać, tylko żeby samemu sobie czasem westchnąć rzewnie, czytając to słowo w dowodzie! :rotfl:
Zostawię sobie ten z obcietym rogiem, więc problemu już nie mam! ;)

Jacek13 napisał/a:
To tylko w tak powalonym kraju wymienia się ważne dokumenty. Oczywiście na koszt podatnika.

Chyba jednak nie tylko w tym kraju i nie tylko przy tej okazji takie rzeczy się dzieją!...
A swoją drogą, to jak by na to nie patrzeć, w każdym kraju, wszelkie działania rządowe odbywają się na koszt podatników... Nie znam też takiego kraju (a zwłaszcza wśród tych bogatszych), gdzie nikt by na podatki nie narzekał :)

ps.: formularz już mam w szufladzie, zdjęcia też (zostały z tych, co do prawa jazdy robiłem) ale jak na złość, potrzebny też jest odpis aktu małżeństwa (gdy z innego miasta), a tego nie przewidziałem :]

Alinka - Pon Lip 10, 2006 10:40

i w nowych dowodach nie ma wpisanych dzieci .. szkoda bo zawsze tate o to szantazowalam :rotfl: , a co teraz wpisują zamiast kawaler,mąż??, żona??
Ja mój dowod mam wazny do 2016 roku i w sumie do niczego go nie uzywam, bo nikt go nie chce odemnie hih, nawet jak kupuje alkohol .. pewnie do teraz bym go nie wyrobila gdyby nie plotka ze na mature potrzebny jest dowod.. od roku wniosek lezal w domu a ja nie mialam okazji ani czasu isc go oddac do urzedu :) no ale z drugiej strony przepadlo mi kilka okazji, gdzie byl mi potrzebny dowod :oczami:

Jacek13 - Pon Lip 10, 2006 11:58

Yeti napisał/a:
Chyba jednak nie tylko w tym kraju i nie tylko przy tej okazji takie rzeczy się dzieją!
Podaj jakieś przykłady :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia: :klutnia:
Yeti - Pon Lip 10, 2006 16:57

Jacek13, no nie krzycz tak na mnie!... :rozpacz:

Na szczęście dla mnie, zacząłem to zdanie od słowa "chyba" :) bo nie mam dowodów na to, ale wierzyć mi się nie chce, żeby np. żaden inny kraj, przyłączając się do Unii Europejskiej nie musiał dostosowywać swoich dokumentów do jej standardów. :) ... i podejrzewam, że Ty też nie masz dowodów na to, że jest tak, jak napisałeś ;)
Mogę nawet nie być tzw. euroentuzjastą, żeby zdawać sobie sprawę z tego, jak poważną rzeczą jest nasz udział w tej wspólnocie... (napisałem "poważną", a nie "cudowną" ;) )

Co najmniej niektóre z przemian na mapie politycznej Europy, jakie w ostatnich latach następowały (rozpad ZSRR, Jugosławii, Czechosłowacji, zjednoczenie Niemiec itp.) zapewne również wiązały się dla obywateli tych państw z tego typu niedogodnościami...

O ile się nie mylę, to kiedyś (nie wyłączając czasów PRL-u), jeśli nie wymagane i egzekwowane, to z pewnością zalecane było wymieniać dowody osobiste raz na 10 lat, choćby z uwagi na aktualizację zdjęcia... (sam mam dokument dwudziestopięcioletni i aż się dziwię, że nie miałem z tego powodu nieprzyjemności żadnych, poza czepianiem się żony o to słowo "kawaler" ;) ).

Teoretycznie mógłbym zacząć szukać, ale... czy warto?... Przecież się kłócić nie będziemy, prawda? :kibol: ... ;)

Liczę, że ktoś coś jeszcze dopowie, co rzuci nowe światło, w razie czego! :D

Jacek13 - Pon Lip 10, 2006 22:05

Yeti napisał/a:
Przecież się kłócić nie będziemy, prawda? :kibol:
To było tylko tak dla podtrzymania tematu.Wcale mnie to ażtak nie interesuje.A szukać nie warto. :hurra: :hurra: :hurra: :hurra: :hurra: :hurra: :hurra:
Yeti - Pon Lip 10, 2006 23:44

Jacek13 napisał/a:
Wcale mnie to aż tak nie interesuje. A szukać nie warto.

