Co się zdarzyło w Gliwicach

Nie znamy dokładnej daty założenia Gliwic; najprawdopodobniej przyznanie mu praw miejskich przez księcia opolskiego Władysława nastąpiło w połowie XIII wieku. Pierwsza zmianka o mieście pochodzi z roku 1276. Dogodna lokalizacja - na szlaku handlowym wiodącym z Krakowa do Wrocławia - zagwarantowałą miastu prężny rozwój. Największej sławy przyspożyła Gliwiczanom uprawa chmielu i wytwórstwo piwa.

Miasto przeszło pod panowanie czeskie już za czasów Wacława II Czeskiego. Przez krótki czas Gliwice funkcjonowały jako stolica samodzielnego Księstwa Gliwickiego (1322-1342), jednak szybko powróciły z powrotem w granice korony czeskiej. Czechom Gliwice zawdzięczają wybudowanie w 1431 roku murów miejskich w miejscu dawnych wałów ziemnych. W roku 1569 Gliwice stały sie wolnym miastem pod zwierzchnictwem państwa czeskiego.

 

W 1601 roku w wyniku pożaru, który rozpętał się w jednej z gliwickich piekarń, spłonęło całe miasto. Był to pierwszy i największy ze współcześnie znanych pożarów, które nawiedziły Gliwice. Szkody w nich poniesione zmusiły miasto do sprzedaży wsi Bojków, Żernicę, Krywałd i Knurów.

 

Burzliwym wydarzeniem w historii Gliwic było oblężenie miasta przez wojska Ernsta Mansfelda w roku 1626, w czasie wojny trzydziestoletniej. Według legendy miasto uratowały wtedy gliwickie mieszczki wylewające gorącą kaszę na duńskich żołnierzy. Podanie głosi, że najeźdźców odpędziła Matka Boska, która ukazała się na niebie nad miastem. To wydarzenie upamiętnione jest w gliwickim herbie z roku 1629, funkcjonującym do roku 1945.

 

W 1683 roku przez Gliwice przeszły wojska polskie dowodzone przez Jana III Sobieskiego, spieszące na odsiecz Wiednia. To wydarzenie upamiętnia tablica, umieszczona na ścianie ratusza.

 

W roku 1742 Gliwice weszły w granice Królestwa Prus. Krótko potem upadło gliwickie sukiennictwo. W jego miejscu zaczął rozwijać się przemysł; uruchomiono “Hutę Królewską” z pierwszym na kontynencie europejskim piecem opalanym koksem, a także wybudowano Kanał Kłodnicki, łączący Gliwice z Odrą. Od czasów doprowadzenia do miasta linii Kolei Górnośląskiej postawało tu coraz więcej zakładów przemysłowych. Na początku XIX wieku zburzono mury miejskie oraz wybudowano nowe ulice i dzielnice. Zadbano także o życie kulturalne miasta, stawiając Teatr Miejski “Victoria” i otwierając muzeum.

 

W wyniku plebiscytu z roku 1922 Gliwice pozostały w granicach Niemiec. Miasto rozwinęło się wtedy w zdumiewającym tempie - zmodernizowano linię kolejową oraz stworzono Kanał Gliwicki i autostrady.

 

31 sierpnia 1939 roku pod gliwicką Radiostacją doszło do incydentu zwanego “prowokacją gliwicką”, co bezpośrednio poprzedziło wybuch II wojny światowej. W trakcie wojny w mieście powstał obóz pracy - oddział obozu w Auschwitz. Konferencja poczdamska z 1945 roku postanowiła o przyłączeniu Gliwic do Polski.

 

Obecnie Gliwice nadal prężnie się rozwijają, zarówno w aspekcie technicznym, jak i edukacyjnym i kulturalnym. Miasto jest stale modernizowane, wciąż powstają tu kolejne ośrodki przemysłowe i naukowe.



Zobacz także:

odnawianie wanien - nowa wanna w stara

odnawianie wanien - nowa wanna w stara

Projektant CAD - praca stacjonarna w Gliwicach, możliwość pracy zdalnej

Komentarzy: 0, Czytano: 2830, Pobierz w PDF


Objeliśmy patronat Medialny nad:

- Adriatic Express 2006
- Gliwickie Spotkania Dobrych Dusz 2006
- II Gliwicki Piknik Lotniczy 2006
- Biotechnology - the next GENEration 2007
- WOŚP-Gliwice 2008