Na pierwszy rzut oka

Gliwice to urocze miasto położone w zachodniej części Śląska, nad rzeką Kłodnicą. Znajduje się ono na pograniczu Niziny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Otaczają je inne miasta Metropolii Silesia, takie jak Zabrze, Tarnowskie Góry czy Katowice, jednak Gliwice wyróżniają się na ich tle wyjątkowym zadbaniem i przyjazną atmosferą.

Miasto może poszczycić się bogatą historią. Założone w XIII wieku przez księcia Władysława Opolczyka, przez ponad siedemset lat swojego istnienia przeszło przez ręce władców Polski, Czech, Cesarstwa Niemieckiego i Królestwa Prus. Na stałe w granice ojczystego kraju wróciło dopiero po burzliwych wydarzeniach II wojny światowej. Na szczęście działania wojenne nie spowodowały tu większych szkód, dlatego do dzisiaj możemy oglądać w mieście ślady po jego historycznych przejściach. Takimi śladami są przede wszystkim gliwickie zabytki - na przykład kościoły (w tym Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła czy gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych), piękne kamienice i domy z XIX i XX wieku, liczne przydrożne kaplice czy fragmenty murów miejskich. Jednak za główny zabytek Gliwic należy uznać dawną Radiostację, miejsce sławetnej “prowokacji gliwickiej”, która stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu II wojny światowej.

 

Tym, co czyni Gliwice odmiennymi od pozostałych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest ich wszechobecna zieleń. Nasze miasto nie sprawia wrażenia stereotypowego śląskiego miasta. Zamiast zszarzałego powietrza natykamy się tu na liczne parki i lasy, a nad skupiskami familoków przeważają dziś przyjemne osiedla. W samym centrum miasta znajduje się najbardziej reprezentatywny z gliwickich parków - Park Fryderyka Chopina, którego największą atrakcją jest znajdująca się tam Palmiarnia. Może się ona pochwalić kolekcją ponad 5600 różnych gatunków roślin, a także nowoczesnym wyglądem. Poza tym gliwickie śródmieście, zwłaszcza główną ulicę miasta, Zwycięstwa, zdobią zachwycające kamienice, z których coraz więcej jest odnawianych i przywracanych do dawnego blasku. To wszystko sprawia, że w oczach odwiedzających je osób miasto prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

 

Warto też wspomnieć, że Gliwice posiadają niezwykle bogate życie kulturalne. Od roku 2001 działa tu Gliwicki Teatr Muzyczny (dawna Operetka Śląska), wystawiający swoje spektakle na trzech scenach: w głównej siedzibie przy ulicy Nowy Świat, na scenie Bajka w Kinie Amok, a także w ruinach Teatru Miejskiego “Victoria” (spalonego w 1945 roku, obecnie odnowionego i na nowo otwartego w roku 1996). Ponadto Gliwice są organizatorem wielu festiwali artystycznych, takich jak “Jazz w Ruinach”, “Dni Muzyki Organowej”, “Ulicznicy” czy Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR. Szczególnie latem Gliwice roją się od artystycznych spotkań i wydrzeń - muzycznych, teatralnych, plastycznych i wielu innych.

 

Charakter Gliwic najlepiej oddaje ich hasło reklamowe - “stare miasto, nowy świat”. Po latach historycznych zawirowań dążą ku nowoczesności, oferując swoim mieszkańcom to, co najlepsze.



Komentarzy: 0, Czytano: 2519, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008