No to się cieszę!... Ja też tak uważam!... A zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcę na wypełnianie własnego formularza :bal:

kisia - Wto Lip 11, 2006 00:40

Alinka napisał/a:
a co teraz wpisują zamiast kawaler,mąż??, żona??

w ogole nie wpisuje stanu cywilnego
Alinka napisał/a:
w nowych dowodach nie ma wpisanych dzieci

też uważam, że szkoda, ale z innego powodu.
W większych centrach handlowych jak M1,Plejada itp sa miejsca gdzie można zostawić maluch na czas zakupów i tam sprawdzali dowody, a dokładniej czy dziecko jest wpisane do dowodu. Ciekawa jestem jak to teraz jest rozwiązane :looka:

Krzysio - Czw Lip 13, 2006 01:48

kisia napisał/a:
Ciekawa jestem jak to teraz jest rozwiązane :looka:
pieczatka i wlasnoreczny podpis na czole dziecka :]
Yeti - Sro Lip 19, 2006 14:44

Po wczorajszym dniu postanowiłem, że jeszcze przez jakiś czas nie będę wymieniał dowodu osobistego na nowy... poczekam pare miesięcy, bo okazuje się, że czasem warto mieć jednak ten stary!... :)

szczegóły w Wychwalarni! :]

Anula - Pią Sie 25, 2006 15:02

wróciłam wczoraj do panieńskiego nazwiska i poszłam wymienic dowód i prawo jazdy do Urzędu, Rany Boskie jaki oni tam mają syf. A na Dowód musze czekac ponad półtora miesiąca
Dorothea - Pią Sie 25, 2006 19:47

Anula napisał/a:
na Dowód musze czekac ponad półtora miesiąca


dlaczego tak długo???

Ja czekam od lipca 14 do wrzesnia tez 14, ale to z innych przyczyn tak długo

Dorotka - Pią Sie 25, 2006 21:02

Anula napisał/a:
Rany Boskie jaki oni tam mają syf
oj, no to jak Ty te wnioski składałaś - ja (po tym jak mnie oskubali z telefonu a dzien później ze wszystkich dokumentów) załatwiłam sprawę składania wniosków o dowód, prawko i takie tam w jakieś dwadzieścia minut - termin 30 dni. Bezboleśnie (poza opłatami) i bez latania w tysiąc miejsc.
Anula - Sob Sie 26, 2006 19:17

Pani urzędniczka stwierdziła ze to przez miane nazwiska może sie przeciągnąć. Co za bezsens. :zdegustowany:
kisia - Nie Sie 27, 2006 03:51

Anula napisał/a:
Pani urzędniczka stwierdziła ze to przez miane nazwiska może sie przeciągnąć
a co za różnica czy zmiana nazwiska, czy adresu :?: Ja zmieniałam nazwisko i adres i trwało to tak jak Dorotka, napisała 30 dni
Alinka - Nie Sie 27, 2006 22:18

Bo w urzędach maja na wszystko czas... ale fakt ja po dowod tez czekalam miesiąc, nawet na zaswiadczenie o dochodach czeka sie 7 dni, a zeby zlikwidowac fundusz w PZU czeka sie 4 dni.. bo wszyscy maja na wszystko czas :rotfl:
Anula - Nie Sie 27, 2006 23:06

kisia napisał/a:
a co za różnica czy zmiana nazwiska, czy adresu

no własnei to mnie tak wkurzyło , jak zmieniałąm adres i nazwisko po ślubie to czekałam 3 tygodnie a teraz w drugą strone takie coś, no ale moze to mój rozumek jest zbyt malutki zeby to pojąć

Yeti - Pią Gru 01, 2006 18:43

Dziś odebrałem swój nowy dowód osobisty... nawet mi się podoba... bardziej niż prawo jazdy... może dlatego, że zdjęcie czarno-białe jakiś taki urok ma...
Wszystko odbyło się sprawnie i zgodnie z planem. Całośc operacji związanych z wypisaniem i zlożeniem wniosku oraz odbiorem dowodu zajęła mi nie więcej jak pół godziny (przedzielonej oczywiście miesięcznym okresem oczekiwania).

Mój stary dowód przechodzi do muzeum... Wysłużył okrągłe ćwierć wieku i 49 dni... Wnukom będę mógł pokazywać jeszcze kiedyś to bezcenne słowo: kawaler ;)

kisia - Sob Gru 02, 2006 00:52

szkoda że nie mozna upoważnić nikogo do załatwienia spraw związanych z wymiana dowodu :kwasny:
Danielo - Sro Gru 06, 2006 11:28

Od przyszłego roku mają wejść nowe dowody unijne;/
kisia - Sro Gru 06, 2006 11:31

Danielo napisał/a:
Od przyszłego roku mają wejść nowe dowody unijne;/

i co znowu będziemy musieli wymieniać ? :!: ?

