Spacerem po centrum

Każdy, kto decyduje się na odwiedzenie Gliwic, powinien przejść się na spacer po gliwickiej starówce.

Przechadzkę dobrze jest zacząć od rynku. Zachował on swoją średniowieczną formę: położony na planie kwadratu i otoczony kamienicami, z każdego ze swoich rogów wypuszczający po dwie ulice. Jedną z tych ulic jest Zwycięstwa, główna ulica miasta. Dzisiaj, po trwającym kilka lat remoncie, rynek i obiegające go uliczki prezentują się wyjątkowo pięknie. Latem rynek staje się miejscem spotkań; za sprawą otaczających go kawiarnii i pubów nieustatnie tętni on życiem. Na środku rynku znajduje się ratusz z XIII wieku. Pierwotnie drewniany, w XIV wieku został zamieniony na konstrukcję murowaną, przebudowaną w wieku XX. Pełni on funkcję siedziby rajców miejskich. W nim także przechowuje się obecne miejskie kroniki.

 

Tuż obok ratusza stoi imponująca fontanna, przedstawiająca Neptuna siedzącego na delfinie. Została tu ona ustawiona w 1794 roku dla upamiętnienia otwarcia Kanału Kłodnickiego, łączącego Gliwice z Odrą, a pośrednio - z morzem. Autorem rzeźby jest Johannes Nitsche.

 

Niedaleko rynku, w granicach pierwotnego terytorium miasta, znajduje się kościoł pw. Wszystkich Świętych. Gotycka świątynia, wybudowana w XV wieku, cieszy się mianem najstarszego kościoła w Gliwicach. Wnętrze udekorowano w stylu barokowym. Wieża kościoła jest udostępniana zwiedzającym, można z niej obejrzeć panoramę miasta.

 

Również niedaleko rynku znajduje się inna charakterystyczna gliwicka świątynia. Mowa tu o Katedrze pw. Świętych Piotra i Pawła. Kościoł ten stanowi najwspanialszy przykład budowli neogotyckiej na Śląsku. Organizuje się tu liczne koncerty i recitale organowe, a to dlatego, iż w gliwickiej katedrze znajdują się najlepsze na Górnym Śląsku organy, wyprodukowane przez firmę Rieger-Mocker. Kościół podniesiono do rangi katedry w roku 1992.

 

Jeśli chodzi o inne gliwickie świątynie, to warto odwiedzić także kościoł pw. świętego Bartłomieja, znajdujący się przy ulicy Toszeckiej. Jest on nawet starszy od kościoła pw. Wszystkich Świętych, bo pochodzi z roku 1232, jednak w momencie powstania nie znajdował się on na terenie Gliwic. Innym wyjątkowym miejscem kultu jest Sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej, usytuowane na osiedlu Kopernika.

 

Jeśli będziemy kontynuować nasz spacer w dół ulicy Zwycięstwa, po drodze zobaczymy charakterystyczne obiekty, jak neogotycki budynek Poczty Głównej przy ulicy Dolnych Wałów czy fontanna trzech tańczących faunów (potocznie zwanych “diabełkami”), stojąca tuż przed budynkiem Urzędu Miasta, odlana w Hucie “Gliwice” w 1928 roku. Idąc dalej możemy skręcić w ulicę Aleksandra Fredry, prowadzącą do najpiękniejszego z gliwickich parków - parku im. Fryderyka Chopina. W centrum parku znajduje się Palmiarnia Miejska. Otwarta w roku 1880, dzisiaj może pochwalić się kolekcją ponad 5600 gatunków roślin. W roku 2013 w Palmiarnii otwarto także pawilon akwarystyczny.

 

Gliwice oferują jeszcze wiele innych zabytków i atrakcji, wartych odkrycia przy okazji przyjemnego spaceru.



Komentarzy: 0, Czytano: 2183, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008