dupiate forum

Nasze miasto - nowoczesna onkologia

Gmeras - Wto Lis 15, 2005 18:28
Temat postu: nowoczesna onkologia
Przygliwickim Instytucie Onkologii uruchomione zostanie Centrum Profilaktyki i Wczesnej Diagnostyki Chorób Nowotworowych. W jego skład wejdą rejestracja, gabinety diagnostyczne i lekarskie oraz punkt wydawania wyników, skierowań i zaswiadczen.


W pierwszym okresie działalnooeci Centrum bêdzie oferowało badania profilaktyczne i diagnostyczne, wykrywające raka piersi, gruczołu krokowego i szyjki macicy. W przyszłości
przewidziano rozszerzenie profilaktyki o raka płuc, jelita grubego oraz odbytnicy. Do dyspozycji lekarzy Centrum bêdzie nowoczesna aparatura diagnostyczna, niezbedna do wykonywania USG, CT, mammografii cyfrowej z biopsją stereotaktyczną, mammotomii, cytologii, histopatologii czy immunohistochemii. Unikalnym rozwiązaniem ma być jedyna w Polsce i w nielicznych ośrodkach ośiatowych laserowa mammotomografia.
- To badanie nie obciąza organizmu promieniowaniem jonizującym, a więc nie wpływa na granicę czy częstoośc badañ. Zapewnia natomiast pełne, trójwymiarowe odtworzenie warunków anatomicznych i topograficznych piersi. Pozwala na eliminacje ponad 30% biopsji gruczołu piersiowego – zapewnia , dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Przy planowaniu Centrum uwzglêdniono fakt, iż wizyta u onkologa wiąże siê z dużym stresem. Postanowiono więc ograniczyć go w jak największym stopniu.

W przypadku badań profilaktycznych zdrowi pacjenci otrzymują wyniki badań i – ewentualnie – potwierdzają w rejestracji termin wizyt kontrolnych. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian nowotworowych, są kierowani do przychodni Instytutu, która mieści się w nowym budynku IO i może przyjąć ponad 600 osób dziennie. W ramach Zakładu Radioterapii uruchomiony zostanie Pawilon im. Marii Curie. Ta supernowoczesna jednostka zostanie wyposażona w najnowszy symulator do planowania radioterapii z tzw. jednoczasową tomografią komputerową. Umożliwia ona wykonywanie tzw. tomografii czterowymiarowej. Dzięki dwóm przyspieszaczom
liniowym realizowana będzie wysokospecjalistyczna radioterapia trójwymiarowa. Pawilon będzie służył przede wszystkim do tzw. radioneurochirurgii guzów mózgu. Zajmuje się tym specjalnie utworzony Śląski Interdyscyplinarny Zespół Guzów Mózgu kierowany przez profesorów Henryka Majchrzaka i Piotra Bażowskiego oraz doc. Rafała Tarnawskiego. W jego skład wchodzą doświadczeni neurochirurdzy, radioterapeuci, neurodiagności, patolodzy i neurobiolog.

Dorothea - Wto Lis 15, 2005 18:32

Wszystko super Gmerasku,ale jednak lepiej nigdy sie tam nie znależć i nie musiec z tego wszystkiego korzystac........!!!!!!!
Gmeras - Wto Lis 15, 2005 18:35

lepiej szybciej sie zbadac niż później ale jednak szpital jest potrzebny i napewno nikt tam by sie niechciał znaleśc
Dorothea - Wto Lis 15, 2005 18:38

Jezeli chodzi o profilaktyke to oczywiscie masz racje.Niektorzy nie badaja sie całymi latami a pozniej juz niestety jest za pozno.Dobrze,ze jaest takie miejsce gdzie ludzie chorzy mogą dochodzic do zdrowia.To wielki plus i to jeszcze w naszym miescie :D
Gmeras - Wto Lis 15, 2005 18:51

Gliwicka onkologia chyba 2 miejsce w skali Krajowej jako jedna z najlepszych placuwek;)
Dorothea - Wto Lis 15, 2005 18:56

Dokładnie masz racje co do miejsca.

Jesli chodzi o opieke medyczną to musze powiedziec, ze jest dobra i fachowa, niestety trzeba sie tam czasami niezle naczekac aby zostac przyjętym.

Piotrulek - Wto Lis 15, 2005 19:36

Jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli klopoty(oby ich nie było)w kwestii onkologicznej,walcie jak w dym,mam "drobne"wejścia ,zawsze wam pomogę jeśli będe mógl...
Olaa - Sro Lis 30, 2005 19:53

Gmeras napisał/a:
Gliwicka onkologia chyba 2 miejsce w skali Krajowej jako jedna z najlepszych placuwek;)

to prawda i pod niemal kazdym wzgledem jest dobra dla tych, ktorzy musza sie tam znalezc:( wiem cos o tym bo moja Mama pracuje tam jako pielegniarka na oddziale chemioterapii -czasem zdarza mi sie tam byc i wiem jak dokladnie wszystko wyglada - strasznie smutne to miejsce :(

Dorothea - Sro Lis 30, 2005 22:18

Olaa, byc moze Twoja mama zna sie z moja szwagierką bo tez tam pracuje chyba od 6 lat(w przychodni nie w szpitalu)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group