Danielo - Sro Gru 06, 2006 22:18

raczej nie ale po paru latach pewnie tak jak jest z całkiem z starymi dowodami i bedzie trzeba wymienic ,pięniądze wyrzucone w błoto;/
Yeti - Czw Gru 07, 2006 00:18

Danielo napisał/a:
raczej nie ale po paru latach pewnie tak jak jest z całkiem z starymi dowodami i bedzie trzeba wymienic ,pięniądze wyrzucone w błoto;/

Może nie ma aż tak co narzekać?...

Danielo, nie wiem jak tam twój dowodzik, ale ten mój nowy ma ważność 10 lat (tzn. do 2016 roku). Teoretycznie wszystkie ostatnie stare dowody powinny na dniach zniknąć z obiegu, a z tego co wiem, to te nowe swoją ważność zachowają do końca terminu, jaki jest na nich wydrukowany, i wymiana dowodów na "model unijny" nikogo nie będzie zobowiązywać do przedwczesnego wydawania pieniążków. :)
Może nie wiem wszystkiego, ale jeśli moje informacje są prawdziwe, to o żadnym wyrzucaniu w błoto nie można raczej mówić w tym przypadku,... no chyba, że tego nieważnego starego dowodu ;)

Danielo - Nie Gru 10, 2006 09:28

tylko nie wiadomo czy jakiemuś urzędasowi nie szczeli do głowy że za 5 lat zmienic dowody na unijne lub Unia będzie przyciskać żeby je wymienić .
Aither - Nie Gru 10, 2006 14:20

ja mam czas do konca 2007 na wymiane dowodu :) wiec zwisa mi to poki co a kolejki w UM sa nie male za nowymi :) jak odbieralam prawko to sie musialam przeiciskac :D
Major - Nie Gru 10, 2006 18:13

Danielo napisał/a:
urzędasowi nie szczeli do głowy że za 5 lat zmienic dowody na unijne lub Unia będzie przyciskać żeby je wymienić

Raczej nie ma czegos takiego. Za granica ludzie nie maja dowodow :P Albo legitymacje albo prawo jazdy :) W angli podobno chciano wprowadzic i ludzie zaczeli sie buntowac ze to ograniczenie wolnosci :P i w rezultacie nie wprowadzono :)

Jacek_s - Sob Kwi 14, 2007 14:20

Mam "ksiazkowy" dowod i nie przeszkadzal mi nigdy.
Doszly mnie slychy o wymianie ale nie bardzo wierzylem.

katarzyna35k-ce - Sob Kwi 14, 2007 14:28

Jacek_s napisał/a:
Mam "ksiazkowy" dowod i nie przeszkadzal mi nigdy.
Doszly mnie slychy o wymianie ale nie bardzo wierzylem.

No tylko do konca tego roku sa wazne stare dowody! A kolejki sa juz piekne w UM

nemo1125 - Sob Kwi 14, 2007 23:47

Danielo napisał/a:
czy jakiemuś urzędasowi nie szczeli do głowy że za 5 lat zmienic dowody na unijne lub Unia będzie przyciskać żeby je wymienić .
są ważne 10 lat potem znowu do wymiany.
katarzyna35k-ce napisał/a:
A kolejki sa juz piekne w UM
A w Zabrzu nie ma :super: Ja już plastik odebrałem bo mój papierowy był ważny do końca 2006.
katarzyna35k-ce - Nie Kwi 15, 2007 10:24

nemo1125 napisał/a:
A w Zabrzu nie ma

Jak dobrze :( u nas trzeba sie nastac :/

Aither - Czw Maj 24, 2007 12:44

Dzis bylam w UM aby zlozyc wniosek o zmiane dowodu :) kolejki zerowe jedynie do kasy bylo moze z 3 min stania ale tak ogolnie to bezproblemowo :) odbior za miesiac - czas oczekiwania nie jest zly :) ciekawa jestem co zrobia Ci co nie zalatwia sobie tego za wczasu :)
kisia - Pią Maj 25, 2007 00:23

Aither napisał/a:
ciekawa jestem co zrobia Ci co nie zalatwia sobie tego za wczasu
będa narzekać na prace UM bo pewie będa długie kolejki, a można naprawde tego uniknąc załatwiając sobie to wcześniej :)
kaszanna - Pią Maj 25, 2007 07:51

Gdy się wszystko załatwia przed czasem obowiązkowym, nowy dowód można mieć nawet w niecały tydzień.
Aither - Pią Maj 25, 2007 10:31

no na dowod czeka sie miesiac to taki termin na spokojnie jak sie mowi :] ja na szczescie mam juz wszysto zalatwione teraz tylko odbior i jest okej :D
Szamanka - Pią Maj 25, 2007 11:03

A moze mi ktos da rade lub podpowie, jak wyglada sprawa z wyrobieniem nowego dowodu osobistego dla takiego ludzia co za granica mieszka?
Czy trzeba byc zameldowanym w Polsce albo wystarczy ( jako ze unia) jedno zameldowanie w dowolnym miejscu?
Mam stary dowod osobisty ale na nim widnieje jeszcze jako panna :D i daaawno juz chyba jego " termin waznosci" minal. Co wiec musialabym zrobic w tym kierunku?

katarzyna35k-ce - Pią Maj 25, 2007 13:09

Szamanka napisał/a:
Co wiec musialabym zrobic w tym kierunku?

przyjechac do PL najlepiej w okolice Katowic i wypic ze mna niebieski truneczek :rotfl:

Szamanka - Pią Maj 25, 2007 21:03

...i moge liczyc na zalatwienie sprawy w tempie przyspieszonym? :hyhy:
Aither - Pon Maj 28, 2007 10:40

z tego co pamietam to przy wydaniu wniosku sie kobieta pyta gdzie sie mieszka... nie wiem po co to... ale najlepiej nadzwyczajnie zadzwonic i zapytac :)
p4cz3k - Wto Maj 29, 2007 09:09

zlozylem podanie o wymiane dowodu 14 maja, 14 czerwca mam sie zglosic po odbior :)
Titanic - Sro Maj 30, 2007 12:40

A mnie w nowym wkurzają 3 sprawy:

1. Zmiana zameldowania - wymiana dowodu (płać), przedtem wystarczyło to wpisać.
2. Nie można "wpisać" dzieci - więc dziecko z rodzicem nie może wyjechać bez paszportu lub własnego dowodu (płać).
3. Odpłatność za dowód - OK ale tylko w przypadku mojej winy (zagubienie, kradzież itp.). Skoro państwo nakłada na mnie obowiązek jego wymiany, to powinno za to ponosić koszty-mnie się stary podoba bo jest praktyczniejszy i trudniej go zgubić. To nie jest paszport, który mogę mieć lub nie, tylko mój obowiązkowy dokument.

Ktoś powie, że te kilkadziesiąt złotych to mało ale np. w wieku 18-28 lat czasem może się zdarzyć, że trzeba wymienić papiery ze 4-5 razy. Niech sobie będzie dwoje młodych - 18 letnich ludzi. Wymieniają dowody bo:

- muszą - skończyli 18 lat,
- ona wyszła za mąż ale mieszkają u jej rodziny, on zmienił miejsce zamieszkania,
- wynajęli mieszkanie - zmiana miejsca zameldowania,
- kupili mieszkanie (wybudowali dom) - znowu zmiana,
- skończył się 10-letni okres ważności.

A wystarczyłoby przecież gdyby niektóre dane (dzieci, zameldowanie) byłyby wpisywane do dowodu w postaci elektronicznej i trzeba byłoby wymienić dowód 2 może 3 razy. A niech jeszcze zmienią nazwę ulicy i raz nam niech ten dokument ukradną, to już trzeba prawie co rok...

kaszanna - Sro Maj 30, 2007 13:27

O właśnie Titanic. Ja przez te koszty nie wymieniałam dowodu baaardzo długo :zawstydzony: Bo musiałabym naprawdę zmieniać co kilka miesięcy.
Dorotka - Sro Maj 30, 2007 15:17

Titanic napisał/a:
Ktoś powie, że te kilkadziesiąt złotych to mało ale
ale często poza dowodem posiada się jeszcze prawo jazdy i inne dokumenty, które także trzeba zmienić za każdym razem kiedy zmieni się adres, nazwisko czy inne tam dane... a wtedy z kilkudziesięciu złoty robi się całkiem pokaźna kwota :(
Kalka - Sro Maj 30, 2007 21:04

Ja właśnie zrobiłam zdjęcie i jutro idę składać wniosek. Zobaczymy ile sobie poczekam....
W zeszłym roku wymieniałam prawo jazdy a że między czasie znowu wprowadzili jakieś nowe to przede mną jeszcze jedna wymiana :(

Frycek - Sro Cze 27, 2007 10:34

JESZCZE 42.136 MIESZKAńCÓW GLIWIC ...

powinno w tym roku złożyć wnioski o wydanie nowych dowodów osobistych (wg stanu na koniec maja). Oznacza to, że w każdym z ponad 140 dni roboczych, które pozostały do końca roku, powinno napływać do UM ok. 287 wniosków w tej sprawie, przy założeniu równomierności ich dostarczania przez zainteresowanych.

Warto tego uniknąć i przyjść już teraz do UM w tym celu. Dotychczasowe dowody osobiste tracą bowiem ważność z końcem roku. Bez nowych dokumentów nie będzie można załatwić wielu ważnych spraw w codziennym życiu!



Żeby wymienić dowód, trzeba:
1. Złożyć wniosek.

2. Dołączyć dwa aktualne zdjęcia.

3. Zapłacić 30 zł.

4. Jeśli jesteś panną/kawalerem - przedstawić odpis skróconego aktu urodzenia.

5. Jeśli jesteś zamężna/żonaty - przedstawić akt małżeństwa z adnotacją o aktualnie noszonym nazwisku.

Wniosek trzeba złożyć osobiście!



w w w um.gliwice, p l

Aither - Sro Cze 27, 2007 10:55

Frycek napisał/a:
4. Jeśli jesteś panną/kawalerem - przedstawić odpis skróconego aktu urodzenia.

nie koniecznie :) w okienku dalej wystarczy na wniosku podpis oraz pieczatka osoby z USC :) nie potrzebne sa akty :)

wolf - Pon Lip 02, 2007 22:38

A mi się niechce ruszyć i jechać załatwić tą wymiane :P
katarzyna35k-ce - Wto Lip 03, 2007 12:08

słyszałam ze w Ka towicach trzeba stac po 4 godziny zeby dostac sie do okienka... :/
Aither - Wto Lip 03, 2007 22:49

ja odbieralam w tym tygodniu dowod stalam prawie 1 h, ale i tak szybko nas facet obslugiwal :) mam klopot z glowy teraz nie zapomnijcie zlozyc NIP-3 w urzedzie skarbowym :) na to jest 3 tygodnie od dostania nowego dowodu :)
Arex30 - Sro Lip 04, 2007 09:04

Aither, a miało byc tak ze to UM miał wysyłać do US info ..... Co jest ?
fekete - Sro Lip 04, 2007 15:18

Kiedyś wysyłał, ja zostawiłem swój nip3 w urzędzie miejskim, teraz juz chyba im się nie chce.
Aither - Czw Lip 05, 2007 09:16

sadze ze to juz chodzi o ilosc a nie o to ze sie nie chce... dziennie masa ludzi odbiera nowe dowody a to przecie dodatkowa robota :) jedno co mnie zdenerwowalo przy odbiorze to jedno stanowisko do odbierania dowodu a 2 na skladanie wniosku... sadze ze i jednego i drugiego powinny byc po dwa szybciej i sprawniej by to szlo :) a tak trzeba czekac w kolejkach jak za czasow PRL-u za miesem lub kawa O_o
Kalka - Czw Lip 05, 2007 23:27

U mnie sami wysyłają, odebrałam sobie teraz tylko zmienić dane w funduszu emerytalnym i jak ktoś ma to w banku i spokuj.... do następnej wymiany ;)
Solid_Wood - Pią Lip 06, 2007 10:44

Dobrze, że jadę odwiedzić rodzinę na Pomorzu - "przedstawić odpis skróconego aktu urodzenia" - przynajmniej od razu sobie to załatwię :camping:
kisia - Sro Lip 11, 2007 01:42

czy może mi ktos podpowiedzieć, w który dzień UM jest czynny dłużej ?
Bot - Sro Lip 11, 2007 10:27

kisia,
Kod:
Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Gliwicach:

poniedzialek - środa 8.00 - 16.00

czwartek 8.00 - 17.00

piątek 8.00 - 15.00


A dodatkowo w związku z tym że dużo ludzi nie wymieniło jeszcze starych dowodów:
Kod:
W sobotę, 21 lipca, w godzinach od 9.00 do 13.00 czynne będą stanowiska obsługi związanej z wymianą dowodów osobistych w Biurze Obsługi Interesantów (parter Urzędu Miejskiego) oraz kasa.

wolf - Czw Lip 12, 2007 09:50

A ja w 5 minut dziś załatwiłem złożenie podania o wymianę dowodu :P
Aither - Pon Lip 30, 2007 11:41

kolezanka ma odbior dowodu za 2 miesiace dopiero O_o takie sa kolejki ? O_o czy mnie w konia robi ?
wolf - Pon Lip 30, 2007 12:11

Przecież to Polska oni z niczym nie potrafią się wyrobić. Mi powiedzieli 1,5 mies, a przepisowo musi być 30 dni.
Aither - Pon Lip 30, 2007 12:36

sadze ze wytwornia papierow wartosciowych to ma chyba pracy jak sie patrzy :D ciekawe co bedzie w grudniu :D
Mentos - Sob Wrz 08, 2007 10:22

Ja mam do odbioru w polowie pazdziernika a zlozylem wniosek 28 sierpnia ... n/c
shad_ow - Wto Paź 30, 2007 19:53

A ja nie mam czasu się zebrać i iść żeby złożyć wniosek o wymiane dowodu ... mam termin do końca tego roku ... :/
daniela - Pon Lis 05, 2007 06:39

shad_ow napisał/a:
mam termin do końca tego roku ...

chyba w radiu cos mówili ze termin jest do konca marca 2008 jesli chodzi o składanie wniosków.
ja tez miałam z tym problem :kwasny: ale zebrałam sie w sierpniu i udało sie !! mam juz dowód. straszyli ze są straszne kolejki i że długo sie czeka! BZDURY !! jak ja składałam to byla w kolejce 1 osoba, a jak odbierałam po 4 tygodniach nie bylo w urzedzie nikogo. :hyhy:

Gmeras - Pon Lis 05, 2007 06:44

daniela napisał/a:
chyba w radiu cos mówili ze termin jest do konca marca 2008
jesli jeszcze ktos ma stary papierkowy dowód
MajkeL - Pon Lis 05, 2007 09:44

daniela napisał/a:
straszyli ze są straszne kolejki i że długo sie czeka! BZDURY !!

Zależy w jakim mieście.........

daniela - Wto Lis 06, 2007 14:39

MajkeL napisał/a:
Zależy w jakim mieście.........

no tak oczywiscie, ja mówie o Gliwicach :D

Arex30 - Wto Lis 06, 2007 15:28

daniela, no to do dzieła....... komitet kolejkowy
zarobić mozna ....

daniela - Sro Lis 07, 2007 18:58

Arex30 napisał/a:
daniela, no to do dzieła....... komitet kolejkowy
zarobić mozna ....
:zdegustowany: narazie nie narzekam na brak gotówki hehehe ale pomysle jak mi braknie :hyhy:
daniela - Pią Lis 16, 2007 07:34

daniela napisał/a:
chyba w radiu cos mówili ze termin jest do konca marca 2008 jesli chodzi o składanie wniosków

niestety nie, skladac trezba do konca roku, ale wazne dowody beda te ksiazeczki do konca marca 2008 :P

Basia K - Sro Lut 13, 2008 19:04

Ja dopiero dziś złożyłam wniosek o wydanie nowego dowodu :wstyd: :zawstydzony: :wstyd:
Kolejki nie było :rotfl: choc nie byłam jedyną petentką......

Aither - Czw Lut 14, 2008 10:25

buheheheheee :D a nie mowili ze kary beda ? :D
Basia K - Czw Lut 14, 2008 16:01

Aither napisał/a:
a nie mowili ze kary beda


Nieeee,nawet miłe panie były :)
Ale bałam się tam iśc......

Aither - Czw Lut 14, 2008 16:02

Nie no bo jak ja odbieralam to wielce straszyli ze jakies tam kary finansowe beda ze sie ludzie nie wyplaca i takie inne bezdety :) ale jak to zawsze bywa postraszyli i nic :D na straszeniu sie skonczylo ;]
Coyote - Sro Mar 05, 2008 21:15

Wie ktoś może, czy jak się miało dowód tymczasowy, to z ukończeniem 18 roku życia trzeba nowy wyrabiać, skoro tymczasowy jest aktualny ? o.0
Dorothea - Sro Mar 05, 2008 21:21

Tymczasowe dowody osobiste mogą być wydawane osobom w wieku 13 - 18 lat. Posiadanie ich jest obowiązkowe dla osób pracujących lub niezamieszkujących z rodzicami w wieku 16 - 18 lat. Tymczasowy dowód osobisty jest ważny do czasu ukończenia 18 roku życia.


znalazłam jeszcze cos takiego:


Dowód osobisty może wyrobić sobie każda osoba, która ukończyła 13lat. Na dowód czeka się średnio 3-4 tygodnie. W Polskim prawie nie ma podziału na dowód "prawdziwy" i tymczasowy. Każdy dowód osobisty jest takim samym i równym w prawie dokumentem. Jednak po ukończeniu 18 lat każdy obywatel Polski ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Obecnie dowody wyrabiane są na okres 10 lat - jeśli osoba w dniu składania wniosku ma już skończone 18 lat lub na 5 lat - jeśli osoba w dniu składania wniosku o dowód ma mniej niż 18 lat.

Coyote - Sro Mar 05, 2008 21:39

Czyli co z tego wynika ? o.0
Aessa - Sro Mar 05, 2008 21:41

To, że każdy mówi swoje i w rzeczywistości nikt nie wie jak jest naprawdę. :P
Dorothea - Sro Mar 05, 2008 22:26

Coyote, to ze dowod tymczasowy wazny jest 5 lat
Dorothea - Sro Mar 05, 2008 22:27

Coyote, jak skladales wniosek o ten dowod to miales ukonczone 18 lat?
Coyote - Czw Mar 06, 2008 13:55

Nie. Ja mialem juz ten dowod tymczasowy zanim byłem pełnoletni.
Dorothea - Czw Mar 06, 2008 16:21

Coyote, w takim razie jest wazny 5 lat.
Ale aby sie upewnic lepiej zadzwon sobie do UM

Coyote - Czw Mar 06, 2008 16:24

Dorothea, okey dzięki. Zrobie jak powiedziałaś.
Kasieńkaaaa - Czw Kwi 10, 2008 15:09

Ważność wynosi 5 lat
Dorothea - Nie Kwi 13, 2008 00:39

Coyote, i wiesz juz wszystko w tej sprawie????
Coyote - Nie Kwi 13, 2008 08:52

Rozmawiałem ze znajomym, i powiedział, że zgodnie z ważnością dowodu osobistego.
Poza tym korzystam normalnie z niego i nikt nie wnosi zastrzeżeń. Więc gitara :D

wonski - Nie Lut 08, 2009 12:38
Temat postu: Dowod osobisty i prawko za free przy kradziezy??
Witam
Mam takie pytanie, byc moze ktos sie orientuje i przeszed przez to?
Skradziono mi dokumenty, m.in. prawko i dowod osobisty i w zwiazku z tym mam pytanie, czy moge sie strac o wyrobienie nowych dokumentow za darmo?
Slyszalem ze przy kradziezy nie ponosze zadnych kosztow, tylko w przypadku zgubienia musze placic. ktos cos wie na ten temat.
Podobno idzie sie do um i sie mowi ze skradziono daje sie papier z policji ze byla kradziez zgloszona, no i pozniej zdjecia itd i sie robi, nie placi sie 30 zl za d.o. i 70 zl za prawko, tylko ta oplate skarbowa?

Ktos mial moze takie niezbyt mile doswiadczenia? :/

kisia - Pon Lut 09, 2009 00:03

hmmm,pewna pani z którą pracuję została napadnięta, okradziona, zgłoszono to na policje, dodatkowo jest w wieku emerytalnym i płaciła 100% za wyrobienie tych dokumentów. Ale nie wiem może dlatego ze nie wiedziała, ze można inaczej, a nikt w urzędzie jej tego nie zaproponował, mimo że bardzo narzekała że to tyle kosztuje.
Aither - Pon Lut 09, 2009 09:28

wonski, o takie rzeczy musisz się pytac w UM :) sądzę, że udzielą Ci informacji :)
Danielo - Pon Lut 23, 2009 22:34

Kod:
http://img16.imageshack.us/img16/4113/skanuj0010q.jpg

Mychaa81 - Pon Lip 05, 2010 23:31

teraz to juz za darmo sie robi dowód :P ale znam jeszcze osoby które maja stary dowód hehe


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group